Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Cumparare masina doar pt 2 luni

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
naminator2003

naminator2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 14.12.2005
Salutare!

Vreau sa intreb si eu aici niste chestii in legatura cu cumpararea unei masini SH.
Dupa semnarea actului de vanzare cumparare, vanzatorul imi da masina. Dar in acelasi timp el o si radiaza de pe numele lui, si o scoate de la impozit de la primarie.

Din acel moment eu cat timp mai pot circula cu numerele de inmatriculare ale lui (cele vechi), intrucat eu nici n-as vrea sa le schimb. Trebuie sa o inmatriculez pe numele meu?

Intreb toate astea deoarece masina va fi pe numele meu o perioada scurta, aproximativ 2 luni, apoi o voi vinde la un prieten, care e innebunit dupa ea, dar momentan nu are bani.


Mai are rost sa fac toate actele pe numele meu, doar pentru 2 luni, sau pot circula cu ea pe numerele vechi, avand doar contractul de V-C, apoi facand alt contract cu prietenul meu, urmand ca el sa se descurce?

Scuzati expirmarea cam aiurita, dar chiar nu ma pricep la legi si altele de gen, si as vrea sa circul cu masina pe strada fara sa am probleme cu politia.

Multumesc.....

#2
robertcristian

robertcristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 17.07.2009
Cred ca cel mai bine sa faci direct actele pe numele prietenului (poate faceti 50/50 la bani) dar treb sa fie "prieten adevarat" ca s-ar putea sa nu recuperezi banii. Numerele raman . . . e mult de alergat si sa o inmatriculezi pe numele tau si sa o vinzi cam naspa, se poate dar e multa birocratie.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.087
  • Înscris: 24.02.2006
din momentul vanzarii poti sa folosesti masina pt 30 de zile, fara a o inmatricula pe numele tau. in timpul asta trebuie sa-ti faci RCA pe numele tau.

#4
naminator2003

naminator2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 14.12.2005
1.Si daca fac RCA pe 6 luni, il fac pe numele meu, dar prietenul caruia o sa ii vand masina pe urma, o sa ii mai fie valabil RCA-ul? sau trebuie sa reziliez eu RCA-ul, imi returneaza suma conforma a cat timp a mai ramas, si apoi face el alt RCA pe numele lui?

2. Sunt obligat sa o inmatriculez pe numele meu? dupa ce o cumpar, fac actul de V-C, si el o radiaza din posesia lui? adica masina devine fara proprietar? si peste o luna nu mai ai voie sa circuli cu ea?

#5
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 517
  • Înscris: 24.11.2006
1. RCA nu stiu daca poti sa ii faci pe numele tau pana cand masina nu este inmatriculata pe numele tau, eventual poate sa te treci la utilizator. Nu cred ca iti mai returneaza ceva RCA-ul, de regula se face act de vanzare cumparare, iti plateste si eventual il innoiti in fiecare luna, daca vrei sa profite de asigurarea inca valabila. Contractul este tipizat, il downloadezi de pe net. Dupa ce trece luna il rupeti si faceti altul, sau si-l face singur semnand (mai cu grija) si in locul tau. Nu este necesara manevra asta decat daca respectivul are de gand sa iasa cu masina din tara, in rest, in tara nu sunt probleme, puteti sa faceti actele cand expira RCA-ul. Corect ar fi ca dupa ce expira RCA-ul (6 luni) si masina a fost in posesia lui, sa iti plateasca procentual din impozitul pe masina.

2. poti sa te intelegi cu vanzatorul sa faci aceeasi manevra, insa e mai greu daca nu sunteti prieteni/cunoscuti. Poti sa circuli cu ea, daca are toate actele in regula (asigurare, ITP) insa la inmatriculare, in baza datei contractului de V-C, daca au expirat cele 30 de zile, vei primi o amenda de la primarie cand vei inmatricula masina. Cuantum 50-60 RON parca, nu e mare in orice caz. Daca masina mai are doar 1 sau 2 luni de RCA nu cred ca merita.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.087
  • Înscris: 24.02.2006
1. da, faci pe numele tau; dupa ce vinzi masina poti cere asiguratorului sa-ti dea inapoi banii pt perioada ramasa

saxx, tu vorbesti din ce-ai visat de curand sau cum? evident ca poti sa faci RCA pe numele tau desi nu esti proprietarul masinii si evident ca banii pe perioada de valabilitate ramasa dupa vanzarea masinii se returneaza, scrie asta si ordinul cu normele pt RCA


2. legal esti obligat sa o inmatriculezi fiscal, nu si in circulatie. adica trebuie sa platesti impozit pe ea, dar nu te obliga nimeni sa circuli cu ea.

naminator, tu esti sigur de ce vrei sa faci? o gramada de alergaturi si acte pentru ce? pentru ca prietenul ala al tau sa aiba la dispozitie o masina pe care s-ar putea sa nu o mai vrea dupa trecerea celor 2 luni?

#7
naminator2003

naminator2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 14.12.2005
Astazi deja am facut actul de vanzare cumparare. Vanzatorul a mai luat fisa de inmatriculare sa obtina stampila de la primarie ca a scos-o de la impozit, si apoi ma duc si eu la primarie sa o iau la mine pe impozit, sa imi puna stampila pe aceeasi fisa (ca mi-o impun mie, sau cum s-o zice).

Proprietarul scrie pe talon (certificatul de inmatriculare), instrainat la... numele meu... din data de....

Imi fac RCA pe numele meu, si am inteles ca pot circula pe baza actelor astora o luna cu masina, fiind perfect legal. Apoi trebuie sa fie inmatriculata pe numele meu ca sa mai pot merge cu ea. De aici am putea sa luam numere provizorii, sau sa o las in garaj.

Apoi, cand vand masina la prieten, peste vreo 2 luni, facem iar act de V-C si  fisa inmatriculare. Ma duc eu la primarie sa o scot de la impozit de la mine, apoi se duce prietenul si o trece la el la impozit, si isi face el treburile cu inmatricularea pe numele lui.


E corect ceea ce vreau sa fac? se poate?

#8
naminator2003

naminator2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 14.12.2005
Nu stie nimeni daca se poate face ce zic mai sus?

Mutumesc .....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate