Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 

Tzeapa Made in Romania pentru cei ce suna din afara

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
27 răspunsuri în acest subiect

#19
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.845
  • Înscris: 08.10.2005
poate o fi ceva ton de asteptare, vad ca nu vrea sa ne zica...

#20
crriss

crriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 06.03.2008

View Postonlyone, on 4th August 2009, 20:02, said:

poate o fi ceva ton de asteptare, vad ca nu vrea sa ne zica...

cu siguranta. de aia si spune "Alo. buna ziua". cata logica...
un ton de asteptare suna alfel. cu totul altfel si fara voce de persoana. doar daca nu raspunde dupa un timp ar trebui sa fie un mesaj de genul: pentru moment, abonatul #phone nu poate fi contactat. va rugam NU mai incercati (ca va cheltuiti banii degeaba).

se intampla cel mai des cand sun pe connex sau vodafone cum i-o fi numind mai nou. aceleasi vipere cu alt nume.

#21
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 9.062
  • Înscris: 26.11.2001
De pe ce provider suni din China?
Unicom, China Mobile, fix, VoIP?

Pe ce retea suni in RO, este VDF?

Mobilii din China termina frumos apelurile dinspre RO, de asemenea le initiaza la fel, Call ID, calitate audio buna, probabil ca totusi folosesti o solutie mai ieftina daca vorbesti mult?

Daca ajungi des prin HK inseamna ca stai prin Shenzhen, si daca ai aceleasi probleme as spune ca folosesti un provider VoIP care este capabil sa termine minute pe mobili in RO.

#22
crriss

crriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 06.03.2008

View PostSpeedo, on 7th August 2009, 22:54, said:

De pe ce provider suni din China?
Unicom, China Mobile, fix, VoIP?
Pe ce retea suni in RO, este VDF?
Mobilii din China termina frumos apelurile dinspre RO, de asemenea le initiaza la fel, Call ID, calitate audio buna, probabil ca totusi folosesti o solutie mai ieftina daca vorbesti mult?

locuiesc in SZ, asa cum ai presupus, am doua numere de mobil, unul china unicom si unul china mobile, iar in HK folosesc PCCW. de pe china mobile sun cel mai des si de pe tel fix folosind servicii VOIP. in romania sun cel mai des pe connex. ceea ce ma intriga e ca niciodata nu am patit vreo situatie de genul cand am sunat in alte tari decat romania. si sun cel putin la fel de mult in alte tari.

View PostSpeedo, on 7th August 2009, 22:54, said:

si daca ai aceleasi probleme as spune ca folosesti un provider VoIP care este capabil sa termine minute pe mobili in RO.

poti sa dai mai multe detalii te rog ?

#23
krissa24

krissa24

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 14.05.2008
Nu pot sa creeed! am patit acelasi lucru!!! sun din romania in Moldova....la 3 numere diferite....merg tonurile de apel si secundele de convorbire....raspunde tarziu o domnisoara....prima data ii zic ca e o greseala cred...si ea " te suna cineva....poti sa vii?tacere....hai vino mai repede!"...si iar si iar....ce dracu mai e si asta?!

#24
br3jn3v

br3jn3v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 20.10.2007

View Postkrissa24, on 22nd August 2009, 17:16, said:

Nu pot sa creeed! am patit acelasi lucru!!! sun din romania in Moldova....la 3 numere diferite....merg tonurile de apel si secundele de convorbire....raspunde tarziu o domnisoara....prima data ii zic ca e o greseala cred...si ea " te suna cineva....poti sa vii?tacere....hai vino mai repede!"...si iar si iar....ce dracu mai e si asta?!

Dintre cei ce ati patit acest lucru, a sesizat cineva ANPC si ANCOM?  Aceasta pare sa fie o frauda majora si, dupa informatiile tale, pare sa se contureze si locatia geografica: Moldova de peste Prut...

#25
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008

View Postbr3jn3v, on 23rd August 2009, 20:18, said:

Dintre cei ce ati patit acest lucru, a sesizat cineva ANPC si ANCOM?  Aceasta pare sa fie o frauda majora si, dupa informatiile tale, pare sa se contureze si locatia geografica: Moldova de peste Prut...

bullshit.

View Postcrriss, on 8th August 2009, 15:14, said:

locuiesc in SZ, asa cum ai presupus, am doua numere de mobil, unul china unicom si unul china mobile, iar in HK folosesc PCCW. de pe china mobile sun cel mai des si de pe tel fix folosind servicii VOIP. in romania sun cel mai des pe connex. ceea ce ma intriga e ca niciodata nu am patit vreo situatie de genul cand am sunat in alte tari decat romania. si sun cel putin la fel de mult in alte tari.


foarte ciudata situatia. as propune un mic test cu conditia sa mai fi activ simu meu de china mobile. revin maine dupa ce imi recuperez cartela si stiu sigur daca il putem face sau nu.


p.s.  probleme pe care le aveam eu tineau de faptu ca ajungeam in ro la cu totul alt destinatar decat cel dorit.

Editat de carmenclara1, 26 august 2009 - 02:46.


#26
Principessa85

Principessa85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 114
  • Înscris: 17.07.2009
Nu stiu daca e acelasi lucru, dar mi s-a intamplat si mie sa sun in Romania din alta tara (mai aproape decat HK :) ) si sa imi raspunda cineva total aiurea, se auzea cum vorbea cineva in limba romana (spre exemplu povestea cum a deschis usa si nu stiu ce pres a blocat-o  :blink:)  dar cu tot chinul meu, pe mine nu ma baga in seama, ca si cum nu ma auzea  :confused:  Eu credeam ca sunt interferente sau cum s-or numi sau ceva de genul.

La fel se intampla uneori si cand sunt in tara si ma suna cineva din afara, atunci cand raspund aud pe cineva vorbind (nu foarte clar), e ca si cum as da peste convorbirea telefonica a altei persoane fara ca aceasta sa stie. Eu nu prea i-am dat importanta, s-a intamplat destul de rar si de fiecare data cand formam din nou numarul imi raspundea persoana pe care o sunam. Ciudat e ca s-a intamplat doar in cazul convorbirilor internationale si tot ciudat e ca eu sunam de acolo si auzeam pe cine stie cine, iar persoana pe care o sunam raspundea si auzea pe altcineva... (Am avut chiar o problema din cauza asta, prietenul meu gelos nu m-a crezut pana nu i s-a intamplat si lui, spunea ca cine stie cu cine eram ca m-a sunat si a auzit o voce de barbat pe acolo...  :ack: )  destul de aiurea zic eu.

Editat de Principessa85, 26 august 2009 - 03:33.


#27
br3jn3v

br3jn3v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 20.10.2007

View Postcarmenclara1, on 26th August 2009, 02:46, said:

bullshit.




foarte ciudata situatia. as propune un mic test cu conditia sa mai fi activ simu meu de china mobile. revin maine dupa ce imi recuperez cartela si stiu sigur daca il putem face sau nu.


p.s.  probleme pe care le aveam eu tineau de faptu ca ajungeam in ro la cu totul alt destinatar decat cel dorit.

nu e nici un bullshit, lamentarile de aici de pe forum ma indoiesc ca vor rezolva problema!!!

#28
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 9.062
  • Înscris: 26.11.2001
crriss, nu am solutie la problema ta.

Daca esti in sfera de interes a HW, inteleg ca exista un numar prin care se poate suna acasa, intreaba de el.
Daca esti in sfera de interes a ZTE, se pare ca nu ai decat solutia actuala de VoIP, dar poate cu alti provideri.
Daca esti in alt domeniu de activitate ai aceeasi solutie cu VoIP-ul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate