Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#37
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postfitness4mind, on 6th August 2009, 22:54, said:

Pai in cazul asta nu-i mai bine sa te ocupi de pasari free-range, cum ne spunea Akomar :)? ...

Da, dar piramida aceea care arata corelatia intre productivitate si rezistenta la factorii de mediu, nu ne iarta ...

Si la pasarile free-range iti trebuie un minim de bio-securitate, altfel vine o holera de la pasarile salbatice si ramai numai cu pajistea ... Free-range nu e chiar asa, ca-n Serengeti ...

#38
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
In 1999 am cumparat o carte aparuta la editura Ceres despre cresterea pasarilor in ferme mici si mijlocii (chiar asa se numea), unde se punea mare accent pe sistemul asta free-range, cat si pe sistemul semi-intensiv, cu padocuri mici. Intrebarea e cat de competitiv e tipul asta de exploatatie fata de concurenta marilor producatori, si care sunt riscurile de biosecuritate. Asemenea chestii n-au prea fost tratate in carte, care bineinteles e scrisa pentru cititorul mediu, in cautare de alternative lucrative. Din ce se vede prin magazine, concurenta e destul de mare chiar intre producatorii consacrati, si in cazul asta ar ramane ca viabila nisa de produse traditionale sau bio, care e in crestere in ultimul timp. Mai ramane ca de obicei problema abatorizarii si desfacerii, care daca s-ar rezolva ar netezi calea spre o anume prosperitate a crescatorului  :rolleyes: ...

#39
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Chestia e simpla. Si totodata foarte grea, ca toate chestiile simple de lumea asta.

Producatorul industrial are un singur obiectiv: sa produca cat mai ieftin. Pentru ca sa vanda, inaintea altuia, cat mai mult (pui, porc, "lapte, carne, branza oua - vaca noastra ne da noua"...).

De cele mai multe ori, producatorii industriali au masa critica (cantitatea minima de produse necesar a fi vanduta - lunar, semestrial, anual etc - pentru a avea profit), destul de mare. Pentru ca, urmarind sa vanda cat mai ieftin, au un adaos comercial destul de redus.

Din acest motiv, producatorii industriali se cam invart intr-un cerc vicios, mentina^ndu-se la "suprafata" destul de greu. Si anume: ca sa vinzi (mai) mult, trebuie sa vinzi (mai) ieftin. Daca vinzi ieftin, nu supravietuiesti decat daca vinzi mult. In general, producatorul industrial trebuie sa se adreseze maselor mari de cumparatori, care mase nu au intotdeauna sume mari de cheltuit... Unii dintre ei incearca sa prinda si cumparatorii cu mai multi bani in buzunar, pretentiosi la calitate, si unii (producatori) chiar au (cam) reusit ...

A se vedea pulpe si piept dezosat si fara piele, frigarui de pui, cotlet haiducesc si pastrama sau ceafa afumata (porc) etc. Problema este ca, de multe ori, conceptele de vanzare (si implicit de productie) se cam bat cap in cap. A produce (si vinde) pentru cat mai multi si cat mai ieftin, este cu totul altceva fata de a produce calitate pentru oameni cu bani (si mai ales cu fitze ...).

Pe partea cealalta, producatorul mic si mijlociu (ala cu free-range-ul...) nu ar trebui niciodata sa aiba in vedere sa vanda mult, ci sa vanda cat mai calitativ. Exact ca si la ceasurile elvetiene. Aia nu se chinuie sa vanda multe ceasuri ci, intr-o lume imperfecta, ei se chinuie sa produca ceasuri cat mai perfecte ...

Din aceasta cauza, producatorul mic nu ar trebui sa aiba ca prim obiectiv pretul, ci calitatea. Oricat ar fi masele de sarace, totdeauna se va gasi cineva care sa aiba bani si sa-si permita sa cumpere calitate. Iar daca ai super-calitate (si esti constant in producerea ei) vei gasi totdeauna debuseu la export ... Numai sa te zbati un pic ...

Sa-ti mai dau un exemplu personal: eu, de obicei cand ma duc in piata, nu caut pret. Caut calitate. De foarte multe ori nu gasesc. Ba, dimpotriva, dau peste unii care cred ca daca vand scump niste mizerii, acelea vor deveni de calitate. Si banuiesc ca indivizi ca mine mai sunt...

View Postfitness4mind, on 6th August 2009, 23:27, said:

...Intrebarea e ...care sunt riscurile de biosecuritate.

Sa stii ca riscurile de biosecuritate nu sunt foarte mari fata de producatorii industriali. Si sa-ti spun de ce: unul din factorii principali care determina evolutia unui episod de boala, este aglomeratia.

Din cauza acestei aglomeratii, producatorii industriali (mai ales de broileri) au mari dureri de cap (si cheltuiesc o groaza de bani) pentru a avea control asupra unei boli care aproape ca nici nu exista in free-range. Aceasta este coccidioza (sau mai bine zis coccidiozele, ca sunt produse de mai multi agenti patogeni). Si e doar un singur exemplu.

Strict pe partea de biosecuritate, se pot lua masuri foarte eficace si la producatorii mici si mijlocii, inclusiv la free-range.

#40
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Domn' doctor, sincer imi scot palaria pentru elocventa nesecatuita cu care ne delectezi aproape in fiecare seara :). Citind ceea ce ne scrii aici, imi dau seama cat sunt de norocos, locuind la marginea unui oras mare exact ca la tara, si avand pe masa aproape numai produse bio - legume si ciuperci din productia proprie, lapte si branza de la 2 vecini, unul cu vaci si unul cu oi si capre, oua si pasari de la alt vecin, si peste proaspat de la braconieri :D. Si uite asa s-a format o mini-economie autarhica aici la mine in cartier, fiecare contribuind cu ceva la haleala vecinilor :P.

Ar mai fi multe de spus, dar deocamdata tin sa-ti multumesc inca o data in numele colegilor de forum pentru consecventa si pasiunea cu care ne luminezi calea in neantul inconjurator, si cred ca datoria noastra este sa aplicam in practica tot ce ne inveti aici. In final, imi cer scuze pentru exprimarea poate cam protocolara cu care postez, e o mica deformatie profesionala datorata exprimarii intr-un loc public, dupa cum spun baietii astia de pe aici, avem un privilegiu ca putem posta pe forum ;), asa ca sa nu-i dezamagim si sa fim forumisti-model  -_- .

#41
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postfitness4mind, on 7th August 2009, 00:47, said:

Domn' doctor, sincer imi scot palaria pentru elocventa nesecatuita cu care ne delectezi aproape in fiecare seara :). Citind ceea ce ne scrii aici, imi dau seama cat sunt de norocos, locuind la marginea unui oras mare exact ca la tara, si avand pe masa aproape numai produse bio - legume si ciuperci din productia proprie, lapte si branza de la 2 vecini, unul cu vaci si unul cu oi si capre, oua si pasari de la alt vecin, si peste proaspat de la braconieri :D. Si uite asa s-a format o mini-economie autarhica aici la mine in cartier, fiecare contribuind cu ceva la haleala vecinilor :P.

Ar mai fi multe de spus, dar deocamdata tin sa-ti multumesc inca o data in numele colegilor de forum pentru consecventa si pasiunea cu care ne luminezi calea in neantul inconjurator, si cred ca datoria noastra este sa aplicam in practica tot ce ne inveti aici. In final, imi cer scuze pentru exprimarea poate cam protocolara cu care postez, e o mica deformatie profesionala datorata exprimarii intr-un loc public, dupa cum spun baietii astia de pe aici, avem un privilegiu ca putem posta pe forum ;), asa ca sa nu-i dezamagim si sa fim forumisti-model  -_- .

Nevrand sa risc si eu o exprimare protocolara,  :P , subscriu total la ceea ce a scris fitness4mind,
:OK:

#42
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Doctore, daca-ti faci acum un partid te-ai scos la cati simpatizanti ai pe aici!  :D
Ia si de la mine un vot!

Hai sa mai zic de free-range ca asta imi place mie :D
Aici la mine la englezi, e manie nationala! Au facut tocshoaie, au facut dezbateri peste dezbateri, in fine au promovat consumul oualor free- range, consum care a crescut cu peste 40% in ultimii ani.
Considerentul principal este insa altul.
Toate acele emisiuni televizate si intreaga campanie s-a axat de fapt pe bunastarea animalelor iar totul era clar tendentios si impotriva sistemului industrial, ceva de genul :"Vezi cum se chinuiesc gainile astea saracele intr-o hala industriala, nici acces la soare nu au, bla bla bla..."deci nu mai cumparati oua normale ca asa veti incuraja sistemul industrial si veti participa in mod direct la chinul acestor animale.
Pfooooaaa...s-a aprins englezul! Cummm..noi...sa chinuim pasarile? Gata oua free-range!
Personal am gasit nici o lucrare stiintifica publicata care sa arate diferentele intre ouale industriale si cele free-range.
Ma refer aici la constituientii oului si nu la diversi contaminati gen antibiotice, etc. Daca un coleg are o asemenea lucrare, i-as fi recunoscator.
Legat de eventualele probleme de sanatate, va pot spune ca in ferma in care am lucrat eu aici nu aveam nici macar dezinfector la intrare (pentru ca legislatia nu prevede obligativitatea , desi personal sunt adeptul lui), iar mortalitatea era sub limitele normale.
Si sunt de asemenea convins si de existenta unei piete de vanzare a oualor produse in aceste conditii si in Romania.

#43
deyoo

deyoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.06.2006
nu sunt deloc in domeniu, insa pare o afacere interesanta.

Investitie initiala:
Din cate am vazut, o gaina matura (6 luni), dintr-o rasa buna ouatoare, este undeva la 10 euro.
300 Gaini = 3000 euro (eu zic ca merge mult mai jos)
Teren = il am deja in posesie
Ingradire = ?! (nu pot aproxima)
Adaposturi = ?! (?)
!Din cate am inteles recomandat este ca gainile sa fie crescute intr-o hala, cu toate cele necesare (ventilatie, climatizare, etc.), pentru a maximiza profitul.

Profit:
1 Gaina face ~1 ou pe zi (~280 pe an), asta inseamna: 300 x 280 = ~84000 oua/an (rotunjim la 80.000, sa fim mai aproape de adevar)
80.000 oua x 0.4 ron (in magazin 0.45 ron) = 32000 ron/an (320.000.000 lei vechi)
32000 ron / 12 luni = 2666 ron/luna

Cheltuieli lunare:
La acest capitol sunt total pe langa. (astept pareri)

Alte cheltuieli:
O data ajunse la 64 saptamani, gainile trebuie sacrificate pe pentru carne, nemaivand randament pentru productia de oua.
Nu stiu cum se va valorifica, carnea de la cele 300 gaini. (!).
Deci la cheltuieli (1 / 1,5 ani) se mai adauga ~3000 euro (pretul gainilor)

Evident ca odata cu cresterea numarului de pasari cresc cheltuielile/profitul.

Sper ca nu sunt total pe langa.
Astept completari, sugestii, etc.

Edited by deyoo, 07 August 2009 - 15:03.


#44
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Da, esti un pic pe langa, dar cu putina documentatie iti revii  :)

Sunt pe fuga rau si nu am timp acum dar punctez cateva greseli si revin mai tarziu cu completari.

- o gaina matura nu este buna cum zici tu la 6 luni sa o iei cu 10 euro.
Iti iei puicute la intrarea in ouat la 16 saptamani, mai ieftine.

- nu se sacrifica la 64, se tin pana pe la 77  de saptamani.

Mai e de discutat o gramada la ceea ce ai numit tu "profit" si la "cheltuieli lunare" - aici esential furajul si energia, lucruri indispensabile zilnic , dar cum ziceam un pic mai incolo.

Da-mi un PM cu adresa ta de mail sa iti dau proiectul de la ANCA despre gaini ouatoare.

By the way, ANCA numeste proiectul " Creșterea păsărilor – găini outoare."  :D
Le-am dat un mail sa invete cum se scrie "ouatoare" ....

#45
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
trebuie sa iei in calcul si ambalarea acelor oua..c.a doar nu le vinzi in pungi de plastic, deci pe langa costurile instalatiei mai ai si costurile cartoanelor...
apoi...gainile ajunse la maturitate le poti vinde pt carne (cred) deci o alta instalatie pt "impachetarea" lor in pungi
totodata trebuie sa iti asiguri o noua generatie de gaini pt oua, ulterior carne, aici cred ca e mai rentabil sa cresti tu puii...deci o noua investitie in instalatia care sa "cloceasca"  ou-le

pare o afacere buna...

#46
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postmarce, on 7th August 2009, 14:52, said:

trebuie sa iei in calcul si ambalarea acelor oua..c.a doar nu le vinzi in pungi de plastic, deci pe langa costurile instalatiei mai ai si costurile cartoanelor...
apoi...gainile ajunse la maturitate le poti vinde pt carne (cred) deci o alta instalatie pt "impachetarea" lor in pungi
totodata trebuie sa iti asiguri o noua generatie de gaini pt oua, ulterior carne, aici cred ca e mai rentabil sa cresti tu puii...deci o noua investitie in instalatia care sa "cloceasca"  ou-le

pare o afacere buna...

Asteapta te rog frumos acteva zile sa mai scrie ceva lume aici si sa faca postul asta cel putin 2 pagini, pe urma citeste-le pe alea si apoi daca o sa ai ceva de adaugat, vino atunci si adauga.

#47
costin-costin

costin-costin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.08.2009
cu aritmetica stai bine dar nu inseamna ca esti afacerist.
du-te in arena leilor.
ai sanse sa fii si subventionat de niste baieti destepti pentru asa un plan de afaceri.

#48
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
e un topic mai jos despre pasari si numai despre pasari.
chiar era nevoie de unul nou ?

lipit ! multumesc pe aceasta cale 'veteranilor' care i-au explicat initiatorului ce gresise :death:

#49
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Suna bine afacerea cu gaini ouatoare crescute in sistem free-range! Problema e ca romanul nu se incadreaza in aceeasi categorie cu consumatorul englez! Romanul inca viseaza ca cele mai bune produse sunt cele cu promovare intensa, ambalate misto si care nu lipsesc de pe rafturile hipermarketurilor si ale mallurilor.

#50
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Solutia macar pentru inceput este sa te apuci de catering :D, adica sa ii duci omului acasa pe baza de comanda ce are nevoie, chiar daca pierzi timp pretios, macar ai desfacerea asigurata, si iti scoti mai mult decat daca ai vinde unui retailer.

#51
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postfitness4mind, on 7th August 2009, 00:47, said:

Domn' doctor, sincer imi scot palaria pentru elocventa nesecatuita cu care ne delectezi aproape in fiecare seara :). ...

Mai oameni buni, eu nu fac altceva decat sa va impartasesc bruma de cunostinte in domeniu pe care o am, sa ma exprim coerent si (cat de cat ...) corect gramatical ... Ca doar n-oi fi eu poetul national de pe (mini)forumul agricol ... :)

View PostAkomar, on 7th August 2009, 11:39, said:

...Hai sa mai zic de free-range ca asta imi place mie :D
Aici la mine la englezi, e manie nationala! ....

Mda ... Stiti vorba aia: "Omul cu burta goala are o singura (si maaare) problema ! Cel cu burta plina are o suta de probleme ..."

De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, conceptul acesta "free-range" este si in mentalitatea taranului roman - sunt multi care nu accepta sa creasca pasari inchise in adaposturi, doar pentru motivul ca "ar trebui sa aiba si ele ceva spatiu sa se miste si oaresce iarba sa ciuguleasca...". Asa ca ideea exista (in subconstient) si pe aici.

View Postmarce, on 7th August 2009, 16:52, said:

....apoi...gainile ajunse la maturitate le poti vinde pt carne (cred) deci o alta instalatie pt "impachetarea" lor in pungi

Se abatorizeaza maistre, nu se "impacheteaza" de vii (sau impaiate) in pungi ... Aceasta "alta instalatie" poarta numele de abator.

Quote

totodata trebuie sa iti asiguri o noua generatie de gaini pt oua, ulterior carne, aici cred ca e mai rentabil sa cresti tu puii...deci o noua investitie in instalatia care sa "cloceasca"  ou-le
...
Daca pui la incubat (asa se numeste clocirea artificiala) ouale obtinute intr-o ferma de gaini ouatoare (adicatelea care n-are nici picior de "cucos"), poti sa astepti si doi ani sa-ti iasa pui, si tot n-o sa auzi vreun piuit ...

#52
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View Postkappa_man84, on 6th August 2009, 13:14, said:

Nu vi se par prea drastice masurile astea ? Chiar se pun in aplicare in orice ferma avicola? :huh:


Orice fermier care se respecta are masuri de biosecuritate mult mai drastice. Oricat de mult dezinfectant ai consuma, e mai ieftin decat un tratament de necesitate.

In ceea ce priveste gaina free-range  :lol:  : trebuie altfel de hibrizi, presupun ca sunt mai scumpi decat astia normali. Trebuie mai mult furaj pentru ca iti consuma mai multa energie: alearga, zboara, etc. Iarna trebuie sa te astepti la o scadere serioasa a productiei din cauza frigului. Presupun ca au si o productie de oua mai redusa. So, nu prea vad eu romani care sa dea 1 leu pe ou, numai pentru ca e "free-range".
Macar daca romanii ar renunta la consumul de produse fast-food, de sucuri otravitoare, de mezeluri contrafacute, pline de apa, aditivi si coloranti artificiali, si ar cumpara pur si simplu, carne, oua si branza, asa obtinute industrial cum sunt, si tot ar fi un maare pas inainte.

#53
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postwiseguy76, on 16th August 2009, 01:16, said:

Orice fermier care se respecta are masuri de biosecuritate mult mai drastice. Oricat de mult dezinfectant ai consuma, e mai ieftin decat un tratament de necesitate.

In ceea ce priveste gaina free-range  :lol:  : trebuie altfel de hibrizi, presupun ca sunt mai scumpi decat astia normali. Trebuie mai mult furaj pentru ca iti consuma mai multa energie: alearga, zboara, etc. Iarna trebuie sa te astepti la o scadere serioasa a productiei din cauza frigului. Presupun ca au si o productie de oua mai redusa. So, nu prea vad eu romani care sa dea 1 leu pe ou, numai pentru ca e "free-range".
Macar daca romanii ar renunta la consumul de produse fast-food, de sucuri otravitoare, de mezeluri contrafacute, pline de apa, aditivi si coloranti artificiali, si ar cumpara pur si simplu, carne, oua si branza, asa obtinute industrial cum sunt, si tot ar fi un maare pas inainte.

Nu trebuiesc alti hibrizi. Eu am avut in ferma Isa Brown , Lohmann Brown, Babcock, Shaver si Dekalb toti hibrizi comerciali.
Parametrii de productie erau cei din ghidurile de crestere recomandate de producator.
Nu trebuie mai mult furaj, dimpotriva. Ratia lor zilnica este suplimentata prin masa verde de pe pasune care prin continutul relativ ridicat in celuloza limiteaza ingesta de furaj. Unii producatori de furaj pentru free range modifica reteta in sensul cresterii unor anumiti nutrienti cu pana la 10%, motivul fiind acela de a face reteta "mai concentrata" intrucat pasarea consuma mai putin.
Iarna nu se scot afara pe zapada ca nu au ce sa ciuguleasca, iar daca stau in hala le este bine merci iar productia la fel. Oricum aici este drept ca nu sunt temperaturi extreme iarna.
Productia de oua la fel, este pe curba tehnologica, mortalitatea este mai scazuta si presiunea biologica din ferma in general mult mai redusa.
Cresterea in acest sistem nu este deloc izolata cum spuneam, in toata Europa de Vest se creste asa, nu este deloc neviabil iar consumatori sunt cu siguranta.
Imi amintesc cum foloseam odata in ferma pigmenti carotenoizi (Xantofili) pentru ca se cereau pe piata oua cu "galbenusul colorat".
Oamenii asociaza oul colorat cu sanatatea pasarilor, prospetimea oualor, si cu alimentatia sanatoasa a pasarilor si deseori o sa auzi ca cer oua cu galbenusul cat mai galben.
Xantofilii artificiali sunt permisi in toata UE dar interzisi in SUA, nu pentru ca ar fi daunatori ci pentru ca americanii considera practica asta ca fiind o inducere in eroare a consumatorilor, intr-un fel, o incercare de a-i pacali.
Ouale produse de pasarile crescute in sistem free-range au o culoare a galbenusului intensa (datorat xantofililor prezenti in furajul verde), culoare care este data in mod natural si fara nici un fel de reziduuri.
Povestea xantofililor e lunga, unii chiar sunt toxici iar ca sa atingi o valoare mai mare si mai constanta pe scara Roche trebuiesc administrati perioada mai mare.

#54
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Aha. Uite ca am mai invatat ceva. Da' ia zi, iarna le tii inchise permanent? Ce fel de cuibare ai? Ce asternut bagi? Ai ceva gratare in hala? Chiar ma intereseaza...Furajarea e cu spire sau cu lant? Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate