Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Anii '80 in Romania comunista!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1007 replies to this topic

#91
denverash

denverash

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.04.2004

View Postmaistoru, on 23rd August 2009, 16:20, said:

ideea e ca din salariu pe santier, 2 oameni, in maxim 5 ani au strans banii de un apartament, intre timp plecand si in concedii si mai platind si chirii pe unde au stat si avand si un copil mic ( subsemnatul ). in ziua de azi iti faci credit ipotecar pe 30 de ani pentru un apartament si nici asa nu stii daca reusesti sa iti platesti toate ratele.

in 5 ani 2 muncitori au strans bani de apartament si au avut si bani de concedii etc... i-ai intrebat si cat au furat de acolo ca sa stranga banii aia? du-te si canta la alta masa, aberezi.

#92
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postdenverash, on 24th August 2009, 11:06, said:

in 5 ani 2 muncitori au strans bani de apartament si au avut si bani de concedii etc... i-ai intrebat si cat au furat de acolo ca sa stranga banii aia? du-te si canta la alta masa, aberezi.
te-au furat pe tine cand erai mic si ai omis din cauza asta sa inveti bunele maniere. de ce ataci niste persoane pe care nu le cunosti?

#93
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdenverash, on 24th August 2009, 11:06, said:

i-ai intrebat si cat au furat de acolo ca sa stranga banii aia? du-te si canta la alta masa, aberezi.
Tocmai am citit niste articole cu oameni care 15 ani s-au chinuit sa cotizeze sa ia apartament pe vremea odiosului. Se spune acolo ca numai nomenclaturistii aveau prioritate la case si ca se bagau chiriasi la greu pentru ca nu erau case destule. Lucru pe care de fapt pot sa-l confirm si eu pentru ca pana in 1980 aveam 5 chiriasi, in 85 mai ramasesera 3 (am reusit sa mai dam afara) si in final abia dupa 1990 a disparut si ultimul.
O sa mai intreb pe bunicul care erau preturile si cati isi permiteau ca el a fost 25 ani administrator de bloc si stia bine treburile astea. Bineinteles ca "sfantul" cec adiac echivalentul bancilor de azi erau solutia si atunci, dar se uita.

Edited by andreic, 24 August 2009 - 10:17.


#94
denverash

denverash

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.04.2004

View Postmaistoru, on 24th August 2009, 11:10, said:

te-au furat pe tine cand erai mic si ai omis din cauza asta sa inveti bunele maniere. de ce ataci niste persoane pe care nu le cunosti?

vorbesti prostii. I-ai intrebat cum se faceau banii pe santiere pe vremea aia? se fura mai rau ca acuma, oricum platea statul tot, am avut niste vecini in bloc ingineri pe santier, cei mai mari bisnitari din zona erau. Acum nu acuz pe nimeni, dar nu-mi veni cu exemple idioate. Mai ales ca aveai 4 ani atunci si n-ai nici cea mai vaga idee cum a fost.

#95
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postdenverash, on 24th August 2009, 11:06, said:

in 5 ani 2 muncitori au strans bani de apartament si au avut si bani de concedii etc... i-ai intrebat si cat au furat de acolo ca sa stranga banii aia? du-te si canta la alta masa, aberezi.

nu te supara, pe santier se castigau bani, nu gluma, nu trebuia sa furi. doua salarii de santieristi puteau ajunge si la 15.000 de lei si chiar mai mult. asa ca se puteau strange foarte bine bani de un apartament pe atunci, care nu costa mai mult de vreo 150.000 de lei.

#96
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDari@, on 24th August 2009, 11:14, said:

nu te supara, pe santier se castigau bani, nu gluma, nu trebuia sa furi. doua salarii de santieristi puteau ajunge si la 15.000 de lei si chiar mai mult. asa ca se puteau strange foarte bine bani de un apartament pe atunci, care nu costa mai mult de vreo 150.000 de lei.
PS prin 87 un liftier la mare avea 1600lei.

#97
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View PostDari@, on 24th August 2009, 11:14, said:

nu te supara, pe santier se castigau bani, nu gluma, nu trebuia sa furi. doua salarii de santieristi puteau ajunge si la 15.000 de lei si chiar mai mult. asa ca se puteau strange foarte bine bani de un apartament pe atunci, care nu costa mai mult de vreo 150.000 de lei.
exact. plus ca blocul a fost facut de intreprinderea la care lucrau numai pentru angajatii de acolo si au avut un avantaj.

#98
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Mi-am petrecut o buna parte din copilarie stand la cozi, asa ca imi permit sa ii consider idioti spalati pe creierul inexistent, pe toti care plang dupa comunism.

Si asta, in conditiile in care noua inca ne mergea bine. Dar acest "bine", nu ne-a scapat de stat la rand, pentru ratie, pentru umilire, daca permiteti. Doamne, si la cate am stat! Ia o mica lista:

1. La Gostat: rand de mezeluri, aproximativ 3 ore, in caz fericit.

2. Hermes sau Gostat: rand de paine, pus la rand cu aprox o ora inainte sa "vina masina". Stat la rand inca o ora. Era foarte posibil sa ramai totusi fara paine. Corectie, nu paine. Era franzela "semi".

3. Hermes: stat la rand pentru ratie. Randul era de vreo 50 de metrii, pe mai multe staturi. Cateva sute de oameni, oricum. In cazul in care apucai, recolta era: ulei de rapita, zahar, faina, poate oua, in zona de sarbatoare, poate citrice.

4. Mercur: stat la rand pentru orice apucai.

5. Petru Groza (Strada). Ehe, aici era bucurie. Pentru ca stateai dupa nechezol, adica un fel de cafea cu naut.

Eu, fiind obisnuit cu asta, considerand toate cele de mai sus o situatie absolut normala, am ramas mut de uimire, cand am ajuns in Ungaria, intr-un magazin absolut normal, de duzina, si erau tone de cafea pe rafturi...si nici un rand. Am si intrebat-o pe mama, mami, unde-i randul?

Hihi, repet, noi inca eram bine situati. Aveam un radiocasetofon stereo Sanyo (merge si azi brici, cumparat in 86 de la shop), era frigider, televizor si mai tarziu prin 87 un C64 :D

Am stat in frig si ploaie la defilari, cate si mai cate. Si atunci, sa ma scuzati, daca incep sa injur de sfinti si biserici pe toti care plang dupa comunism. Vreti comunism? Directia Coreea de Nord, sa va ajunga!

#99
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008
C_aca-m-as in gura nostalgicilor care isi amintesc cat de ieftin se statea cu chirie pe vremea lui ceausescu! Intai, in casa bunicului meu comunistii au bagat cu forta chiriasi. Niste tarani needucati, cu pretentii de intelectuali... dar care nu-si pierdusera inca mirosul caracteristic de coceni si gainat. Apoi i-au daramat casa cu buldozerul si au construit blocuri comuniste in zona. 'R-ati ai dracu', va amintiti cu placere ce ieftine erau apartamentele comuniste si ce mici chiriile in Bucuresti! Pai normal ca erau ieftine sau gratis, erau construite pe terenuri furate de la proprietarii de drept! Asta dupa ce statusera taranii gratis in casa familiei mele! Singura vina a bunicului fusese ca isi facuse o casa prea mare si familia lui era prea mica. Niste ratati cretini pe aici sugereaza ca toate casele demolate din Bucuresti erau incalzite cu lemne si n-aveau canalizare. Idiotilor, ceausescu a construit blocuri si atat, el a daramat case precum a bunicului meu tocmai pentru ca s-a folosit de utilitatile din zona, n-a fost in stare sa extinda Bucurestiul prin construirea de la zero a noi retele de utilitati.

Edited by xdaniel, 24 August 2009 - 10:44.


#100
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
cred ca aia cu probleme sunt cei care se enerveaza pe aici. daca ati fi calmi, ati intelege ca nu comunismul il regreta unii. nu poti regreta o ideologie in care nu ai crezut si un regim restrictiv in cea mai mare parte.

protectia sociala si salariile decente nu tin de comunism sau de capitalism. parerea mea.

#101
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View PostDari@, on 24th August 2009, 11:14, said:

nu te supara, pe santier se castigau bani, nu gluma, nu trebuia sa furi. doua salarii de santieristi puteau ajunge si la 15.000 de lei si chiar mai mult. asa ca se puteau strange foarte bine bani de un apartament pe atunci, care nu costa mai mult de vreo 150.000 de lei.
Se castiga pe santiere mari, gen cele de la Portile de Fier. Pe cele mici era cum zice denverash, se fura pe rupte. Muncitorii furau cu buzunarul iar inginerii cu camionul. Cunosc foarte bine situatia, am vazut cu ochii mei cum se fura iar tata imi explica "mecanismul", imi arata cum functioneaza sistemul comunist. M-a educat intr-o ura totala fata de comunisti dar imi explica foarte rational toate defectele sistemului.

#102
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postxdaniel, on 24th August 2009, 11:48, said:

Se castiga pe santiere mari, gen cele de la Portile de Fier. Pe cele mici era cum zice denverash, se fura pe rupte. Muncitorii furau cu buzunarul iar inginerii cu camionul. Cunosc foarte bine situatia, am vazut cu ochii mei cum se fura iar tata imi explica "mecanismul", imi arata cum functioneaza sistemul comunist. M-a educat intr-o ura totala fata de comunisti dar imi explica foarte rational toate defectele sistemului.

nu se fura in masa, ca acum. no offense!

eu am rude care nu au fost la portile de fier si nu erau pe vreun santier renumit, erau in Bucovina. erau economisti amandoi, locuiau in baracile santierului, si aveau in unele luni si 24.000 de lei impreuna, din salariu, repet. iar apartamentul cu 4 camere cumparat, nici nu era in localitatea unde lucrau ci in orasul lor natal. si nu l-au cumparat in cativa ani, ca aveau copii, ci in vreo 10 ani.

Edited by Dari@, 24 August 2009 - 10:54.


#103
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View PostDari@, on 24th August 2009, 11:53, said:

nu se fura in masa, ca acum. no offense!
Te referi tot la santiere?  :huh: Santiere particulare? De stat? Fii mai precisa!

#104
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View PostDari@, on 24th August 2009, 11:53, said:

nu se fura in masa, ca acum. no offense!
Exact!  :D
Spuneti-mi daca stiti vreun om care "facea rost" de anumite lucruri, legate de meseria lui.
Daca era militar, iti "facea rost" de o pereche de bocanci, era tamplar, iti "facea rost" de niste scaune, zidarul "se invartea" de niste ciment/mortar, electricianul "rezolva el" cu niste cabluri... si asta ca sa nu dau exemple din domeniul alimentar.
Nu, nu se fura ca acum... deloc!

Nostalgicii se oftica la micul ciubuc pe care nu-l mai pot "produce" de la fabrica recte patron...
In plus, cand nu se gasea nimic, orice pantofar era un smecher (bine, unii au ajuns presedinti) pentru ca el avea si tu nu.
Ajungea contabilul sa se ploconeasca la un macelar, un profesor sa se caciuleasca pe la un laptar...

Chiar ieri vroiam sa bat niste comunisti... am vazut filmul 1984.  :death:
-------

edit: vad copii de 18-20 de ani carora le pare rau ca acum nu mai e comunism... Copii, comunism mai exista in lume, emigrati in Coreea de Nord sau China!
edit2: mai am un mesaj pentru aceeasi oameni: Romania nu se poate compara cu Germania sau Italia pentru ca, in timp ce aia munceau, nea' Vasile (care poa' sa fie tac-tu ba!!) freca duda la fabrica de fum, asteptand sa treaca luna sa ia banu'! Il durea fix in cur de ce face el acolo cat timp banu' venea...
Si acum, dupa cel putin 25 de ani de frecat menta (sa nu spun 45), vrem sa ne comparam cu Spania sau UK... Normal ca era mai bine atunci, cand te durea la basca, papagalule!

Edited by ciureanuc, 24 August 2009 - 11:16.


#105
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postciureanuc, on 24th August 2009, 12:06, said:

Nostalgicii se oftica la micul ciubuc pe care nu-l mai pot "produce" de la fabrica recte patron...
[...]
Ajungea contabilul sa se ploconeasca la un macelar, un profesor sa se caciuleasca pe la un laptar...
Foarte pertinente observatiile!

#106
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postxdaniel, on 24th August 2009, 11:43, said:

C_aca-m-as in gura nostalgicilor care isi amintesc cat de ieftin se statea cu chirie pe vremea lui ceausescu!

Puteti discuta si civilizat si va rog sa o faceti! 10% warn!

#107
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Hehe, despre cum se fura pe santierele patriei, cred ca pot sa va povestesc un pic. Mama lucra la Trustul de Constructii Civile si Industriale, minunata intreprindere, care a construit mare parte din blocurile clujene.

Cum se fura? Cu basculanta domnii mei, cu basculanta.

Soferii se rugau de mama, sa le puna la pontaj mai multi kilometrii si ceva litrii de motorina in plus.

Cu acei kilometrii in plus mai duceau cate o tura de ciment, nisip, beton, whatever, unde "trebuia". Motorina se mai vindea pe unde apucau.

Serviciile se plateau in produse, lactate, conserve de carne, cafea Amigo sau Wiener, orice, ca nimic nu era, cu acordul tacit al inginerilor sefi, director, toti restul, pentru ca toti faceau la fel. Cum totul era al statului, nu aveai sentimentul de furt, de paguba, ca doar nu luai de la nimeni personal.

De exemplu, erau cazuri, cand gazul cu care erau alimentate Krazurile mari, era folosit pentru umplerea buteliilor. Nu ardea chiar bine, dar decat nimic...

Iar soferul, care a facut un ciubuc, aducea de la sotie, produsele tipice locului de munca - de la material de haine, pana la te miri ce... Mic trafic de servicii si produse, ca banii oricum degeaba ii aveai.
----------
Ooooo, sa vezi, ce mi-am amintit. Pe vremuri la medici, ne duceam cu stilouri chinezesti, cafea boabe (care se desfacea pe loc, sa verifice, erau cazuri de fals cu fasole arsa), Kent, whatever. Sa  ne vezi pe noi, pierduti, la un cabinet oftamologic intr-o tara vecina, ca nu stiam cum se plateste...

Vezi, asta e de fapt adevarata tragedie a comunismului. Ca a bagat in noi ideea de a ne "descurca", de a "rezolva", indiferent cum.

----------

Monitoxus, poti sa imi dai si mie 10%, fiind de acord in totalitate cu exprimarea lui xdaniel.

Edited by ecotech, 24 August 2009 - 11:25.


#108
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View PostDari@, on 24th August 2009, 11:53, said:

nu se fura in masa, ca acum. no offense!

eu am rude care nu au fost la portile de fier si nu erau pe vreun santier renumit, erau in Bucovina. erau economisti amandoi, locuiau in baracile santierului, si aveau in unele luni si 24.000 de lei impreuna, din salariu, repet. iar apartamentul cu 4 camere cumparat, nici nu era in localitatea unde lucrau ci in orasul lor natal. si nu l-au cumparat in cativa ani, ca aveau copii, ci in vreo 10 ani.

cred ca au plans cand i-au impuscat pe Ceausesti, nu? :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate