Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

bilet la ordin in banca neacoperit

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009
ce se intampla daca intra un bilet la ordin in banca si nu am bani in cont.
mentionez ca sunt administrator al firmei si asociat cu 50% si am semnat biletul la ordin...
ma intereseaza daca intru ca persoana fizica in crb (rau platnici) si ce repercursiuni sunt...
dealtfel mentionez ca voi face plata sumei in o saptamana...dar deja biletul este bagat...

#2
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 25.02.2009

 republikbanat, on 19th July 2009, 20:46, said:

ce se intampla daca intra un bilet la ordin in banca si nu am bani in cont.
mentionez ca sunt administrator al firmei si asociat cu 50% si am semnat biletul la ordin...
ma intereseaza daca intru ca persoana fizica in crb (rau platnici) si ce repercursiuni sunt...
dealtfel mentionez ca voi face plata sumei in o saptamana...dar deja biletul este bagat...
Din câte stiu daca semnezi cec fara acoperire se considera înselaciune si intra sub incidenta codului penal si esti pasibil de puscarie

#3
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009

 PHOENIX_GUARDIAN, on 19th July 2009, 20:49, said:

Din câte stiu daca semnezi cec fara acoperire se considera înselaciune si intra sub incidenta codului penal si esti pasibil de puscarie

nu este fila cec...este bilet la ordin...

#4
infotrino

infotrino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.03.2009

 republikbanat, on 19th July 2009, 20:46, said:

ce se intampla daca intra un bilet la ordin in banca si nu am bani in cont.
mentionez ca sunt administrator al firmei si asociat cu 50% si am semnat biletul la ordin...
ma intereseaza daca intru ca persoana fizica in crb (rau platnici) si ce repercursiuni sunt...
dealtfel mentionez ca voi face plata sumei in o saptamana...dar deja biletul este bagat...

Ca persoana fizica nu intri in crb ci doar firma va fi inscrisa in baza de date a bancii nationale si care te va influenta pe viitor in dosarele de credit si la unele licitatii publice(dar nu neaparat), in schimb daca firma plateste pana la urma se poate considera ca  nu a fost cu intentie. Iar tu ca administrator raspunzi doar in fata legii, sau daca te dau altii in judecata..

#5
vip72

vip72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2007

 republikbanat, on 19th July 2009, 20:46, said:

ce se intampla daca intra un bilet la ordin in banca si nu am bani in cont.
mentionez ca sunt administrator al firmei si asociat cu 50% si am semnat biletul la ordin...
ma intereseaza daca intru ca persoana fizica in crb (rau platnici) si ce repercursiuni sunt...
dealtfel mentionez ca voi face plata sumei in o saptamana...dar deja biletul este bagat...
...simplu, vb cu cei carora tre sa le faci plata sa-l incasese dupa ce bagi banii in cont...in situatia in care ei nu sunt de acord...nu prea e bine ;)

#6
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009

 vip72, on 19th July 2009, 22:20, said:

...simplu, vb cu cei carora tre sa le faci plata sa-l incasese dupa ce bagi banii in cont...in situatia in care ei nu sunt de acord...nu prea e bine ;)

pai daca erau de acord nu mai faceam acest topic....

chiar nu stie nimeni de pe aici?

#7
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Daca nu sunt bani in cont intri in incidenta bancara !
In principiu nu patesti mare lucru, numai ca nu vei mai putea lucra cu instrumente de plata, adica bacile nu-ti vor mai da bilete la ordin sau cece-uri !

Insa incearca sa vorbesti totusi cu ei, si da-ne si noua detalii, ce suma este, si ce data are de scadenta
Eventual vorbeste cu proprietarul biletului si schimba-l pe cel vechi cu altul nou, chiar cred ca se poate rezolva, acum depinde si de sume, daca e vorba de miliarde atunci poate e mai greu.

Le faci un OP pe ce bani ai acum tu disponibil, si pe restul le dai alt bilet la ordin, sau ceva de genul asta.
Insa ai grija la data scadenta a actualului bilet, biletele se deconteaza mai rapid decat cec-urile, si de obicei se depun cu cateva zile inainte de scadenta in banca pentru a se incasa.

bafta multa !

#8
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009

 tavktm, on 21st July 2009, 22:02, said:

Daca nu sunt bani in cont intri in incidenta bancara !
In principiu nu patesti mare lucru, numai ca nu vei mai putea lucra cu instrumente de plata, adica bacile nu-ti vor mai da bilete la ordin sau cece-uri !

Insa incearca sa vorbesti totusi cu ei, si da-ne si noua detalii, ce suma este, si ce data are de scadenta
Eventual vorbeste cu proprietarul biletului si schimba-l pe cel vechi cu altul nou, chiar cred ca se poate rezolva, acum depinde si de sume, daca e vorba de miliarde atunci poate e mai greu.

Le faci un OP pe ce bani ai acum tu disponibil, si pe restul le dai alt bilet la ordin, sau ceva de genul asta.
Insa ai grija la data scadenta a actualului bilet, biletele se deconteaza mai rapid decat cec-urile, si de obicei se depun cu cateva zile inainte de scadenta in banca pentru a se incasa.

bafta multa !

ms mult de informatii....
nu este vorba de o suma mare...de 2200 ron...cei de la tiriac leasing au bagat biletul in banca...am incercat sa vorbesc cu ei dar au spus ca asa este contractul, asa este procedura, etc...cand am luat auto in leasing m au pus sa semnez si sa stampilez 48 bilete la ordin...acuma am probleme si nu am incasat de cateva luni si nu am putut sa le fac plata...au bagat biletul...

ma interesa daca intru si eu ca administrator la incidenta de plata...ca pers fizica...ca pe persoana fizica poate vreau sa iau un credit sau ceva...

nu imi pasa foarte tare ca pe firma intru in incidenta de plata...putine firme pe criza asta nu au incidente de plata...bineinteles ca voi achita suma de 2200 ron...dar cand incasez si eu...

#9
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

 republikbanat, on 22nd July 2009, 11:38, said:

ms mult de informatii....
nu este vorba de o suma mare...de 2200 ron...cei de la tiriac leasing au bagat biletul in banca...am incercat sa vorbesc cu ei dar au spus ca asa este contractul, asa este procedura, etc...cand am luat auto in leasing m au pus sa semnez si sa stampilez 48 bilete la ordin...acuma am probleme si nu am incasat de cateva luni si nu am putut sa le fac plata...au bagat biletul...

ma interesa daca intru si eu ca administrator la incidenta de plata...ca pers fizica...ca pe persoana fizica poate vreau sa iau un credit sau ceva...

nu imi pasa foarte tare ca pe firma intru in incidenta de plata...putine firme pe criza asta nu au incidente de plata...bineinteles ca voi achita suma de 2200 ron...dar cand incasez si eu...
se considera incident de plata minor,nu esti afectat ca pers fizica,doar ca firma cum s-a mai spus mai sus.iar daca nu vor sa le faci plata prin cont te duci la ei si platesti cash,iar luna care vine vei plati o penalizare,cea din contract,in plus fata de rata de leasing

#10
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009

 marian36, on 22nd July 2009, 11:45, said:

se considera incident de plata minor,nu esti afectat ca pers fizica,doar ca firma cum s-a mai spus mai sus.iar daca nu vor sa le faci plata prin cont te duci la ei si platesti cash,iar luna care vine vei plati o penalizare,cea din contract,in plus fata de rata de leasing

ms frumos!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate