Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#19
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Iar mie nici nu mi se par prea scumpe, daca nu ma insel in supermarket-uri sunt cam 7-8-9 lei 24 de bucati.
E ca si cum am considera uleiul de masline un lux.

#20
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Vin cu o completare, cele mai bune oua de prepelita pt tratament sunt cele bune de incubat, care contin embrioni.

#21
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 kos_funny, on 24th July 2009, 09:34, said:

Vin cu o completare, cele mai bune oua de prepelita pt tratament sunt cele bune de incubat, care contin embrioni.

:huh:  Dezvolta putin, eventual pune si sursa

#22
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Am citit in cateva postari pe forumuri. Nu mai stiu exact, dar un post l-am gasit:

http://209.85.129.13...T...=clnk&gl=ro

#23
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Aha, am inteles... credeam ca sunt mult mai scumpe. Oricum, cura se face cu oua crude sau am inteles gresit? Eu n-as putea sa inghit ou crud, numai numele de vitelus nutritiv/vitelus formativ imi vine in minte si de cand am studiat in facultate despre oua, le mananc numai foarte bine prajite. :mellow:

#24
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Din ce spui tu, eu deduc ca nu ai incercat!
Asa credeam si eu, dar am incercat si ... nu mi-a fost greata deoarece nu am simtit nimic, niciun fel de gust. Galbenusul fiind mic pur si simplu aluneca pe gat fara sa iti dai seama. Am incercat si cu un galbenus spart si doar in cazul asta am simtit o usoara senzatie de greata.

Ca sa concluzionez, ouale se inghit crude, preferabil cu galbenusul nespart si... pe rand. Eu sparg cate unul intr-o ceasca si pur si simplu il arunc  pe gat!

#25
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008

 Akomar, on 21st July 2009, 18:54, said:

Asa ma baieti, ati vazut ca se poate?  :D
Hai sa incep si eu o chestiune de nutritie. Caut un soft de formulare, dar sa fie bun. Nu vreau nici sa coste 1200 cat e Feedsoft (gugalste cu Corporation la sfarsit) si nici Brill-ul care nu e cum il lauda lumea.
Ceva idei?
Akomar, sunt multe si de regula scumpe, cei care-mi fac mie furajul lucreaza pe Brill dar pt ei merita sa dea cateva mii bune de euro pe asa ceva.
In lipsa de altceva, daca vrei iti pot da eu un programel in excel si crede-ma ca daca compari retetele...e +/- 0.1% si asta pt ca n-a inventat Brill sau Bestmix apa calda si mersul pe jos. Nu sunt rau, sunt f misto si elaborate programele lor si isi merita banii, dar is pt astia super profi.
PM daca te intereseaza.

#26
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 IDC, on 3rd August 2009, 20:56, said:

Akomar, sunt multe si de regula scumpe, cei care-mi fac mie furajul lucreaza pe Brill dar pt ei merita sa dea cateva mii bune de euro pe asa ceva.
In lipsa de altceva, daca vrei iti pot da eu un programel in excel si crede-ma ca daca compari retetele...e +/- 0.1% si asta pt ca n-a inventat Brill sau Bestmix apa calda si mersul pe jos. Nu sunt rau, sunt f misto si elaborate programele lor si isi merita banii, dar is pt astia super profi.
PM daca te intereseaza.

Multam de oferta, ti-am dat PM.
Ai dreptate despre programele astea. Pana la urma algoritmii de calcul sunt mai mult sau mai putin aceeasi, diferenta facand-o marketingul si floricelele de pe piept.
Am postat si eu pe forumul de zootehnie la sectiunea Software nutritie animala- formulare o lista cu mai multe aplicatii pentru nutritie, dintre ele s-a remarcat una ca fiind foarte friendly si ieftina, facuta de englezi. Versiunea full costa doar 70 GBP.

#27
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
Salut, acum va rog sa ma scuzati daca ma bag si eu in vorba un pic, chiar daca nu e vorba de afaceri (o sa vedeti de ce si nu zambiti ca va vad!!), e vorba de zburatoare si in alta parte n-am gasit unde sa intreb..... e vorba de 3, da trei zburatoare, 2 gaini si una bucata de cocos Brahma alb, mare ca un neam prost (asta pt ca ma scoala dimineata, de aia il fac de ras aici), deci pt un "efectiv" de 3 pasari merita sa ma chinui/platesc cu concentrate sau e de ajuns grau + porumb?? nici nu vreau sa le fac ca "fratii Petreus" din lipsa de mancare.
Precizez ca deja sunt ouatoare gainile si cu mandrie va anunt ca am la clocitoare vreo 10 oua din care saptamana asta ar trebui sa iasa pui.

Zau, nu va suparati pe mine, voi vorbiti de "efective" de mii de capete si eu intreb pt 3 gaini, dar chiar vreau sa stiu si eu, hai aruncati-mi si mie o informatie..... multumesc

#28
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Daca pentru tine e un chin si un efort financiar sa le cumperi furaj special, atunci nu le cumpara. Oricum nici nu vei gasi nicaieri pe piata un furaj special pentru gainile de rasa pura, vei gasi doar un furaj impartit in mod plastic in "de oua" sau "de carne" cand in realitate si astea sunt de foarte multe feluri.
Pentru cele 3 zburatoare ale tale este suficient un amestec de cereale la care as adauga si un premix vitamino-mineral sau chiar si fara asta daca le suplimentezi din cand in cand in apa multivitamine sau le dai si ceva verdeata.
Daca mai dai pe aici o sa-ti spun zilele urmatoare exact niste retete folosite de crescatorii de pasari de rasa de prin lume.
Succese

#29
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Unde gasesc si eu legislatia pentru infiintarea unei ferme de pasari?
M-am uitat pe site-ul de la ANSV dar ori nu gasesc eu, ori nu exista acolo.
Multam

#30
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sunt doua monitoare oficiale. Mai discutaram pe-aici.

Ce facem, uitam de la mana pa^n' la gura ?

#31
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 horia66, on 5th August 2009, 18:25, said:

Sunt doua monitoare oficiale. Mai discutaram pe-aici.

Ce facem, uitam de la mana pa^n' la gura ?


:D Si cat am stat sa ma gandesc: unde pana mea le-am vazut? :rolleyes:

#32
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007

 Akomar, on 5th August 2009, 17:37, said:

Daca pentru tine e un chin si un efort financiar sa le cumperi furaj special, atunci nu le cumpara. Oricum nici nu vei gasi nicaieri pe piata un furaj special pentru gainile de rasa pura, vei gasi doar un furaj impartit in mod plastic in "de oua" sau "de carne" cand in realitate si astea sunt de foarte multe feluri.
Pentru cele 3 zburatoare ale tale este suficient un amestec de cereale la care as adauga si un premix vitamino-mineral sau chiar si fara asta daca le suplimentezi din cand in cand in apa multivitamine sau le dai si ceva verdeata.
Daca mai dai pe aici o sa-ti spun zilele urmatoare exact niste retete folosite de crescatorii de pasari de rasa de prin lume.
Succese
Chin este pt ca nu stiu ce sa le cumpar, iar oferta e destul de limitata: ori pt pui in crestere, ori pt pasari mari (ouatoare) si scumpa mi se pare facand o impartire simpla, pt 1 saptamana 17 lei furaj din care rezulta 6 oua, deci cca 3 lei /ou.

Iti multumesc frumos pt raspunsuri, apreciez sincer orice sfat.

#33
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Nu vi se par prea drastice masurile astea ? Chiar se pun in aplicare in orice ferma avicola? :huh:

#34
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009

 kappa_man84, on 6th August 2009, 13:14, said:

Nu vi se par prea drastice masurile astea ? Chiar se pun in aplicare in orice ferma avicola? :huh:

Dupa cum vezi acolo, astea sunt masuri minimale. In realitate pot fi chiar mai drastice, depinde de la ferma la ferma, de la manager la manager.
O boala la pasari evolueaza de obicei rapid cu pierderi foarte importante de aceea mai bine previi decat sa combati, iar masurile alea nu sunt chiar asa de nerealizat.

#35
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ca bine zice Schimbul3 !

Daca-ti apare o boala la pasari, cand tu ai o aglomeratie de circa 2-3 sute de mii de broileri intr-o ferma, si (normal) angajatii umbla dintr-o hala in alta, raspandind-o, te iei cu mainile de cap si faci "bataie de inima" cand incep dupa cateva zile sa care mortii cu remorca ...

Mi-aduc aminte acu' vreo 10 ani, ma ocupam cu recuperarea unor creante la firma unde lucram, si m-am dus sa iau niste bilete la ordin de pe la o ferma de pasari din Buftea. Nu prea mai intrasem de ani buni intr-o avicola (imi trimiteam agentii de vanzari) si am ramas cu gura cascata: inainte sa trec prin filtrul sanitar cu masina, m-a oprit un paznic care mi-a acoperit-o cu spuma cu un vermorel de sus pana jos. Dupa ce am trecut prin dezinfectorul rutier si am parcat, alti paznici pe langa mine: unu sa-mi dea pe maini cu un fa^s-fa^s, altui sa-mi puna un halat in spinare, altu sa ma treaca neaparat prin dezinfectoru' pentru picioare. Numai dupa toate astea, am putut intra in ... cladirea de birouri, unde era contabilitatea ! Nici vorba sa intru in ferma... Ferma propriu-zisa, cu halele de productie era si mai bine izolata si dezinfectata - nu intrai acolo decat pe la dusuri ...

#36
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007

 horia66, on 6th August 2009, 22:28, said:

Ca bine zice Schimbul3 !

Daca-ti apare o boala la pasari, cand tu ai o aglomeratie de circa 2-3 sute de mii de broileri intr-o ferma, si (normal) angajatii umbla dintr-o hala in alta, raspandind-o, te iei cu mainile de cap si faci "bataie de inima" cand incep dupa cateva zile sa care mortii cu remorca ...

Mi-aduc aminte acu' vreo 10 ani, ma ocupam cu recuperarea unor creante la firma unde lucram, si m-am dus sa iau niste bilete la ordin de pe la o ferma de pasari din Buftea. Nu prea mai intrasem de ani buni intr-o avicola (imi trimiteam agentii de vanzari) si am ramas cu gura cascata: inainte sa trec prin filtrul sanitar cu masina, m-a oprit un paznic care mi-a acoperit-o cu spuma cu un vermorel de sus pana jos. Dupa ce am trecut prin dezinfectorul rutier si am parcat, alti paznici pe langa mine: unu sa-mi dea pe maini cu un fa^s-fa^s, altui sa-mi puna un halat in spinare, altu sa ma treaca neaparat prin dezinfectoru' pentru picioare. Numai dupa toate astea, am putut intra in ... cladirea de birouri, unde era contabilitatea ! Nici vorba sa intru in ferma... Ferma propriu-zisa, cu halele de productie era si mai bine izolata si dezinfectata - nu intrai acolo decat pe la dusuri ...

Pai in cazul asta nu-i mai bine sa te ocupi de pasari free-range, cum ne spunea Akomar :)? E o chestie analoaga cu sensibilitatea deosebita a ciupercilor Agaricus, raportata la robustetea Pleurotusului. Prin atatea selectii genetice si modificari ale microclimatului, care au urmarit doar cresterea productivitatii, s-a pierdut foarte mult din imunitatea naturala, si din cauza asta se intampla atatea prapaduri si la pasari, si la ciuperci. Daca ar fi sa alegeti, ce ati prefera, agaricus tratat chimic non-stop, sau pleurotus complet biologic? Oua si carne de la pui crescuti intensiv in baterii, sau de la pasari crescute free-range, adica in mediul natural ? Pana la urma si ele sunt niste vietati, si starea lor de bine sau rau se reflecta si in calitatile lor alimentare. Dar ce sa facem, traim in epoca profitului si rentabilitatii cu orice pret, asa ca din pacate mai ales romanu' se va uita in primul rand la pret, neglijand calitatile nutritive ale produsului  -_- .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate