Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Vom ajunge pe Luna

- - - - -
  • Please log in to reply
1418 replies to this topic

#37
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Și e fraer al' de cere? :lol:

#38
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Eu am inteles ca nu toata lumea este de acord cu acest lucru, dar ajunge o singura interventie ca restul sunt inutile.
Norocul nostru este ca nu suntem intrebati noi aia de pe margine la ce folosesc cel n-spe mii de teme teoretice de cercetare.
Ca daca ne-am da cu parerea le-am ingropa pe toate. Oricum romanul se vede ca este cel mai priceput in treburile altora, este suficient sa arunci o privire in jur...
Pe de alta parte  suntem foarte  linistiti cand  unii cheltuiesc sume mult  mai mari doar ca sa  schimbe culoarea bordurilor  in orase iar altii platesc reclame pe Eurosport pentru blana ursului din padure.

#39
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
ARCA intentioneaza sa lanseze un om in cosmos inainte de a ajunge pe Luna cu un robot.


View PostSINEKT, on 16th August 2009, 17:49, said:

Oricum ar fi, tot penibili suntem.

La competitia Google X Prize unde ARCA este unul din participanti mai sunt si altii care au organizat colecte prin internet vinzind pielea ursului din padure. Un exemplu ar fi
Interorbital Systems din America: http://www.googlelun...opic.php?t=1780 care pretinde ca ar lansa contra sumei de 8000 $ un mic satelit de sub 1 kg pentru orice doritor particular ce doreste sa aiba propriul sau satelit!
Oferta este cel putin suspecta tinind cont ca asemenea picosateliti costa in jur de 80 000$ bucata.
Atit ARCA cit si Interorbital sunt in curs de testare a unei rachete spatiale fara sa fi lansat nimic pe orbita pina acum.

#40
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Păi mai întâi faci racheta, apoi lansezi ceva, nu ? :)

#41
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmister_rf, on 16th August 2009, 17:58, said:

Eu am inteles ca nu toata lumea este de acord cu acest lucru, dar ajunge o singura interventie ca restul sunt inutile.
Norocul nostru este ca nu suntem intrebati noi aia de pe margine la ce folosesc cel n-spe mii de teme teoretice de cercetare.
Ca daca ne-am da cu parerea le-am ingropa pe toate. Oricum romanul se vede ca este cel mai priceput in treburile altora, este suficient sa arunci o privire in jur...
Pe de alta parte  suntem foarte  linistiti cand  unii cheltuiesc sume mult  mai mari doar ca sa  schimbe culoarea bordurilor  in orase iar altii platesc reclame pe Eurosport pentru blana ursului din padure.

Si de asta visam la luna?

Ma uit la luna, luna-i sus
Ma uit in curte, boii nu-s
Ma uit la punga, punga-i goala
Ma uit la "stii tu", nu se scoala  :lol:

#42
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008
foarte frumoasa initiativa , insa cred ca e imposibil de indeplinit .
si imposibil nu doatorita lipsei tehnolgiei sau inteligentei , ci a birocratiei din tara asta si a idiotieniei si lipsei de preocesare a informatiilor a unora dintre noi ( in special organele de conducere din stat , ce au legatura cu acest proiect ) .


cand o sa am mai mult timp liber o sa ma uit mai atent pe site si daca o sa indeplinesc cerintele de acolo poate ma inscriu .

mult succes !

#43
Sagan

Sagan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.05.2009
Romanii pe luna ? Cred ca glumesti. NASAei ii lipsesc vreo 60 miliarde de dolari ca sa ajunga pe luna pana in 2020. Romanii, bineinteles sunt la un nivel superior Statelor

#44
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Nasa are doi sateliti in jurul lunii chiar acum.

Misiunile cu oameni sunt foarte greu de realizat din cauza rachetelor de 2-3 mii tone necesare. Aceste expeditii costa zeci de miliarde $
O misiune fara oameni implica o racheta de 50-100 de ori mai mica.
De exemplu Coreea de Nord sau Iranul au rachete viabile capabile sa trimita sonde pe Luna.

Edited by roaca, 16 August 2009 - 20:14.


#45
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postvata_pa_batz, on 16th August 2009, 19:28, said:

Si de asta visam la luna?
Nu, cel putin avem exemplul unor  oameni in tara asta care incearca sa fac ceva, nu-si pierd vremea pe forumuri... :rolleyes:

#46
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmister_rf, on 16th August 2009, 21:13, said:

Nu, cel putin avem exemplul unor  oameni in tara asta care incearca sa fac ceva, nu-si pierd vremea pe forumuri... :rolleyes:

La peste 8000 de mesaje chiar ca deja putem vorbi despre munca  :w00t:

#47
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009

View PostAbove_Gods, on 16th August 2009, 20:47, said:

foarte frumoasa initiativa , insa cred ca e imposibil de indeplinit .
si imposibil nu doatorita lipsei tehnolgiei sau inteligentei , ci a birocratiei din tara asta si a idiotieniei si lipsei de preocesare a informatiilor a unora dintre noi ( in special organele de conducere din stat , ce au legatura cu acest proiect ) .
cand o sa am mai mult timp liber o sa ma uit mai atent pe site si daca o sa indeplinesc cerintele de acolo poate ma inscriu .
mult succes !

Romania a avut sute de rachete SCUD, modificate in tara, cu bataie de 600 km. Le-am dat pe toate de pomana Israelului sub pretextul ca trebuie sa ne dazarmam odata cu intrarea in NATO.
Am citit pe internet ca o racheta formata dintr-un cluster de patru scuduri pe treapta 1 si un scud pe treapta a doua poate lansa un mic satelit pe orbita pamintului.
Am avut demult tehnologie superioara a ceea ce face ARCA insa si inainte de 1989 ca si acum exista conventii militare care interzic testarea de rachete intercontinentale, or lansarea unui satelit ar fi insemnat ca Romania probabil lucreaza la arme de distrugere in masa, aceeasi racheta capabila sa puna un obiect pe orbita circumterestra poate arunca o bomba de 1 tona la 7-8 mii de km.
Testele ARCA vor fi stopate de guvern de indata ce racheta lor incepe sa devina serioasa adica sa urce pina la 300-400 km pe verticala (dupa care cade). Momentan ceea ce fac ei este echivalentul unei prastii, adica nu prezinta mare interes.

Edited by roaca, 16 August 2009 - 21:39.


#48
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postvata_pa_batz, on 16th August 2009, 22:31, said:

La peste 8000 de mesaje chiar ca deja putem vorbi despre munca  :w00t:
Daca stii sa citesti vei vedea si ce contin cele 8000 de mesaje...
Pe de alta parte eu nu contest munca lor, ci doar capacitatea noastra, a alora care taiem frunza pe forum, de a le intelege menirea.  :notangel:

#49
blindshutter

blindshutter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 11.08.2003
Apreciez raspunsurile tipic romanesti la aceasta initiativa romaneasca de a pune o sonda pe Luna. Daca se mai intreba cineva de ce mai toti inventatorii romani care au contat au reusit cu adevarat doar cand au plecat din tara, isi poate afla raspunsul in cele scrise de unii de mai sus. Din fericire mai sunt si altii care au inteles ce vor romanii de la ARCA, si acestora le multumesc.

Punctual:
1. ARCA va lansa mai intai o racheta in urmatoarele luni, tintind poarta spatiului, adica 100km altitudine. Este vorba de un test (care poate reusi sau nu), ramane de vazut de unde anume se va desfasura (din Romania nu poti lansa la peste 60km). Cineva spunea ceva mai sus de pompe si alte cele. Imi permit sa rad si sa-l invit sa-si verifice sursele.

2. Site-ul arcalunar.com are rostul de a strange o mica parte din fonduri. Cei care vor cumpara spatiu, nu cumpara spatiu pe Luna, ci pur si simplu spatiu pe un suport magnetic care va fi depus pe Luna, o asa-numita Capsula a Timpului. Se putea apela la donatii, dar e preferabil sa si oferi oamenilor ceva in schimb. In acest caz, cine vrea ca informatiile sale sa ramana pastrate decenii intregi, si ca in acelasi timp sa sustina un efort 100% romanesc, poate sa isi dea banii pe cafeaua de o saptamana. Cine nu, nu. Sau ma rog, cine chiar nu, poate sa-si pregateasca flegmele, sunt si astea bune la ceva.

3. Capsula respectiva va fi trimisa pe Luna indiferent de castigarea sau nu a competitiei Google X Prize. O alta capsula va fi ingropata in Romania si deschisa peste 40 de ani. Chestiile astea se tot fac in strainatate. Poate ca nepotii sau copiii unora dintre noi vor fi incantati sa afle ce gandeau parintii sau bunicii lor. Inclusiv sa vada poze si filme cu ei, demult uitate. Si da, aduse de pe Luna. Banal pentru unii, fascinant pentru altii.

4. ARCA face rachete si participa la competitia Google X Prize din pura nebunie a unor oameni care vor sa trimita un roman in spatiu prin forte proprii in urmatorii 10 ani. Este doar o etapa a programului asumat de membrii ARCA. Este un proiect 100% privat, sustinut de cine doreste. N-au nevoie de sarcasmul autosuficient pur romanesc ca sa reuseasca. Ei incearca sa faca asta din Romania desi ar putea pleca oricand din tara. Si doresc sa faca asta cu sprijinul celor de aici care sunt la fel de nebuni ca ei. In strainatate sunt vazuti ca unii dintre favoritii Google X Prize. Oare de ce?

De marti incolo se vor putea face rezervarile prin SMS, deocamdata site-ul este in teste, chiar daca prin bunavointa domnului roaca, acerb critic al ARCA (se ocupa de 'promovarea' ARCA pe toate forumurile pe care ii ajung manutele, picurandu-si foarte dezinteresat veninul), ati aflat de el cu cateva zile mai devreme, cand inca nu este functional 100%. Interesant e ca domnul roaca si-a facut cont pe softpedia special pentru a mai arunca cate o pietricica in directia echipei. Frumos, n-am ce spune... L-as ruga sa se hotarasca: ori isi dezvolta propriul rover de care tot vorbeste pe forumurile straine, ori isi ia un job full-time din a demonstra neajunsurile tehnice ale echipei romanesti.

Si pentru a risipi spaimele unora ca e vorba de o escrocherie, ramane sa urmariti zilele si saptamanile urmatoare si sa vedeti cine anume sprijina ARCA.

Daca vor ajunge sau nu in spatiu, iar apoi cu o sonda pe Luna (lucru banal pentru unii, dupa cat se pare), ramane de vazut. Poate ca si dupa ce vor reusi in ceea ce si-au propus se vor trezi destui romanasi pur-sange care sa-i ingroape in rahat. Ca doar e sport national.

Ca sa fie clar in ce calitate scriu cele de mai sus, ii ajut pe cei de la ARCA sa coaguleze suficient sprijin romanesc, inainte sa apelam la cel din afara. Nu-si imagineaza nimeni ca vom reusi doar prin eforturile locale, dar am zis ca merita incercat. Macar 2 luni de patriotism, care poate ne vor rezerva o surpriza placuta.

Daca merita sau nu, asta o decideti voi. :)

#50
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Multumim pentru informatii, dar sunteti un bun exemplu de roman. (inevitabil)
Personal cred ca nu intelegeti ca si critica face parte din procesul care impinge caruta pe calea progresului... Sunt si vor fi multi cei care vor pune intrebari, vor dori raspunsuri si poate atunci cand vor intelege cu adevarat va vor sprijini. Nu va grabiti sa-i etichetati pe toti, ca astia sunt cei pe care trebuie sa va bazati, altii nu avem.
Cat despre site-uri care merg sau sunt in teste, nu este vina unuia care-l recomanda ca nu este functional 100%, eu cred ca v-a facut publicitate si fara sa va saboteze site-ul, nu-i asa?
Pe viitor  poate  veti avea mai mult succes in activitatea de PR daca o sa va limitati strict la aspectul tehnic, lasand barfa la nivelul celor care stau pe margine.

#51
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
E clar, roaca e cu satelitul ala, Goliat parca, si voi sunteti concurentii lor, cu rachete catre Luna :D
Interesant...

PS: cam putin 40 de ani pentru pastrarea capsulei aleia

#52
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Aia este "rosa". Nu am nici o legatura cu organizatia in cauza insa oricum acel picosatelit este ceva realizat care asteapta o oportunitate de lansare, probabil cu o racheta frantuzeasca.
Goliat este un  proiect realist caruia nu am ce sa-i reprosez.

#53
blindshutter

blindshutter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 11.08.2003
mister_rf eu nu am nimic impotriva criticii. Critica inseamna sa spui ca: "a, vreti sa ajungeti pe Luna. OK, dar modalitatea voastra e gresita sau am urmatoarele comentarii", si apoi sa incerci sa demonstrezi acest lucru intr-un dialog.

Atunci cand cineva se ocupa de aceeasi critica luni si luni de zile, repetandu-si argumentele (aceleasi) oriunde poate fara sa bage in seama si argumentele partii criticate, aia nu e critica, e trolling :) Ca moderator, stii foarte bine la ce ma refer. Povestea dintre roaca si ARCA e mult mai veche decat aceasta ebosa de discutie de aici, iar interventia mea a dorit sa explice acest context.

M-am referit in plus la mesajele de genul "a, o sa ajunga romanii pe Luna, lol, hahaha si hihihi". Strict la acelea. :)

In rest ai dreptate, orice publicitate este binevenita, costurile pentru joaca in spatiu fiind imense. Poate ca si beneficiile de imagine pentru Romania in cazul unei reusite fiind pe masura.

Iata despre ce vorbesc: Space.com: Romania targets Moon

Edited by blindshutter, 17 August 2009 - 07:59.


#54
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009

View Postblindshutter, on 16th August 2009, 22:44, said:

Punctual:
ARCA va lansa mai intai o racheta in urmatoarele luni, tintind poarta spatiului, adica 100km altitudine. Este vorba de un test (care poate reusi sau nu), ramane de vazut de unde anume se va desfasura (din Romania nu poti lansa la peste 60km). Cineva spunea ceva mai sus de pompe si alte cele. Imi permit sa rad si sa-l invit sa-si verifice sursele.

Quote

Misiunea3 va avea loc intre sfarsitul lui august, inceputul lui septembrie.
Sursa: http://www.arcaspace.ro/ro/acasa.htm
Data publicarii: 20 Iulie 2009

Dupa ce ARCA comunica in 20 Iulie 2009, pe situl echipei, ca vor lansa o racheta la sfirsitul lui August - inceputul lui Septembrie, si mai si raspindeste stirea pe situl Google X Prize (strain) vine acum pe 16 August 2009 si ne anunta ca vor zbura in urmatoarele luni.
De mentionat ca ARCA nu este la prima neseriozitate de acest gen. Mereu, cel putin o data pe an, promit diverse actiuni mari dupa care anunta intirzieri si in final fac ceva insa mult sub asteptarile publicului si sub ceea ce au zis ca realizeaza.

Edited by roaca, 17 August 2009 - 15:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate