Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

loc de munca in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
Ca orice roman, vreau sa plec din tara de ani buni (5-6 ani). Am facut facultate, lucrat putin in domeniu (nu am experienta), pana am ramas fara munca. Din ianuarie 2009 nu lucrez. Vreau sa plec ca si necalificat, in agricultura sau orice altceva. As vrea sa lucrez paznic, ospatar, dar astea deja le consider joburi de lux daca nu ai pe cineva acolo si nu prea stii cum merge treaba. Sper ca in 4-5 ani sa evoluez in alte meserii. Sunt din Iasi si am vorbit la o firma de recrutare ISRAROM (http://www.israrom.go.ro/) prin care ar avea loc de munca in Franta 8 Euro/ora in agricutura la legume. Ar fi de platit 120 Euro transport + 450 ron taxa mediere contract de munca, la semnarea contractului. Mi s-a zis ca se face contract de munca de la 3 luni + asigurari de sanatate. 450 ron fiind necesari pentru documente.

1. A mai mers careva cu firma asta. M-ar interesa sa ajung la destinatie macar, sa nu fie alte probleme.
2. Stiti o firma sigura, din ro cu comisioane acceptabile, ar fi preferabil din Iasi.
3. M-as risca, alt ajutor, nu am reusit sa-l am pana acum (rude - ori is pensionari, ori is plecati si au uitat de unde au plecat).
4. Criza financiara cum a afectat aceasta tara ?
5. Daca ar fi teapa si as cauta altceva de munca, orice, s-ar gasi ?
6. Am 30 de ani, intentionez sa o aduc si pe sotia mea in cel mai scurt timp, eventual si alte rude daca o sa fie in situatia mea.

Multumesc.

#2
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postlopi, on 25th August 2009, 10:37, said:

Ca orice roman, vreau sa plec din tara de ani buni (5-6 ani). Am facut facultate, lucrat putin in domeniu (nu am experienta), pana am ramas fara munca. Din ianuarie 2009 nu lucrez. Vreau sa plec ca si necalificat, in agricultura sau orice altceva. As vrea sa lucrez paznic, ospatar, dar astea deja le consider joburi de lux daca nu ai pe cineva acolo si nu prea stii cum merge treaba. Sper ca in 4-5 ani sa evoluez in alte meserii. Sunt din Iasi si am vorbit la o firma de recrutare ISRAROM (http://www.israrom.go.ro/) prin care ar avea loc de munca in Franta 8 Euro/ora in agricutura la legume. Ar fi de platit 120 Euro transport + 450 ron taxa mediere contract de munca, la semnarea contractului. Mi s-a zis ca se face contract de munca de la 3 luni + asigurari de sanatate. 450 ron fiind necesari pentru documente.

1. A mai mers careva cu firma asta. M-ar interesa sa ajung la destinatie macar, sa nu fie alte probleme.
2. Stiti o firma sigura, din ro cu comisioane acceptabile, ar fi preferabil din Iasi.
3. M-as risca, alt ajutor, nu am reusit sa-l am pana acum (rude - ori is pensionari, ori is plecati si au uitat de unde au plecat).
4. Criza financiara cum a afectat aceasta tara ?
5. Daca ar fi teapa si as cauta altceva de munca, orice, s-ar gasi ?
6. Am 30 de ani, intentionez sa o aduc si pe sotia mea in cel mai scurt timp, eventual si alte rude daca o sa fie in situatia mea.

Multumesc.

In agricultura.... e acus septembrie, iti dai seama ca vei lucra doar 1-2 luni si gata ...

De ce nu incerci cu work si travel mai bine sau ceva de genul ...

#3
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
Mi s-a zis ca se lucreaza la sere, in jurul orasului Niort. Este de munca tot timpul anului. Se face contract de munca de la 3 luni la 1 an. Daca te intelegi cu angajatorul se poate prelungi contractul nelimitat.
Prin Work and Travel, eu am prins prins ultimul an de facultare si nu se mai putea pleca. Am 30 de ani si nu sunt student. Din ce am inteles nu sunt interesati in aceste conditii.

#4
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
De la firma de recrutare la care am fost, mi-au gasit ceva de munca prin Nantes la sere. Firma este din Iasi, ISRAROM, dar are o reputatie proasta, prin Ursu Dumitru (http://www.israrom.go.ro/rindex.html) care a fost implicat in trafic de oameni in Cipru -
http://www.dezvaluir...-constneni.html
http://www.bzi.ro/Ac...pru-A36014.html
http://www.flacarais...lipsa_2642.html
Probleme au fost in 2008 cu Yannis din Cipru, nu stiu in ce masura a fost implicat si patronul firmei din moment ce e liber.
1. A plecat cineva cu firma asta si a ajuns cu bine acolo ?
2. Sunt locuri de munca prin Nantes, sere sau agricultura ?
3. Cu buletinul ma pot descurca peste tot in europa ? Am auzit de firme care le-au luat si pasaport/buletin/bani.
4. Cum as putea verifica cotractul de munca sa nu fie o teapa ?
5. Orice sfat e bine venit.

6. Daca am incalcat o regula a forumului, rog un moderator sa editeze.

#5
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
Nu a mai scris nimeni nimic. Se pare ca a fost o teapa, bine ca mi-am dat seama din tara si nu am realizat asta acolo. Nu imi mai trebuie firma de recrutare, o sa merg pe cont propriu sa vad ce rezolv. Cred ca e cel mai bine si cel mai usor asa.
M-am speriat ce am gasit de firmele de recrutare din Ro. Cu acte in regula fac trafic de persoane si inca mai sunt firmele respective, inca mai sunt oamenii care fac de mult timp asa ceva. Mafia in acest domeniu este enorma, nimeni nu se implica sa rezolve problemele.

#6
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Cum ti-ai dat seama ca este o teapa? Zici ca ai terminat faculatatea.. ce fel de facultate ai terminat?

#7
dizo

dizo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.03.2009
incearca aici:

SARGHIE Adriana  ~ consilier Eures
0232 254578; 254577, [email protected]


cauta joburi in Franta pe site-ul asta si suna direct la angajatorii din Franta:


EUropa eures - solicitari joburi


Sfatul meu e sa cauti joburi care sa iti ofere si locuinta (ferme, hoteluri, baruri).

Bafta!

#8
silviana85

silviana85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2006
locuri de munca  se gasesc...nu e problema. daca stii franceza bine si esti bun de munca....si te descurci in dialog cu angajatorii eu zic ca e ok.
chiar am o revista in fata plina de oferte de munca pentru barbati.
faza e ca viata e cam scumpisoara...pana iti gasesti un job tre sa locuiesti undeva si aici chiriile nu sunt floare la ureche si nici nu e usor de gasit ceva....au niste idei tampite cu garantul si cu alte minuni...ca statul il sustine pe chirias nu pe proprietar.

eu zic sa incerci sa pleci singur...sa iei legatura cu o comunitate de romani locala sa iti dea un pat pe undeva pe o perioada scurta de timp si sa umbli de dimineata pana seara dupa un loc de munca ....se gaseste.

dar nu uita....trebuie sa te descurci in franceza...pentru ca daca iti cauti singur tu trebuie sa iti aranjezi totul.

#9
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011
Un amic a venit recent din Franta, el monteaza aer conditionat in cladiri (cred ca aer conditionat cum sunt in filme, tuburi dalea mari) lam intrebat cat are salariu si a zis ca 2000 de euro din care 500 da la chirie, a zis ca patronul ii face contract din 3 in 3 luni, mentionez ca nu stiu nici un cuvant in franceza (amicul meu a zis ca stie franceza de ,,balta" adica din 10 cuvinte intelege 4)mentionez ca stiu engleza atat scris cat si vorbit, in Franta imi trebuie acte sa muncesc legal?cum este Franta ca tara?

p:s nu am intrebat amicul asta daca ma ia si pe mine, nu era momentul potrivit, adica se grabea si evident nu depinde de el, depinde de patron daca are nevoie de munca.

#10
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Pe meserii exacte e usor sa pleci cam oriunde, in functie de experienta. Daca esti bucatar-sef de exemplu cu experienta pe la hoteluri/restaurante de lux de aici, esti tare bun in meseria asta, poti pleca linistit oriunde pe bani buni, si cand zic bani buni inseamna 10+ euro/luna, vreo 5000euro/luna ia un bucatar bun in Romania acum, poate si mai mult :naughty:

Inginer, Sofer profesionist, programator, frizer, vopsitor, sudor, electrician, medic si cate altele, meserii exacte, nu merge cu stiu sa fac de toate dar nu am experienta la nimic, atunci e cam greu.

#11
bazaraie

bazaraie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.12.2011
pe meserii exacte,da,asa este

#12
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011
cred ca tineti cont si de faptul ca nu este liberalizata toata piata meseriilor pt.romani si bulgari?(asta inainte de a va cauta un job in Franta)

Edited by zobarr69, 06 January 2012 - 23:50.


#13
kozmadi

kozmadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.12.2011
A lucrat cineva in franta ca hidroizolator, plecat din romania cu contract?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate