Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

Telefoane publice cu monede

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
61 răspunsuri în acest subiect

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.795
  • Înscris: 13.06.2004
De ce "Romtelecomul" nu reintroduce telefoane publice cu monede. Acum tarifele la convorbiri s-au staibilizat, așa că nu ar trebui să modifice telefoanele foarte des... În plus, reîncărcarea unei cartele de mobil costă cel puțin 4 euri + T.V.A. Dacă s-ar reduce puțin tarifele la convorbirle de la telefoanele publice și s-ar reintroduce telefoanele cu monede, cred că telefoanele publice ar avea clienți destui (dacă omul nu are bani, ar fi tentat să dea 1-2-3 lei pe o convorbire de la un public decât 12-13 lei pe o reîncărcare a creditului la mobil).
Un lucru e sigur: aceste telefoane ar trebui instalate în locuri supravegheate, ca să nu atenteze nimeni la monedele din telefon :lol:
Mi-ar place să văd așa ceva în România:
http://en.wikipedia....e:At&tPhone.JPG
http://en.wikipedia....e:Snmnca019.jpg
Telefoanele, deși sunt second hand, ar fi bune
Am o părere bună despre telefonale Made in U.S.A., de când un "Western Electric" 2500 stă lângă bir-oul meu.

#2
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.391
  • Înscris: 07.12.2006

 djl, on 16th August 2009, 12:53, said:

De ce "Romtelecomul" nu reintroduce telefoane publice cu monede. Acum tarifele la convorbiri s-au staibilizat, așa că nu ar trebui să modifice telefoanele foarte des... În plus, reîncărcarea unei cartele de mobil costă cel puțin 4 euri + T.V.A. Dacă s-ar reduce puțin tarifele la convorbirle de la telefoanele publice și s-ar reintroduce telefoanele cu monede, cred că telefoanele publice ar avea clienți destui (dacă omul nu are bani, ar fi tentat să dea 1-2-3 lei pe o convorbire de la un public decât 12-13 lei pe o reîncărcare a creditului la mobil).
Un lucru e sigur: aceste telefoane ar trebui instalate în locuri supravegheate, ca să nu atenteze nimeni la monedele din telefon :lol:
Mi-ar place să văd așa ceva în România:
http://en.wikipedia....e:At&tPhone.JPG
http://en.wikipedia....e:Snmnca019.jpg
Telefoanele, deși sunt second hand, ar fi bune
Am o părere bună despre telefonale Made in U.S.A., de când un "Western Electric" 2500 stă lângă bir-oul meu.

A fost odata ca niciodata :P

Nu o sa mai vezi asa ceva in Romania. Sunt sigur!

#3
ebee

ebee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 02.08.2009
Este o minune daca nu dispar si cele actuale ....parerea mea.

#4
unu_suparat

unu_suparat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 582
  • Înscris: 27.05.2007
Pentru francezi sunt bune, si chiar mi-au prin si mie bine
Romanilor daca le pui in telefon cu fise fura telefonul si iau fisele :wacko:

#5
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Cine n-are mobil ca să mai folosească așa ceva? Nici Romtelecom nici alt operator n-ar introduce așa ceva, sunt bani aruncați.
Chiar și în Anglia se retrag.

Editat de domnulMembruAnonimescu, 16 august 2009 - 12:43.


#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.795
  • Înscris: 13.06.2004
Domnu Ionescu, în legătură cu cine ar mai folosi așa ceva, citește primul post!
Și așa cum am zis la primul post, aceste telefoane să fie amplasate în locuri supravegheate (gen insituții publice și de învățământ, magazine, gări, autogări, aeropoturi, stații de metrou).

Editat de djl, 16 august 2009 - 12:44.


#7
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Adică tu vrei să insinuezi că unii nu au 13 lei de o cartelă, dar au 1 leu să dea pe o convorbire, când acum cu o cartelă de 13 lei vorbești sute de minute?

Apropo, cine n-are 13 lei nu e un target pentru piața de telecomunicații, mai degrabă pentru piața de organe :w00t:

Editat de domnulMembruAnonimescu, 16 august 2009 - 12:51.


#8
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.824
  • Înscris: 15.03.2009

 djl, on 16th August 2009, 13:43, said:

Și așa cum am zis la primul post, aceste telefoane să fie amplasate în locuri supravegheate (gen insituții publice și de învățământ, magazine, gări, autogări, aeropoturi, stații de metrou).

As mai adauga si eu: si in in spitale!

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.795
  • Înscris: 13.06.2004

 domnul_ionescu, on 16th August 2009, 13:47, said:

Adică tu vrei să insinuezi că unii nu au 13 lei de o cartelă, dar au 1 leu să dea pe o convorbire, când acum cu o cartelă de 13 lei vorbești sute de minute?

Apropo, cine n-are 13 lei nu e un target pentru piața de telecomunicații, mai degrabă pentru piața de organe :w00t:


An destui colegi de la facultate care "fac foamea" la mobil. Dacă ar exista un telefon public cu fise, ar putea să rupă 1 sau 2 lei de la buzunar...

#10
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 21.04.2009

 domnul_ionescu, on 16th August 2009, 13:47, said:

....

Apropo, cine n-are 13 lei nu e un target pentru piața de telecomunicații, mai degrabă pentru piața de organe :w00t:


sa inteleg ca tu ai in permanenta bani in buzunar???  Si se spune ca romanii o duc prost!:)) lasand gluma deoparte... sunt oameni care ocazional sau periodic (legat de salariile indestulatoare din romanica) , nu au bani pentru o cartela de 13 ron sau pentru o reincarcare modesta. dar sunt legati de un apel, doua (sau pur si simplu o urgenta si telefonia mobila in unele zone, chiar orase , este deficitara) si trebuie sa dea un apel. atat! Ce fac? selectie naturala? Donatori de organe? hai sa fim seriosi...avem pretentie de tara civilizata, nu?! Nu cred ca un telefon pus langa o banca (sau in vecinatatea unei camere de supraveghere) intr-un spital sau pe o sosea urbana circulata ar fi o tinta predilecta a jafului... poate a vandalizarii, asta cu certitudine, dar daca nu facem asta in mod cert ne meritam ratingul de tara :)

#11
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 763
  • Înscris: 25.02.2009
Utilitatea lor este foarte usor de observat, dar problema apare ca nu îsi amortizeaza nimenea cheltuielile cu asa ceva, doar daca te gândesti ca trebuie angajati care sa colecteze monezile, asta însemna benzina, timp pierdut, drum la banca, suport tehnic pentru asa ceva, din câte îmi aduc aminte astea pe fise aveau prostul obicei de a se bloca moneda în telefon
Cred ca au trecut mai bine de 5 anii de când nu am mai vazut o cartela de telefon public, sincer sa fiu au fost retrase si aparatele astea pe cartela de erau montate în: posta, gara, spital, rar gasesti câte unul uitat de lume (care oricum nu merge si nici ora nu indica bine) printr-o posta mai mare sau la sediul RTC

Editat de PHOENIX_GUARDIAN, 16 august 2009 - 13:12.


#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.579
  • Înscris: 19.04.2009
telefoanele cu fise sunt intradevar folositoare. platesti doar cand vorbesti, fara sa mai ramai cu "unitati" pe cartela. eu aici le folosesc destul de des. sunt mult mai accesibile.
dar in romania nu cred c-o sa vedem asa ceva (desi, vazusem intr-o gara. Medgidia sau Constanta, nu mai stiu sigur..dar nu cred ca mai erau functionale) aici, sunt foarte multe chestii pe baza de monezi. tonomate (suc, ceai, bere si tigari), masini de spalat publice, casa de bilete automata(problema e ca de obicei nu stii cat costa biletul...ca nu-ti arata orase..doar sume, s.a.

#13
LiviuBv

LiviuBv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 407
  • Înscris: 27.07.2008
romanii din ziua de azi sunt inventivi ! daca n-au bani de o cartela si au nevoie neaparat sa sune pe cineva  ..... fura un telefon !  :roflmaofast:

#14
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Gpoint, eu personal nu cunosc astfel de oameni, repet, nu-și amortizează nici dracu investiția dacă ăștia scot 2-3 lei pentru așa ceva și firmele nu-s fundații de ajutorare a săracilor.
Apăi de n-ai 13 lei în buzunar, te gândești la mâncare, nu la telefoane :w00t:
În altă ordine, io cred că în fața băncilor tot găsești semnal la telefonul mobil. Acolo unde nu-i semnal, de regulă e și pustiu :lol:

lex404, ești plecat temporar sau definitiv în Japonia?

Editat de domnulMembruAnonimescu, 16 august 2009 - 13:22.


#15
unu_suparat

unu_suparat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 582
  • Înscris: 27.05.2007
Sunt foarte utile cand esti in alt oras sau tara si ti-a murit bateria la telefon ;) ....think ;)

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.795
  • Înscris: 13.06.2004
Cu benzina nu va fi greu, deoarece telefoanele nu vor fi golite de monede așa de des ca în trecut.
Și nu trebuie să instaleze de prima dată telefoane din astea cu duimul. În București pot să pună experimental de exemplu la:
- Spitalul de Urgență
- Gara de Nord și Gara Basarab
- Stațiile de metrou Gara de Nord, Victoriei, Romană, Universitate, Unirii
- Bucur Obor
Deci nu ar trebui mai mult de 10-15 telefoane experimentale.

#17
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Alții le scot și noi să le punem? "experimentul" s-a făcut de mult cu telfoanele publice, tot mai rar folosite în ciuda ofertelor de cartele de la toate firmele pe toate gardurile.

#18
ebee

ebee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 02.08.2009
Dar de ce sa puna Romtelecom si nu statul s sa suporte el pierderile ?

ce s-a intamplat cu minunatele RDStel publice ? Am impresia ca au disparut si alea.....si acum cativa ani se laudau cu ele.




 djl, on 16th August 2009, 14:32, said:

Deci nu ar trebui mai mult de 10-15 telefoane experimentale.

Pe banii unei firme private cum este Romtelecom? de ce nu pe banii RDS sau UPC , parca si ei au telefonie fixa....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate