Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

RECEPTIE TVR HD SI PROTV HD

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
Eagleye9

Eagleye9

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 13.06.2006
Daca as fi avut ferestrele si balconul catre strada principala atunci ar fi fost camp deschis dar eu am "iesire" in spatele blocului. Am o antena turceasca, cu farfurie, si luni am s-o aduc sa vad ce poate. Trebuie s-o iau dintr-o alta locatie. Daca nu merge cu aia o sa iau o yagi.
Multumesc pentru raspunsuri. Daca mai am nelamuriri o sa revin.

#38
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Am luat un Panasonic Viera, sincer nu stiu ce model ca cel de la magazin( METRO GALATI ) era total in aer. Pe cartea tehnica scrie urmatoarele :
   Model  TH-42PY8P,  TH-46PYspam.spam L-am intrebat pe "omniscientul angajat" al magazinului daca tv-ul are Tuner DVB-T, uluirea de pe fata lui m-a facut sa cred ca ne-au invadat extraterestrii, m-a lamurit deplin, probabil a crezut ca-l injur. Am cautat si pe net( probabil nu destul ) si am aflat ca are tuner incorporat, dilema mea e urmatoarea: tunerul respectiv e DVB-T ?
Faza e ca panasonicul vede sub orice critica, poate sunt eu pretentios, comparativ cu plasma de la calculator e...dezastru, zici ca e un tv super uzat, se vede estompat.Hai sa dau detalii, detin RDS-RCS, plus Receiver, deci din ce stiu ar trebuie sa se vada bine. Un film pe dvd nu am avut curaj sa incerc, sincer
Intrebari:
Ce pot face sa vad imaginea buna, clara, asa cum trebuie sa redea o plasma ?
O antena de camera m-ar ajuta sa vad mai bine, doar programele HD ?
Tunerul respectiv e DVB-T ?
Alte setari...mici secrete, sfaturi?
Merge sa schimb t.v-ul, l-as da pe un Panasonic TX-P 42S10 Full HD ?
Sincer sunt dezamagit si m-am gandit sa va cer sfatul.

#39
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 29.04.2006
Ce scrie pe spatele aparatului e important, ce model apare in caseta tehnica, pentru ca-ti putea da manualul unui model asemanator.

Daca modelul de care vorbim este asta,

http://www.emag.ro/t...bb896ff3096c647

atunci raspunsul este, nu, nu este dotat cu tuner DVB-T.




Quote

Sistem TV:
PAL -B/G/H, -I, -D/K: SECAM -B/G, -D/K, L/L'


#40
warrior

warrior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 08.10.2003
Cred ca un raspuns la aceasta problema se poate afla si in pretul de achizitie/modelul TV-ului;
Daca e luat la oferta mai mult ca sigur ca e generatie ceva mai veche; oferta inseamna din punctul meu de vedere care am studiat ofertele magazinelor in ultimele 2 saptamani intre 17-22 milioane pentru un LCD cu diagonala de 32'';

Apoi, daca este HD ready - cel mai probabil are tuner analogic si nu digital; din cate stiu foarte putine modele HD-ready au tuner digital ...si cam trebuie sa fie si model 2009; daca ar fi full-HD atunci probabilitatea de echipare cu tuner digital e foarte mare, dar tot asa in conditiile unui model mai nou;

"Are echipare cu tuner" ??!! normal, orice TV are; monitoarele insa nu ( cu exceptia celor echipate cu tuner ;) ); problema este daca tunerul e analogic sau digital deci mai exact cum se face codarea/decodarea semnalului;

     Tunerul DVB-T ( functie de sensibilitatea si constructia sa ) te va ajuta sa prinzi posturile free-to-air emise in digital; acestea sunt 8+1 la numar .....dar numai in Bucuresti din cate stiu eu; cele mai importante ProtvHD si TVR-HD nu le poti receptiona decat daca ai un set-top-box ( sau receiver digital HD sau tuner digital HD ) + o antena digitala de preferinta pentru exterior; restul de 6 sunt codate digital dar emit in standard definition nu in High definition; daca mai cauti informatii pe softpedia vei gasi mai multe informatii despre digital, inclusiv declaratii ale "colegilor" care au prins posturile respective din alte localitati ( in ce conditii si cu ce echipamente );
      Mai mult decat atat, trebuie sa intrebi/studiezi documentatia produsului si despre norma pe care o decodeaza tunerul intern; aceasta deoarece ROMANIA SAT FARA CAINI ( aw / aw / aw ) nu are reguli normale la cap asa cum au toate celelalte state europene; astfel, toata suflarea emite in mpeg2 indiferent de definitie; la Romanica se emite HD in mpeg4 si SD ( standard definition) in mpeg2 - astfel incat tunerul ar trebui sa stie ambele norme !!!
( sper ca n-am incurcat borcanele cu HD/mpeg4 si SD/mpeg2; However, pentru siguranta verifica pe wikipedia despre standardul de transmisie digitala terestra DVB-T )


Baga un DVD pe el; impresia se va schimba radical intrucat semnalul primit de la player va fi net superior celui receptionat acum de la operatorul de cablu; eu am fost "multumit" cu calitatea redata de DVD si pe o diagonala de 1,8 m deci ......ar trebui sa fie OK;

PS: one last piece of advice: chiar si verificand eticheta de pe spatele produsului !!!! - mare atentie !!!! - in marea lor imaginatie si strategie de marketing e posibil ca producatorul sa furnizeze un cod in manualele de instructiuni iar tu sa ai approx acelasi cod cu 1 cifra sau litera schimbate; eh - tocmai acea cifra sau litera va arata ca ala e un alt produs la care ( din intamplare ) tuneru e analog in loc de digital ..(sic!)...sau n-are decat 1 port HDMI si pe el scria cu 3 si tu aveai nevoie si ptr DVD si pentru PC si pentru consola de jocuri ........si asa mai departe ....

Edited by warrior, 29 September 2009 - 14:50.


#41
mayama

mayama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.09.2009

View Postwarrior, on 29th September 2009, 15:46, said:

... toate celelalte state europene; astfel, toata suflarea emite in mpeg2 indiferent de definitie;
poti da un exemplu de stat european care emite terestru HD in MPEG-2?

#42
warrior

warrior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 08.10.2003

View Postmayama, on 29th September 2009, 19:36, said:

poti da un exemplu de stat european care emite terestru HD in MPEG-2?

Asa cum am spus in post e foarte posibil ca din graba sa fi incurcat eu "borcanele";
am vazut o "harta" cu mai toate implementarile de digital si codecurile folosite si am vazut ca numai la Romania apar ambele norme mpeg2 si mpeg4; repet, era vorba de tipul de norma folosit; ideea de baza era aceea ca acolo exista niste reglementari clare, pe cand la noi nu; deci, cel mai probabil in majoritatea statelor europene se foloseste norma mpeg4 atat pentru transmisie SD cat si pentru HD;

Oricum, corect ar fi fost sa dai si celelalte doua linii care se afla mai jos de acel citat; rupt din context textul suna mult mai rau decat era intentionat;

Edited by warrior, 30 September 2009 - 12:25.


#43
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
am si eu un monitor Samsung P2270 HD cu tunner tv analogic, DVB-C si DVB-T MPEG 4, pentru receptia TVR HD si PRO TV HD ce antena de camera recomandati ?

precizez ca stau in cartierul tineretului/timpuri noi si ma aflu la circa 1 km de emitatorul SNR din Piata Sudului !

la o prima cautare pe net m-am oprit la aceasta antena ; ce parere aveti ?:D

#44
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 29.04.2006
Mergi la noroc cu aia. Cauta ceva mai "serios".

#45
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
am gasit http://www.p4c.phili.../...y=RO&slg=ro :D

#46
adiroman

adiroman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 21.01.2006
eu nu mai prind TVR HD, TVR1 si TVR 2. Celelalte programe se prind bine, incluzand PROTV HD. Ciudata chestie... :huh:

Edited by adiroman, 03 October 2009 - 12:09.


#47
warrior

warrior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 08.10.2003

View Postcatalinman, on 2nd October 2009, 13:34, said:


    Eu personal am testat si folosesc DA-6000 http://www.antech.ro...?cat=p&page=34; este antena de exterior ( pentru receptie locala! -BUCURESTI ) se  monteaza foarte usor ( pe apropae orice ) si isi face treaba; la Hornbach gasiti la raionul de CATV trecere cablu coaxial pentru fereastra - in ideea de a evita (inca) o gaura in perete;
    Cu antena asta "montata" in interior, aproape de fereastra ( 1 m ) am prins 5 canale FTA; montata la geam si orientata putin am prins 9 canale ( 8 functionale + 1 test, incluzand cele doua posturi HD );

#48
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
am cumparat philips-ul, daca o sa iau o antena de exterior o sa iau DA-6000 :)

#49
warrior

warrior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 08.10.2003

View Postadiroman, on 3rd October 2009, 13:08, said:

eu nu mai prind TVR HD, TVR1 si TVR 2. Celelalte programe se prind bine, incluzand PROTV HD. Ciudata chestie... :huh:

Confirm ca se emite in continuare pe TVR HD; cred ca exact acum ruleaza urmatoarea reclama ...........

Tuner TV digital HD ? ..........300 Ron
Antena DVT-T ? ...................150 RON
Bere, seminte, fular .............30 Ron

Bucuria de a vedea SERBIA (5):(0) ROMANIA ? .................................................N E P R E T U I T A .............

#50
ficus

ficus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.03.2005
Intrebare de novice: pe canalul pro tv hd, de exemplu, receptionez toate emisiunile de pe protv in formatul hd sau numai o parte din acestea?

#51
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Semnalul este tot timpul HDTV emisiunile nu , vei receptiona mereu 1080i dar majoritatea emisiunilor si chiar unele filme sunt SD upscalate.

#52
ficus

ficus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.03.2005

View PostFC72, on 21st October 2009, 14:40, said:

Semnalul este tot timpul HDTV emisiunile nu , vei receptiona mereu 1080i dar majoritatea emisiunilor si chiar unele filme sunt SD upscalate.

Tot nu sunt foarte lamurit. Cand emisiunile nu sunt hd, eu voi vedea o imagine ca si in cazul unei receptii normale sd sau semnalul hd implica din start o calitate superioara? Nu prea mi-e clara relatia dintre semnal hd si materialul hd.
-daca semnalul e hd, obligatoriu se vede bine un material care nu este hd (prin upscaling)?
-daca semnalul e sd, sigur se vede prost si un material hd, nu!?

#53
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Aproximativ corect, fiind semnal HD chiar si ce este SD upscalat arata mult mai bine decat receptia clasica SD.
Este valabil si reversul o emisiune HD (ex: meci de fotbal) vazut pe receptia SD arata mai bine decat ar fi nativa SD.

#54
veradu

veradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.09.2007

View PostEagleye9, on 25th September 2009, 22:54, said:

Daca as fi avut ferestrele si balconul catre strada principala atunci ar fi fost camp deschis dar eu am "iesire" in spatele blocului. Am o antena turceasca, cu farfurie, si luni am s-o aduc sa vad ce poate. Trebuie s-o iau dintr-o alta locatie. Daca nu merge cu aia o sa iau o yagi.
Multumesc pentru raspunsuri. Daca mai am nelamuriri o sa revin.

Sunt in aceeasi situatie ca si tine ( stau la 300 de metri de turnul de la big insa cu vedere in spatele blocurilor ). Cu o antena no name de camera  (amplificare de max 36 db ) nu prind decat ProTV si Sport.ro .
Zi-mi si mie te rog, cu ce fel de antena ai rezolvat ( daca ai rezolvat).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate