Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Santiere Externe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1782 replies to this topic

#1513
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 kolfleading, on 20 martie 2019 - 09:15, said:

Poti sa-mi spui te rog ce model? Si eu mi-as dori o saltea tare, asa m-am obisnuit.

Gold F35 Dreamzone

https://jysk.ro/dorm...d-f35-dreamzone

Pretul este mai bun, noi le-am luat chiar inainte de Craciun.

Edited by lenny13, 20 March 2019 - 14:48.


#1514
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 23.02.2007
Kolf vezi sa ai si somiera tare.

#1515
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,684
  • Înscris: 11.03.2006

 kolfleading, on 20 martie 2019 - 09:15, said:

Poti sa-mi spui te rog ce model? Si eu mi-as dori o saltea tare, asa m-am obisnuit.

Poate faci si tu ca mama si de la saltea ti se trag problemele cu coloana.Posted Image

Nu stiu daca iau chiar Tempur (despre care am auzit si inainte), dar o saltea buna tot imi iau. Un somn linistit e nepretuit.

#1516
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Salteaua noastră nu e ca scandura de tare, te afunzi puțin, ptr că e spuma primul strat, dar , in rest, e ferma, datorita stratului de cocos. Pe salteaua doar din spuma a băiețelului meu nu mă pot odihni, e chiar prea moale. Eu recomand sa le incercati înainte de a le cumpăra. Noi am fost toți trei și am putut vedea la fiecare pozitia coloanei în funcție de poziția corpului pe saltea. Contează și greutatea fiecăruia, bineînțeles! Eu când mă așez pe saltea, nu îl deranjez defel pe soțul meu care e deja așezat, nu fac valuri, adâncituri și altele asemenea.

Edited by lenny13, 20 March 2019 - 16:47.


#1517
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 kolfleading, on 20 martie 2019 - 09:15, said:

Poti sa-mi spui te rog ce model? Si eu mi-as dori o saltea tare, asa m-am obisnuit.
O saltea tare de 22 cm din care 2- 3cm cu memory foam am eu. E buna de la 50 kg pana la 140 daca nu ma insel. E destul de tare in sensul ca daca mergi cu genunchii sau cu coatele  pe pat nu te destabilizezi sau sa te afunzi tare ...
A mea se cheama memory .175 de euro am dat pe ea acum 4 ani cumparata din Italea, iar acum am vazut-o ca e disponibila la noi dar la teleshoping Posted Image  (dublustandard)

Edited by Benderbut, 20 March 2019 - 16:51.


#1518
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,568
  • Înscris: 10.05.2007

 bobitzaaa, on 20 martie 2019 - 14:11, said:

Firma aia de saltele, daca originea din Ro, se numea TENCUR Posted Image
Nu te pune cu arg, ca orice ai experimanta tu, el a experimantat inainte si stie mai bine...
Multumesc de sfat, o sa iau in considerare sa nu mai vorbesc din experienta proprie. :)
In alta ordine de idei am de plantat un bradut pe care tot il car din Scotia dupa mine de vreo 3 ani, vreo 8 trandafiri, 3 zambile, 2 hortensii si vreo 4 specii de coacaze. Vai de mainile mele fine cand voi comanda laurii care sa imprejmuiasca curtea pe ambele laturi lungi...
Urasc munca fizica dar o fac cu drag la casa mea.
Deja ma astept la comentarii, ah lauri, de cacat, scumpi si greu de intretinut, ia frate basina porcului si pidza rromcii ca alea creste singure si face umbra la furnici..

 Benderbut, on 20 martie 2019 - 16:48, said:


O saltea tare de 22 cm din care 2- 3cm cu memory foam am eu. E buna de la 50 kg pana la 140 daca nu ma insel. E destul de tare in sensul ca daca mergi cu genunchii sau cu coatele  pe pat nu te destabilizezi sau sa te afunzi tare ...
A mea se cheama memory .175 de euro am dat pe ea acum 4 ani cumparata din Italea, iar acum am vazut-o ca e disponibila la noi dar la teleshoping Posted Image  (dublustandard)
De aia am si eu de 25cm si o pun in camera de oaspeti sa nu stea prea mult pe capul meu. Sa doarma cine o vrea pe saltea tare, eu m-am lecuit.

Edited by Astrul, 20 March 2019 - 18:43.


#1519
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
ar merge un jurnal.

 bobitzaaa, on 20 martie 2019 - 14:11, said:

Firma aia de saltele, daca originea din Ro, se numea TENCUR Posted Image
Nu te pune cu arg, ca orice ai experimanta tu, el a experimantat inainte si stie mai bine...
ai citit si ai inteles numai ceea ce gandesti tu, si e departe rau de ceea ce am zis eu.
tinand cont ca am in familie cateva persoane operate de hernie de disc cu n antecedente, totusi poate stiu destule despre saltele.

vreti sa discutam si despre perne? despre cearceafuri? protectii? cuverturi? despre cum se spala? cum se usuca fortat ca nu prinda miros? despre cum se ariseste?

Edited by arg, 21 March 2019 - 00:49.


#1520
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,568
  • Înscris: 10.05.2007
Ar merge dar sincer incepe sa imi para rau ca am intrat pe forum, incep sa imi stric zen-ul.
Am si uitat cum e sa ai de-a face cu "ai mei".
M-am obisnuit cu astia carora pot sa le zic si ca mi-am decorat livingul cu cacat pe pereti, o sa zambeasca politicos o sa zica vai ce frumos si in mintea lor o sa gandeasca, ce ma doare pe mine ce face ala in casa lui.
Daca lui ii place sa fie sanatos.

#1521
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
nu vreau sa te supar... pur si simplu zic ceea ce gandesc si atat.
nu-mi place sa fac pe amabilul si cand colo sa fie invers.

am mai spus, in plac chestiile cu design minimalist dar care pastreaza toate functiunile. e nivelul cel mai ridicat de design. nu se vede nimic dar totul e acolo.

p.s. nu discut gusturile ci doar solutiile.

Edited by arg, 21 March 2019 - 00:58.


#1522
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,568
  • Înscris: 10.05.2007
Cand faci remarci sarcastice gen "placebo" fara sa stii despre ce vorbesc nu discuti solutii, ci doar faci chat ca sa te simti bine. Nu aduc niciun folos astfel de comentarii, doar inflameaza userii sa te injure si mai tare. E si asta o ocupatie daca te plictisesti rau.
Eu m-am nascut in sarcasm, am trait in sarcasm si stau in tara unde sarcasmul probabil s-a nascut, dar nu-mi arde de competitie ca e pierdere de timp si nu castiga nimeni.
Mi-a luat ceva ani sa realizez ca am mintea prea ocupata sa ma contrez cu cei odihniti.

Edited by Astrul, 21 March 2019 - 03:00.


#1523
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 Astrul, on 02 martie 2019 - 00:18, said:




Ar putea fi mai rau, sa fiu in tara lui dragnea.🤮

E dictatura mai rea, azi, decat pe vremea împușcatului✓

#1524
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 Astrul, on 21 martie 2019 - 01:57, said:

Cand faci remarci sarcastice gen "placebo" fara sa stii despre ce vorbesc nu discuti solutii....
ai presupus ca vreau sa fi sarcarstic, dar nu asta a fost intentia.
orice produs are pretului lui corect in functie de ceea de face si calitate, DAR il gasesti si bine promovat la niste preturi enorme, dar este acelasi produs cu aceleasi caracteristici... => placebo (mai multi bani mai bun)
pot sa-ti dau n exemple dar nu cred ca este cazul.

#1525
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 lenny13, on 20 martie 2019 - 14:45, said:

Gold F35 Dreamzone

https://jysk.ro/dorm...d-f35-dreamzone

Pretul este mai bun, noi le-am luat chiar inainte de Craciun.
o recomand si eu
am prins oferta pt. una de 160/200 la 950, redusa de la 1800 (eu cred ca de fapt asta e pretul real Posted Image ) si una de140/200 redusa la 850 de la 1700
au fost ceva probleme cu livrarea (au intarziat vreo 2 saptamani, dupa ce le-am facut scandal in magazin, a doua zi a si venit marfa din Polonia)

#1526
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 23.02.2007

 arg, on 21 martie 2019 - 00:45, said:

vreti sa discutam si despre perne? despre cearceafuri? protectii? cuverturi? despre cum se spala? cum se usuca fortat ca nu prinda miros? despre cum se ariseste?
Nu.

#1527
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,568
  • Înscris: 10.05.2007

 arg, on 21 martie 2019 - 09:47, said:

dar este acelasi produs cu aceleasi caracteristici... => placebo (mai multi bani mai bun)
Asta inseamna ca ai toate detaliile tehnice necesare pentru a face comparatie. Poti sa ini spui si mie care sunt straturile si din ce sunt facute materialele celor 2 saltele comparate de tine? Asta ca poate intelegi de ce zic ca vorbesti aiurea, caci cea Tempur e Asutraliana si are in componenta un material pe care eu l-am folosit in Uk pentru izolarea unei pardolesi, se numeste aerogel, e tehnologie dezvoltata de NASA acum cativa ani si 1mm de aerogel izoleaza cat 12mm de polistiren. E fabricat in special pentru costume de cosmonauti si nu cred ca vrei sa stii cat am platit doar ca sa izolez pardoseala unui living, cred ca peste £3500.
Asta ca poate realizezi de ce zic ca faci chat sa te afli in treaba si mai ai si aroganta sa o dai in sarcasme.
Nu stiu daca tu m-ai prins in zilele mele bune pe forum, dar eu ma documentez bine inainte de a manca un cacat.

#1528
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Vad ca incet-incet revii la zenu' romanesc... GUSFRABA! GUSFRABA! :)

Altfel da, o saltea buna face toti banii, noi avem ceva tenp©ur de  prin ikea de acum 10 ani...a costat multicel atunci dar era ceva lichidare..cea mai buna investitie din toata casa! Bineinteles dupa nevasta.. :))))

#1529
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 Astrul, on 21 martie 2019 - 16:39, said:

.. 1mm de aerogel izoleaza cat 12mm de polistiren. ....
lamda polistiren expandat = 0.042 w/(mk)
+
Attached File  arogel.jpg   23.69K   6 downloads

eu zic ca un 1.2 maxim 2 e raporul dintre ele? tu cum zici?

p.s. exact ce ziceam mai sus macheting, pune arogel nene ca e de 12 ori mai eficient, dar inginerul zice ok si care e pretul final pentru aceasi caracteritica totala la izolatie.

p.p.s. avantajul la aerogel e altul: rezista la temperaturi inalte, alta rezistenta mecanica, mai usor etc, => nave spatiale

l.e. hai, te rog frumos, cu un jurnal ca aici suntem offtopic,

Edited by arg, 21 March 2019 - 17:03.


#1530
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,684
  • Înscris: 11.03.2006

 catalijns, on 21 martie 2019 - 16:46, said:

Vad ca incet-incet revii la zenu' romanesc... GUSFRABA! GUSFRABA! Posted Image

Altfel da, o saltea buna face toti banii, noi avem ceva tenp©ur de  prin ikea de acum 10 ani...a costat multicel atunci dar era ceva lichidare..cea mai buna investitie din toata casa! Bineinteles dupa nevasta.. Posted Image)))

Au Tempur la Ikea?! Pentru o persoana care doarme ca naiba, sunt foarte neinformata.  

Arg, pe bune, nu stiu unde bati. Sunt lucruri de foarte buna calitate, scumpe, pe care nu le poti compara cu cele ieftine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate