Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Ce se intampla cu securitatea convorbirilor cosmo in Bucuresti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003
De ceva vreme observ la telefonul meu Cosmote ca ma avertizeaza ca nu se mai cripteaza conexiunea la convorbiri efectuate in cartier la mine in Bucuresti, e vorba de lacatel deschis. Ce s-a intamplat, o defectiune sau e ceva intentionat pentru a putea fi ascultate telefoanele mai usor ?

Attached Files


Edited by andreic, 21 August 2009 - 15:00.


#2
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View Postandreic, on 21st August 2009, 15:56, said:

De ceva vreme observ la telefonul meu Cosmote ca ma avertizeaza ca nu se mai cripteaza conexiunea la convorbiri efectuate in cartier la mine in Bucuresti, e vorba de lacatel deschis. Ce s-a intamplat, o defectiune sau e ceva intentionat pentru a putea fi ascultate telefoanele mai usor ?

Eu patesc asta si la Vodafone si la Orange pe un Nokia Express Music. Eu cred ca ala e pentru transferul de date, ca si daca incerci sa accesezi netul pe o pagina nesecurizata si chiar la inceput cand se conecteaza ( pe telefoanele nokia ) iti afiseaza acel lacatel deschis. La apeluri eu patesc la fel, dar doar cand apelez numarul in timp ce apeleaza apare pentru maxim 1-2 secunde, apoi dispare.

#3
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postl0calh0st, on 21st August 2009, 14:30, said:

Eu cred ca ala e pentru transferul de date
Nu, andreic are dreptate, lacatelul deschis în timpul convorbirii semnaleaza faptul ca Ciphering-ul este dezactivat în LAC-ul respectiv.

View Postl0calh0st, on 21st August 2009, 14:30, said:

La apeluri eu patesc la fel, dar doar cand apelez numarul in timp ce apeleaza apare pentru maxim 1-2 secunde, apoi dispare.
Ceea ce este perfect normal.

#4
mX

mX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.11.2003

View Postandreic, on 21st August 2009, 15:56, said:

De ceva vreme observ la telefonul meu Cosmote ca ma avertizeaza ca nu se mai cripteaza conexiunea la convorbiri efectuate in cartier la mine in Bucuresti, e vorba de lacatel deschis. Ce s-a intamplat, o defectiune sau e ceva intentionat pentru a putea fi ascultate telefoanele mai usor ?

Stai cumva pe langa un obiectiv strategic (unitate militara, aeroport, guvern etc)?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View PostmX, on 21st August 2009, 22:42, said:

Stai cumva pe langa un obiectiv strategic (unitate militara, aeroport, guvern etc)?
Podul Grant/Grivita, o zona pe cat se poate de nevinovata. O sa testez sa vad daca numai la mine in zona e asa desi am auzit in alte topicuri ca si altii patesc dar nu stiau semnificatia lacatelului deschis. Cert e ca in Constanta unde am stat nu pateam asa ceva, langa Lacul Tabacariei. Cam de o saptamana si ceva am remarcat problema.

View Postl0calh0st, on 21st August 2009, 16:30, said:

ca si daca incerci sa accesezi netul pe o pagina nesecurizata
Aia e altceva, vorbeam strict de voce telefonul neavand capabilitati de date, e clar ca nu se cripteaza A52/A51 cum era normal.

Edited by andreic, 21 August 2009 - 22:02.


#6
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 14.12.2007
Eu stau in Bucuresti (cartier Berceni) si nu am obiective strategice in zona. In data de 20 august 2009, mi-a aparut acel lacatel deschis toata ziua, atat pe displayul apelantului, cat si pe celui apelat, in timpul apelarii si in convorbire. Mentionez ca ambele telefoane erau in aceeasi zona (Berceni).

#7
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Eu chiar ma intrebam ce e cu acel lacatel deschis. Pana acum nu eram obisnuit sa apara.
Si nu ma deranjeaza daca imi asculta cineva convorbirile, nu-s vreo personalitate importanta si nici convorbiri confidentiale nu am.

Edited by danutz1, 22 August 2009 - 16:13.


#8
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Pe telefonul meu Cosmote , nu-mi apare niciun lacatel deschis nici pe display si nici la inceputul sau in timpul convorbirilor.
Mentionez ca am un Nokia 2610 si sunt din Ploiesti.



View Postl0calh0st, on 21st August 2009, 16:30, said:

cand apelez numarul in timp ce apeleaza apare pentru maxim 1-2 secunde, apoi dispare.

Asa patesc eu pe un Nokia 6120 classic in reteaua Digi.Mobil.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvasilemadalincristian, on 22nd August 2009, 17:34, said:

Pe telefonul meu Cosmote , nu-mi apare niciun lacatel deschis nici pe display si nici la inceputul sau in timpul convorbirilor.
Mentionez ca am un Nokia 2610 si sunt din Ploiesti.
Nici in Constanta, se pare problema tine de Bucuresti...

#10
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
e prima oara cand afu despre "lacatele".
nici un telefon nokia ce am avut nu a afisat vreodata vreun lacatel inchis sau deschis. e vreo setare undeva?

#11
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postsly_d, on 22nd August 2009, 18:41, said:

e vreo setare undeva?
Nu. In mod normal, pe Nokia apare lacatelul acela deschis timp de o secunda în momentul initializarii unui apel, apoi dispare.

Cât despre faptul ca problema este localizata doar în Bucuresti, dar nu în tot orasul, se poate explica prin faptul ca în general ciphering-ul este dezactivat la nivel de LAC. Si cum în Bucuresti sunt mai multe LAC-uri (minim 1000 / 1040 / 7020 / 7040), probabil ca nu toate au ramas fara ciphering.

#12
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
Nu este doar in Bucuresti, si mie imi apare, si sunt din Caras Severin.

#13
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005

View Postandreic, on 21st August 2009, 15:56, said:

De ceva vreme observ la telefonul meu Cosmote ca ma avertizeaza ca nu se mai cripteaza conexiunea la convorbiri efectuate in cartier la mine in Bucuresti, e vorba de lacatel deschis. Ce s-a intamplat, o defectiune sau e ceva intentionat pentru a putea fi ascultate telefoanele mai usor ?

Telefoanele pot fi ascultate foarte usor de cine trebuie, nu e nevoie de inactivarea ciphering-ului pe interfata radio.
Am observat si eu faza cu lacatelul deschis, cat am fost acolo.

Attached File  1.jpg   16.5K   27 downloads

#14
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009

View PostCosconor, on 22nd August 2009, 23:45, said:

Nu. In mod normal, pe Nokia apare lacatelul acela deschis timp de o secunda în momentul initializarii unui apel, apoi dispare.


Pe Orange n-am vazut niciodata lacatelul. Doar pe Voda si Cst.

#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postandreic, on 21st August 2009, 15:56, said:

Ce s-a intamplat, o defectiune sau e ceva intentionat pentru a putea fi ascultate telefoanele mai usor ?
Nu cred. Si oricum nu esti vreun terorist sau vreun evazionist. Sau, daca totusi da, faci ca mine: "vorbiti" prin biltele scrise pe care le arzi dupa citire iar cenusa o arunci in cel putin 6 locuri din 3 judete diferite  :P

#16
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
nokia n95 ... n-am vazut ever un lacatel... si il folosesc in mod sustinut in bucuresti ...

#17
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 14.12.2007
In Berceni (Bucuresti), zilele acestea, este la moda lacatelul (este afisat frecvent pe Nokia1600 si Nokia 3120).

#18
adsoofmelk2003

adsoofmelk2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 353
  • Înscris: 25.12.2007
confirm apeluri nesecurizate pe cosmote in zona sector 2, lacul tei. am un telefon dual sim MyPhone si in momentul in care efectuam un apel din cosmote am observat iconita suplimentara....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate