Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Windows 7 RTM

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1752 replies to this topic

#55
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

View Posteiffel, on 27th July 2009, 15:25, said:

Wrong + Wrong Again.
MSDN sau Technet Plus nu au tangenta cu modul de licentiere Volume Licensing sau cum ii zici tu "Corporate".
Volume Licensing presupune o licenta ptr un nr N de calculatoare si se cumpara direct de la Microsoft. Primesti o coala de hartie A4 cu multe elemente de siguranta si este specificat pe ea nr de calculatoare pe care se poate face instalarea si serialul - acelasi ptr toate. PLUS CD/DVD de instalare ptr softul achizitionat, si este specificata si o perioada de valabilitate ptr suport din partea Microsoft. Nu are mai nimic de a face cu descarcarea online.

MSDN sau TechNet Plus Subscribers - pot fi clienti atat persoane fizice cat si companii. Pretul e acelasi. Nu se face diferenta intre cele 2. Poti descarca - prioritar cam toate softurile produse de Microsoft ( poti plati suplimentar si atunci primesti si mediul de stocare prin posta - CD/DVD ). Instalarile sunt limitate la un nr de calculatoare - de obicei 3, ptr aceeasi serie primita. Plus ca dupa expirarea subscriptiei nu mai poti folosi softurile ( depinde si de licentele fiecarui soft ). In principiu ele sunt oferite pentru " testare" pe perioada subscriptiei. Diferentele sunt in principiu legate de faptul ca MSDN se adreseaza mai mult dezvoltatorilor de software , iar TechNet Plus catre utilizatorii de software.
:) Se face diferenta la pret in functie de cantitate. Dau un exemplu de o firma cu care am eu tangenta. Nu au treaba cu dezvoltarile de soft, se ocupa de asigurari, si cumpara licente VL de la microsoft pentru ca au multe calculatoare. Au un cont MSDN comun(pentru toate filialele) de unde descarca administratorii de retea kiturile. Au mai multe CDKey-uri pentru acelasi produs. Imi aduc aminte cum intr-o zi o ramas fara activari, avea 20 de cd keyuri si trebuia sa gaseasca un cd key care mai accepta activari(Romanian work). Acolo totul ii la comun. Inclusiv serverele is de win. si aveau si servere locale care faceau un fel de cache la baza de date.

Nu stiu ce ai vazut tu, poate pun si un screenshot daca ma lasa si-ti arat cum is listate zeci de key-uri pentru fiecare produs in parte.

Is foarte multe companii mari care downloadeaza kiturile.
Si cand zic corporate ma refer la companii mari(companii cu filiale multe).

LE: sa fac si o adaugare, deobicei firmele mari care folosesc softuri Microsoft folosesc in mare parte cam toate produsele MS adresate biroului. De acolo downloadeaza cam tot.

In principal ca sa nu degenereze discutia, ce am vrut eu sa zic, ii ca, companiile mari au ceva parteneriate cu Microsoft pentru a cumpara la pachet tot ce au nevoie, asta le da dreptul de a testa orice soft microsoft, iar softurile ajung la administratorii de retele prin MSDN.

Edited by add2005, 27 July 2009 - 14:51.


#56
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil ca din cauza ca firma respectiva are prea multe filiale imprastiate si le e mai comod sa ia kiturile prin MSDN, poate si ptr ca acolo sunt actualizate in permananta ( de ex cand apare un SP ). In mod normal primesti ptr un produs doar ce am zis mai sus - un singur kit si o singura hartie cu licenta, si poate le e mai greu sa le distribuie la toate filialele.

Nu e nevoie sa faci screenshot, ptr ca stiu cum sunt listate. Am avut si eu cont MSDN.

Pretul este evident diferit in functie de cantitate ptr licentele VL dar asta nu are tangenta directa cu MSDN-ul. Subscriptia MSDN nu este licenta Corporate.
De aici poti vedea ca o licenta obtinuta prin TechNet sau MSDN nu poate fi folosita decat limitat, doar ptr diverse teste:
http://msdn.microsof...338(en-us).aspx

Chiar in prima casuta iti spune clar ca nu poti folosi licenta in "Productie". E ilegal deci sa o instalezi pe un calculator al unei firme avand un scop direct productiv.

Cel mai probabil compania respectiva are ATASAT la Contractul de Volume Licensing un cont MSDN Subscriber:
http://msdn.microsof...867(en-us).aspx

Asta inseamna ca exista un contract de VL direct cu Microsoft si beneficiaza de acea hartie de care am pomenit mai sus, doar managementul softului se face prin MSDN.

#57
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007

View Postshadow1989, on 27th July 2009, 11:39, said:

am instalat si eu w7 build 7600 si merge de 10 ori mai bine decat vista
:huh: Puiule , daca il cumparai original si nu instalai toate prostiile de jocuri cu N crack-uri nu mai ziceai asa ceva acum ! Asta in cazaul in care PC-ul tau are 2 GB Ram 256 Video si 2 GHz > .

Tu esti acum atacat de virusul "reinstall" ce te infecteaza cu o perforanta foarte buna in comparatie cu Vista care era si el bonalv de virusul "crack" si "neintretinerea pc-ului"


Nu incerca sa dai replica , toti de aici mai in domeniu te-au catalogat imediat cand ai zis " win7 merge de 10x mai bine" ! Windows 7 merge putin mai bine ....ma repet daca ai un PC pe masura .

Edited by aWp_viTal, 27 July 2009 - 18:50.


#58
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Si este adevarat ca licenta de la Windows Vista Business merge la Windows 7 Professional ? Mi-a mai spus si mie cineva.

#59
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

View PostOClaudiu, on 27th July 2009, 20:07, said:

Si este adevarat ca licenta de la Windows Vista Business merge la Windows 7 Professional ? Mi-a mai spus si mie cineva.
doar daca ii cumparat dupa 26 iunie, se poate face upgrade. in rest nu

#60
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
alinnc sta o perioada pe bara pentru activator/cracks & stuff. Cine urmeaza ?!


p.s.: nu mai am rabdare pana pe 6 !  :ph34r: :blush:  

Un wallpaper ce-mi place mai nou, legat de Windows 7

[ http://www.sprintwallpaper.com/images/wallpapers/70136098/Computer/Windows%207/windows-7-wallpaper-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by crysty2k5, 27 July 2009 - 19:19.


#61
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Crysty2k5, tot pe 6 apare si pe MSDNAA ?

#62
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

View PostOClaudiu, on 27th July 2009, 20:24, said:

Crysty2k5, tot pe 6 apare si pe MSDNAA ?
Zvonurile asa zic. trebuie sa avem rabdare pana pe 6 si vedem :)

#63
valinor

valinor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,265
  • Înscris: 19.04.2008

View Postcrysty2k5, on 27th July 2009, 20:17, said:

p.s.: nu mai am rabdare pana pe 6 !  :ph34r: :blush:

Sincer,nici eu  :rolleyes:

#64
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Asa o sa arate stickerele pe PC-uri si laptop-uri :)

[ http://img136.imageshack.us/img136/452/win7logo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#65
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008

View Postcrysty2k5, on 27th July 2009, 21:14, said:

Asa o sa arate stickerele pe PC-uri si laptop-uri :)

[ http://img136.imageshack.us/img136/452/win7logo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Parca aparusera mai demult ...

#66
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Vreau si eu pe tusa :P.

De ce sunteti atat de nerabdatori? Pe mine tot RC-ul ma va bucura. A mai incercat cineva sa activeze? Mai merge oare? Eu oricum, am o imagine cu el activat, deci pana in martie ar trebui sa fie ok, sper...asta daca o sa il mai sterg ca poate se balareste.

Oricum, eu nu inteleg o chestie: de ce oare, uneori, Network and Sharing, imi apar 2 retele locale. Cand se intampla asta, bye-bye conexiune internet. Trebuie dezactivata placa de retea, si reactivata! Ciudat!

#67
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Walt Mossberg's Guide to Surviving Windows 7.
Funny.

#68
shadow1989

shadow1989

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.06.2009

View PostaWp_viTal, on 27th July 2009, 19:48, said:

:huh: Puiule , daca il cumparai original si nu instalai toate prostiile de jocuri cu N crack-uri nu mai ziceai asa ceva acum ! Asta in cazaul in care PC-ul tau are 2 GB Ram 256 Video si 2 GHz > .

Tu esti acum atacat de virusul "reinstall" ce te infecteaza cu o perforanta foarte buna in comparatie cu Vista care era si el bonalv de virusul "crack" si "neintretinerea pc-ului"


Nu incerca sa dai replica , toti de aici mai in domeniu te-au catalogat imediat cand ai zis " win7 merge de 10x mai bine" ! Windows 7 merge putin mai bine ....ma repet daca ai un PC pe masura .
nu aveam niciun virus cand aveam vista,am scanat calculatorul cu 4 antivirusi inainte de formatare, am 2gb rami ,256 mb video , 1.8ghz. PS am windows vista business edition original

Edited by shadow1989, 28 July 2009 - 00:28.


#69
DmnY

DmnY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.06.2008
@crysty2k5: si mie-mi place, e printre cele mai reusite, pentru ca majoritatea sunt modificari ale celor de pe Vista. Sa-nteleg ca cel care circula peste tot nu e RTM-ul adevarat, ci cel de pe 6 va fi ? (sper ca postul meu are legatura cu pirateria)

Edited by DmnY, 28 July 2009 - 02:07.


#70
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Acum am primit mail de la MS:

Quote

Announcing: Release to Manufacturing

It's almost here! We're very happy to tell you that we've hit the last big milestone on the way to Windows 7: Release to Manufacturing. We're packaging copies and manufacturers are putting it on new PCs. On October 22, you'll be able to get the final shipping product. Pat yourself on the back for a job well done; you helped make this an operating system we're all going to enjoy.

Don't miss the good stuff. With the final release rapidly approaching, make sure you learn about special offers and other news including details about launch events in your area. A great way to keep up with what's going on is to sign up for one of our free newsletters. Not only will you get the scoop on the Windows 7 launch, you'll get useful news throughout the year.

-

If you're interested in general Windows topics, Exploring Windows is the best choice.

-

Want technical guidance and resources? Sign up to be a Springboard Series Insider.

-

Developer? Get MSDN Flash.


Meanwhile, RC's downloads are still available. You can get the release candidate download until August 20, 2009. After that, you won't be able to get the download, but if you have the software, you can still install the RC and get a key if you need one. (Keys will be available till March 2010. To get a key, just go to the Downloads page and follow the instructions.)

We're listening. Tell us what you think. If you're using Windows 7 Release Candidate, please go http://input.microsoft.com and tell us what you think. You'll be able to give feedback on various aspects of the operating system.

Got the RC and need help? Experts on the Windows 7 Forum can help answer your questions. The forum also gives you a way to share what you've learned with other people.


Essential resources
-

The Installation Instructions give you the info you need to get started.
-

To get more information about Windows 7, such as feature descriptions, visit the Windows 7 website.
-

Looking for technical help or information? Here are a few sources:



-

The Windows 7 online forums are a great place to start.



-

You can keep up to date on news about Windows 7 on the team blog.



-

Find essential "getting ready" info at Microsoft Answers.

Thanks again for your investment in Windows 7.

The Windows 7 Team

Quote

Announcing: Windows 7 Release To Manufacturing

It's almost here! We're very happy to tell you that we've hit the last big milestone on the way to Windows 7: release to manufacturing. We're packaging up copies and manufacturers are putting it on new PCs. On October 22, you'll be able to get the final shipping product. Your feedback has helped us make Windows 7 more reliable, compatible, and manageable-and we'd like to thank you for that.

With general availability rapidly approaching, make sure you don't miss special offers and other launch-related news like details about community launch events in your area. A great way to keep up with what's going on is to sign up for one of our free newsletters. Not only will you get the scoop on the Windows 7 launch, you'll get useful information throughout the year.

-

Want technical guidance and resources? Sign up to be a Springboard Series Insider.
-

Developer? Get MSDN Flash.
-

If you're interested in general Windows topics, Exploring Windows is the best choice.

Meanwhile, if you need to test Windows 7 in your environment-and ensure that your applications and hardware are ready-you can still download the Release Candidate (RC) anytime before August 20, 2009. Got the RC and need help? Experts on the Windows 7 Forums can help answer your questions. The forums also give you a way to share what you've learned with other people.


Essential resources
-

Windows 7 Release Candidate - Download | Installation Instructions | FAQ.

Technical Help and Resources
-

Get expert advice on application compatibility plus the latest tools and resources.
-

Walk through new and updated features in Windows 7 for IT professionals.
-

Learn more about the people behind the design and engineering of Windows 7 at TalkingAboutWindows.com.


For the latest news on Windows 7, check out the Windows Team Blog and Springboard Series Blog. You can also follow us on Twitter.


Thanks again for your investment in Windows 7.

The Springboard Series Team

Edited by Kakashi-Hatake, 28 July 2009 - 07:37.


#71
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Pot sa intreb si eu ceva ?

Mie mi-au pus pe calc Windows 7 Evaluation Copy Build 7100. Toate discutiile astea cu buid-urile ma inebunesc.... Ca a aparut finalul ca nu a aparut, ca ...draci. Ce pot face. Nu vreau sa descarc 7600 ptr 32 biti de pe surse malitioase si de neincredere, singurul pe care il accept este Microsoft. Mai am niste zile (10) pana la expirarea celor 30... Trebuie sa activez. Activez cu ce ?. Vorbesc de windows 7, sau ma intorc la vechiul si stabilul xp, uitat pare-se... B)

#72
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Cu key-urile de la microsoft.com/windows7

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate