Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

ecranizare Sven Hassel

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
hcm90

hcm90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 08.05.2009
stie careva daca mai este vreo ecranizare dupa operele lui Sven Hassel, in afara de Blindatele Mortii? M-am apucat sa citesc intreaga serie si vreau sa vad daca merita si filmele.

#2
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.484
  • Înscris: 20.02.2008
Si eu am cautat dar se pare ca nu ar mai fi. Doar Blindatele mortii, care sincer mie mi-a placut...

#3
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.191
  • Înscris: 24.11.2006
Nici eu nu am gasit alt film in afara de Blindatele Mortii care dupa mine este totusi cam slabut, in schimb cartile sunt foarte savuroase.

#4
flaviudm

flaviudm

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 29.03.2009
Nu-mi vine sa cred! Nici Porta's Kitchen, nici voi cititorii, nici macar wikipedia nu au subliniat ce era mai important in legatura cu Sven Hassel....A FOST DOAR UN PLAGIATOR! Daca nu va e clar, va recomand sa cititi in paralel "Legiunea blestematilor" si "Pe frontul de vest nimic nou" a lui  Erich Maria Remarque. Exista capitole intregi in care pur si simplu copiaza actiunea, si chiar dialogurile. Doar ca Remarque (originalul) descrie intamplari din 1-ul razboi mondial (imaginate desigur) iar S. Hassel pretinde ca el le-a trait in cel de-al 2-lea. Daca va este greu, sau nu aveti timp, luati "Inchisoarea OGPU" (sper sa nu ma  insel) si parcurgeti-i doar 1-ul capitol, dar nu inainte de a citi din Svejku' lui Hasek capitolul in care preotul Katz, al carei ordonanta era Svejk, se imbatase crunt (pag. 124-132, editura Cartea Romaneasca, 1983). La fel: replici transcrise cuvant cu cuvant! La fel: Hasek vorbeste de 1-ul razboi mondial, Hassel minte despre cel de-al 2-lea. Daca nu as fi citit in timpul liceului, nu as fi stiut. Am citit, cu exceptia a 2 volume, tot de la S.H. Mi-a placut, m-am amuzat, e un stil mai mult decat agreabil si accesibil dar nicidecum original. Svejk-ul l-am citit inainte de inchisoarea OGPU, pe Remarque...dupa ce mi-a picat in mana "Legiunea blestematilor" (desi se presupune ca ar fi plot-ul, nu a fost 1-ul volum pt. mine- al 3-lea, cred, dupa ("Batalion de mars"," Camarazi de front"). Sper ca macar unul dintre voi va avea curiozitatea sa studieze problema. E posibil sa ma insel in privinta volumului care-l plagiaza pe Hasek, au trecut cam 14 ani de cand devoram S.H. Dar in privinta lui Remarque, bag mana-n foc! E pacat de bietul om sa ramana asa, un anonim, pt. voi! Nici aici wikipedia nu a punctat cine stie ce. Respect pt. toti cititorii, mai putin pt. "suporterii" cefere cj! "mersul trenurilor de calatori" nu-i lectura! HAIDE "U"! P.S. As vrea, sincer, sa cred ca nu-s singurul care a descoperit aceste mici nereguli. De dragul culturii.

#5
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.484
  • Înscris: 20.02.2008

 flaviudm, on 24th September 2009, 10:59, said:

Nu-mi vine sa cred! Nici Porta's Kitchen, nici voi cititorii, nici macar wikipedia nu au subliniat ce era mai important in legatura cu Sven Hassel....A FOST DOAR UN PLAGIATOR! Daca nu va e clar, va recomand sa cititi in paralel "Legiunea blestematilor" si "Pe frontul de vest nimic nou" a lui  Erich Maria Remarque. Exista capitole intregi in care pur si simplu copiaza actiunea, si chiar dialogurile. Doar ca Remarque (originalul) descrie intamplari din 1-ul razboi mondial (imaginate desigur) iar S. Hassel pretinde ca el le-a trait in cel de-al 2-lea. Daca va este greu, sau nu aveti timp, luati "Inchisoarea OGPU" (sper sa nu ma  insel) si parcurgeti-i doar 1-ul capitol, dar nu inainte de a citi din Svejku' lui Hasek capitolul in care preotul Katz, al carei ordonanta era Svejk, se imbatase crunt (pag. 124-132, editura Cartea Romaneasca, 1983). La fel: replici transcrise cuvant cu cuvant! La fel: Hasek vorbeste de 1-ul razboi mondial, Hassel minte despre cel de-al 2-lea. Daca nu as fi citit in timpul liceului, nu as fi stiut. Am citit, cu exceptia a 2 volume, tot de la S.H. Mi-a placut, m-am amuzat, e un stil mai mult decat agreabil si accesibil dar nicidecum original. Svejk-ul l-am citit inainte de inchisoarea OGPU, pe Remarque...dupa ce mi-a picat in mana "Legiunea blestematilor" (desi se presupune ca ar fi plot-ul, nu a fost 1-ul volum pt. mine- al 3-lea, cred, dupa ("Batalion de mars"," Camarazi de front"). Sper ca macar unul dintre voi va avea curiozitatea sa studieze problema. E posibil sa ma insel in privinta volumului care-l plagiaza pe Hasek, au trecut cam 14 ani de cand devoram S.H. Dar in privinta lui Remarque, bag mana-n foc! E pacat de bietul om sa ramana asa, un anonim, pt. voi! Nici aici wikipedia nu a punctat cine stie ce. Respect pt. toti cititorii, mai putin pt. "suporterii" cefere cj! "mersul trenurilor de calatori" nu-i lectura! HAIDE "U"! P.S. As vrea, sincer, sa cred ca nu-s singurul care a descoperit aceste mici nereguli. De dragul culturii.

Poate ai dreptate, poate nu...AM citit si Remarque, se vad asemanari dar cred ca mai degraba ca Sven Hasel s-a inspirat decat ca a copiat. In ceea ce priveste faptul ce il sustii ca nu a luptat in razboi da-mi voie sa te contrazic. Chiar daca nu a trait exact actiunile din cartile lui, cred ca faptul ca a luptat intr-un razboi ii poate furniza deasemenea multa inspiratie.
Sunt curios daca nu ti-a atras atentia faptul ca in mai toate cartile despre razboi povestite in stilul lui dialogurile si anumite actiuni seamana (cat de diferit poti prezenta o vizita a unor soldati la un bordel???)...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate