Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 

Alternative guma mestecat

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008
Presupun ca multi folosim guma de mestecat atunci cand nu e posibila spalarea pe dinti, pt o respiratie mai proaspata, etc

Poate stiti ceva alternative mai bune pt guma de mestecat, care ba am inteles ca ar fi cancerigena, ba prea mult aspartam care il contine nu e bun, ba etc.
Un dentist o data mi-a spus ca e buna dar doar mestecata max 5 min! Apoi dauneaza dintilor.

Pana la urma, o fi buna, n-o fi buna ... m-am gandit ca mai bine as cauta alternative. Dropsuri de la aceleasi 'marci' de gume de mestecat, cred ca au cam acelasi continut.
Am vazut de la Listerine - pocketmints se numesc - presupun ca tot dropsuri, dar inca nu am gasit in farmacii, doar pe site-ul lor.

Voi ce recomandati? :D

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
tic-tac, contine numai doua calorii. :)

listerine produce o apa de gura foarte buna. am vazut si eu odata nicte pachetele care aratau ca cele de guma de mestecat si scria pe ele listerine. nu pot sa-ti spun ce sunt si la ce folosesc.

#3
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

 Fane, on 14th August 2009, 19:36, said:

listerine produce o apa de gura foarte buna. am vazut si eu odata nicte pachetele care aratau ca cele de guma de mestecat si scria pe ele listerine. nu pot sa-ti spun ce sunt si la ce folosesc.

Am avut de la Listerine niste chestii ca niste foite dreptunghiulare care se topeau pe limba. Simteai in gura ca si cum ai folosit apa de gura,foarte bune erau. :thumbup:

#4
MISIONARUL

MISIONARUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.01.2007
Guma de mestecat trident, nu stiu unde se gaseste dar ea e recomandata

#5
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
E ok guma de mestecat in sine... pe langa efectul de curatire mecanica, stimuleaza glandele salivare care ajuta prin saliva la curatarea resturilor si de asemenea ofera o respiratie proaspata. Desigur ca aveti dreptate ca in gumele de mestecat se folosesc diverse substante contraindicate... dar nu am sa recomand vreo marca de gume de mestecat pentru ca majoritatea persoanelor continua sa atribuie acestor produse merite apropiate de cele ale unui periaj corect si ale utilizarii atei dentare procedee care sunt mult mai laborioase si mai dificil de inceput decat mestecarea unei gume de mestecat.
Incercati alimente cu efect de curatire mecanica a dintilor, cum sunt marul sau morcovul crud.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate