Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?
 Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....
 Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Apartament Iași
 Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 

De ceva timp nu mai sunt singur

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Am foarte multe d-alea verzi si dinalealalte scarboase am mai multi pui ceea ce ma inspaimanta. Imi puteti spune ce tip de insecte sunt si daca pot scapa de ele cu vreun spray?

Attached Files



#2
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostCTH, on 28th August 2009, 22:12, said:

Am foarte multe d-alea verzi si dinalealalte scarboase am mai multi pui ceea ce ma inspaimanta. Imi puteti spune ce tip de insecte sunt si daca pot scapa de ele cu vreun spray?


Unele par omizi altele fluturi ,nu se vede cu claritate pozele.
Punele itro cutie si aruncale undeva

#3
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Problema e ca numai seara ies din cuiburile lor. Si cred ca se ascund undeva pe sub/langa dulap/pat. Ceva sprayuri stiti . Chestia din ultimile 2 imagini o poate identifica cineva? Mi se pare destul de scarboasa.
Aoleo. Sunt aproape sigur ca asta e. :surprise:
[ http://i0.data.babyonline.ro/359905BCB01E6A31E0EF7415384DCF5D1/centiped.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by CTH, 28 August 2009 - 23:01.


#4
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
in ultimele 2 poze atasate par a fi doua urechelnite

#5
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Nu sunt.La alea le plac locurile uscate.E scarbosenia aia din poza. :puke:
Cu ce il pot extermina? :bandit:

#6
PerformanceSSw

PerformanceSSw

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.03.2009
Cu papucul.. :thumbup:

#7
voceadinumbra

voceadinumbra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.08.2009
Alea vin de undeva...astupa gaurile, ca nu e greu, si apoi orice spray de gandaci...

#8
alf77

alf77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.11.2004
Un spray foarte eficient este K300 ..Un tub galben si maricel, se gaseste in multe locuri.

#9
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostCTH, on 28th August 2009, 23:12, said:

Am foarte multe d-alea verzi si dinalealalte scarboase am mai multi pui ceea ce ma inspaimanta. Imi puteti spune ce tip de insecte sunt si daca pot scapa de ele cu vreun spray?

Desi pozele sunt un pic neclare, primele doua insecte, alea verzi sunt total INOFENSIVE, se numesc pureci de iarba ori vacile furnicilor, sunt ierbivore, sar tare, insa nu au in comun cu Purecii autentici decat numele.

Ultimele doua, maronii, nu stiu ce sunt, au ceva antene si ar putea fi urechelnite, astea stau in locuri unde exista lemn putred si umezeala si nici ele nu sunt PERICULOASE, eu stau la tara si am in curte foarte multe si nu trag la urechi dupa cum le este numele, ci isi vad de ale lor.

#10
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008

View PostCyber-sapiens, on 29th August 2009, 11:06, said:

Desi pozele sunt un pic neclare, primele doua insecte, alea verzi sunt total INOFENSIVE, se numesc pureci de iarba ori vacile furnicilor, sunt ierbivore, sar tare, insa nu au in comun cu Purecii autentici decat numele.

Ultimele doua, maronii, nu stiu ce sunt, au ceva antene si ar putea fi urechelnite, astea stau in locuri unde exista lemn putred si umezeala si nici ele nu sunt PERICULOASE, eu stau la tara si am in curte foarte multe si nu trag la urechi dupa cum le este numele, ci isi vad de ale lor.
Mda. Io stau la oras la etaju doi si sunt un macho pentru insecte. Am si un paianjen caruia i-am rupt panza deja de 4 ori si si-a refacut-o de fiecare data.Si acum a prins ceva ce pare a fii o o specie mai mare a purecilor de iarba(desi nu cred ca cele doua insecte au vreo legatura) . Seamana mai mult cu un cosas. Paianjenul nu a apucat sa-l manance asa ca fac o poza si ma intorc.

Intr-o poza mai este si o albina care ii fura prada paianjenului. :lol:  :photo:

Attached Files



#11
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Oricum nu alea verzi sunt problema .
Alealalte care seamana cu miriapozii.Ma dezgusta.Poate o sa incerc cu ceva sprayuri... Imi poate spune cineva ce sunt?

#12
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
in ultimele poze, aia verde e lacusta :)) si nu face absolut nimic, sunt blande ...

#13
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostCTH, on 29th August 2009, 13:20, said:

Oricum nu alea verzi sunt problema .
Alealalte care seamana cu miriapozii.Ma dezgusta.Poate o sa incerc cu ceva sprayuri... Imi poate spune cineva ce sunt?

Ia RAID  si da pe ele sa vezi cum  mor instantaneu , le arde pe loc. Alea cu multe picioare stau in locuri unde este lemn si umezeala. Incearca sa elimini conditiile astea si robabil nu vor mai fi.

Edited by tiestodj20, 29 August 2009 - 13:02.


#14
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostCTH, on 29th August 2009, 12:40, said:

Mda. Io stau la oras la etaju doi si sunt un macho pentru insecte. Am si un paianjen caruia i-am rupt panza deja de 4 ori si si-a refacut-o de fiecare data.Si acum a prins ceva ce pare a fii o o specie mai mare a purecilor de iarba(desi nu cred ca cele doua insecte au vreo legatura) . Seamana mai mult cu un cosas. Paianjenul nu a apucat sa-l manance asa ca fac o poza si ma intorc.

Intr-o poza mai este si o albina care ii fura prada paianjenului. :lol:  :photo:

Apoi dragu baciului, alea verzi de seamana cu cosasii, alea de le-ai fotografiat se numesc CALUGARITE si sunt animale protejate / ocrotite deoarece sunt pe cale de disparitie.

Pe paianjeni poti sa-i kileresti da alea verzi vezi sa le dai drumul ca-i pacat de ele.

Alea cu multe picioare sunt miriapozi de putregai si/sau urechelnite si probabil au gasit undeva in apropiere un loc umed, poate niste vita de vie ?!

Edited by Cyber-sapiens, 29 August 2009 - 14:24.


#15
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Multumesc frumos de raspunsuri.
Hopa cred ca am facut o prostie :rolleyes: . Iam luat capu ca sa nu se mai zbata in panza. Intr-un fel i-am curmat suferinta.
Si paianjenu n-o sa-l kilaresc. Am evoluat de la peste la paianjen. Urmeaza sarpe si dupaia aligator. :w00t: .
Tocami am facut curatenie generala am spalat parcehtu.....(asta e umezeala de care ziceti) poate sa bagat apa pe la dulap si le-am facut un culcus frumos.
@Cyber-sapiens: Mda am dat o cautare pe google. Acuma stiu cum arata calugaritele.
Ce tot vorbesti acolo. N-ai vazut cate calugarite sunt acuma??? Oana Zavaroanu ,Nicoleta Luciu..... :lol: :w00t:  
Daca stii si ce specie e paianjenul iti dau thank you o luna din 4 in patru zile. :coolspeak:

#16
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
Am mai avut si eu unele perioade cu multe insecte pe pereti.
Singura solutie folosita si care de altfel a mers de minune: Xtrempcul( revista groasa )

Altfel pentru cele de pe podea foloseste cu incredere papucul! :D

Edited by stefy, 29 August 2009 - 15:52.


#17
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Eu cred ca sunt extraterestri.Dupa ce reusesc sa deslusesc din poze...

#18
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Te-ai uitat din greseala la avatarul lui stefy :lol:
Ai mei sunt creaturi mai bine zis insecte facute in laborator . Chiar acum fac o operatie de transfer de creier. :vampire:
Am luat-o rau pe aratura nu-i asa? :)
Oricum oferta ramane valabila(aia cu thank you) :naughty:

Edited by CTH, 29 August 2009 - 21:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate