Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Interpretarea scrisului de mână

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Candva am avut o carte despre interpretarea scrisului de mana, nu imi mai amintesc detalii dar era ceva de genul scris mare-->persoana generoasa, scris mic-->zgarcit, avea descrieri separate la forma literelor, etc.

Are cineva cunostinta despre cum se interpreteaza scrisul?

#2
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Soro, trebuia să deschizi la tine în ogradă topicul ăsta, că ține de psihologie, nu de paranormal.  :roflmaofast:
Ai putea să începi de la origini - Essais sur la psychologie de la main - M. Vaschide. El a fost fondatorul chirologiei și de aici s-a ajuns și la studierea scrisului.

#3
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Eu nu sunt lamurita, interpretarea scrisului e ceva stiintific sau e ca datul in bobi?

#4
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
E în ograda psihologului.  :) Nu-i chiar matematică, dar nici ghici ciupercă.

Oricum, interpretarea scrisului trebuie corelată și cu alte teste, în explorarea personalității.
Nu-i suficientă numai ea. Nu oferă extrem de multe informații.

#5
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Ceva online, ceva cu poze, niste principii generale?

#6
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Habar n-am, dar trebuie să fie. Ai căutat?
Dacă ții neapărat, o să scriu eu câteva idei generale.

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Scrisul meu ține de paranormal!  -_-

#8
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 ripper, on 19th July 2009, 11:33, said:

Scrisul meu ține de paranormal!  -_-
Si al meu e paranormal, de asta m-a luat fixatia. In linii mari e acelasi de vreo 10 ani dar se modifica in functie de dispozitie si perioade, adicalea pot sa-mi dau seama destul de bine ce stare aveam cand am scris o anume hartie.

#9
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
M-a interesat întotdeauna aspectul ăsta.

http://www.scribd.co...nalitatea-umana

Mai ales asta :

Scrierea în boli nervoase și mintale
Nevroza de angoasă
Nevroza fobică
Nevroza isterică
Nevroza obsesivă
Paranoia
Schizofrenia
Sindromul de abandon
Personalitatea narcisiacă
Perversiunea
Viol și atentat la pudoare
Alcoolismul
Toxicomania
Anorexia nervoasă
Bulimia
Senescența
Scleroza în plăci

Edited by Versus76, 19 July 2009 - 10:43.


#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Respectiv oribil sau frumos - stare de spirit și nu numai proastă sau bună! Da... așa e la orice om, bănuiesc :)

 maltese, on 19th July 2009, 11:35, said:

Si al meu e paranormal, de asta m-a luat fixatia. In linii mari e acelasi de vreo 10 ani dar se modifica in functie de dispozitie si perioade, adicalea pot sa-mi dau seama destul de bine ce stare aveam cand am scris o anume hartie.


#11
sebike

sebike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 25.05.2009
tema asta mai putea apartine si de medicina, pentru ca multe boli schimba scrisul.

#12
Ovy123456789

Ovy123456789

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 12.01.2009
aplecarea scrisului spre stanga denota inclinatie spre trecut, conservatorism si centrare pe sine;
aplecarea scrisului spre dreapta, denota perespectiva spre viitor, altruism, optimism.;
scrisul grupat in partea de sus a paginii, grafologii o traduc ca fiind al unei persoane imaginative, spirit constient, a carui activitate psihica este dominanta;
scrisul grupat in partea de jos a paginii, este al unei persoane cu predilectie inconstienta, orientata spre materie si fizic;
scrisul colturos este semnul unui refuz sau a unei greutati de adaptare;
scrierea simpla (fara amploare) – sinceritate, modestie, claritate intelectuala, dar daca are monotonie in forme indica lipsa de fantezie, ariditate.
scrierea ampla – forta, fantezie, iar daca este ampla dar intr-o scriere nearmonica, banala, denota slabiciune si confuzie in gandire
floricelele, adaugirile, trasaturile complicate (exagerate)denota exagerarea intereselor, supraestimarea detaliilor si uneori disimulare.
scrierea mare (peste 3 mm), inalta sau larga- entuziasm, exaltare, lipsa de concentrare, dar si orgoliu, aroganta sau mania grandoarei.
scrierea mica (sub 2 mm) – realism. obiectivitate, precizie, umilinta, modestie, respect, dar si lipsa de elan, inflexibilitate, teama, indoiala de sine;
scrierea crescanda – naivitate, spontaneitate, incapacitate de a intelege pe altii;
scrierea stransa – autocontrol, moderatie, economie, egocentrism
scrierea larga – ambitie, franchete, sociabilitate dar si superficialitate.
Sunt multe alte caracteristici ale scrisului care prin combinare pot duce la un “portret robot” al celui care a scris. Toate caracteristicile au atat componete pozitive cat si negative. Nu exista un scris perfect sau ideal.

Cu atat mai mult cu cat incercarea de a ne controla scrisul in ideea de a aparea altfel decat suntem, este sortit esecului, deoarece mecanismele neurologice si motorii care dicteaza scrisul se automatizeza in timp, iar “trucarea” lor devine extrem de grea daca nu chiar imposibila.

Ce usurare insa ca s-a inventat masina de scris si calculatorul!

Am dat copy-paste :D
Sursa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate