Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

fonduri OVB ALLFINANZ?

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#145
gheorghe_danci

gheorghe_danci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.10.2010
Sambata m-a contactat o domnita cu nume asemanator cu al meu(asta mi-a atras putin atentia),spunea ca e ceva pe la OVB,si ca sa ne intalnim saptamana aceasta,am expediat-o rapid spunand ca o sa o sun eu cad o sa am nevoie de serviciile ei....nu prea aveam chef de povesti aiurea,dar am googalit o leaca internetul in cautarea "ovb-ului" si ma bucur ca am gasit acest subiect aici,unde sunt foarte multe pareri atat pro cat si contra......nu stiu sigur ce sa fac,eu oricum nu prea am avut nici o treaba cu domeniul financiar,cu firmele din acest domeniu,dar citind aceste discutii parca m-a lovit curiozitatea.......cred ca o sa o sun sa ma intalnesc totusi cu ea(daca ii mai gasesc numarul,pt ca am spus ca o sa mi-l notez dar nu l-am notat  :naughty:   )   O sa va tin la curent cu ce se intampla,sunt curios ce fataface cand o pun sa-mi citeasca toate randurile scrise mic   :death:

Edited by gheorghe_danci, 20 October 2010 - 11:58.


#146
EX-OVB

EX-OVB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2010
anacovalenco si horatiu domniti sunt singurii care au dreptate in proportie de peste 90% in ceea ce au postat.. (cu mentiunea ca d-l Domniti ar trebui sa isi afiseze experienta de la OVB si pe bestjobs daca tot e asa mandru de ea..)
am colaborat cu ovb, am facut-o cu succes, ii cunosc pe majoritatea celor 'mai vechi' din OVB, ii recunosc si pe multi din cei care au postat aici, le inteleg reactiile pt ca ei sunt inca! 'in barca', dar din pacate OVB nu e ceea ce li se spune lor ca este si nici ceea ce li se spune clientilor ca este..
intr-adevar se sesizeaza usor comentariile celor care au plecat din ovb frustrati de propria neputinta sau paranoia, dar nu uitati ca nu iese fum fara foc..
comentariile legate de contractul de colaborare, de rezerva de stornare, de planul de cariera si multe altele au niste samburi de adevar..
o cunostinta mi-a atras atentia de curand despre forumuri ca cel de aici din celelalte '14 tari', unde se mai vad si foarte multe alte fatete ale OVB, care aici inca nu au aparut.. sunt prezentate de exemplu cazuri cu oameni care pur si simplu au plecat din OVB datori vanduti si au fost tarati ani de zile prin tribunale, dupa ce li s-au ceur inapoi sume considerabile care le fusesera prezentate sub forma de buget pt dezvoltarea afacerii OVB.. http://13588.my-gaestebuch.de/ (din pacate nu prea inteleg asa bine germana asa ca va trebui sa va descurcati singuri cu intelesul..)
aparatorii cauzei ovb ar trebui sa recunoasca (macar in sinea lor) ca pe de-o parte din ovb au fost inlaturati in mod constant colaboratori de valoare, doar de dragul anumitor jocuri pe planul de cariera si pe de alta parte, ca vanzarea de generali unit linked cu toptanul nu inseamna consultanta financiara si nici consultanta in servicii financiare.. si ca cei care ar alege sa 'comercializeze' si altceva (daca ar avea voie) nu ar castiga bani prin asta.. si de aia nu prea se intampla..

cu stima
deocamdata anonim EX-OVB

Edited by EX-OVB, 27 October 2010 - 07:04.


#147
lucianmarius

lucianmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.05.2008

View PostEX-OVB, on 27th October 2010, 06:55, said:

vanzarea de generali unit linked cu toptanul nu inseamna consultanta financiara si nici consultanta in servicii financiare.. si ca cei care ar alege sa 'comercializeze' si altceva (daca ar avea voie) nu ar castiga bani prin asta.. si de aia nu prea se intampla..

Imi pare rau ca afli doar acum cand esti EX-OVB ca poti face concepte foarte vaste in ce priveste produsele, dar ai avut macar bunavointa sa intrebi care este portofoliul OVB?
Ai incercat sa intelegi alt produs decat Generali Unit-Linked?
Ai facut teste sa vezi cum se vinde un alt produs pe piata, pe ce persoane le poate ajuta?
Ai fost invitat de OVB in KOLN la aniversarea de 40 de ani in LANXESS ARENA unde era loc de 20.000 de persoane si efectiv te calcai in picioare la targul de parteneri?Sa vezi toti partenerii cu care colaboreaza compania?

Lista de produse OVB are nici mai mult nici mai putin de 11 pagini.

Daca te interesai 3 minute, aflai faptul ca anumite produse erau mai bine platite decat Generali Unit Linked dar e prea mult sa iei 2 contracte sa le citesti...
Pacat ca aflii acum cand esti EX-OVB, nu?

Toate cele bune,
Lucian

#148
EX-OVB

EX-OVB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2010

View Postlucianmarius, on 27th October 2010, 12:28, said:

Imi pare rau ca afli doar acum cand esti EX-OVB ca poti face concepte foarte vaste in ce priveste produsele, dar ai avut macar bunavointa sa intrebi care este portofoliul OVB?
Ai incercat sa intelegi alt produs decat Generali Unit-Linked?
Ai facut teste sa vezi cum se vinde un alt produs pe piata, pe ce persoane le poate ajuta?
Ai fost invitat de OVB in KOLN la aniversarea de 40 de ani in LANXESS ARENA unde era loc de 20.000 de persoane si efectiv te calcai in picioare la targul de parteneri?Sa vezi toti partenerii cu care colaboreaza compania?

Lista de produse OVB are nici mai mult nici mai putin de 11 pagini.

Daca te interesai 3 minute, aflai faptul ca anumite produse erau mai bine platite decat Generali Unit Linked dar e prea mult sa iei 2 contracte sa le citesti...
Pacat ca aflii acum cand esti EX-OVB, nu?

Toate cele bune,
Lucian

Tu esti Bunea Lucian Marius? HA HA HA
Tocmai tu te-ai gasit sa comentezi despre concepte foarte vaste? In CEEA ce priveste produsele vroiai sa spui nu? Ai grija ca am auzit ca nu prea apari pe rank-list!!! ESti la OVb doar cu gura mai Lucica..  Ha Ha HA
Dragi cititori de forum OVB: pentru unul ca Bunea Lucian Marius e intr-adevar bun OVB'ul asta. Dupa ce il cititi aici pe tanar, daca l-ati si vedea, ati intelege ce spun!

Mister Lucian vezi ca 'aflii' se scrie cu un singur 'i', asta asa ca fapt divers, nu ca ar conta prea mult la consultanta..
Cat despre contracte, ai grija ca am citit si analizat doar in ultimii cativa ani mai multe contracte decat tine si toata echipa ta de 1-3 oameni in toata existenta voastra mediocra de pana acum.. HA HA HA

Mai bine pune mana si citeste-ti bine contractul de colaborare, ca sa vezi cum o sa o imbulinezi cu storno'ul la plecare!
Afara exista intr-adevar mai multe produse financiare intermediate.. dar nici acolo foarte multe!  Acolo exista insa piata intr-adevar si exista alta mentalitate si cu totul alte cunostinte ale populatiei despre 'cu ce se mananca' astea..

In OVB Romania exista 95% Unit Linked Generali. Care nu e neaparat ceva rau. Dar nici pe departe ce se povesteste prin consultanta aia..

La final am o intrebare, dar sa imi raspunda eventual cineva mai competent decat Lucica: cine detine OVB? Ca doar e OVB AG nu? Cine sunt cei care detin actiunile OVB? E cumva si Generali prin actionariat? Si cine mai e?

Ha Ha Ha

Luptati pentru o cauza pierduta!
Si sunteti intr-un grad avansat de spalare pe creier.
Repetati aceleasi argumente cusute cu ata alba de ati ajuns sa le credeti.
Mi-e mila de voi..

Toate cele bune
EX-OVB

#149
Crisstina0101

Crisstina0101

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.06.2010
Este minunat si total adevarat ce ai spus aici. Ma bucur ca nu sunt nebuna (asa cum mi-a zis un posibil viitor manager de grup :thumbup: ) atunci cand am vazut si eu lucrurile astea.
O curiozitate as fi avut si eu...daca un client nu isi mai plateste "rata" lunara, consultantul lui mai "pateste" ceva in afara de a fi nevoit sa dea o parte din comision inapoi?

View Postanonimus-maximux, on 1st September 2010, 03:28, said:

ovb...un vis frumos

I) Sa incepem cu definitia acestei companii:

"ovb este o societate multinationala, de prestari servicii in tot domeniul financiar"

BULLSHIT

...sau cel putin asta te invatza sa zici la primul seminar...adica cel de baza...unde practic trebuie sa iti iei tu "piatza calda" sa le faci analize financiare, pe sistemu': "dak te duci prima oara la un client de pe piata rece si el iti pune o intrebare, iar tu nu vei sti ce sa-i raspunzi. mai are rost sa te intreb dak iti va mai deveni client?. raspuns: nu. atunci domnule colaborator care esti nou la OVB du-te tu la mata si la tactu si fa-le un chestionar (aceasta "vanzare" se numeste convorbirea dupa starter),  dupa care o sa aiba loc si o consultanta (la care se vine doar produsul Generali Unit-Linked - Asigurare de Viata, dar nu una traditionala), iar daca clientul (adica familia sau prietenii tai) sunt de acord (adica platesc prima transa: trim/ sem/ sau anuala) cu acel incredibil "concept financiar personalizat" rezultatele sunt urmatoarele:
1)
daca plata se face in prima saptamana de cand ai inceput la OVB. FELICITARI esti fericitul posesor al unui breloc de 2 bani, care o sa se strice dupa 3 zile (pentru toti stim cum e cifra "3" este o cifra magica folosita in deseori in basme si printzi si kk-turi din astea) pentru ca domnul Miodrag Ivanov (Director de Agentie) doreste sa faca afaceri pe sistemul profit cacalau/ investitii 0, ceea ce e o cultura a business-ului destul de MANELIZATA, dar desigur merita "respect" domnul Ivanov ca sa "romanizat" destul de repede:))
2) daca plata se face dupa prima saptamana ne pare rau...macar se vor contabiliza punctele pentru mult visata cariera:)) (mentionez ca te vei bucura de puncte si in cazul punctului "1")

II) Detalii despre Cariera:
- cariera ovb sa vrea a fi una extraordinara, lipsita de griji, fara obstacole, cu avansari pe merite(aici ar trebui sa-l intrebati pe domnul Ivanov are mai multe detalii, bine depinde cate il pupi in dos. aviz aici domnilor Predoiu<<Manager de Zona>> si Luchian<<Manager de Zona>>) s.a.
- planul de cariera OVB are 9 pozitii:

     Financiar Trainer 1 - 4.85ron/ unitate(UN)
    
Financiar Trainer 2 - 8.08ron/ UN
    
Financiar Trainer 3 - 9.7ron/ UN
     SPECIFIC: Financiar Trainer traiesti doar din contractele proprii
     Manager de Grup - 11.31ron/ UN --- (aceasta cam este pozitia pe care poti sa ajungi, deoarece domnii
Ivanov, Predoiu si Luchian<<denumitzi in continuare formatia "A.S.I.A.">>, vor avea grija sa nu mai avansezi, pentru ca la ovb se castiga pe diferenta de nivel. Asta daca nu de numesti Alexandru Mihalachi care merita tot respectul pentru munca si devotamentul pe care o depune 24/24 ore si sper ca la 1 ianuarie 2011 sa avanseze Manager de Zona)
     Manager de Zona - 14.55ron/ UN --- cam din aceasta pozitie poti sa zici ca incepi si castigi bani, dar totusi castigi ca un roman de clasa medie.
     Director de Agentie - 16.16ron/ UN --- de aici poti sa zici ca ai "banutzi" multi in portofel
     Director Regional - 17.78ron/ UN --- din aceasta pozitie CRED ca incep sa se simta banii adevarati undeva peste 10.000 euro/ luna, macar am si eu o consolare dnl Ivanov nu va ajunge prea curand Director Regional.
     Director General - 19.39ron/ UN
     Director Senior (trebuie sa ai cel putin un Director General sub tine) ---aceasta fiind cea mai mare pozitie in OVB, si spunandu-ti
fairytales cum ca vei avea cate 100.000 euro in fiecare an pana la moate daca vei ajunge pe aceasta pozitie.

- in mare cam asta e planul de cariera, dar sunt anumite lucruri care trebuiesc subliniate si anume:
     * la OVB se retine la "sursa" 40% din castigurile pe care la ai (adica STORNARE) din vanzarea profuselor Unit-Linked, bani pe care o sa ii vedetzi peste 2 ani clendaristici (asta daca clinetul plateste contractul timp de 2 ani, in caz contrar veti pierde acel procent de 40% si o sa returnati o cota parte din comisionul pe care l-ati primit). Plus de asta afli de aceasta stornare de 40% prea tarziu, deoarece cei de la ovb spera sa de afiliezi sistemului "acum ca m-am bagat in asta...plm..sa o duc pana la capat..."
     * pentru avansari sa dau anumite criterii care bineinteles sunt date de formatia "A.S.I.A.", care desigur tzine cont si de favoritisme, dar daca totusi si imensul tupeu ca faci acele criterii vor avea ei grija...
     * pentru retrogradari exista aceeasi "ecuatie" ca si la avansai.

III) Acum voi face o "Analiza Frankenstein" in ceea ce priveste ovb-ul:
1) voi incepe cu "PARTILE BUNE":
- colectivul tanar, ambitios si dornic de afirmare (ambitiosi si dornici de afirmare; asta la inceput cand nu sti cu ce sa mananca OVB-ul)
- ai pate de o dezvoltare doar in primele 6 luni cand treci prin toate seminariile (asta daca iti faci toate tzelurile), ca pe urma incepe plafonarea, deoarece la un moment dat totul devine repetativ (analiza-consultanta-client).
- cam atat din punctul meu de vedere, sunt constient ca am uitat anumite puncte dar sunt nesemnificative.
2) "PATILE NASHPA" - o sa dau doar anumite exemple
- pentru clientii/ colaboatorii care vin la birou si sunt "aburiti" cu acel istoric al firmei (activam in 14 tzari europene, avem 3 milioane de clienti fideli, suntem o companie multinationala s.a.) ati sa va duceti la baie? sa vedetzi ce "bine" arata, de parca a trecut o turma de elefantzi pe acolo --- asta denota capacitatea de management si interesul pentru "profesionalism" al formatiei "A.S.I.A."
- dar la ovb ai parte si de momente foarte hazli: ca te exemplu nu merge imprimanta vreo 3-4 zile, se strica tastatura de la calculatorului de la receptie si se creeaza o panica generala in birou timp de 4 zile, pana cand o colaboratoare pe numele ei de Alina T. (care e Financiar Tainer 3, deci intoarce banii pe care-i castiga la OVB cu lopata) se gandeste sa cumpere o tastatura, deci dupa cum vedeti formatia "A.S.I.A." are un management si un interes extraordinar legat de birou si INVESTITII 0.

*Cam acesta este OVB-ul in linii mari
Posted Image
*Dedic acest text formatiei "A.S.I.A"

Definitia cea mai buna din punctul meu de vedere pentru OVB:

"Suntem pusi sa lucram ca sclavi pentru visurile altora"



#150
lucianmarius

lucianmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.05.2008

View PostEX-OVB, on 27th October 2010, 18:20, said:

Tu esti Bunea Lucian Marius? HA HA HA
Tocmai tu te-ai gasit sa comentezi despre concepte foarte vaste? In CEEA ce priveste produsele vroiai sa spui nu? Ai grija ca am auzit ca nu prea apari pe rank-list!!! ESti la OVb doar cu gura mai Lucica..  Ha Ha HA
Dragi cititori de forum OVB: pentru unul ca Bunea Lucian Marius e intr-adevar bun OVB'ul asta. Dupa ce il cititi aici pe tanar, daca l-ati si vedea, ati intelege ce spun!

Mister Lucian vezi ca 'aflii' se scrie cu un singur 'i', asta asa ca fapt divers, nu ca ar conta prea mult la consultanta..
Cat despre contracte, ai grija ca am citit si analizat doar in ultimii cativa ani mai multe contracte decat tine si toata echipa ta de 1-3 oameni in toata existenta voastra mediocra de pana acum.. HA HA HA

Mai bine pune mana si citeste-ti bine contractul de colaborare, ca sa vezi cum o sa o imbulinezi cu storno'ul la plecare!
Afara exista intr-adevar mai multe produse financiare intermediate.. dar nici acolo foarte multe!  Acolo exista insa piata intr-adevar si exista alta mentalitate si cu totul alte cunostinte ale populatiei despre 'cu ce se mananca' astea..

In OVB Romania exista 95% Unit Linked Generali. Care nu e neaparat ceva rau. Dar nici pe departe ce se povesteste prin consultanta aia..

La final am o intrebare, dar sa imi raspunda eventual cineva mai competent decat Lucica: cine detine OVB? Ca doar e OVB AG nu? Cine sunt cei care detin actiunile OVB? E cumva si Generali prin actionariat? Si cine mai e?

Ha Ha Ha

Luptati pentru o cauza pierduta!
Si sunteti intr-un grad avansat de spalare pe creier.
Repetati aceleasi argumente cusute cu ata alba de ati ajuns sa le credeti.
Mi-e mila de voi..

Toate cele bune
EX-OVB

Exista 3 motive posibile pentru a ataca personal pe cineva:

Primul: este mult mai bun decat tine si nu il poti depasi, faci tot posibilul dar nu iese nicicum. De ciuda ca nu ai putut depasi acea persoana incerci macar sa manipulezi lucrurile ca sa iasa el rau pentru satisfactia ta.

Al doilea: Nu cunosti acea persoana direct, esti foarte influentabil si zici ce te-a facut altul sa zici.

Al treilea: Faci parte din concurenta .

Daca tot sunt atat de amarat pe langa tine, atunci de ce iti mai bati capul cu mine?

Sa reducem totul la absurd si sa zicem ca ce ai zis tu este asa:

In OVB sunt inscris cu Lucian Bunea, in orice top am fost scris asa si toata lumea ma cunoaste dupa numele asta, doar ca mi-ai spus Marius denota faptul ca nu m-ai cunoscut niciodata personal sau ca nu ai avut vreo tangenta cu mine, ceea ce ma bucura.

In OVB de la pozitia de manager primesti saptamanal un RANGLISTE, nu un Rank-List..

Oricum, se pare ca nu ma cunosti personal.

Te las sa scrii aici despre mine, ca sa stie lumea cum "nu apar pe Rank-List".Oricum vad ei cu ochii lor care este pozitia mea, deci nu iti fa prea multe griji :D
Pentru tine special promit sa nu scat din top 5 Ro ca manager.

Stiu ca multe lucruri lipsesc de la multi oameni dar este un lucru esential, un must have, care il recomand oricui se simte ca nu il detine.

Se numeste bunul simt. Te rog frumos, drag coleg, continua cu sfaturile tale constructive atotstiutoare pe acest forum, or sa imi fie un adevarat ghid din moment ce "Lupt pentru o cauza pierduta!
Si sunt intr-un grad avansat de spalare pe creier."

Numai bine!
Domnul Marius...

#151
Tirs

Tirs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.10.2010

View PostEX-OVB, on 27th October 2010, 19:20, said:

Tu esti Bunea Lucian Marius? HA HA HA
Tocmai tu te-ai gasit sa comentezi despre concepte foarte vaste? In CEEA ce priveste produsele vroiai sa spui nu? Ai grija ca am auzit ca nu prea apari pe rank-list!!! ESti la OVb doar cu gura mai Lucica..  Ha Ha HA
Dragi cititori de forum OVB: pentru unul ca Bunea Lucian Marius e intr-adevar bun OVB'ul asta. Dupa ce il cititi aici pe tanar, daca l-ati si vedea, ati intelege ce spun!

Mister Lucian vezi ca 'aflii' se scrie cu un singur 'i', asta asa ca fapt divers, nu ca ar conta prea mult la consultanta..
Cat despre contracte, ai grija ca am citit si analizat doar in ultimii cativa ani mai multe contracte decat tine si toata echipa ta de 1-3 oameni in toata existenta voastra mediocra de pana acum.. HA HA HA

Mai bine pune mana si citeste-ti bine contractul de colaborare, ca sa vezi cum o sa o imbulinezi cu storno'ul la plecare!
Afara exista intr-adevar mai multe produse financiare intermediate.. dar nici acolo foarte multe!  Acolo exista insa piata intr-adevar si exista alta mentalitate si cu totul alte cunostinte ale populatiei despre 'cu ce se mananca' astea..

In OVB Romania exista 95% Unit Linked Generali. Care nu e neaparat ceva rau. Dar nici pe departe ce se povesteste prin consultanta aia..

La final am o intrebare, dar sa imi raspunda eventual cineva mai competent decat Lucica: cine detine OVB? Ca doar e OVB AG nu? Cine sunt cei care detin actiunile OVB? E cumva si Generali prin actionariat? Si cine mai e?

Ha Ha Ha

Luptati pentru o cauza pierduta!
Si sunteti intr-un grad avansat de spalare pe creier.
Repetati aceleasi argumente cusute cu ata alba de ati ajuns sa le credeti.
Mi-e mila de voi..

Toate cele bune
EX-OVB


Salut , numele meu e Tirs Florin , lucrez destul de aproape de Bunea Lucian de aproximativ un an , in mod normal nu mi-as pierde timpul pe forumul asta din simplul motiv ca oricine poate fi influentat de oamenii care comenteaza aici nu face parte din categoria de oameni care as dori sa ii cunosc vreodata in viata asta :) , pentru toti oamenii astia care le stiti pe toate eu nu am decat un mesaj : tineti-o tot asa , faceti o treaba buna :) , ma ajutati sa scap de  persoanele cu care mi-as pierde timpul , eu va zic sincer doar gandul ca imi pierd timpul citind acest forum ma scarbeste ... imi pare rau ca Lucian v-a acordat atata importanta incat sa va citeasca - mesaj catre persoanele care au ceva in cap , sunt oameni care gandesc si oameni care nu , atat :) , pentru cei care au fost in ovb si nu mai sunt , e foarte usor aici : din moment ce nu mai sunteti inseamna ca nu ati fost in stare sa faceti o treaba buna , acum sunteti invidiosi pe cei care sunt atat de buni cum voi - cei care le stiti pe toate - nu veti fii niciodata , in 10 ani veti intelege cu totii probabil  ;)
P.S. nu imi lasati mesaje ca nu o sa mai intru vreodata pe acest forum de oameni destepti (pun pariu ca voi astia care le stiti pe toate sunteti saraci lipiti si cel mai probabil asa o sa fiti si in urmatorii 30 de ani succes  - uitati un mail pe care sa ma injurati TirsFlorin@yahoo )

#152
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
d'le oroare, pot sa fiu putin mirat ca tu ti'ai facut cont pe SP doar pt a scrie acest post?

pareri obiective, corecte si adevarate s'au scris destul de multe in acest topic. ca nu le vezi sau ca vrei sa le negi prezenta aici e problema ta.
tu nu vrei sa vezi frustrari, eu nu vreau sa vad minciuni si arogante. nu stiu daca ai prins ideea.
as avea o rugaminte la tine: zi'ne si noua care posturi din acest topic ti s'au parut tie "cu adevarat utile"
multumesc

#153
Orrory

Orrory

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.10.2010

View PostSlickutz, on 1st November 2010, 09:18, said:

d'le oroare, Heyyyy.... era sa nu ma prind de sarcasm! pot sa fiu putin mirat ca tu ti'ai facut cont pe SP doar pt a scrie acest post? Poti!

pareri obiective, corecte si adevarate s'au scris destul de multe in acest topic. ca nu le vezi sau ca vrei sa le negi prezenta aici e problema ta. Unde ai vazut tu ca eu nu as vrea sa le vad? Si stiu si eu foarte bine care sant si care nu sant problemele mele. Nu am nevoie de confirmari.
tu nu vrei sa vezi frustrari, Adevarat. frustrarile sunt una, modalitatea de a le exprima este altceva. eu nu vreau sa vad minciuni si arogante. nu stiu daca ai prins ideea.  Nu am cum sa o prind. Minciuni nu am spus, arogante... eh... poate is vinovat un pic.
as avea o rugaminte la tine: zi'ne si noua care posturi din acest topic ti s'au parut tie "cu adevarat utile" Avand in vedere ca este rugaminte, o sa spun NU. Sant inca 8 pagini... nu vreau sa trec prin ele doar ca sa iti demonstrez tie ceva.
multumesc (Daca tot ne intram in mana la ironii... -->) N-ai pentru ce!

Edited by Orrory, 01 November 2010 - 14:54.


#154
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
"Unde ai vazut tu ca eu nu as vrea sa le vad? "   am scris ca nu le vezi sau ca le negi. uite ce ai scris tu : "Acestea fiind spuse, sant curios sa vad lucruri cu adevarat relevante in contextul acestei firme/companii"       uiti de la mana pana la gura? uite ce ti'am raspuns eu: "pareri obiective, corecte si adevarate s'au scris destul de multe in acest topic. ca nu le vezi sau ca vrei sa le negi prezenta aici e problema ta."    acum pricepi ?




"Nu am cum sa o prind. Minciuni nu am spus,"   nu am scris ca tu ai mintit, ci am scris ca majoritatea covarsitoare a ovbistilor minte cu nesimtire,dar nu in atatea cuvinte,recunosc.


"Avand in vedere ca este rugaminte, o sa spun NU. Sant inca 8 pagini... nu vreau sa trec prin ele doar ca sa iti demonstrez tie ceva." nu simt nevoia sa imi demonstrezi nimic, stai relax, dar tu iti dovedesti singur si dovedesti tuturor celor care citesc superficialitatea si implicarea ta in acest ovb prin simplul fapt ca nu ai citit cele 8 pagini scrise si cu toate acestea iti incepi postul ( PRIMUL TAU POST PE SOFTPEDIA, deci ti'ai facut special cont pt acest lucru) prin "Am tot urmarit ce se intampla pe aici. Interesante pareri. Care mai decare mai contradictorii"

minciuna are picioare scurte :)

acel multumesc era sincer, nu o ironie. era un multumesc anticipat pt rugamintea <<as avea o rugaminte la tine: zi'ne si noua care posturi din acest topic ti s'au parut tie "cu adevarat utile">> dar daca tot nu ai vrut sa dai curs rugamintii il retrag ca sa nu te mai incurc cu politeturi.

#155
Orrory

Orrory

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.10.2010

View PostSlickutz, on 1st November 2010, 21:09, said:

"Unde ai vazut tu ca eu nu as vrea sa le vad? "   am scris ca nu le vezi sau ca le negi. uite ce ai scris tu : "Acestea fiind spuse, sant curios sa vad lucruri cu adevarat relevante in contextul acestei firme/companii"       uiti de la mana pana la gura? uite ce ti'am raspuns eu: "pareri obiective, corecte si adevarate s'au scris destul de multe in acest topic. ca nu le vezi sau ca vrei sa le negi prezenta aici e problema ta."    acum pricepi ?




"Nu am cum sa o prind. Minciuni nu am spus,"   nu am scris ca tu ai mintit, ci am scris ca majoritatea covarsitoare a ovbistilor minte cu nesimtire,dar nu in atatea cuvinte,recunosc.


"Avand in vedere ca este rugaminte, o sa spun NU. Sant inca 8 pagini... nu vreau sa trec prin ele doar ca sa iti demonstrez tie ceva." nu simt nevoia sa imi demonstrezi nimic, stai relax, dar tu iti dovedesti singur si dovedesti tuturor celor care citesc superficialitatea si implicarea ta in acest ovb prin simplul fapt ca nu ai citit cele 8 pagini scrise si cu toate acestea iti incepi postul ( PRIMUL TAU POST PE SOFTPEDIA, deci ti'ai facut special cont pt acest lucru) prin "Am tot urmarit ce se intampla pe aici. Interesante pareri. Care mai decare mai contradictorii"

minciuna are picioare scurte :)

acel multumesc era sincer, nu o ironie. era un multumesc anticipat pt rugamintea <<as avea o rugaminte la tine: zi'ne si noua care posturi din acest topic ti s'au parut tie "cu adevarat utile">> dar daca tot nu ai vrut sa dai curs rugamintii il retrag ca sa nu te mai incurc cu politeturi.

Problema mea (pe langa acea ipocrizie, dar acolo ajungem in cateva minute) sta in momentele cand cineva spune despre altcineva ca minte, dar nu livreaza si varianta corecta. Sau cel putin pe mine nu ma conving atat de usor. Realitatea parerilor tale nu imi schimba mie parerea. Doar informatiile ar putea sa o faca.
Inteleg ca se afirma ca defapt ei fac altceva decat ceea ce spun. Ce este acel ceva?... Adica, hai cu dovezile! Ca sant nevoit sa ma intorc la impocrizii si pareri. Daca era un incepator si ati avut nenorocirea sa dati peste el... pai, daca tu vrei perfectiune de la alti oameni, ce-ar fi mai intai sa te uiti in propria curte?
A scris cineva ca si-a facut ceva la ING la un moment dat si ca nu i s-a parut oferta Generali interesanta. Din simplul motiv ca ar fi venit de la un nu stiu unde rupt student (am preluat din paginile kilometrice). M-am interesat bine de conditiile de la ING. Nu mi s-a parut extraordinar.
Cand a fost la a doua intalnire pentru mama mea, am asistat si eu. Mi s-a parut mai interesant ceea ce i-a arat acel consultant decat ceea ce aveau cei de la ING sau oricare altii referitor la pensiile private. Punct!

Implicarea mea in OVB... Imi dovedesc mie superficialitatea si implicarea in OVB. Pai, nu am negat niciodata acest lucru. (acuma este momentul ca toata lumea sa creada ca sant implicat pana in gat, nu? Ahh, ador misterele!) Citeste mai sus despre implicare.
Nu le-am citit pe toate 8! Defapt 9! Vreo 2 mai pe sarite. Mi-ar trebui cam 3 ore sa citesc cap coada. Am reluat un pic pt refresh. A fost o vreme cand chiar am citit detaliat.

Mi-ai raspuns mie in mod expres, caci mi-ai folosit numele, insa nu ai atribuit verbul a minti altcuiva. Nu aveam cum sa o iau altfel, caci nu aveam alte date. Corecteaza-ma daca gresesc!
Plus, tare imi miroase a situatie Toti barbatii sant porci! sau toate femeile sant _urve! Generalitati...

Acel multumesc era sincer
Pfoai, daca stau sa ma gandesc dupa sarcasmul de la inceput, cred ca intelegi bine de ce nu l-am crezut. Defapt, inca nu il cred.

Intr-adevar, mi se intampla sa uit. Dar nu a fost cazul aici.
Sa vad lucruri care se scriu, nu care s-AU SCRIS! O sa recunosc ca am o problema cu acea ipocrizie, motiv pentru care incerc sa nu comit nimic ipocrit. Evident, nu intotdeauna imi iese... :thumbdown:


Ceva interesant:

Manipularea este o formă a persuasiunii, în care doar o parte beneficiază pe seama celeilate părți.
baga bine la cap domnule ovbist si nu o mai intoarce ca la Ploiesti
Faptul ca o numesti persuasiune NU exclude faptul ca e manipulare ! Faptul ca voi
nu aveti in lista voastra de produse TOATE produsele de pe piata, ci doar ce va convine voua
arata faptul ca intereseul vostru e profitul personal si nu cel al clientului neaparat !!


Definitia subliniaza ceva esential: doar o parte beneficiaza. Asupra acestui aspect o sa atrag eu atentia.
Aceasta companie nu isi face singura analizele/consultantele (nu vorbesti cu pereti sau cu o sigla, nu?). Acolo sant niste oameni care se ocupa de acea analiza si de ce o sa iti ofere acel consultant. Ok! Toate bune pana aici!
Dar as putea eu spune ca acel om (caci asta este! Doar un om!) mi-a aratat intotdeauna doar ceva care ar avantaja doar compania? Sau s-ar gandi si la cel care este in fata lui?
Pai, raspunsul cel mai simplu si cel mai corect ar fi: depinde de la om la om! Deci, depinde de la consultant la consultant.

Nu ar fi oare pacat sa generalizez spunand ca toti oamenii sant egoisti si se gandesc doar la castigurile lor indiferent de situatie? (sant, intr-adevar, egoisti oamenii! dar mai au si constiinta)

Ai spus si tu pe parcurs niste lucruri la care merita sa se atraga atentia. Pacat ca ai fost absorbit pe drum si ai ajuns la aceasta definitie.
Eu o scot in evidenta pentru ca a fost si tema de studiu la psiho.

Ador rationalizarile si discutiile de genul acesta! Si sant sincer acuma! As mai posta doar de dragul de a ma mai trage cu cineva de sireturi. Dar intuiesc ca o sa am ocazia, caci Monsieur EX-Ovb nu a avut reactie inca.
Numai bine tie!

Or. (cica oroare! Pacat ca nu m-am gandit mai devreme la acest pseudonim! Dar iarasi, as fi suferit de grandomanie :notangel: )

Edited by Orrory, 02 November 2010 - 18:16.


#156
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
cum nu s'a scris care  sunt minciunile ovb ? mai intai ai rabdare si citeste ce s'a scris si apoi comenteaza ca nu este nici o parere obiectiva, sau ca unii doar acuza dar nu dau argumente, etc.
printre minciunile ovb apar: - faptul ca ei ascund ca nu au toate ofertele de pe piata, ci doar cateva,majoritatea  care le convine lor dpdv financiar
                                         - faptul ca la seminarii iau lectii de manipulare si ca folosesc aceasta tehnica de convingere
                                          -faptul ca de multe ori ti se prezinta un produs financiar ca cel mai potrivit pt tine doar pt ca aduce cel mai mare profit pt ovbist
astea s'au tot repetat dar mai sunt si altele, dar nu am nici timp nici motivatie sa le reiau.

daca tu consideri ca eu am fost altfel decat obiectiv in ceea ce am scris in acest thread sau ca am mintit, sau ca am ascuns sau ca am incercat sa aduc acuze false pentru a denigra acesti oameni, sau ca am mintit in legatura cu comportamentul majoritatii dintre ei, atunci te rog sa scrii exact postul in care am facut acestea.

#157
Orrory

Orrory

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.10.2010

View PostSlickutz, on 2nd November 2010, 21:02, said:

cum nu s'a scris care  sunt minciunile ovb ? mai intai ai rabdare si citeste ce s'a scris si apoi comenteaza ca nu este nici o parere obiectiva, sau ca unii doar acuza dar nu dau argumente, etc.
printre minciunile ovb apar: - faptul ca ei ascund ca nu au toate ofertele de pe piata, ci doar cateva,majoritatea  care le convine lor dpdv financiar    
Esti nerealist! Ei lucreaza cu toate domeniile, dar nu au cum sa aiba toate produsele. E ca si cum as spune ca am o macelarie si tin in ea absolut toate tipurile de produse din carne. Inclusiv cele proaste. Ori sant un dus cu capul, ori sant dus cu capul ca sa fac asta. (Da, stiu! Am zis de doua ori acelasi dus cu capu!)
                                         - faptul ca la seminarii iau lectii de manipulare si ca folosesc aceasta tehnica de convingere O domnisoara, pana sa ajungi la lucruri serioase cu ea, o curtezi! Ai strategii prin care o curtezi: unii cu mai multe cadouri, altii cu mai multe complimente, altii cu foarte mult timp petrecut impreuna pentru a arata cat de importanta este ea ca persoana pentru tine. Inseamna ca o manipulezi doar ca sa o aduci sa spuna DA atunci cand o ceri in casatorie? Daca raspunsul tau la aceasta ultima intrebare este DA, atunci mai vezi o data definitia MANIPULARII. In cazul unei vanzari este acelasi lucru: clientulului tau i-ar prinde bine sau chiar are nevoie de ceva, insa de multe ori nu stie sau nu constientizeaza acest lucru. Si atunci tu ii dai motivele pentru care el ar fi bine "sa iasa cu tine". Castiga si el, castigi si tu. Nu s-au specializat in hipnoza! Era doar un tip in costum.
                                          -faptul ca de multe ori ti se prezinta un produs financiar ca cel mai potrivit pt tine doar pt ca aduce cel mai mare profit pt ovbist
astea s'au tot repetat dar mai sunt si altele, dar nu am nici timp nici motivatie sa le reiau.
Nu am cum sa spun ca nu s-a intamplat asa ceva, nu am cum sa spun ca s-a intamplat asa ceva! Ma indoiesc insa ca aceasta este strategia lor. Oamenii s-ar prinde destul de repede ca au fost fraieriti. Pana una alta insa, nu vad niciun om care sa fi avut contract semnat cu ei si sa spuna ca au fost neprofesionali samd. Pana acuma am vazut doar prime contacte esuate. Ceea ce se intelege din cauza faptului ca foarte probabil acei consultanti erau incepatori.

daca tu consideri ca eu am fost altfel decat obiectiv in ceea ce am scris in acest thread sau ca am mintit, sau ca am ascuns sau ca am incercat sa aduc acuze false pentru a denigra acesti oameni, sau ca am mintit in legatura cu comportamentul majoritatii dintre ei, atunci te rog sa scrii exact postul in care am facut acestea.

Mi se pare ciudat cum de tu scrii atat de multe lucruri obiective despre ei din experienta persoanala presupusa inexistenta. (nu am vazut pe nicaieri relatare cu privire la interactiunea ta expres. De-a lungul discutiilor am putut doar sa deduc niste lucruri)

Afirmatia mea de mai sus poate sa aiba doar o greseala, depinde insa de locul in care se afla:
1) fie ai experienta personala, deci spune-se, stii despre ce vorbesti. Si personal, ma mira ca aceasta este parerea ta, caci eu nu am vazut la ei acel favoritism despre care vorbesti. Dar iarasi, poate te manipulez (apropo, sant un manipulator foarte foarte prost. Eu personal nu prea stiu sa mint, caci persoana din fata mea se prinde. Insa am acest dar de a le tranti pe sleau, ceea ce de multe ori este luat ca cinism, sau cel putin ca o raceala/lipsa de diplomatie.)
2) fie nu ai experienta personala cu ei si esti obiectiv doar din ce spun altii - ceea ce ne aduce la vechiul subiect despre argumentare.


#158
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
clar, m'ai lamurit.
eu iti mai recomand un singur lucru si cu acest post inchei comunicare cu tine , pt ca ori nu vrei sa intelegi, ori nu citesti cum trebuie, ori nu citesti tot, ori atat poti tu intelege,ori esti angajat ovb care are tot interesul sa incerce sa continue propaganda: afla ce inseamna consultant financiar pe bune, afla ce inseamna broker, afla ce inseamna broker cu mlm si apoi ,daca reusesti sa intelegi diferentele si inca mai debitezi prostii aici, cred ca le va fi tuturor foarte clar care e problema.:)
am avut parte, spre regretul meu si de seminarii ovb si de colegi care au participat si de intalnire cu "consultant ovb". in orice caz, cred ca e mai ciudat faptul ca tu ti'ai facut cont special pentru a posta pe acest topic, si sa o faci pe obiectivul si pe dreptul, ba chiar si pe stangul :), decat faptul ca ti se pare tie ca nu am avut contact personal cu acesti indivizi.


PS: ce tehnici PDL'iste de disimulare ai, ma apuca rasul :)

#159
Orrory

Orrory

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.10.2010

View PostSlickutz, on 3rd November 2010, 22:03, said:

clar, m'ai lamurit.
eu iti mai recomand un singur lucru si cu acest post inchei comunicare cu tine , pt ca ori nu vrei sa intelegi, ori nu citesti cum trebuie, ori nu citesti tot, ori atat poti tu intelege,ori esti angajat ovb care are tot interesul sa incerce sa continue propaganda: afla ce inseamna consultant financiar pe bune, afla ce inseamna broker, afla ce inseamna broker cu mlm si apoi ,daca reusesti sa intelegi diferentele si inca mai debitezi prostii aici, cred ca le va fi tuturor foarte clar care e problema. :)
am avut parte, spre regretul meu si de seminarii ovb si de colegi care au participat si de intalnire cu "consultant ovb". in orice caz, cred ca e mai ciudat faptul ca tu ti'ai facut cont special pentru a posta pe acest topic, si sa o faci pe obiectivul si pe dreptul, ba chiar si pe stangul :) , decat faptul ca ti se pare tie ca nu am avut contact personal cu acesti indivizi.


PS: ce tehnici PDL'iste de disimulare ai, ma apuca rasul :)

Iti este clar cu 3-4 de "ori"? Pai daca asa sant lamuririle tale, vai de viata ta. Ce este cert pentru tine si mai relevant defapt este ca eu in continuare debitez prostii. Vai vai vai!...

Am un prieten care lucreaza acolo si imi spune si mie ce si cum. Deci, sau ma minte, sau ceva s-a intamplat cu tine la seminariile acelea despre care tot vorbesti ca sunt pline de disimulare, manipulare bla bla bla-uri. Esti invatat cum sa faci, dar de facut faci tu. Esti atat de inapt in cat sa nu poti face alegerea de a tine consultanta financiara in loc de ceea ce pretinzi tu ca se face defapt? Mi se pare o problema la tine aici. E mai usor sa dai vina pe altii! Sau vorba actualului guvernator al unuia dintre cele mai frumoase state din SUA: e mai usor sa pui fundul altuia la bataie, decat propriul. (era intr-un film replica) Fa in continuare pe vulpea!

Era cat pe ce sa googalesc ce inseamna tehnici de disimulare PDL-iste, dar m-am razgandit repede ca sa nu iti iau din originalitate.

Hai salut!

or.

#160
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
ok.

#161
x_uereb

x_uereb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.06.2010
~Deleted~



PS: Voi le stiti pe toate. Nu are rost sa mai scriu si eu ;)

Edited by x_uereb, 04 February 2011 - 01:13.


#162
dany_33

dany_33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.04.2008

View Postnnkufru, on 26th February 2010, 15:58, said:

Ma minunez si acum cat e de simplu si de eficient sa speli creierul oamenilor tineri- socant!
Din pacate lipsa experientei multora este speculata si voi explica cu amanunte cum se realizeaza "achizitia" de "indieni" la OVB.

- primul lucru pe care il face un "manager zonal" OVB- de obicei austriac sau german este sa caute cati mai multi "sales manager" pentru a forma echipe.
acestia la randul lor cauta "indieni" sub forma de T1, T2 si T3 (trainee- platiti diferit in functie de realizari), pe care ii trimit la prieteni si rude pentru formarea networkingului.
- pana acum poate nimic suspect, unii ar spune ca e chiar logic. Oferim consultanta financiara GRATUITA, lucram cu EXPERTI, castiguri SUBSTANTIALE, echipa TANARA si MOTIVATA.
- aparent e un super job cu super perspective.....DAR:

- Expertii si super-expertii cu experienta de 40 de ani...sunt niste tineri din cluj, care sunt la fel de experti financiari precum sunt romanii experti in construire de autostrazi si curatenie.
- produsele financiare oferite, sunt SIGUR ffffbune pentru OVB si POATE bune pentru client. Dupa cum se invata la trainingurile de vanzari OVB, clientul vine cu parerea lui....si pleaca cu parearea NOASTRA.
- consultanta financiara, de calitate, inseamna sa vezi nevoile clientului si sa-i faci oferta cea mai buna pentru el, nu pentru tine !! pentru asta e nevoie de ani de zile si de o incredere totala in consultant...nu e cazul la OVB.
- pentru T1, T2 si T3...dupa ce faceti voi analiza aia superba....veti vedea ca invariabil...produsul "CEL MAI BUN" pentru client este de fapt o depozit-asigurare-polita-pensie privata...pe cel putin 10 ani....de unde OVB scoate bani.....
- numarati cate refinantari de leasing si credite oferiti si va veti convinge- ZERO- nu se castiga bani.
- placa mea favorita!! la inceput vom face cateva produse 2-3...dupa ce le vom stapani pe astea...vom trece mai departe.
Veti vinde doar produse din asigurari pentru ca e foarte greu sa faci comparatii cu piata! Baietzii de la OVB sunt doar parsivi nu si prosti

In cazul meu dupa un interviu cu un austriac...care imi spunea ca in 2-3 ani castigi sigur >5000 Euro/luna...si care ii numea pe amaratii de trainee- "indieni", am fost la trainingurile superbe de la OVB.
Ghinionul lor este ca am vazut cateva traininguri de vanzari la viata mea si cativa traineri...impresia prezentarilor si trainerilor de la OVB...jalnica. Se prezenta o agresivitate in vanzari penibila- ma duc la parinti, frati, surori sa le spal creierul ca le trebuie o asigurare, polita, etc...
"Cat valoreaza copilul dumneavoastra pe luna???"- si alte astfel de nerozii...

Idee de consultanta financiara este nu buna ci EXCELENTA. dar nu cum o face OVB. aia nu e consultanta. e vanzarea unor produse ale altor banci sau firme de asigurari, INDIFERENT de nevoile clientului.

Si ca sa pun sare pe rana multor super consultanti de pe aici...care sigur au primit SUPER OFERTE, va prezint oferta pe care am primit-o eu:

Timp de 1 an, 2000 Euro/luna + comision din vanzari cu conditia sa aduc 10 indieni pe luna, carora sa le spele creierul....oferta de angajare full-time la OVB

Si ca sa inchei meajul: in viata este important sa fii un om de VALOARE si nu de succes (cum va preda OVB-ul). Aviz acelora care din dorinta de a face 500 de Euro vand gogosi familiei si prietenilor.

Respect celora care pun valorile morale inaintea celor materiale


Ai nota 10 de la mine pentru acest expozeu.
Chiar azi am avut un fel de pre interviu cu un domn care destul de subtil încerca sa îmi dea niște detalii despre acesta activitate. La început mi s-a părut ok ideea pana când am înțeles că toată chestia are o structură MLM. Adevărul este că a părut destul de surprins când am pronunțat acest termen, după care și el a recunoscut că are această structură.
Nu ar fi nimic în neregulă cu MLM-ul, dacă nu ar încerca să-și vândă produsele sau serviciile în cazul de față, în interiorul propriei rețele. Pentru că asta este un MLM, o piață privată de consum.
O piață care nu se poate extinde la nesfârșit. Dacă ar exista o lege care să restricționeze procentul de vânzări din interiorul propriei rețele, am vedea de fapt cam cât valorează acest tip de afacere și mai ales cine strânge "caimacul"  Cifra de clienți vehiculată ar fi de 3.000.000 clienți în 14 țări și asta în 40 de ani. Vă las pe voi să trageți concluziile de rigoare.
Oricum ca să mă conving și singur, că am avut totuși intuiția bună, am să merg măcar la una din aceste seminarii, să văd cum stă treaba.

Edited by dany_33, 16 March 2011 - 21:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate