Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

HTC Hero

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#19
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmrares, on 28th August 2009, 08:52, said:

Cum merge multi-tasking-ul?

Ecranul din cate am citit are doar 65 000 culori. Se vede bine? Cum se comporta cand iesi cu el afara in soare? Mai vezi ceva pe el?

1. foarte bine
2. infect :( Se vede prost in soare puternic. In rest, se vede foarte bine, culori frumoase, nu ma plang de el.

#20
mrares

mrares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.10.2006
As dori sa stiu cum merge flash-ul in browser. Am vazut cateva clip-uri demonstrative pe net dar nu prea m-au convins (mi se pare ca merge cam sacadat)
Presupun ca filmuletele pe youtube merg bine.

Incearca te rog sa te uiti la un trailer pe http://movies.yahoo.com/  si zi-mi cum merge

sau pe

[ https://player.vimeo.com/video/ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

multumes de informatii.

#21
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmrares, on 29th August 2009, 17:18, said:

[ https://player.vimeo.com/video/ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

multumes de informatii.

NU merge Vimeo. Se incarca tot, mai putin playerul :) Deci, nu straluceste deloc browserul... Am zis mai sus, nu e un device de 10, nici macar de 9.

#22
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Se pare ca HTC Hero a primit un nou firmware care il face sa se miste si mai bine. :)

#23
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Am mai scazut pretul. Acuma costa 1849 de lei http://www.quickmobi...ite-p-8943.html

Edited by stokarit_s, 25 September 2009 - 10:53.


#24
iulic

iulic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.08.2005
Vezi ca sunt si oferte mai bune ca pret. Eu intru pe site-uri de tipul shopmania.ro, price.ro sau compari.ro (or mai fi si altele, dar nu cunosc) unde sunt listate o multime de oferte.

#25
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postiulic, on 25th September 2009, 18:31, said:

Vezi ca sunt si oferte mai bune ca pret. Eu intru pe site-uri de tipul shopmania.ro, price.ro sau compari.ro (or mai fi si altele, dar nu cunosc) unde sunt listate o multime de oferte.
Stiu de de shopmania.ri,price.ro etc. dar eu nu am incredere in site-uri gen clickgsm.ro.
Eu am dat un site in care am incredere.

Edited by stokarit_s, 25 September 2009 - 18:28.


#26
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
1795 de lei  :)   http://www.quickmobi...ite-p-8943.html

#27
dracula_it

dracula_it

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.04.2006
ce tarif pentru internet nelimitat as putea folosi cu acest tip de telefon?

#28
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
ce inseamna "A-GPS support"?
are incorporat antena de GPS sau nu?

Edited by taurash, 29 September 2009 - 15:08.


#29
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Are antena si un soft care actualizeaza de pe internet pozitia satelitilor, pt. o conectare mai rapida.

#30
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008

View Postbarboso, on 30th September 2009, 09:45, said:

Are antena si un soft care actualizeaza de pe internet pozitia satelitilor, pt. o conectare mai rapida.

deci trebuie si conexiune Internet.
dar dc am un soft propriu instalat cu harti cu tot stie sa pozitioneze corect? adica merge similar cu orice alt GPS? incerc sa-mi dau seama de ce se cheama A-GPS si nu GPS simplu.
in plus, in multe locuri se mentioneaza ca A-GPS are suport de GPS si ma gandesc sa nu-i lipseasca ceva!?

#31
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu trebuie neaparat conexiune la internet; cu A-GPS (actualizat) se conecteaza la sateliti, sa zicem, in 30 de secunde, iar fara el (sau cu el neactualizat) se conecteaza in 90.

Oricum, si ceea ce ziceam mai sus este valabil pt. prima conectare, sau atunci cand folosesti GPS-ul rar; daca-l folosesti zilnic nu mai ai nevoie de actualizarea pozitiei satelitilor pt. o conectare rapida.

Actualizarea se poate face si prin ActiveSync, conectand aparatul prin cablu USB la un PC conectat la net.

#32
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
:deadtongue:

eu stiam ca A GPS se refera la ajutorul dat de retea pentru localizare mai buna. adica pe baza informatiilor pe care reteaua oricum le are cu telefonul, acesta (telefonul) prin cip-ul GPS "stie" mai bine si mai repede de la ce sateliti sa ia semnalul si sa se sincronizeze. mai multe detalii aici
deci nu ai nevoie de internet sa folosesti A GPS. ai nevoie de internet daca folosiesti un software de navigatie ce isi are datele stocate pe un server internet si nu pe memoria din telefon.
exemplu: Google Maps foloseste hartile de pe server deci iti trebuie internet
               Garmin, iGo, TomTom, au hartile stocate pe telefon deci nu ai nevoie de internet. Pentru varianta asta insa nu cred ca s-a dezvoltat o aplicatie pe Android ce sa poate fi folosita eficient in Romania.

Apropos stie cineva cand vor lansa "marii" un soft pentru Android?

Edited by sly_d, 30 September 2009 - 12:20.


#33
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
A-GPS vine, in general, insotit de aplicatia QuickGPS (sau altceva de gen) care exact asta face, actualizeaza pozitia satelitilor.

Cauta un aparat cu asa ceva, daca nu ai unul, si vezi ce se intampla daca ii dai o actualizare fara a fi conectat cu el la net...

Daca n-ai posibilitatea de-a testa, iti spun tot eu: imi deschide automat conexiunea la net (eu o tin inchisa), se conecteaza la serverul lui si descarca ce-are de descarcat; daca acel aparat n-are conexiune la net primesti mesaj de eroare.

N-are nici o legatura A-GPS cu hartile / softul de navigatie.

#34
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
stiu ca nu are nici o legatura. cred insa ca colegul nostru voia sa transmita altceva si a facut referire la A GPS. cred ca voia sa intrebe daca device-ul are GPS (ca si notiune cum o stim totii) si daca folosirea lui (recte navigare) implica conexiune la internet.

#35
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008

View Postsly_d, on 30th September 2009, 14:18, said:

stiu ca nu are nici o legatura. cred insa ca colegul nostru voia sa transmita altceva si a facut referire la A GPS. cred ca voia sa intrebe daca device-ul are GPS (ca si notiune cum o stim totii) si daca folosirea lui (recte navigare) implica conexiune la internet.

eu in prezent am un telefon cu s60 pe care am instalat TomTom si ma conectez prin bluetooth la o antena GPS. In felul asta am ceea ce noi numim generic "GPS" si care imi permite sa fiu localizat ca si pozitie dar si sa utilizez softul de TomTom cu tot ce ofera acesta. In tota aceasta solutie nu am nimic de a face cu Internetul.

Vazand specificatiile la mai multe telefoane, inclusiv HTC, am remarcat ca se foloseste un alt termen si anume acela de A-GPS. Mai mult, nu se spune simplu A-GPS, ci "A-GPS support". Incerc sa ma lamuresc care e diferenta si ce inseamna aceasta. Sa nu fie cumva ceva gen ca e preechipat sa suporte nu stiu ce echipament dar defapt nu-l are si ca sa-l folosesti complet trebuie sa mai cumperi sau sa mai ai ceva (gen Internet). Sau sa nu aiba aceeasi precizie precum un GPS normal pt ca nu stiu cat de bine te poate localiza folosind informatiile transmise de operatorul GSM!?

Edited by taurash, 01 October 2009 - 11:46.


#36
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Posttaurash, on 1st October 2009, 12:45, said:

eu in prezent am un telefon cu s60 pe care am instalat TomTom si ma conectez prin bluetooth la o antena GPS. In felul asta am ceea ce noi numim generic "GPS" si care imi permite sa fiu localizat ca si pozitie dar si sa utilizez softul de TomTom cu tot ce ofera acesta. In tota aceasta solutie nu am nimic de a face cu Internetul.

Vazand specificatiile la mai multe telefoane, inclusiv HTC, am remarcat ca se foloseste un alt termen si anume acela de A-GPS. Mai mult, nu se spune simplu A-GPS, ci "A-GPS support". Incerc sa ma lamuresc care e diferenta si ce inseamna aceasta. Sa nu fie cumva ceva gen ca e preechipat sa suporte nu stiu ce echipament dar defapt nu-l are si ca sa-l folosesti complet trebuie sa mai cumperi sau sa mai ai ceva (gen Internet). Sau sa nu aiba aceeasi precizie precum un GPS normal pt ca nu stiu cat de bine te poate localiza folosind informatiile transmise de operatorul GSM!?
Hai sa iti explic eu mai clar.
Telefonul acesta are GPS si suport pentru functia A-GPS.
Ce inseamna A-GPS  ? Gasesti aici http://en.wikipedia....ki/Assisted_GPS

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate