Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

RECEPTIE TVR HD SI PROTV HD

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
zbughie

zbughie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.12.2009
Am un samsung LE32B530 full hd hdmi si prind doar digi sport hd, si eurosport hd. As vrea sa prind si protv hd si tvr hd. Este necesara vreo antena? sunt novice in aceasta problema.

#56
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
cand o sa le introduca rcs, o sa le prinzi si pe cablu (se pare ca din ianuarie apar) ;

pana atunci ai nevoie de antena terestra, problema e ca daca bagi antena terestra nu o sa mai prinzi digi sport hd si eurosport hd !

asa ca ramane sa astepti luna ianuarie !

#57
zbughie

zbughie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.12.2009
Multumesc.

#58
deliratu

deliratu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.06.2005
Am citit o multime de forum-uri, mi-am mancat toata noaptea sa caut si sa ma documentez la ce inseamna HD, FULL HD, televiziune prin HD, etc.

Probabil sunt eu prea novice in toata problema aceasta, dar inca nu am reusit sa inteleg cateva chestii clare. M-as bucura tare mult daca m-ar ajuta cineva care se pricepe.  Deoarece sunt putin si stresat ca abea am achizitionat un lcd si mi-e frica sa nu fi ales modelul gresit, deoarece am ales intre un samsung care avea DVB-T  mpeg4 si TOSHIBA care l-am si luat, dar are doar DVB-T fara mpeg4. Cand l-am cumparat nu stiam ce semnifica mpeg4 si cu ce ma ajuta.

Problema mea este :

Daca am acest lcd, care are doar DVB-T fara sa cunoasca si mpeg4, cu ce ma afecteaza mai exact?
In sensul ca , pe viitor cand se va transmite doar televiziune digitala, am inteles ca din 2012 nu se va mai transmite analog, e ok televizorul meu ? adica nu voi avea probleme ?
Inteleg ca acuma daca as vrea sa prind ProtvHD sau alte canale HD nu voi putea deoarece nu am mpeg4, dar nu ma deranjeaza pt ca nu vreau sa scot cablu RCS si sa stau cu o antena de camera, sa am doar cateva posturi, la care oricum nu ma prea uit.

In schimb am citit mai sus ca rcs va avea canale digitale, adica sa inteleg ca rcs va emite HD prin cablu terestru ?
Si nu am inteles cum se vor emite aceste canale HD ? Eu daca am doar DVB-T fara mpeg4, le voi putea receptiona, din moment ce in Romania se vor emite doar in mpeg4 , din ce am inteles eu... ?

Sunt putin stresat sa nu fi facut o greseala in alegerea lcd-ului, deoarece vroiam sa iau acel samsung care avea si mpeg4 si m-am razgandit chiar in ultimul moment....

Mentionez ca sunt din Oradea . Din ce am inteles doar in Bucuresti si Sibiu se prind canalele HD...?!

Edited by deliratu, 30 January 2010 - 11:59.


#59
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
ca sa prinzi posturi HD cu antena de camera, ai nevoie de DVB-T MPEG 4 !

daca tv-ul tau stie doar DVB-T MPEG 2, nu o sa ai imagine pe posturile HD, o sa ai doar sunet !

faza e ca DVB-T e doar in Bucuresti, Sibiu si Satu-Mare, asa ca nu o sa prinzi nimic cu o antena de camera, nu numai ca nu o sa prinzi posturile HD, da nu o sa prinzi nici un post in digital terestru :)

solutia in cazul tau, e sa te abonezi la IPTV-ul de la RDS (au si posturi HD, ultima oara stiu ca aveau 10) sau la cablu digital de la RCS (ai nevoie de un tv cu DVB-C MPEG 4 si o sa prinzi 3 posturi HD) !

daca tv-ul tau stie doar DVB-C MPEG 2, o sa prinzi 102 posturi tv in Oradea, dar pe alea HD nu o sa ai decat sunet, fara imagine.

Bafta :D

Edited by catalinman, 30 January 2010 - 12:16.


#60
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 29.04.2006
In concluzie, daca te intereseaza doar receptia pe cablu standard, fara HD, nu vei fi afectat.

Transmisia analogica de cablu nu se supune switch off-ului planificat pentru 2012 si care se refera doar la transmisia terestra.

Televizorul tau nu detine probabil standardul DVB-C, ceea ce insemna ca nu vei putea receptiona cablu digital fara un set-top-box atasat.

#61
deliratu

deliratu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.06.2005
Mersi mult pt informatii ! Sincer chiar a-ti clarificat problema mea si am inteles perfect acum.
Doar ca acum sunt putin dezamagit , deoarece am stat si am ales intre un Samsung care avea tuner DVB-C si DVB-T in mpeg4 si acest Toshiba care l-am si luat, desi are si acesta tuner DVB-T si DVB-C dar fara mpeg 4 decat mpeg2.
Greseala mea a fost ca atunci cand am luat tv-ul nu stiam care e diferenta si cu ce ma ajuta acel mpeg4, trebuia sa ma interesez si eu inainte de a achizitiona tv-ul.

Totusi am inteles de la voi ca exista si pt mine o rezolvare ( nu doar prin a schimba tv-ul :P ) ci prin ce a scris @catalinman, sa inteleg ca ma pot duce la RDS si sa intreb de IPTV ? nu stiu ce inseamna asta. Eu acum am cablu normal analog , pachet full parca.

Daca ma abonez la RDS prin IPTV ( daca va rog sa-mi explicati mai exact ce inseamna ) , atunci voi prinde acele 10 posturi HD, care le au incluse plus celelalte in SD ?
Sa inteleg ca platesc un abonament mai mare ? Presupun ca imi da si un set-box care ma va ajuta sa receptionez posturile HD.
Are cineva acest abonament ? sau aceasta metoda de la RDS ? Este tot prin cablu ? Sau prin satelit ?

M-as duce sa-i intreb pe ei, dar nu stiu de ce am impresia ca daca o sa aduc in discutie cuvintele HD, DVB-C sau set-box vor crede ca i-am injurat sau expresia fetei se va schimba de parca ar fi vazut un extraterestru. :)
Mersi mult inca o data !

#62
deliratu

deliratu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.06.2005
Oricum chiar daca aveam DVB-C mpeg4 , tot nu prindeam televiziunea digitala, deoarece eu am cablu analog si asta mai doream sa intreb, ce trebuie sa fac sau la ce sa ma abonez ca sa am televiziunea digitala.
TV-ul meu are DVB-C (chiar daca are doar mpeg2) si nu pot nici macar sa caut digital, deoarece e inactiv ( neavand cablu digital ci doar analog ) , asadar ma duc la RDS sa-mi fac ceva abonament la cablu digital ?

Mersi anticipat !

#63
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
posturile nu sunt codate, asa ca nu e obligatoriu sa te abonezi in mod explicit la digital, poti sa ai chiar baza pe analogic, la 24 de lei, ca tot o sa prinzi toate posturile :)

ia si pune tv pe Suedia, Finlanda, Germania sau Marea Britanie si da scanare automata pe DTV, lasa-l pe automat si lasa-l sa termine !

pe urma ne anunti daca ai prins posturile digitale  ;)

#64
deliratu

deliratu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.06.2005

View Postcatalinman, on 31st January 2010, 22:27, said:

posturile nu sunt codate, asa ca nu e obligatoriu sa te abonezi in mod explicit la digital, poti sa ai chiar baza pe analogic, la 24 de lei, ca tot o sa prinzi toate posturile :)

ia si pune tv pe Suedia, Finlanda, Germania sau Marea Britanie si da scanare automata pe DTV, lasa-l pe automat si lasa-l sa termine !

pe urma ne anunti daca ai prins posturile digitale  ;)


Am pus pe UK, dar nu a gasit nimic, am pus doar DTV , aveam optiunile DTV and ATV, doar ATV sau doar DTV. La setari am selectat tara UK si in 2-3 minute a terminat si a gasit 0 posturi , iar acum am selectat Germania si imi apare mai ciudat, dureaza si mult mai mult, deja de 5 minute tot scaneaza, si am arata diferite frecvente, ceva de genul acum sunt de exemplu la "Frequency: 330.000 Mhz" , nu sstiu ce inseamna , dar am ajuns cu scanarea la 30% si pana acuma nu a gasit nimic :((((
Innebunesc cu tv-ul asta cu tot !!!! :(( Mai bine luam samsung, m-am uitat la cateva milioane in plus si acum regret !
Ma ajutati si pe mine sa inteleg daca este de vina tv-ul sau nu fac eu ceva bine ?

@catalinman ai putea sa-mi lasi un id de mes ?

Multumesc !

#65
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
ok, vorbim pe mess, cu toate ca solutia e sa lasi pe Germania, prima frecventa ar trebui sa fie 354 Mhz :)

#66
cristus

cristus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 25.04.2007
Salutare,
Posed un LCD LG 42LH3000. Din cate stiu am tuner DVB-T incorporat/abonament la RDS Bucuresti (pachet de baza).
Am setat la tara Suedia si acum prind 100 de posturi in format digital DTV  printre care si TVR HD, Eurosport HD, DigiSport HD. Intrebarea mea este de ce nu pot prinde si ProTV HD ? Inca nu au introdus cei de la RDS acet post in format HD ? sau e codat mai special ?

Si inca ceva; sunetul in special pe programele DTV este destul de marit in sensul ca desi am volumul setat pe nivelul 1 se aude destul de tare. Nu se poate face ceva sa nu mai fie asa de tare ? M-am uitat prin setari si nu am gasit nimic in acest sens. Nu am decat DTV Setari audio: Dolby Digital, Auto, MPEG, HE-AAC; nicio optiune nu modifica nivelul sonorului.

Va multumesc,

#67
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003

View Postcristus, on 17th February 2010, 18:58, said:

Salutare,
Posed un LCD LG 42LH3000. Din cate stiu am tuner DVB-T incorporat/abonament la RDS Bucuresti (pachet de baza).
Am setat la tara Suedia si acum prind 100 de posturi in format digital DTV  printre care si TVR HD, Eurosport HD, DigiSport HD. Intrebarea mea este de ce nu pot prinde si ProTV HD ? Inca nu au introdus cei de la RDS acet post in format HD ? sau e codat mai special ?
Din pacate ProTV HD inca nu este transmis pe cablu de catre RDS. Speram sa-l introduca maine sa vedem meciul HD :) Urmareste sectiunea Televiziune prin cablu si vei afla daca si cand s-a introdus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate