Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3025
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
roddany...eu personal habar nu am ce ai intrebat?

#3026
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Plimbe = betele pe care stau păsările în adăpost/ cotet

Edited by rodanny, 14 June 2015 - 11:52.


#3027
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
4,...5 găini pe ml de stinghie la păsări mari și 6 chiar 7 la cele mici și medii. Intre ele spațiu sa nu se cace cele de sus pe cele de dedesubt.

#3028
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Mda cam asa știam și eu...cam

#3029
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Rate la 4 saptamani - 1750-1850g, foarte omogeni ca si dezvoltare, din 10 bucati 9 au peste 1600-1650, cei mai mari 2-3 probabil ca au putin peste 1850.
Una singura.e.mica, asa a fost.de.la.o.zi, are pe.la.1000g...

#3030
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
I=am inghesuit de la inceputul seriei.....pierderi....cca 10 bucati.....mers slab....neuniformi.....si mai si harcaiau.....am mai separat din ei.....vitamine la greu....l-am dat 3 zile antibiotic.....acum coccistop.....sper sa ii aduc pe linia de plutire.....dar clar.....le trebuie SPATIU

#3031
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Eu la 150 prima serie, plus inca vreo 3o pitici, am pierdut 3, 1 singur din vina mea, 2 au fost moi din fabrica.
Spatiul e vital, conditiile in general sunt vitale..dar cand nu ai trebuie sa stai cu ochii pe ei...intervii la primele sumne...daca "harcaie" deja e mult prea tarziu. Trebuia tratat cand 2-3 din 100 scuturau doar din cap, spre exemplu. Ii observi seara 10 minute..vezi 1-2-3 ca scutura. Maine la pranz daca vezi 5 deja tratezi, daca nu posibil sa fie praful...seara iar observi..daca numarul creste e 99%contagios deci se imoune tratament

#3032
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Întrebare... Ai mei cam stau cu gura căscată... Nu mult....dar cicul e intredeschis....desi au suficienta apa.. Se mișcă e ok... Poate fi de la căldură? Au deja 4 saptamani ce vaccin ar trebui făcut....am înțeles ca e riscant sa nu ii vaccinez....

#3033
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Si eu intrebare. Maine merg la tara. Puii au cam 2 luni si jumatate. Mananca mai putin, mananca dude si tot ce gasesc prin curte (in afara de mancarea lor normala) si au inceput sa faca kaka apos. Vreau sa le dau coccistop in apa. Care e schema de tratament acum?

Si la cat timp de la terminarea tratamentului putem sa sacrificam din ei?

Edited by anasstasia, 18 June 2015 - 19:56.


#3034
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e nicio schema, acum deja sunt maricei si nu ar trebui sa mai aiba astfel de probleme. Deci nu da aiurea medicamente.
Altfel, doza la care te referi e 1.5 ml/l, 2 zile.
Timp de asteptare habar n-am, prospect.

Vaccinul e antipesta, il faci cand poti, cat mairepede, se face incepand cu 1 zi

Edited by parintele, 19 June 2015 - 07:06.


#3035
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salut părinte, ăștia de la agro ziceau ca sunt vaccinați trivalent, mareck pseudopesta și nu mai știu eu ce...  Se repeta vaccinul? În rest daca stau cu ciocul un pic deschis... O fi ceva? Alte vaccinuri ff importante?  Repet ii cresc pt consum..
Nu ii vand în viu..

#3036
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Aia cu ciocu e probabil de la caldura, daca nu haraie, sranuta, scutura din cap.
Nu stiu daca vn sau nu vaccinati, eu ii vaccinez antipesta, in rest nu prea ca e complicat de facut rost de vaccinuri si nu e risc major, cand e cate o problema clar ma agit si fac rost...asta rar, o data la cativa ani.


#3037
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Antipesta? Se pit lua și de noi? Sai numai de veterinar?

#3038
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Parinte au parintii pui(carne si kabir) si de vreo saptamana nu prea au pofta de mancare(le dau crupe de porumb si orz)in apa albastru ,is vioi fug dupa gaze,verdeata daca le dau mananca...stau intr un tarc afara de aprox.10x6   38 de pui de vreo 2 luni  si prin curte 1 / 2 ore pe zi

Le mai luam de la farmavet concentrate de amestecat in mancare dar de vreo luna nu le au mai dat nimic...daca le pun calciu nici ca mananca...ce sfat imi poti da?

#3039
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Imi permit sa iti raspund eu ca am trecut prin asta. De cand cu iarba, dovleceii si alte verdeturi de prin gradina, uroaie mananca doar seara si dimineata la prima ora, in rest abia se mai opreste cate unul pe la hranitori. Daca e foarte cald afara, iar nu prea mananca. Cred ca nu au nimic, e chestie de 'gusturi'
Nici eu nu le mai pun in uroaie decat calciu vitaminizat

#3040
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Asa o fi :) chestie de gusturi...calciu e mai mult o pierdere fiind mai fin si ramane mai mult la urma ..

#3041
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 parintele, on 11 iunie 2015 - 23:59, said:

Am cantarit bobocii de rata. Ieri au facut 3 saptamani. Cei mai rasariti au 1150-1200. Superincantat sunt de ei.
Salut,

Mie mi-a ologit una din rate. Ale mele au facut 3 saptamani vinerea trecuta. II pot da ceva sa-si revina?

Mentionez ca hrana a fost viva bio de la agroland, ce mi-au recomandat ei pentru rate, insa au mai ciugulit si mancare de la puii de curca ca se mai tineau dupa curci. Alta cazua ma gandesc sa fi fost de la ploile din ultima vreme ca au stat inrt-una numai unde se strangea apa.

Anul trecut nu am avut problema asta cu ratele.

#3042
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Legat de calciu acesta poate fi și dizolvat în apa de baut

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate