Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Mersul cu bicicleta te poate ajuta sa slabesti?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
De curand mi-am achizitionat o bicicleta si ma plimb cu ea intre 15 si 20 km pe zi .
As vrea sa stiu daca mersul pe bicicleta ma poate ajuta si sa scap de cateva kg?
cum ar fi mai bine sa pedalez: cu o cadenta mare si forta mai mica sau cu o cadenta mica si forta de impingere mare?
Daca aveti ceva sugestii sunt binevenite.

#2
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Sa gasesti cadenta necesara la care sa depui efort mediu, in asa fel incat sa poti pedala minim 35 de minute, dar sa simti ca transpiri si ca pompeaza inima.

#3
Aleera_cherry

Aleera_cherry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.06.2008
este foarte sanatos si placut mersul pe bicicleta. si daca o sa iti faci un program saptamanal..o jumatate de ora, o ora de 3-4 ori pe saptamana, cu siguranta o sa pierzi din kilograme :)

#4
cuculucu

cuculucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 05.07.2009

 GlobalMods, on 29th July 2009, 16:49, said:

Sa gasesti cadenta necesara la care sa depui efort mediu, in asa fel incat sa poti pedala minim 35 de minute, dar sa simti ca transpiri si ca pompeaza inima.
oare poti sa dai jos din kilograme si cu bicicleta din aceea care nu se misca(imi scapa cum se numeste) aia la care numa pedalezi si iti zice pulsu kilocaloriile etc ? sau numa pe cea normala poti sa dai jos burta

#5
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007

 cuculucu, on 30th August 2009, 17:28, said:

oare poti sa dai jos din kilograme si cu bicicleta din aceea care nu se misca(imi scapa cum se numeste) aia la care numa pedalezi si iti zice pulsu kilocaloriile etc ? sau numa pe cea normala poti sa dai jos burta
Pe ambele si e bine sa le combini ;) Adica spinning si bicicleta normala.

#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 catal1n2000, on 29th July 2009, 16:29, said:

De curand mi-am achizitionat o bicicleta si ma plimb cu ea intre 15 si 20 km pe zi .
As vrea sa stiu daca mersul pe bicicleta ma poate ajuta si sa scap de cateva kg?
cum ar fi mai bine sa pedalez: cu o cadenta mare si forta mai mica sau cu o cadenta mica si forta de impingere mare?
Daca aveti ceva sugestii sunt binevenite.

Da..poti slabi....asociind efortul cu o dieta adecvata.

#7
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
Revin cu impresii.

Dupa 2 luni de cand mi-am luat bicicleta am dat jos vreo 5-6 kg, si cam 2 gauri la curea.
Merg de 3-4 ori pe saptamana cam o ora , o ora si un sfert, aproape fara pauza si transpir serios.
Totodata observ si imbunatatirea performantelor musculare.
De ex: o panta care abia o urcam cu foaia mica si pinionul mare(1) , acum o urc cu pinionul 4 fara probleme.
Daca la inceput aveam o viteza medie de 15 kmh, acum ajung lejer la 19kmh.
Este adevarat ca am mai renuntat si la fast-food(maxim o data pe luna), si am incercat sa consum mai multe fructe si legume, dar in rest nu m-am abtinut de la aproape nimic.
Cred ca atunci cand mergi pe bicicleta este destul de important sa te hidratezi. Eu beau cam 0,7 l apa.

Una peste alta bicicleta este un mod placut de a-ti pretece timpul dar poate fi folosit si pentru a da jos cateva kg.

Pacat ca se apropie sezonul rece si nu prea o sa mai pot iesi cu bicicleta decat cand este vreme frumoasa, dar ma gandesc serios sa-mi iau o bicicleta statica pe care sa o folosesc in apartament.

#8
picu022

picu022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 04.02.2008

 catal1n2000, on 31st August 2009, 16:52, said:

Pacat ca se apropie sezonul rece si nu prea o sa mai pot iesi cu bicicleta decat cand este vreme frumoasa, dar ma gandesc serios sa-mi iau o bicicleta statica pe care sa o folosesc in apartament.

Am si eu de mult timp bicicleta statica/medicinala sau cum s-o numi ea.

Faza e ca la inceput eram foarte incantat cand mi-am cumparat-o si aveam de gand sa dau zilnic pentru a slabi, doar ca dupa ceva vreme m-am plictisit si astfel nu am mai pedalat deloc si bicicleta a devenit ca un fel de cuier pentru haine :P
Acum am inceput sa dau din nou dar pedalatul pe o bicicleta statica nu e asa de atractiv ca pe una normala afara. O sa observi ca nu o sa poti sa pedalezi 1 ora pe una statica pentru ca te plictisesti.

Oricum nu e rea ideea mai ales daca ai un spaciu suficient de mare incat sa aibe loc.
Tot ce ai nevoie este multa ambitie.
Multa bafta in continuare ;)

#9
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 catal1n2000, on 31st August 2009, 15:52, said:

Pacat ca se apropie sezonul rece si nu prea o sa mai pot iesi cu bicicleta decat cand este vreme frumoasa, dar ma gandesc serios sa-mi iau o bicicleta statica pe care sa o folosesc in apartament.
am si eu una. am un singur cuvant pentru ea: praf. aduna praf.
te plictisesti de moarte pedaland la ea, si oricat ar fi de buna este foarte incomoda. initial am crezut ca mi se intampla mie ca sunt fata, dar se pare ca pentru baieti e si mai incomoda.

#10
Iepurila

Iepurila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.01.2007
Daca parcurgi aceeasi distanta pe jos in acelasi timp, slabesti mai repede.
E mai greu de mers pe jos decat cu bicicleta.
Avantajul daca mergi cu bicicleta e, cred, ca uiti ca faci efort ca te fura contextul. Dar orice efort fizic insotit de infometare e bun.
Poti sa mergi cu bicicleta si sa nu slabesti daca faci un efort fizic scazut (I-am vazut pe unii mergand agale cu bicicleta de ma intrebam cum de nu cad) sau daca pui la loc mancand pe saturate.
Eu am mers putin de tot si am observat dupa cata apa am bagat in mine cat am transpirat fara sa-mi dau seama, Nu transpiram fara sa fac un efort fizic dar pur si simplu nu mi-am dat seama. Si cred ca de fapt asta e secretul. Contextul devine un anestezic pentru oboseala. Daca din alte motive (de exemplu te duci la serviciu si nu vrei sa te complici sa te schimbi si sa faci dus acolo ca nu ai unde) ai nevoie sa nu transpiri, atunci este important sa fii atent sa NU faci efort fizic mare.
Cu bicicleta statica nu mai beneficiezi de anestezicul pentru oboseala. Te plictisesti, simti oboseala si efortul de vointa este probabil mare. Personal cred ca nu merita. Ori iesi cu bicicleta si pe vreme proasta ca se poate, ori faci alt efort fizic.

#11
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009

 cuculucu, on 30th August 2009, 15:28, said:

oare poti sa dai jos din kilograme si cu bicicleta din aceea care nu se misca(imi scapa cum se numeste) aia la care numa pedalezi si iti zice pulsu kilocaloriile etc ? sau numa pe cea normala poti sa dai jos burta
Poti sa pedalezi 2 ani, ca din burta nu o sa scada...din picioare da, si nu, nu conteaza daca ai bicicleta normala sau medicinala.

#12
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007

 AlexaF, on 1st September 2009, 17:34, said:

Poti sa pedalezi 2 ani, ca din burta nu o sa scada...din picioare da, si nu, nu conteaza daca ai bicicleta normala sau medicinala.

Asta e din experienta ta proprie, sau iti dai numai cu parerea? La mine au mers jos cam 10 kile de sub buric, si nu am pedalat 2 ani. Am folosit o bicicleta statica, iar ca sa alung plictiseala mentionata de altii, ma uitam la televizor in timp ce pedalam.

#13
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009

 pisoiu2, on 1st September 2009, 18:08, said:

Am folosit o bicicleta statica, iar ca sa alung plictiseala mentionata de altii, ma uitam la televizor in timp ce pedalam.
la Turul Frantei?  :huh:

#14
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
mai bine mergi cu rolele
spre deosebire de bicicleta unde atunci cand te-a luat oboseala cu greu mai impingi pedala
la role oboseala este nu o simti
ai dat din picioare de doua ori si mergi mai departe

#15
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007

 car-man, on 1st September 2009, 23:10, said:

la Turul Frantei?  :huh:

Da, si Armstrong era la doi coti in spatele meu  :P .

#16
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 catal1n2000, on 29th July 2009, 15:29, said:

De curand mi-am achizitionat o bicicleta si ma plimb cu ea intre 15 si 20 km pe zi .
As vrea sa stiu daca mersul pe bicicleta ma poate ajuta si sa scap de cateva kg?
cum ar fi mai bine sa pedalez: cu o cadenta mare si forta mai mica sau cu o cadenta mica si forta de impingere mare?
Daca aveti ceva sugestii sunt binevenite.
umbla si la alimentatie, ca altfel nu o sa se intample mare lucru, exceptand poate, daca mergi zilnic vreo 100 in loc de 15-20km.

#17
ursulache

ursulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 09.10.2007

 Pengoon, on 3rd September 2009, 08:25, said:

umbla si la alimentatie, ca altfel nu o sa se intample mare lucru, exceptand poate, daca mergi zilnic vreo 100 in loc de 15-20km.
Mi-e dor de bicicleta. Am mers la serviciu vreo 8 ani cu ea, inainte de asta mergeam pe jos(3km  un drum). Rezultatul am ramas 10 ani la aceasi greutate, sa slabesc nu m-am straduit niciodata (imi place sa mananc).
Insa de vreo 4 ani m-am obisnuit sofer, e mult mai comod si in aglomeratia actuala ma "streseaza" biciclistii, rezultatul - am pus 1-2 kg/an desii am inceput sa fiu antenta la cat bag in gura si nu mananc seara.

#18
xgeox

xgeox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.11.2006
Bicicleta,dar cel putin 40km pe zi si o sa poti manca orice si sa arati si bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate