Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Anii '80 in Romania comunista!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1007 replies to this topic

#127
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postmaistoru, on 24th August 2009, 13:51, said:

taicamiu arunca motorina la canal ca nu avea ce sa faca cu ea.

bun deci sa recapitula : nu era bine ca toata lumea facea o scoala, fie ea si profesionala, nu era bine ca toata lumea avea un acoperis deasupra capului, nu era bine ca toata lumea avea un loc de munca stabil,


nu, nu era bine. Romania era ca o imensa inchisoare.

acum e bine.cine munceste, are.cine e putoare, zbiara pe forumuri si plange comunismul.

Edited by brigazile_martirilor, 24 August 2009 - 13:00.


#128
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postmaistoru, on 24th August 2009, 13:51, said:

p.s. nu am laudat niciodata comunismul ci numai modul in care se traia pe vremea lui ceausescu in romania.
p.s.2 eram sa uit : deci cand se statea la coada pe vremea lu ceasca era nasol, dar acuma ca stam de buna voie 1 ora la coada la casa in cora/carefour/real si cateva ore bune in preajma sarbatorilor e ok.
p.s.3 ultimul meu post pe acest topic. ce stiu eu sa discut despre astea? eu aveam 4 ani la revolutie, noroc ca venit tatuca iliescu sa ma scape de ceausescu, leana si teroristi.


eu zic sa emigrezi in coreea de nord, mai ai o sansa, macar un an sa mergi sa traiesti acolo

in comunism se traia in minciuna, acum se traieaste in adevar, din pacate asta-i adevarul de care vorbesti si tu .. cu bunele si relele lui.

sunt chestii care nu se pot cuantifica ... ideea de libertate ...

macar fiecare poate sa alegeaga cum traieste; nimeni, dar nimeni nu te opreste sa fii miliardar sau cersetor.

#129
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postmaistoru, on 24th August 2009, 13:51, said:

e bine acuma  ca doctorii, cei la care faceti atat referire pe aici, se duc in spania ca maturatori pe strada,
Esti nebun. Doctori maturatori! Poate doctorii prosti. Nevasta-mea chiar saptamana trecuta a tradus niste acte necesare unui doctor care pleca in Marea Britanie pe un salariu foarte bun. Omul era foarte scarbit de ceea ce se intampla in tara dar are posibilitatea sa plece daca nu-i convine. Ceea ce NU puteai face pe vremea cizmarului. Am stat de vorba si eu si nevasta-mea cu el cam douazeci de minute. Omul era foarte mandru ca-i daduse pe spate pe englezi, atat cu engleza lui fluenta cat si cu cunostintele dovedite la interviu.

#130
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

View Postadds, on 24th August 2009, 12:56, said:

Cel putin un lucru il regret(eram adolescenta in '89, si-mi aduc aminte destul de bine): respectul impus de "haina statului". Dracu ridica mina la militian....acum, dumnezeu cu mila....

Era un respect aparent ca sa scape de bataie. Se batea la Militie. Insa daca erai baiat destept si dadeai spaga sau deveneai informator nu te batea nimeni. Singurii care pareau speriati  erau tigancile care vindeau turbo , in principiu pentru ca ramaneau fara marfa.  Asta era fericirea noastra pentru ca militienii ne aruncau si noua gume si ne bateam sa fim cat mai aproape de zona. Asta e singura satisfactie cu privire la activitatea militiei de pe timpul ala.

Nu sunt de acord cu existenta acestui respect. Cartierele erau PLINE de hoti, autobuzele erau PLINe de hoti de buzunare, "tiganii" infractori erau la putere mai mult decat acum .

Va amintiti cate spargeri erau in anii 80? Va amintiti violenta strazii? Ce e acum e nimic . Poate nu ati experimentat chestia asta, mai ales daca stateati in casa, dar sigur va duceti aminte de povestiri din cartier fata de care BUG Mafia ar ramane fara grai.

Respect era asa aparent pana scapau de bataie. Apoi cum sa existe frica de lege daca erau gratiati de 2 ori pe an? Cand il vedeam pe Ceausescu ca ii elibereaza pe hoti de ziua lui imi venea sa sparg televizorul.

In fara blocului meu era o gradinita cu o curte si in drepta ei era curtea scolii cu 2 terenuri de handbal si curtea scolii propriu zisa. Periodic se organizau BATAi precum in Franta in 1700 intre huliganii sefi ai cartierului si altii din alte cartiere. La noi era sef unul Teo. Teo "inchiria" terenurile de handbal si dadea bilete la intrare pentru cred >o suta de oameni.  Noi eram copii si ne urcam pe gardul dintre scoala si gradinita sa vedm bataia. Se bateau parte in parte pana se umpleau de sange apoi daca pierdea cel din cartierul nostru obiceiul era ca invingatorul sa fie zdrobit cu batele. Militia venea la sfarsit pentru ca seful Teo era un recidivist care se cunostea cu tablagii. Ailalti plecau desfigurati si cu banii luati. Dintre spectatori cine avea curajul sa spuna ca nu e corect lua la randul lui bataie. Eu copil fiind am fost martor la cel putin 10 astfel de desfigurari in curtea scolii  in anii 80. Drept urmare blocul meu meu de pusti incerca sa copieze treaba asta si ne bateam cu blocul din stanga nostra pentru maidanul de fotbal. 15-20 copii care mimau bataia si se pregateau probabil sa ii ia locul lui Teo peste 10 ani. Frumos frumos, nu?

Edited by GeorgeM, 24 August 2009 - 13:25.


#131
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postmaistoru, on 24th August 2009, 13:51, said:

p.s.2 eram sa uit : deci cand se statea la coada pe vremea lu ceasca era nasol, dar acuma ca stam de buna voie 1 ora la coada la casa in cora/carefour/real si cateva ore bune in preajma sarbatorilor e ok.


tu esti stupid sau te faci?
uita-te ce pune in cos la cumparaturi si cel mai amarat pensionar acum si compara cu ce se putea cumpara pe timpul lui Ceasca ,dupa ore de stat in frig.

Edited by brigazile_martirilor, 24 August 2009 - 13:08.


#132
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postbrigazile_martirilor, on 24th August 2009, 14:04, said:

tu esti stupid, sau te faci?
Am warn deja 70%, ca as fi spus eu ce e...

#133
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postxdaniel, on 24th August 2009, 14:07, said:

Am warn deja 70%, ca as fi spus eu ce e...

eu zic ca e var cu Ducu  :lol:

#134
Dari@

Dari@

    Hoaºcã pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Posttablagiu_xxx, on 24th August 2009, 14:02, said:

in comunism se traia in minciuna, acum se traieaste in adevar, din pacate asta-i adevarul de care vorbesti si tu .. cu bunele si relele lui.

macar fiecare poate sa alegeaga cum traieste; nimeni, dar nimeni nu te opreste sa fii miliardar sau cersetor.

care adevar?!?!?!?  uite eu nu vreau sa fur cu acte in regula ca sa pot trai decent. asta numesti tu adevar? si land of choice? ca tot e vorba de alegeri in viata.  unii care spuneti asta cred ca aveti o problema de perceptie. zau!

#135
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View PostGeorgeM, on 24th August 2009, 14:04, said:

Cartierele erau PLINE de hoti, autobuzele erau PLINe de hoti de buzunare, "tiganii" infractori erau la putere mai mult decat acum .
Uite cine stie! Exact asa era.

#136
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View PostDari@, on 24th August 2009, 14:09, said:

care adevar?!?!?!?  uite eu nu vreau sa fur cu acte in regula ca sa pot trai decent. asta numesti tu adevar? si land of choice? ca tot e vorba de alegeri in viata.  unii care spuneti asta cred ca aveti o problema de perceptie. zau!


dar unde scrie ca trebuie sa furi? poti trai decent si din munca..a, ca nu esti tu in stare de asta,asta nu inseamna sa generalizezi.

#137
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

View Postmaistoru, on 24th August 2009, 13:51, said:

taicamiu arunca motorina la canal ca nu avea ce sa faca cu ea.

bun deci sa recapitula : nu era bine ca toata lumea facea o scoala, fie ea si profesionala, nu era bine ca toata lumea avea un acoperis deasupra capului, nu era bine ca toata lumea avea un loc de munca stabil, nu era bine ca toata lumea se descurca de toate lucrurile, nu era bine ca datoria externa in 1989 era 0, ba chiar aveam de recuperat creante.

e bine acuma ca lumea e in somaj si ca doctorii, cei la care faceti atat referire pe aici, se duc in spania ca maturatori pe strada, e bine ca avem abandon scolar, e bine ca avem copii drogati, emo si fete de 12 ani gravide, e bine ca avem supermarketuri pline dar ne curg balele ca nu avem cu ce cumpara, e bine ca suntem condusi de mafioti, e bine ca am devenit o piata de desfacere pentru mrile puteri si ca nu mai avem nevoie sa producem nimic ( a se vedea privatizare industriei la preturi de cacao si apoi desfiintarea ei incetul cu incetul ), e bine ca suntem inglodati in datorii la fmi.

p.s. nu am laudat niciodata comunismul ci numai modul in care se traia pe vremea lui ceausescu in romania.
p.s.2 eram sa uit : deci cand se statea la coada pe vremea lu ceasca era nasol, dar acuma ca stam de buna voie 1 ora la coada la casa in cora/carefour/real si cateva ore bune in preajma sarbatorilor e ok.
baiete esti penibil ! Cum poti compara asa ceva! Acum stai ca vrei la coada si cand cumperi cumperi un portbagaj de mancare atunci stateai DE FOAME pentru fiecare produs in parte zeci de ore. Zi-mi sincer, poti sa-ti imaginezi asa ceva????????? Dimineata era coada la oua desteptule stateai minim 3 ore la oua si apoi te duceai la lapte si apoi la serviciu./scoala
p.s.3 ultimul meu post pe acest topic. ce stiu eu sa discut despre astea? eu aveam 4 ani la revolutie, noroc ca venit tatuca iliescu sa ma scape de ceausescu, leana si teroristi.

Bai frate tu nu intelegi ca in anii 80 , in apogeul comunismului, la un pas de Republica Comunista Romania, NU TOATA LUMEA AVEA UN ACOPERIS DEASUPRA CAPULUI! Sunt foarte pissed off pe tema asta. Poate s-a incercat numai ca in anii 80 s-a renuntat la asta. Cine voia sa ia cu chirie apartamente in anii 80 trebuia sa indepliunesca niste conditii pe care ai mei tata inginer mama asistenta Ne-membri Pcr nu le-au indepinit. Tu intelegi ca era sa ma mut la tara si tata sa se ocupe de agricultura la CAp ca nu aveam unde sa stam?

Si desteptule mafiotii aia care ne conduc sunt fostii securisti care ne conduceau si inainte!


Edited by GeorgeM, 24 August 2009 - 13:38.


#138
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostDari@, on 24th August 2009, 14:09, said:

care adevar?!?!?!?  uite eu nu vreau sa fur cu acte in regula ca sa pot trai decent. asta numesti tu adevar? si land of choice? ca tot e vorba de alegeri in viata.  unii care spuneti asta cred ca aveti o problema de perceptie. zau!


Baby, nu confunda adevarul cu onestitatea, a trai in adevar nu inseamna a trai cinstit si onest

cand zic ca se traieste in adevar inseamna ca stii pe ce lume traiesti, daaa,  lumea asta in care se fura ca-n codru... macar esti constienta, poti sa alegi, ai repere, nu esti "indoctrinata"

Edited by tablagiu_xxx, 24 August 2009 - 13:21.


#139
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,026
  • Înscris: 31.07.2007
[quote name='maistoru' date='24th August 2009, 13:51' post='6954431']
bun deci sa recapitula : nu era bine ca toata lumea facea o scoala, fie ea si profesionala

Si acum se poate, orice prost face facultate.
nu era bine ca toata lumea avea un acoperis deasupra capului

... in cele mai multe cazuri in blocuri de prefabricate in care aveai curent si incalzire cand vrea muschiu' partidului.
nu era bine ca toata lumea avea un loc de munca stabil

... unde muncitorii lucrau cu drag si spor (ca doar leafa merge oricum) si toti erau supercalificati pt. ceea ce faceau.
nu era bine ca toata lumea se descurca de toate lucrurile

... in special de la locu' de munca. Asa constructoru' avea gresie si ciment, brutaru' paine si faina, peco-istu' benzina, etc...
nu era bine ca datoria externa in 1989 era 0, ba chiar aveam de recuperat creante

... si pe muritoru' de rand il ajuta de minune acest aspect cand intra in alimentara si erau rafturile goale.
[quote]

e bine acuma ca lumea e in somaj si ca doctorii, cei la care faceti atat referire pe aici, se duc in spania ca maturatori pe strada
Se duc pe dracu.
e bine ca avem abandon scolar, e bine ca avem copii drogati, emo si fete de 12 ani gravide

Multumiiiiim din inima partidului
Multumiiiiim din inima poporului
Ca-ntr-o zi de sarbatoareeeeeeee
Ne-a croit drum nou de pionieri.......


e bine ca avem supermarketuri pline dar ne curg balele ca nu avem cu ce cumpara
Pana si cersetorii mai cumpara cate un pateu din supermarket, asta ii o scuza stupida.

e bine ca suntem condusi de mafioti
Halooooooo, is aceiasi mafioti care ne-au condus pe vremea comunismului!

e bine ca am devenit o piata de desfacere pentru mrile puteri si ca nu mai avem nevoie sa producem nimic ( a se vedea privatizare industriei la preturi de cacao si apoi desfiintarea ei incetul cu incetul ), e bine ca suntem inglodati in datorii la fmi.
... de catre aceiasi comunisti.

p.s. nu am laudat niciodata comunismul ci numai modul in care se traia pe vremea lui ceausescu in romania.
:death:  Se traia extraordinar!!!

p.s.2 eram sa uit : deci cand se statea la coada pe vremea lu ceasca era nasol, dar acuma ca stam de buna voie 1 ora la coada la casa in cora/carefour/real si cateva ore bune in preajma sarbatorilor e ok.
Da. Acum stai la coada cu cosu' plin, atunci stateai sa prinzi o franzela.

#140
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View Postbrigazile_martirilor, on 24th August 2009, 14:11, said:

dar unde scrie ca trebuie sa furi? poti trai decent si din munca..a, ca nu esti tu in stare de asta,asta nu inseamna sa generalizezi.
Legea  nescrisa a Romanicii. De-aia cei mai valorosi pleaca, pentru ca nu au loc in minunata noastra tarisoara. Pardon, a lor. Si in comunism, si in postcomunism s-a furat si se fura. Multe lucruri de vor schimba aici, guverne vor cadea, apa trece, furtul singur va ramane. O suta de mii de cadre de pardit au furat, au avut acces la conturi, iar, dupa '89, au devenit capitalisti. Ei si pupilele lor. Si lideri de partid, baroni de toate culorile politice.

Cine traieste, stimate domn, din munca? A, emigrantul!

#141
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmaistoru, on 24th August 2009, 13:51, said:

nu era bine ca toata lumea avea un acoperis deasupra capului, nu era bine ca toata lumea avea un loc de munca stabil, nu era bine ca toata lumea se descurca de toate lucrurile, nu era bine ca datoria externa in 1989 era 0, ba chiar aveam de recuperat creante.

Nu era bine!
Ce tot pedalezi pe treaba cu acoperis deasupra capului? Pe vremea aia populatia trecuse de 23 de milioane (fata de vreo 20 sau cate or mai fi acum) si erau in mod cert mai putine locuinte decat acum, in acesti aproape 20 de ani trecuti de-atunci s-a construit (cumulat) destul de mult. Rezulta deci ca acum sunt mai multe locuinte la o populatie mai redusa. Logic, nu?
Ca toata lumea avea serviciu iarasi nu era bine, e important sa existe concurenta pe piata muncii.
Nu era bine nici ca toata lumea ''se descurca'' asta a fost o cauza de pervertire morala a romanilor, a dus la generalizarea ciubucului a a traficului de influenta.
La fel, nu e bine ca datoria tarii era zero, asta a insemnat oprirea investitiilor si infometarea poporului in cel mai pur stil nord coreean.

View Postmaistoru, on 24th August 2009, 13:51, said:

doctorii, cei la care faceti atat referire pe aici, se duc in spania ca maturatori pe strada
Stiu zeci daca nu sute de cazuri (de pe un site medical specializat) de medici plecati care profeseaza in Vest, cazurile de care zici tu (daca exista) or fi exceptii.

View Postmaistoru, on 24th August 2009, 13:51, said:

e bine ca avem supermarketuri pline dar ne curg balele ca nu avem cu ce cumpara,
Da, e bine ca sunt supermarketuri!
Daca tu nu ai cu ce cumpara inseamna ca esti necompetitiv si nu iti poti gasi un loc de munca bine platit.

View Postmaistoru, on 24th August 2009, 13:51, said:

e bine ca suntem condusi de mafioti
Asta nu  e bine dar de mafioti eram condusi si pe vremea lui Ceasca.

Hai, deschide ochii si maturizeaza-te!

#142
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postclara_spiele, on 24th August 2009, 14:22, said:

Legea  nescrisa a Romanicii. De-aia cei mai valorosi pleaca, pentru ca nu au loc in minunata noastra tarisoara. Pardon, a lor. Si in comunism, si in postcomunism s-a furat si se fura. Multe lucruri de vor schimba aici, guverne vor cadea, apa trece, furtul singur va ramane. O suta de mii de cadre de pardit au furat, au avut acces la conturi, iar, dupa '89, au devenit capitalisti. Ei si pupilele lor. Si lideri de partid, baroni de toate culorile politice.

Cine traieste, stimate domn, din munca? A, emigrantul!


acum depinde ce asteptari ai de la viata si ce numesti tu viata decenta.

cu un salariu cumulat de 1500-2000 euro de familie (atat am eu), poti trai decent aici.

Cine a plecat din tara, in afara de capsunarii care nu aveau alta solutie decat ajutorul de somaj si alocatia copiilor, a plecat pentru o alta civilizatie
nu ca nu ar fi avut ce pune-n oala sau nu ar fi avut unde sa stea.

Stiu familii cu peste 3000 de euro cumulat care nici nu au stat pe ganduri cand au castigat viza pentru America , au plecat fara sa se uite inapoi.

Edited by brigazile_martirilor, 24 August 2009 - 13:28.


#143
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postbrigazile_martirilor, on 24th August 2009, 14:04, said:

uita-te ce pune in cos la cumparaturi si cel mai amarat pensionar acum si compara cu ce se putea cumpara pe timpul lui Ceasca ,dupa ore de stat in frig.
Aici n-o sa crezi, dar exista UNII pensionari care chiar regreta cozile. Erau personalitati in cartier: se cunosteau cu aia de la Alimentara, erau anuntati prin telefon cand "se baga" ceva, aveau comision de la cei din bloc daca sunau goarna, aveau scaunele pliante si jucau table pana incepea vanzarea. IN SPATELE BLOCULUI, la un ghiseu al unei usi metalice, nu in fata, in magazin. Se simteau importanti hodorogii si babele.

#144
denverash

denverash

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.04.2004

View Postmaistoru, on 24th August 2009, 13:51, said:

taicamiu arunca motorina la canal ca nu avea ce sa faca cu ea.
iar altii statea la coada la benzina de la diham pana la bariera vergului ca sa ia ratia de benzina pe luna respectiva, coada dura cateva zile si se dormea noptile in masina.

View Postmaistoru, on 24th August 2009, 13:51, said:

p.s. nu am laudat niciodata comunismul ci numai modul in care se traia pe vremea lui ceausescu in romania.
adica sa nu ai caldura iarna sa confectionezi resouri ca sa nu te congelezi, sa inveti si sa faci temele la lumanare? se traia bine? mai studiaza, mai intreaba si tu in stanga in dreapta ca vad ca nu te lamuresti.

View Postmaistoru, on 24th August 2009, 13:51, said:

p.s.2 eram sa uit : deci cand se statea la coada pe vremea lu ceasca era nasol, dar acuma ca stam de buna voie 1 ora la coada la casa in cora/carefour/real si cateva ore bune in preajma sarbatorilor e ok.
tu glumesti, nu? inainte stateai la coada 3 ore sa cumperi un kil de nechezol si unul de ulei, pricepi? acum stai 3 ore si pleci cu 5 carucioare pline cu ce-ti pofteste inima!

View Postmaistoru, on 24th August 2009, 13:51, said:

p.s.3 ultimul meu post pe acest topic. ce stiu eu sa discut despre astea? eu aveam 4 ani la revolutie, noroc ca venit tatuca iliescu sa ma scape de ceausescu, leana si teroristi.
si mai esti si ofticos :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate