Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

Garantie imbracat dinte

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Adriana_007

Adriana_007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.12.2006
Buna ziua,
Acum o saptamana, mi-am imbracat primul molar de sus de pe partea stanga. A fost ok, m-a durut putin cand mi l-a apasat, a trebuit sa mai slefuiasca putin, dar nu a fost mare scofala. Cand l-a pus din nou, a sunat mai tare, dar a zis ca a facult clicul (si eu m-am mirat ca a trebuit sa faca click).. Dupa vizita la stomatolog, am plecat in oras, dar inca nu am apucat sa ma uit la dinte. Cu prima ocazie m-am uitat in graba, era frumos, nu am vazut nimic suspect. A doua zi, dupa spalatul pe dinti, m-am uitat din nou la dinte, de data aceasta mai atent, si am vazut o pata neagra, ca un fel de carie.. Dar cum e imposibil sa fie carie, m-am gandit ca poate am mancat eu ceva si a ramas pe dinte. M-am mai spalat odata, dar pata a ramas tot acolo. Nu prea pot sa vad prea bine, pentru ca e in interior, iar cu limba nu simt sa fie vre-o crapatura.
Cand s-a uitat sotul meu mai atent, a spus ca e crapat. Inca nu am avut timp sa merg la stomatolog, dar vroiam sa te intreb, ca daca e crapat, si 100% din cauza mea nu s-a crapat pentru ca nu am mancat nimic pe partea aceea, si chiar daca asi fi mancat, sub el nu am nici un dinte pe care sa se poata sprijini sa fi spart eu ceva intre dinti, cum ar trebui sa procedez? Stomatologul nu mi-a dat nici o hartie pe care sa scrie garantie, dar in schimb am chitanta. Nu mi-ar conveni sa platesc in plus, pentru ca am platit destul de mult pe acest dinte, si nu mi se pare corect sa platesc mai ales ca nu s-a spart din cauza mea.
Imi ce scuze ca am scris destul de mult, dar in aceasta dupa-amiaza voi merge din nou, si asi vrea sa stiu ce sa ii spun, cum sa procedez.
Multumesc pentru rabdare,
Adriana.

Edited by Adriana_007, 13 August 2009 - 09:30.


#2
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostAdriana_007, on 13th August 2009, 10:29, said:

A doua zi, dupa spalatul pe dinti, m-am uitat din nou la dinte, de data aceasta mai atent, si am vazut o pata neagra, ca un fel de carie.. Dar cum e imposibil sa fie carie, m-am gandit ca poate am mancat eu ceva si a ramas pe dinte. M-am mai spalat odata, dar pata a ramas tot acolo. Nu prea pot sa vad prea bine, pentru ca e in interior, iar cu limba nu simt sa fie vre-o crapatura.
Cand s-a uitat sotul meu mai atent, a spus ca e crapat.

Eu nu cred ca e crapat. Probabil l-a ajustat putin cu freza ca sa se potriveasca mai bine si o fi ajuns la metal. Daca in rest nu te deranjeasa nimic la el, nu te panica prea tare; asta sa-ti fie cea mai mare problema cu el! :)

Edited by Ivanna, 13 August 2009 - 10:41.


#3
Adriana_007

Adriana_007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.12.2006

View PostIvanna, on 13th August 2009, 11:40, said:

Eu nu cred ca e crapat. Probabil l-a ajustat putin cu freza ca sa se potriveasca mai bine si o fi ajuns la metal. Daca in rest nu te deranjeasa nimic la el, nu te panica prea tare; asta sa-ti fie cea mai mare problema cu el! :)

Nu a lucrat cu freza pe el.. Mi-a pus dintele, nu a intrat, si a slefuit dintele meu ca sa intre coroana de ceramica. Coroana de ceramica, nu a fost deloc atinsa cu freza. Nu ma panichez, dar la cati bani am dat pe un simplu imbracat de dinte, asi vrea macar sa arate frumos, nu cand rad sa se vada ca si cum asi avea o carie pe el.

#4
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Ok, eu retinusem ca pata neagra e pe fata interioara, spre limba=> nu se vede cand razi. Sa stii ca "imbracatul" unu dinte  nu e tocmai "un simplu imbracat de dinte"; in mod normal in spatale lui se ascunde ceva munca(slefuire, amprentare), atentie, rabdare si talent din partea echipei medic-tehnician-asistenta. ;)

#5
motanu29

motanu29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.12.2007
tu te-ai uitat la coronita inainte de a fi cimentata in gura?
multi tehnicieni lasa pe fata linguala sau palatinala o mica portiune de metal neacoperita de ceramica(este locul unde a fost o tija de metal care ramane in urma turnarii metalului pe caRE se toarna ceramica). daca e asa nu trebuie sa-ti faci nici o grija, oricum acea portiune trebuie sa fie neteda  sa nu agate limba,in caz contrar inseamna ca a sarit ceramica. Nu cred ca vei intampina probleme la stomatolog daca s-a intamplat sa crape ,mai ales ca a trecut asa putin timp. Eu si multi alti colegi pe care ii cunosc rezolvam probleme de genul asta fara nici un cost suplimentar din partea pacientului.

#6
Adriana_007

Adriana_007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.12.2006

View Postmotanu29, on 13th August 2009, 15:03, said:

tu te-ai uitat la coronita inainte de a fi cimentata in gura?
multi tehnicieni lasa pe fata linguala sau palatinala o mica portiune de metal neacoperita de ceramica(este locul unde a fost o tija de metal care ramane in urma turnarii metalului pe caRE se toarna ceramica). daca e asa nu trebuie sa-ti faci nici o grija, oricum acea portiune trebuie sa fie neteda  sa nu agate limba,in caz contrar inseamna ca a sarit ceramica. Nu cred ca vei intampina probleme la stomatolog daca s-a intamplat sa crape ,mai ales ca a trecut asa putin timp. Eu si multi alti colegi pe care ii cunosc rezolvam probleme de genul asta fara nici un cost suplimentar din partea pacientului.

Nu m-am uitat, am vazut coroana pe masa, dar doar dintr-o parte.  
Voi merge in jur de ora 18 la stomatolog, ca sa imi confirme daca e ok. Sper sa fie ceea ce zici tu si sa nu se fi spart.
Multumesc de raspuns.

Edited by Adriana_007, 13 August 2009 - 14:20.


#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,290
  • Înscris: 05.06.2002
e de la tija pt manevrat lucrarea in timpul cat se aplica ceramica. e normal, nu are nici o problema.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate