Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

HTC Hero

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#37
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
pe romaneste ai A GPS insa nu iti trebuie si nici nu te afecteaza cu nimic!
cipul GPS ce il ai pe nokia il ai si pe HTC (ca si functionalitate nu stiu si daca ca si specificatie tehnica- insa nu cred ca ar avea o exactitate mai mica)

problema ta, fata de S60 este ca nu prea sunt soft-uri de navigatie (mai ales care sa aiba si Romania decent macar) pentru Android (sistemul de operare al HTC Hero)

#38
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008

View Poststokarit_s, on 1st October 2009, 14:27, said:

Hai sa iti explic eu mai clar.
Telefonul acesta are GPS si suport pentru functia A-GPS.
Ce inseamna A-GPS  ? Gasesti aici http://en.wikipedia....ki/Assisted_GPS

f simplu si f clar. thx

View Postsly_d, on 1st October 2009, 14:45, said:

problema ta, fata de S60 este ca nu prea sunt soft-uri de navigatie (mai ales care sa aiba si Romania decent macar) pentru Android (sistemul de operare al HTC Hero)

mda, asta e o problema intradevar. ma obisnuiesm cu tomtom. orice era bun dar sa aibe informatii cat mai corecte.

#39
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Posttaurash, on 2nd October 2009, 17:53, said:

f simplu si f clar. thx
Cu placere. ;)

#40
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
In revista CHIP a fost publicat un articol comparativ intre HTC Diamond 2, HTC Hero, iPhone 3GS.
Iar sunt surprins de subiectivitatea pricipalului autor, Ionut Balan. Alege niste criterii de-a dreptul jenante intr-o activitate de zi cu zi.
Iar iPhoneul "pierde" la faptul ca nu are jocuri (asta la scoaterea din cutie), la GPS este pus Google Maps, cand se stie foarte bine ca deja sunt disponibile programe complete pt navigatie. De asemenea iPhoneului i se scad puncte la capitolul "acces la baterie", dar de ce nu puncteaza la iPhone SIM-tray-ul iar la restu sa scada. Si tot asa continua articolul, bun, dar cu niste scapari ilogice.
In final HTC Hero este ales castigator, oarecum sprijin aceasta alegere, fiind un telefon bun, dar HTC il poate optimiza mai bine.
Poate intr-o viitoare continuare a brandului Hero vor pune difuzoare stereo, si multitouch mai bine implementat.

#41
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
HTC Hero 1694 de lei http://www.fshop.ro/...C/HTC-hero.html
Cand o ajunge la 1100 de lei atunci o sa il cumpar si eu. :)

#42
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Poststokarit_s, on 3rd October 2009, 15:58, said:

HTC Hero 1694 de lei http://www.fshop.ro/...C/HTC-hero.html
Cand o ajunge la 1100 de lei atunci o sa il cumpar si eu. :)
Cand o sa fie la 1100 va fi altceva care te va atrage...
Cauta-l sh si e mai bine. Il folosesti o perioada si dupa il dai. Mai bine cumpara un Magic cu 1000 lei si il folosesti pana scade asta.

App, oare cand vor scoate si ei o functie de screen scnaping ca la iPhone? Cu legatura cu ceva din butoanele Hero-ului.

#43
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View PostDheus, on 3rd October 2009, 21:20, said:

Cand o sa fie la 1100 va fi altceva care te va atrage...
Cauta-l sh si e mai bine. Il folosesti o perioada si dupa il dai. Mai bine cumpara un Magic cu 1000 lei si il folosesti pana scade asta.

App, oare cand vor scoate si ei o functie de screen scnaping ca la iPhone? Cu legatura cu ceva din butoanele Hero-ului.
O sa apara cu siguranta alt telefon care o sa ma atraga si mai mult dar nu o sa mai ma razgandesc.
Ar fi fost frumos daca Samsung I7500 avea interfata Sense  UI de la HTC si un difuzor mai bun.
In decembrie/ianuarei HTC Hero o sa aiba cu siguranta un pret mai decent si atunci o sa il achizitonez. :)

Edited by stokarit_s, 03 October 2009 - 20:54.


#44
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Stie cineva, se poate pune un ROM nou ceva cu Android pur? fara chestia cu "SENSE" and stuff? In felul asta cred ca ar merge mai bine si as avea si update-uri atunci cand apar si nu cand vrea muchiul lui HTC... :(

#45
ccb

ccb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 20.09.2008
Salutare!
@Monitoxus - razbate din exprimarea ta mai degraba o aversiune strict fata de HTC, decat o opinie obiectiva vis-a-vis de Hero! :) Parerea mea...
ROM-uri de toate felurile sigur gasesti pe xda.

Eu il am de vreo 4 zile (OS 1.5-build 2.73.405.5) si pana acum nu prea am ce sa-i reprosez. Timp de aprox 1,5 - 2 ani am fost utilizator de WM si am nevoie de ceva timp pt acomodarea cu Android, dar cel putin pana acum sunt incantat.

Referitor strict la Hero:
- ecranul este mult mai luminos si mai lizibil in lumina puternica;
- ca orice ecran touschsensitive, aduna amprentele, dar se sterg incredibil de usor, practic o trecere pe o carpa moale lasa ecranul curat;
- sistemul de operare este finger friendly, fara doar si poate!
- raspunde la comenzi f bine, timpii de 'gandire' sunt mai scurti ca la WM, caile de acces catre diverse aplicatii/setari sunt usor configurabile, practic poti pune absolut orice si in orice ordine doresti pe ecranul de start si pe ecranele laterale;
- pe Android Market sunt sute de aplicatii, iar lista se imbogateste pe zi ce trece;
- sunetul in casca in timpul convorbirilor telefonice este EXCELENT!
- interlocutorul te aude, de asemenea, EXCELENT!
- semnalul putea fi ceva mai bun, dar face fata fara probleme in zonele cu acoperire medie/buna; aici probabil ca se vor aduce imbunatatiri in scurt timp;
- bateria tine cam doua zile, conectat permanent la mail, accesarea Android Market de cateva ori pe zi, putin browsing, testare Google Maps, convorbiri cam 30 min/zi; daca dezactivezi GPS, WIFI, Mobile Network, 3G (exista widget-uri) tine mai mult, acum le-am dezactivat si voi vedea rezultatele;  Hero settings for improving battery life
- accesul la contul de gmail se face aproape instant;
- browser-ul nu straluceste, dar au aparut alternative la cel preinstalat;
- tastatura virtuala merge bine spre foarte bine, de asemenea exista variante care pot inlocui tastatura standard;
- pozele facute cu el sunt OK daca sunt facute in conditii de iluminare decente;
- nu stiu cum filmeaza, nu stiu cum se vad filmele pe el, nu stiu cum se comporta la jocuri, nu stiu cum se aude muzica - sunt facilitati pe care nu le caut la un telefon!
Cam astea ar fi opiniile mele. Nu sunt un profesionist, sunt doar amator, deci nu am pretentia ca cineva sa impartaseasca 100% opiniile mele.

Ca si programe recomandate, must have-uri:
ASTRO - file manager si cu functie de installer
TASKILLER - inchide aplicatiile care ruleaza in background
POWER MANAGER - acces rapid la setarile care afecteaza consumul de energie
HANDCENT SMS - alternativa la interfata originala, mult mai prietenoasa si usor configurabila
BETTER KEYBOARD - alternativa la tastatura standard, ceva mai buna, dar si cu ceva lag-uri
CoPILOT LIVE - program de navi pt Android - harta RO f slaba! si aici sunt convins ca vom avea curand programe adaptate pt Android

Edited by ccb, 10 October 2009 - 08:03.


#46
yooo

yooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 08.12.2006
ma gandeam sa imi schimb si eu iphonul 3g cu un htc hero ,dar daca nu vad live tv pe situri dedicate ce rost mai are flashul?:)

#47
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postyooo, on 13th October 2009, 22:10, said:

ma gandeam sa imi schimb si eu iphonul 3g cu un htc hero ,dar daca nu vad live tv pe situri dedicate ce rost mai are flashul?:)
In esenta, si in viata de zi cu zi, flashu-ul a devenit redundant, fiind cel mai mult folosit pt siteurile Youtube, Trilulilu, cele cu continut audio/video in flash.
Dar in rest, poti sa navighezi pe net o saptamana si sa nu ai nevoie de suport Flash.
Pt iPhone si Android, Youtube beneficiaza deja aplicatii dedicate, iar pt iPhone, dupa jailbreak, ii poti pune iMobileCinema prin care vezi continutul video flash.

Si ca sa vezi live TV pe telefon nu e o experienta incantatoare, mare parte din astfel de siteuri nefiind optimizate pentru mobil, astfel ca ai nevoie de plugin-uri Sopcast, VLC, windows media etc.
Si daca mai luam in calcul traficul de date, chiar nu mai te uiti la live TV pe mobil.

#48
yooo

yooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 08.12.2006

View PostDheus, on 14th October 2009, 18:13, said:

In esenta, si in viata de zi cu zi, flashu-ul a devenit redundant, fiind cel mai mult folosit pt siteurile Youtube, Trilulilu, cele cu continut audio/video in flash.
Dar in rest, poti sa navighezi pe net o saptamana si sa nu ai nevoie de suport Flash.
Pt iPhone si Android, Youtube beneficiaza deja aplicatii dedicate, iar pt iPhone, dupa jailbreak, ii poti pune iMobileCinema prin care vezi continutul video flash.

Si ca sa vezi live TV pe telefon nu e o experienta incantatoare, mare parte din astfel de siteuri nefiind optimizate pentru mobil, astfel ca ai nevoie de plugin-uri Sopcast, VLC, windows media etc.
Si daca mai luam in calcul traficul de date, chiar nu mai te uiti la live TV pe mobil.
-flashul e important pentru mine ,sa intri pe trilulilu de exemplu ,sa joci un joc simplist pe miniclip(asta am vazut ca merge) si mi-ar trebui sa mearga toate vide-ourile de pe toate siturile  web
-imobilecinema e egal cu 0 nu functioneaza nici un site care l-am probat eu cu el...
-la tv nu o sa stau non stop ,poate o sa vad si eu ceva cateva minute cand am chef pe android daca s-ar putea ,sunt situri dedicate de exemplu antena 3 si realitatea care nu cer sa instalezi alte porcarii pe computer,nu duc lipsa de trafic imi ajung 500 mb pe luna

#49
ccb

ccb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 20.09.2008
Posesorii de Hero care doresc sa puna ROM-uri customizate, gasesc aici un tutorial video si 'instrumentele' necesare. ;)
As mai adauga pe lista aplicatiilor eRay. Este trial de 15 zile pe Market, dupa care o poti cumpara ~ 3 USD. Eu am luat-o si sunt multumit.

#50
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
OK. Am reusit sa scap de "FLO".. interfata lenta si enervanta :)
Iata instructiunile pe scurt:

- Go to settings
- Select Applications
- Select Manage Applications
- Be patient as your applications list loads
- Scroll to TouchFLO; now select it
- Select "Clear Cache"
- Select "Clear Defaults"
- Now, press HOME and make your selection

(This only works if your ROM still has the standard "Android Home" process within.)

Merge MUUUUUUUULT mai rapid totul, si sper sa tina si bateria mai mult! Mie imi place mult mai mult fara FLo, dupa ce m-am obisnuit si plictisit de interfata stralucitoare de la HTC. E clar ca e mai draguta dar totul se misca infinit mai bine fara ea, asa ca, dupa o perioada de timp, il veti prefera FARA...

Mi-as mai dori ca in viitor sa existe un ROM oficial care sa aiba doar Android curat... dar probabil e un vis imposibil :) Sa am updates instant de OS si alte chestii care acum lipsesc :(

#51
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View PostMonitoxus, on 22nd October 2009, 12:18, said:

OK. Am reusit sa scap de "FLO".. interfata lenta si enervanta :)
Iata instructiunile pe scurt:

- Go to settings
- Select Applications
- Select Manage Applications
- Be patient as your applications list loads
- Scroll to TouchFLO; now select it
- Select "Clear Cache"
- Select "Clear Defaults"
- Now, press HOME and make your selection

(This only works if your ROM still has the standard "Android Home" process within.)

Merge MUUUUUUUULT mai rapid totul, si sper sa tina si bateria mai mult! Mie imi place mult mai mult fara FLo, dupa ce m-am obisnuit si plictisit de interfata stralucitoare de la HTC. E clar ca e mai draguta dar totul se misca infinit mai bine fara ea, asa ca, dupa o perioada de timp, il veti prefera FARA...

Mi-as mai dori ca in viitor sa existe un ROM oficial care sa aiba doar Android curat... dar probabil e un vis imposibil :) Sa am updates instant de OS si alte chestii care acum lipsesc :(
Ai renuntat la interfata Sense UI?
De ce nu ai facut acel update pentru ca se misca si mai bine apoi.

#52
ccb

ccb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 20.09.2008
In cazul in care ati optat pt Android Home screen si l-ati selectat 'default', iar dupa o vreme va razganditi si doriti trecerea inapoi la TouchFlo, iata cum se face:

[Settings] > [Applications] > [Manage Applications] > [Home] > [clear defaults], dupa care veti avea din nou cele 2 optiuni: Home si TouchFlo.

Ca o remarca personala, eu nu am sesizat nici cea mai mica diferenta intre cele 2 optiuni, telefonul se misca la fel si cu si fara TouchFlo. Nici nu am miliarde de aplicatii inutile instalate, am aproximativ 8-10 aplicatii pe care chiar le folosesc, iar ecranele destul de aerisite.
Nr mare de shortcut-uri puse pe un ecran, indiferent care, are efect direct asupra comportamentului telefonului. Daca ecranele sunt aerisite, iar shortcut-urile sunt distribuite echilibrat pe toate ecranele, telefonul va raspunde considerabil mai bine la comenzi, chiar avand TouchFlo activat.

#53
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postccb, on 23rd October 2009, 06:49, said:

Ca o remarca personala, eu nu am sesizat nici cea mai mica diferenta intre cele 2 optiuni, telefonul se misca la fel si cu si fara TouchFlo. Nici nu am miliarde de aplicatii inutile instalate, am aproximativ 8-10 aplicatii pe care chiar le folosesc, iar ecranele destul de aerisite.

Ca o remarca personala, tu nu ai pareri de user care ARE acest telefon, ci de user care trebuie sa il laude aici. Mi-e clar deja. Asemenea aberatii nu poti scrie daca esti un client normal. Nu ai cum sa nu simti lentoarea exasperanta a acestui telefon. Deci, parerile tale trebuiesc luate cu o marja FOARTE MARE de eroare.

Revenind la Hero fara TouchFlo.. se pare ca nu am realizat nimic, dimpotriva :( Desi se misca mult mai bine, bateria efectiv a paralizat. Ieri la 14 l-am incarcat FULL ca azi dimineata sa fie aproape GOL!!!! Nu stiu care e misterul, dar a consumat si mai mult fara TouchFlo activat :( Oricum, in general, Hero consuma bateria de zici ca nici nu l-ai incarcat acum cateva ore...

View Poststokarit_s, on 22nd October 2009, 17:24, said:

Ai renuntat la interfata Sense UI?
De ce nu ai facut acel update pentru ca se misca si mai bine apoi.

Nu exista niciun update, pentru ca HTC a avut grija sa nu permita asta. Nu poti face updates la OS decat de la ei... deci cu multe luni bune intarziere fata de release-urile oficiale. Asta DACA ei au chef sa customizeze fiecare update.

Mi-e clar ca urmatorul meu telefon nu va mai fi un HTC :( Obsesia asta de a customiza ei fiecare telefon poate fi foarte deranjanta in final. Orice OS ai avea, arata la fel. E un HTC. Eu ii cred ca e cool faza, dar pt mine ca user care vreau rapiditate si o interfata mai simpla, nu e tocmai OK.

#54
ccb

ccb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 20.09.2008

View PostMonitoxus, on 23rd October 2009, 08:33, said:

Ca o remarca personala, tu nu ai pareri de user care ARE acest telefon, ci de user care trebuie sa il laude aici. Mi-e clar deja. Asemenea aberatii nu poti scrie daca esti un client normal. Nu ai cum sa nu simti lentoarea exasperanta a acestui telefon. Deci, parerile tale trebuiesc luate cu o marja FOARTE MARE de eroare.
Nu cred ca poti tu decide ce este si ce nu este adevarat, stimate coleg! Poti eventual sa ai o alta parere decat a mea. ;) Eu nu mi-am permis sa afirm ca ce spui tu sunt aberatii, dar asta tine de fondul fiecaruia dintre noi. Sunt dispus sa-mi rapesc putin din timpul liber si sa-ti arat ca ceea ce spun eu aici corespunde realitatii. Altfel, discutam discutii! Sau, varianta a II a, ai tu dreptate...

Edited by ccb, 23 October 2009 - 10:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate