Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

iGO pt iPhone

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
A aparut aplicatia pe ITunes. Din pacate e destul de scumpa, 90e. Dar.. asta e. Acum o descarc

Edited by morogan, 04 August 2009 - 23:12.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
oare ce harti include?

#3
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004

View PostCourage, on 5th August 2009, 00:50, said:

oare ce harti include?
Conform site-ului producatorului varianta "Europe Edition" (http://www.igomyway....way_Europe.html) include 40 harti:  Andorra, Austria, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Gibraltar, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Monaco, Montenegro, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, San Marino, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, Ukraine, United Kingdom, Vatican.

Edited by fmfmfmfm, 05 August 2009 - 07:02.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
dar daca include numai drumuri E si Autostrazi.. e nefolositor :)
cine l-a luat sa ne zica si noua cum sta cu strazile dintre blocuri, adrese s.a.

#5
ungureanub

ungureanub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 19.02.2005
Este Amigo! Interesant! Ma asteptam sa porteze iGO 8.3.

Oricum, bravo lor!

#6
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
Sunt curios daca ii mai bun decat Navigon. Astept parerile celor care l-au cumparat :D

#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
evident ca este mai bun ca navigon. igo a avut intotdeauna harti ok pt romania.
nu mi l-am luat ca-l am pe un pna, nu prea ar avea sens sa mai dau 89 € (desi ma gandesc sa o fac).

#8
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Intradevar e amigo. Merge destul de greu pe 3G, pe 3GS nu am incercat. E interesant ca am reusit sync cu toate cele 3 ifoane pe care le am. Oricum, se vede excelent pe display, chiar daca acesta se incalzeste cam tare.

#9
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Nu mi se pare mult 90 EUR pentru o aplicatie GPS, daca intr-adevar o folosesti. Numai cat timp, nervi si motorina/benzina economisesti avand un GPS bun... cred ca-ti scoti investitia in 2 luni. Mai ales intr-o tara fara indicatoare ca lumea prin orase, precum Romania.

#10
bogdanix

bogdanix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.02.2006

View Postlex404, on 5th August 2009, 08:07, said:

cine l-a luat sa ne zica si noua cum sta cu strazile dintre blocuri, adrese s.a.
Se descurca bine prin Brasov, in alte orase nu am ajuns momentan :)

#11
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
So, am facut aproape 5000km in .eu cu el
Conditiile (concurenta): Garmin si IGo pt WM, precum si un device de la Allview
Traseu: Braila, Arad, Viena, Praha, Munchen, Budapesta, Braila.

Cel mai bun din cele 4 device-uri: IGo pt IPhone. Harta EXCELENTA, guidance tot asa. Un mic delay, dar in timp intelegi ce vrea, unde vrea. NU se compara cu Garmin (Pe device dedicat nu pe telefon) si nici cu IGo pe WM
Folosit pe 3G si 3GS. Diferente minore.
Acum partea urata:
face lock initial cam greu (subiectiv)
A pierdut vocea la un mom dat si nu o regasea decat dupa reinitializarea vocii
Nu stie intermediare
Mananca bateria in no time.

Asadar worth it

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
merge si pe iPod Touch? cineva zisese in alt topic ca si iTouch are chip-ul pentru GPS, ca de aia localizeaza in Maps (adevarul e ca localizeaza bine, chiar foarte bine). in iTunes nu este specificat iPod Touch dar nici nu spun "Nu merge!"

#13
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Dupa o utilizare de cateva mii de km m-am gandit sa postez si eu parerea mea.
1. Lipsa posibilitatii adaugarii punctelor intermediare il face sa para un soft de mana a II-a. L-am testat pe mai multe drumuri lungi in tara si fara puncte intermediare este pur si simplu naspa. Pur si simplu am vrut sa o iau pe anumite drumuri (deh... vacanta fara graba) si a trebuit sa trag pe dreapta din cand in cand ca sa setez urmatoarea localitate unde am vrut sa ajung, chiar si pentru distante scurte, deoarece incapatanarea cu care incearca sa iti schimbe traseul este crancena. De exemplu unul din traseele unde chiar m-a enervat a fost Targu Jiu - Bucuresti. O tinea pe-a lui numai prin Craiova in toate variantele (rapid, scurt, economic, etc.) desi era cea mai lunga, iar drumul Targu Jiu - Rm. Valcea este chiar ok. Pe nici una din ele nu a vrut sa ma ia prin Ramnicu Valcea. A trebuit sa opresc sa setez Ramnicu Valcea ca destinatie, iar traversarea orasului Targu Jiu a fost destul de dubioasa (mai stiam pe acolo una alta). In zona Bailor Govora, voia neaparat prin localitate, desi drumul national ocoleste localitatea (toate variantele erau prin Baile Govora).
Un alt oras unde m-a ametit de-a dreptul la traverasare a fost Focsani (din directia Bucuresti catre Lepsa).
2. Erori ale hartilor si lipsa drumuri. Am gasit si nenumarate erori pe harti dar asta e problema firmei care produce harta si nu are rost sa le discut.
3. Consumul foarte mare de curent, dar aici nu stiu inca de ce tine: iphone, igo sau incarcator. Am deschis un topic separat pe tema asta si nu m-am lamurit deplin de ce tine.
4. Nu m-a avertizat de camerele radar desi am bifat optiunea corespunzatoare si le vedeam pe harta, insa e clar ca nu poti sta cu ochii pe harta tot timpul.
5. O "pierde" din cand in cand pe Ioana si singura solutie este sa te duci sa o configurezi din nou. Chestia asta am patit-o de mai multe ori si pana sa-i fac jailbreak si dupa.
6. Din cand in cand nu vrea sa se "lanseze" aplicatia. Chestie pe care am rezolvat-o doar cu restart la telefon. Am patit-o si inainte de jailbreak si dupa.
7. Receptia GPS este OK, sincronizarea cu drumul este rapida - am rulat IGO pe 3GS

Concluziile generale:
1. Fara puncte intermediare este de kko, iar traseele propuse de el sunt in multe cazuri cel putin dubioase chiar si pe distante scurte. Imi imaginez ca la un traseu mai mare (de vacanta) eventual in afara tarii devine neplacut cu IGO de pe IPhone.
2. Varianta asta de IGO nu merita cei 90E ceruti pe ea (comparabil cu varianta care am folosit-o pe PDA), decat daca se vine cu un update rapid care sa amelioreze aplicatia existenta macar cu partea de puncte intermediare.

#14
ionutz_m05

ionutz_m05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.06.2007
Cat i-a trebuit prima data ca sa se conecteze la sateliti? Eu am iesit afara cu el am stat cam 15-20 de minute, dupa care mi s-a terminat bateria  :lol: . Nu era complet incarcata ;).

#15
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
si eu am patit o chestie asemanatoare in prima seara cnd l-am instlat
am iesit afara cu el..si am stat vreo 10 inute degeaba...iphone-ul era si nou de vreo saptamana...si deabia facut jailbreak
nu ii testasem nici macar google earthul..maps etc..si am zis ca am o problema poate cu gps-ul
dar a doua zi..pe zi...eram prin afara localitatii si am zis..s il testez...si hop instant s-a conectat igo-ul...si de atunci nu am mai avut probleme

#16
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004

View Postionutz_m05, on 5th September 2009, 10:39, said:

Cat i-a trebuit prima data ca sa se conecteze la sateliti? Eu am iesit afara cu el am stat cam 15-20 de minute, dupa care mi s-a terminat bateria  :lol: . Nu era complet incarcata ;).
Eu am remarcat ca se conecteaza mai greu la sateliti daca atunci cand deschid IGO il tin in pozitie orizontala. Dupa ce se conecteaza merge ok, in orice pozitie. Nu am avut rabdare niciodata atatea minute cu el - cand am vazut ca sta mult, i-am dat restart. Am testat insa alte aplicatii (inclusiv in momente in care IGO nu vrea) care se folosesc de receptorul GPS si se conectau "instant". Cred ca problema cu conectarea la sateliti tine totusi de IGO nu de IPhone. S-ar putea ca IGO sa fie setat sa functioneze numai daca gaseste un anumit numar minim de sateliti si pana nu ii gaseste sa nu faca conexiunea. Asta ar putea fi explicatia pentru care alte aplicatii merg atunci cand IGO nu vrea.

Edited by fmfmfmfm, 06 September 2009 - 10:34.


#17
ionutz_m05

ionutz_m05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.06.2007
Am sa mai incerc sa ies cu el sa vad, poate se va conecta, nu ca as folosi foarte mult GPS-ul, dar vreau sa vad cum merge pe iPhone, in schimb, faza cu punctele intermediare ma enerveaza la culme. Cea mai mare prostie, mergi undeva si nu poti sa iti faci traseul tau.

#18
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Am iesit pe balcon si s-a conectat imediat la sateliti (pe iPhone 3G). Este foarte detaliat, comparativ cu altele folosite, care nu stiau stradutele din orasele mici. Am verificat de exemplu din orasul Dej o straduta ce cu Garmin nu am gasit-o. Mi se pare excelenta aplicatia. Nu mai vorbesc ca ecranul iPhone-ului o face foarte usor de folosit (comparativ cu Omnia, la care ecranul te incurca uneori).

Edited by Centris, 28 September 2009 - 21:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate