Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

fonduri OVB ALLFINANZ?

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#181
lucianmarius

lucianmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.05.2008
Hello!

OVB este prezent in Bucuresti, Cluj, Timisoara, Constanta, Sibiu, Piatra Neamt, Iasi, Odorheiul Secuiesc si anul acesta deschidem si Brasov.

Tocmai din cauza ca forumurile sunt pline de pareri nefondate oamenii au probleme in a inteleg ce e bun si ce nu.
Oricum e irelevant ce zic eu sau altii 50 aici, lucrurile vor merge asa cum trebuie sa mearga. Adica bine daca suntem o companie buna si rau altfel.
De unde sunt eu, avem un obicei sa vorbim atunci cand altii ne vorbesc degeaba ai prost. Ignoranta nu prea intra in obicee acolo. Scuze defectul regional :D

Si mai avem o zicala :

De la bătrânii noştri
Un sfat ce-i bine-al şti:
Să nu fii bun cu proştii
Că rişti ai înmulţi!

#182
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu este vorba de pacaleala.
Este vorba de disponibilitate si de pricepere.

Daca urci spre virf in timp ce altii clacheaza, asta este, cam asa este in orice domeniu.
In nici un domeniu, nu pot sa ajunga toti la succes.

Daca cineva are destula vrajeala ca sa reuseasca, de ce sa il detești ?!
Mai bine il copiezi, iar daca morala inalta nu iti permite asta, il ocolesti.
Eu asa fac.

Problema de acum si in viitor, pentru astfel de ,,firme ", o sa fie materialul uman.
Cred ca resimt deja asta.

#183
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Are balta peste. Nici nu'ti imaginezi cati sunt pe lumea asta, gata sa se impopotoneze cu un titlu de consultant financiar.
Numai eu cunosc cateva cazuri. Toti cu o cariera si experienta in spate de invidiat: vanzatoare la magazin, ingrijitoare la gradinita etc.  
Sunt bagati in cursuri in invatati cum sa vanda o chestie, indiferent de nevoile reale ale omului si apoi li se spune ca primii clienti trebuie sa'i faca inv familie si prieteni pana isi fac mana. Sa sa si racoleze. Noul racolat la fel. Si tot asa.
Ei nu au neaparat nevoie ca un colaborator sa detina un portofoliu de 500 de clienti. Si de 50 de colaboratori, fiecare cu 10 clienti. Piramida
Vine una la mine, de la o alta firma, ca astia nu's singurii, ca cica imi da o refinantare. Pai pt ce, ca am dobanda buna.
Da, da uite zice ea, te mai poti imprumuta (deci alt credite) si apoi iei si creditul vechi si cel nou si facem un nou pachet si obtii conditii avantajoase de refinantare.
Stai un pic ca m'ai pierdut pe drum. De ce as vrea sa mai fac alt credit? Pentru ce?
De dragu sa ma joc de'a refinantarea?
Da asta avea ea deal atunci si trebuia sa vanda. Si cica era consultant financiar. Cu 12 clase. Plus un curs de 20 de ore sau cat a facut.
E noaptea mintii si's multi ce pun botul. Atat pt "colaborare" cat si pacaliti apoi, ca nu te pacaleste un strain pe strada, ci vine la tine cu propuneri din astea dubioase, vasile, verisor, cumnat, prieten din copilarie etc.

#184
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu este problema lor ca incearca sa gaseasca musterii, daca nu o fac cu forta, cum nu este de vina cel cu alba/neagra, ca te apropii de masa lui.
Incerc sa explic esenta, nu ca ,,uamenii " nu sint morali.
Morali morali, ca la carte, oricum sint foarte putini oameni, dar aia nu cauta confortul material :)

Iar despre promisiuni si abureli, vai Doamne, toti facem asta, de la primul schimb de masinute/păpușele, din clasa intii, pina la promisiuni (de cele mai multe ori ireale) care incearca sa atraga un ipotetic partener, intr-o relatie & etc.

Edited by crisstonne, 19 June 2018 - 02:47.


#185
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mai cum sa spun, promisiuni, promisiuni. Mai mult sau mai putin onorate. Dar unde tragi linia si promisiunea neacoperita se numeste inselatorie?


#186
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Acolo unde un contract nu este respectat, este inselatorie.

#187
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
si ca se detaliez, ti s'a intamplat vreodata sa semnezi un contract ce nu l'ai citit? mie da. si tie, sunt sigur.
ti se spune in discutie ce si cum, promisiuni etc si cand vine contractul ai 40 de pagini cu termeni care mai de care mai ciufuti. si mai tarziu, cand ceva nu merge, te trezesti ca ai semnat altceva fata de ce ti s'a promis, prezentat etc. asta tot inselatorie e.

si inainte sa va apucati sa dati cu pietre vis a vis de faptul ca semnezi cu mana ta, va reamintesc ca si licenta de windows trebuie semnata. ba chiar si

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate

ma indoiesc ca ati citit scoarta in scoarta politica de utilizare si politica de confidentialitate a forumului. ci dai accept.

nu sunt cazuri identice, dar similare si suficiente sa va faceti o ideea.


apoi, ca sa continuam in definirea inselatoriei, pe cine reprezinta un "consultaant financiar"?
clientii lui? pe cei ce'i pune sa semneze? ca daca sunt clienti, inseamna ca trebuie sa le reprezinte interesele si sa nu le vanda produse de care nu au nevoie si nici sa le recomande produse ce ar fi impotriva intereselor lor financiare. cum ar fi de exemplu sa cumpere x asigurare, unde consultatntul incaseaza comision, fata de asigurarea y, mult mai ieftina unde consultantul nu incaseaza comision.

deci, fie e inselatorie
fie astia nu's clientii lui
fie respectivul nu e consultant

si as putea sa continui asa, ca e simplu sa gasesc gauri in practica lor, deoarece nu este o practica normala, nici morala si probabil si ilegala.

apropos, nu vrea careva niste oale? sunt super, te tin o viata, sunt de calitate, au garantie 60 de ani. si sunt destul de ieftin pentru calitatea lor, doar 4000 de euro.

#188
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Poate am fost inselat, poate nu, poate am fost comod in unele cazuri, in altele nu.
Avem multe variante.

Ma gindesc ca ,,gauri " inseamna ca dai pe cineva in judecată si cistigi.
In rest, este cum spui, neatentie, dezinteres, din partea ,,păcălitului ".

Daca ai luat teapa cu oalele, dar nu poti sa le vinzi mai departe, ce crezi ca inseamna asta ? :D

L.E. Daca nu citesti atent regulamentul Softpedia, nu este = cu nu citesti atent contractul de la banca, care te indatoreaza pe 30 de ani.

Edited by crisstonne, 19 June 2018 - 21:15.


#189
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Mi-ati adus aminte de mama unei foste, care parca statea la rand la toate tepele astea. Amway, aia cu oalele, astia cu asigurarile, unii cu nu stiu ce cafea, n-a ratat nimic. Iar astia in cauza au consiliat-o asa de bine ca atunci cand a murit barbat-su n-a beneficiat de vreo despagubire.

#190
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsebulbus, on 19 iunie 2018 - 21:24, said:

Mi-ati adus aminte de mama unei foste, care parca statea la rand la toate tepele astea. Amway, aia cu oalele, astia cu asigurarile, unii cu nu stiu ce cafea, n-a ratat nimic. Iar astia in cauza au consiliat-o asa de bine ca atunci cand a murit barbat-su n-a beneficiat de vreo despagubire.

Uat ?! :eek:
Explica.
Mama soacra, impricinata... tata socru mort...
Ce despăgubiri de la cafea, oale, etc ?!

#191
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
din cate inteleg eu, a "beneficiat" de serviciile ovb si a fost consiliata corespunzator sa cumpere asigurari din alea "bune". ce nu platesc cand dai coltu

cum sa identifici scamuri de genul asta

http://www.businessi...e-a-scam-2013-1

One of the first things to watch out for is a focus on recruiting rather than selling. If you are being recruited in order to recruit more people of your own, rather than actually focus on selling the product, that might be a red flag. Consider whether or not there is a lot of focus on getting you to recruit more "team members," instead of focus on acquiring customers. If the recruits are the customers, that could be a red flag.

#192
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
A, pai pentru asigurari de viata, mergi nene la consacrati.

#193
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
lectura placuta
http://gazetadecluj....a-de-asigurare/

View Postcrisstonne, on 19 iunie 2018 - 23:23, said:

A, pai pentru asigurari de viata, mergi nene la consacrati.

pai tu nu auzi ca astia's firma serioasa. ei nu sunt firma de asigurare. tu esti asigura de firme serioase. ei cica iti vand consultanta, sa te trimita la firme serioase si sa te ajute sa alegi pachetul cu cel mai mare comision... ptiu, pachetul ce se potriveste nevoilor tale

#194
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Pai vezi ?!
Eu, tu... avem nevoie de consiliere, ca sa aflam care este cea mai buna societate de asigurari ?
Este ca si la vot, la noi, majoritatea... sa isi plinga de mila, cu Robor-ul & altele.

Aia nu sint nevinovați, doar isi merita soarta.

#195
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
pe mine m'a inspirat topicul asta. am o idee buna de afaceri.
deschid un fond investitional. Satiras GmbH.
depui banii. suma minima 300 de euro sau 1000 de lei.
primesti de 4 ori suma dupa 3 luni.

am asa un sentiment ca va avea un succes nebun.

#196
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Inca ceva, daca am primit telefoane unde se faceau promisiuni si unde se explica mersul pe jos, ascultam putin, cascam, ma uitam la ceas, ma scarpinam la ceafa, apoi spuneam un NU hotărît, cind se astepta interlocutorul mai putin.
Pina spunea persoana respectiva la revedere & bla bla, eu apasam butonul roșu.

Sa faca toata lumea la fel :)

Nu sa vineze ,,chiftele gratis ".

#197
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
asta la telefoane e usor. nu glumesc, vad cine ma suna, deja le stiu stilul si numerele. apas pe verde si apoi pe rosu imediat. alalalt la celalalt capat se pomeneste cu telefonul inchis. de fapt, daca e call center, nici nu primeste apelul, ca de sunat suna un robot si transfera la operator dupa ce raspunzi tu si asta poate lua cateva secunde. eu am inchis deja.

problema e ca astfel de companii fac vanzari si promisiuni prin cunoscutii tai, prin membrii de familie etc. ma chinui sa le explic, vreau sa le arat. nimic. eu era sa iau bataie o data de la un unchi acum mai bine de 20 de ani. ca sunt eu invidios, ca el se va inbogati, ca va veni de la cluj cu masina noua.

#198
Catalano91

Catalano91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.03.2018

View Postdmurphi, on 02 aprilie 2016 - 01:57, said:

"Daca esti serios, clientii sunt multumiti, compania e multumita, in aceasta ordine." - Ei uite, eu nu sunt multumit. Si nu-s colaborator, doar client.
"Lucruri negative de pe forum sunt niste speculatii[...]" - zi zau cu limba scoasa. Consultantul OVB a plecat din firma la 2 luni dupa ce am semnat contractul (2010). Din 2010 pana in 2016, nimeni, NICIODATA , nu s-a obosit sa ia contact cu mine.
OVB e o firma detinuta de Generali. Asta ca sa lamurim problema cum se alege "cel mai bun produs" pentru client.
Niciodata ordinul de plata nu a fost emis la timp. NICIODATA. La fiecare aniversare a politei a trebuit sa scriu mail-uri ca sa pot sa platesc. Profesionalism, nimic de zis.

A, si inca un amanunt: OVB nu poate sa stie ce gandesc clientii despre firma, pentru ca nu are habar cine sunt clientii,de fapt. De unde stiu: din 2010 am fost contactat de cel putin ALTI 3 "consultanti financiari" ai OVB, si nici unul dintre ei nu avea habar ca
sunt deja clientul firmei. Nici sa verifice nu au putut - nu exista calculator in sediu.

Pentru alte detalii la fel de "haioase" - intrebati. Posted Image

Salut,

In primul rand si eu sunt client de apoximativ 2-3 ani. In cazul meu am nimerit un colaborator OK.
As dori sa te intreb:
1. Vreodata ai vrut sa scoti bani de ei? Daca da. Cum ai reusit?
Te intreb deoarece am citit toate hartiile si nu exista sectiune de retrageri sau ceva de genu, acces la cont etc. +  stiu doar ca daca vrei sa retragi mai devreme vei scoate mai putini bani decat ai bagat (depinde unde te afli in momentul acela).
2. Se paoate inchide contul dupa retragerea banilor? Daca.da, cum?

Merci si astept un raspuns!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate