Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

RECEPTIE TVR HD SI PROTV HD

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
fdinu81

fdinu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.05.2009

 superrazvan, on 4th September 2009, 12:43, said:

Adica voi spuneti ca cele doua statii DVB-T  (Oltenitei si Herastrau) emit programe diferite, in acelasi timp pe acelasi canal ? (59?)
 Începând cu anul 2004, RADIOCOM a demarat un proiect pilot de experimentare a transmisiilor digitale în standard DVB-T. Proiectul s-a desfășurat în două etape astfel:

Etapa 1: au fost instalate două emițătoare de 1,3 kW, canal 54, rețea MFN, în amplasamentele București Herăstrău și Sibiu Păltiniș.

Etapa 2: au fost instalate patru emițătoare digitale: doua de 200 W, canal 54 și 59 în amplasamentul CNCR Oltenița și două de 1,3 kW în amplasamentele București Herăstrău (canal 59) și Sibiu Păltiniș (canal 47). Emițătoarele din amplasamentele CNCR Oltenița și București Herăstrău funcționează în rețea SFN.
        În anul 2008 RADIOCOM a început să pună bazele strategiei de trecere de la transmisiile analogice de televiziune la transmisiile digitale în standard DVB-T.

       Principalele obiective care stau la baza strategiei sunt:
          - Convertirea emițătoarelor analogice UHF de putere (instalate în urma proiectelor de modernizare) în emițătoare DVB-T;
          - Definirea unui plan de frecvențe compatibil cu RRC06 pentru minim 2 multiplexe cu acoperire națională, rezultate din rețelele analogice publice de televiziune;
          - Respectarea termenului de 31 decembrie 2011 ca data la care România s-a angajat să înceteze toate transmisiile de televiziune analogice.

Succesul aplicării acestei strategii depinde de cadrul legislativ care va fi adoptat.  Sursa este Radiocom.

#20
vio68

vio68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.08.2009
De ceva timp numai receptionez Protv .Cred ca am gasit solutia pt tv. urile fara decodor mpeg4 un receptor dvb t cu deodor mpeg4.Cecontine cardul de la Mol

#21
tommy25

tommy25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.06.2008

 micu_vali, on 4th September 2009, 09:15, said:

PENTRU CEI CARE STAU IN JONA BUC. SI AU PROBLEME CU RECEPTIA DVB-T, AM SOLUTIA (EU STAU IN CORBEANCA SI NU INTRA DECAT PROTV HD), DAR ACUM AM SEMNAL MAXIM LA TOATE PROGRAMELE DVB-T

pai zi cum ai facut ?

#22
gool

gool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 09.06.2009

 tommy25, on 5th September 2009, 17:11, said:

pai zi cum ai facut ?
am un tv PHILIPS 32PFL9603D,stie cineva daca la mine aici in Ploiesti pot sa prind TVR HD sau PRO TVHD ,TV are DVB-T.

#23
HellsBells

HellsBells

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.08.2009
fdinu81, eu stau in Dr Taberei,  nu stiu cum determini de pe ce receptor receptionez canalele. Dupa asezarea si deschiderea dintre blocuri, as fi tentat sa zic ca receptionez de la Oltenitei (am deschidere spre est, si un bloc imens in fata mea spre nord).

#24
vio68

vio68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.08.2009

 HellsBells, on 6th September 2009, 06:08, said:

fdinu81, eu stau in Dr Taberei,  nu stiu cum determini de pe ce receptor receptionez canalele. Dupa asezarea si deschiderea dintre blocuri, as fi tentat sa zic ca receptionez de la Oltenitei (am deschidere spre est, si un bloc imens in fata mea spre nord).
pentru a vedea care semnal este mai puternic nu trebuie decat sa verifici puterea semnalului ,pentru ca ai aceasta optiune la televizor


am cautat receptoare tdt hd dar la noi par dstul de scumpe 500/600 ron

#25
fdinu81

fdinu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.05.2009
HellsBells am antena orientata spre emitatorul din Oltenitei, si de acolo se emite in digital pe  C 54 si C 59, iar ceea ce receptionez acum sunt PRO TV -HD si TVR-HD(nu e acelasi cu TVR 1), si TVR 1, TVR 2 , TVR 3, TVR Cultural, Tvr info, National TV si doua canale SQUIREL. Nu pot sa inteleg cum poti prinde Realitatea, A1 si A3. Daca le receptionezi (IN DVB-T, nu analog), inseamna ca se emit de undeva, si asta nu inteleg! Se emit pe C 47 (Paltinis)?  E posibil ca in Drumul Taberei sa se prinda semnal pe C 47 din Paltinis? Sau se emit pe alte emitatoare de joasa putere si nu le stim locatia? Nu cred ca se emite pe alte canale decit cele 3 (C 47, C54 si C59). Si daca se emite in DVB-T si posturile Realitatea, A 1 si A 3, inseamna ca au aprobarile pentru a emite in DVB-T si atunci de ce nu se emite din OLtenitei?

#26
micu_vali

micu_vali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 14.07.2009

 tommy25, on 5th September 2009, 17:11, said:

pai zi cum ai facut ?
:D KITUL 53 DE LA ANTECU

Edited by micu_vali, 08 September 2009 - 07:56.


#27
HellsBells

HellsBells

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.08.2009
fdinu81, se pare ca sint bou, nu mai merg A1/3 si Realitatea pe DVBT, am dat aseara o cautare si nu mai imi apar.

#28
NoptiAlbe

NoptiAlbe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.09.2008
Recomandati-mi si mie va rog o antena cu ajutorul cariea sa pot receptiona TVR HD. Locuiesc in zona Bdului 1 Decembrie, etaj inferior, si cu actuala antena receptionez doar ProTV HD, nimic altceva in rest.
Multumesc.

#29
vio68

vio68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.08.2009
Salut, am rezolvat problema pt televizoarele hd dar fara mpeg 4, mi-am cumparat un adaptor usb dvb t hd si folosesc tv ca monitor pt calculator

 NoptiAlbe, on 11th September 2009, 09:44, said:

Recomandati-mi si mie va rog o antena cu ajutorul cariea sa pot receptiona TVR HD. Locuiesc in zona Bdului 1 Decembrie, etaj inferior, si cu actuala antena receptionez doar ProTV HD, nimic altceva in rest.
Multumesc.
eu receptionez TVR HD cu o antena turceasca mai veche ,cea cu "lighean " si fara amplificator dar cred ca poti  receptiona cu o antena uif de mare castig , am vazut in Hornbach cu 200 RON

#30
mombutu

mombutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 01.06.2004
am un sony bravia Sony LCD TV KDL26P3000K
am antena in balcon cu amplificator in casa cumparata de la xxl.
Pe digital prind TVR 1 2 3, TVR Cultural, Realitatea, National, 2 canale Squirell cu un clip scurt de teste.
Pro TV HD si TVR HD prind doar sunetul fara imagine. Imi spune No video.
Televizorul e HD ready, nu stiu dc nu vad imaginea si prind doar sunetul.

Mentionez ca de cateva sapt de cand folosesc acest aparat nu au fost modificari in numarul de canale prinse.

Va rog care e problema de nu reusesc sa prind nici un post HD?

#31
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

RECEPTIA TVR HD PRIN SATELIT SE MERITA CEL MAI BINE




Avantaje


-investitie de durata;

-posibilitatea de a receptiona si alte canale HD de pe satelitii apropiati :13e , 9e

-semnal bun in orice conditii meteo

-cost scazut: 50 ron cartela/an

-satelitul de la 16Est are si alte canale ro : Antena 2, 3, Int, Euforia, STS Dixi TV Moldova,N 24 Romania, Favorit TV

-in plus de aici se poate receptiona excelentul canal de muzica Nat Geo Music, si alte canale muzicale si generaliste din tarile balcanice: Macedonia, Albania, Serbia , Bosnia etc  toate FTA evident

-posibilitatea de a extinde posibilitatile de receptie a 16E la inca 3 sateliti si anume 19e, 13e si 9e perfect posibil pe antene de 115-120cm pt a receptiona canale valoroase sd cat si HDTV a caror numar este in crestere



Dezavantaje

-costurile ridicate ale unui receptor de satelit HDTV (am vazut modele bune gen HUMAX, GI, TOPFIELD, Vantage doar la 2 firme)

-costurile unui CAM Viacces in care se pune cartela TVR , in situatia destul de des intalnita ca receptoru nu are cititor de carduri viacces doar 1 sau2 sloturi CI

-probleme in amplasarea unei antene satelit!

-







#32
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 29.04.2006

 mombutu, on 20th September 2009, 11:15, said:

am un sony bravia Sony LCD TV KDL26P3000K
am antena in balcon cu amplificator in casa cumparata de la xxl.
Pe digital prind TVR 1 2 3, TVR Cultural, Realitatea, National, 2 canale Squirell cu un clip scurt de teste.
Pro TV HD si TVR HD prind doar sunetul fara imagine. Imi spune No video.
Televizorul e HD ready, nu stiu dc nu vad imaginea si prind doar sunetul.

Mentionez ca de cateva sapt de cand folosesc acest aparat nu au fost modificari in numarul de canale prinse.

Va rog care e problema de nu reusesc sa prind nici un post HD?
Tunerul cu care este dotat modelul tau de televizor nu decodeaza norma de compresie MPEG-4 folosita de canalele HD.

#33
Eagleye9

Eagleye9

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 13.06.2006
In cazul in care exista tuner tv cu decodare mpeg 4 pot receptiona hd terestru si cu o antena normala de camera sau am neaparat nevoie de o antena dvb-t? Multumesc!

#34
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 29.04.2006
Care este locatia ta? Daca esti relativ aproape de emitator poti receptiona si cu antena de camera.

Deocamdata emisia digitala terestra este de slaba putere.

#35
Eagleye9

Eagleye9

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 13.06.2006
Locatia e Bucuresti, in zona Piata Sudului. Inteleg ca pentru o receptie de calitate e mai bine sa-mi iau o antenuta dvb-t, asa-i?

#36
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 29.04.2006
Nu face nicio diferenta ca scrie pe ea "Antena DVB-T". Merge orice antena normala acordata pe UHF, recomandabil una de tip yagi.

http://personal.ee.s...vert-040412.jpg

Daca locatia ta e Piata Sudului si ai camp deschis catre turnul de emisie al Radiocom, poti incerca si cu o sarma scoasa pe fereastra. :) Ia incearca asta si revino cu impresii.

http://static.panora...al/19881418.jpg

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate