Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

datare carte religie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
phlak

phlak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.04.2006
Buna ziua. Nu stiu daca asta e aria cea mai potrivita, dar pentru ca se leaga de limba romana am postat aici (rog moderatorii sa il mute in alta parte in caz ca nu corespunde).
Vreau sa aflu perioada aproximativa a unei carti de religie vechi pe care am gasit-o la tara. Este scrisa in limba romaneasca, cu alfabet chirilic roman (vedeti aici), nu moldovenesc. In 1862 prin decretul lui Al.Ioan Cuza alfabetul chirilic era inlocuit cu cel latin, deci cartea ar fi inainte de aceasta perioada. Daca voi stiti mai multe, eventual perioada in care se scriau cu preponderenta carti religioase, va rog postati. O sa pun si poze cu pagini din carte daca e nevoie. Multumesc anticipat.

#2
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Vezi ca ar trebui sa aiba data intr-o propozitie. Cauta un numar format din numerale latine pe primele pagini.

#3
ravinescu

ravinescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 30.04.2009

View Postphlak, on 24th July 2009, 12:27, said:

Buna ziua. Nu stiu daca asta e aria cea mai potrivita, dar pentru ca se leaga de limba romana am postat aici (rog moderatorii sa il mute in alta parte in caz ca nu corespunde).
Vreau sa aflu perioada aproximativa a unei carti de religie vechi pe care am gasit-o la tara. Este scrisa in limba romaneasca, cu alfabet chirilic roman (vedeti aici), nu moldovenesc. In 1862 prin decretul lui Al.Ioan Cuza alfabetul chirilic era inlocuit cu cel latin, deci cartea ar fi inainte de aceasta perioada. Daca voi stiti mai multe, eventual perioada in care se scriau cu preponderenta carti religioase, va rog postati. O sa pun si poze cu pagini din carte daca e nevoie. Multumesc anticipat.

Biserica ortodoxă nu a fost obligată să schimbe scrierea în același timp cu administrația sau cu școlile, de altfel s-a luat în calcul și posibilitatea ca alfabetul chirilic să rămînă în continuare în uz exclusiv pentru cărțile bisericești. S-au publicat cărți religioase cu alfabet chirilic pînă la începutul secolului 20, deci cartea ta poate fi mai recentă decît crezi.

Edited by ravinescu, 24 July 2009 - 14:07.


#4
phlak

phlak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.04.2006
@malone6x6: cartea e intr-o stare destul de deteriorata, fara coperti si cu paginile desprinse, si nu-mi dau seama care ar fi primele si ultimele pagini. Cred ca o sa stau intr-o zi sa caut indicii, desi sunt cam multe pagini.
@ravinescu: e posibil sa fie cum zici tu, cartea sa fie de pe la inceputul secolului 20, tot ce stiu ca e a fost a unor strabunici ai lui taica-meu :rolleyes:

#5
phlak

phlak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.04.2006
Am pus si un print cu o parte din carte, poate e cineva care poate oferi mai multe informatii :)
Attached File  carte1.jpg   1.12MB   42 downloads

Edited by phlak, 27 July 2009 - 19:32.


#6
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Nu pot sa te ajut cu datarea.
Pare o carte de canturi bisericesti, observ semne pentru corecta intonare/cantare a versurilor si o despartire in strofe/paragrafe. Cuvintele sunt intradevar in romana veche.
Semnele de sus stanga ar putea insemna 20 (pagina?)in numeralele arabe.
Hartia pare produsa in manufactura sau industrial... destul de noua deci (sec.19?) .

LE: E interesant ca e scrisa de mana, cu pana, dar de cineva neprofesionist, parca e o copie facuta la repezeala sau de cineva care nu era copist de meserie, aia scriau uniform...

Edited by malone6x6, 28 July 2009 - 00:08.


#7
phlak

phlak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.04.2006
Multumesc de informatii, malone6x6. S-ar putea sa fie scrisa de mana cu pana, nu ma gandisem la asta :) Pe alocuri sunt si unele imagini in carte (icoane), destul de complexe, care presupun ca au fost desenate de acelasi autor. Numerotarea paginii cred ca este in partea de jos-dreapta a paginii, am observat ca fiecare pagina prezinta 2-3 litere in acea zona (si totusi si in partea de sus intre cele 2 simboluri apare un text pe fiecare pagina).
Am mai pus un print cu alta pagina din carte, pentru comparatie.
Attached File  carte2.jpg   1.12MB   28 downloads

#8
ravinescu

ravinescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 30.04.2009
Este într-adevăr scrisă de mînă, pentru că literele nu sînt uniforme. Probabil că e o carte de cîntece făcută pentru uzul intern al unei mînăstiri. Poți s-o identifici și eventual să afli o dată aproximativă a scrierii ei dacă te duci pe un forum specializat și întrebi acolo:

http://www.crestinor...forum/index.php

#9
flexibil29

flexibil29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.09.2009
Am si eu o carte in chirilica si de asemenea nu o pot data deoarece nu are coperti dar in interior am gasit o pagina cu cifre chirilice dar nu pot sa inteleg data .Ma poate ajuta cineva daca pun o poza? Multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate