Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Cultura romana - o cultura slava?

- - - - -
  • Please log in to reply
1684 replies to this topic

Poll: Cultura romana - cultura slava? (208 member(s) have cast votes)

Cultura romana - cultura slava?

  1. mai putin de 10% (70 votes [33.65%])

    Percentage of vote: 33.65%

  2. 30% (80 votes [38.46%])

    Percentage of vote: 38.46%

  3. 60% (36 votes [17.31%])

    Percentage of vote: 17.31%

  4. 90% (22 votes [10.58%])

    Percentage of vote: 10.58%

Vote Guests cannot vote

#559
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

 alalaltu, on 5th August 2009, 15:15, said:

La sud mai degraba invers. Insa aici intram deja in sfera topicului "Originea romanilor".
Adica tu vrei sa spui ca la SUD influentele latine sunt mai mari ca la noi (daca la asta te referi e cea mai mare aberatie). Ca sa sti din tarile de la SUD de noi nu au nici 40% cuvinte latine iar noi avem deja peste 60% plus ca majoritatea de acolo folosesc litere chirilice. Pai in originea romanilor ar trebui sa intre si asta ca ce discutam noi aici e un factor principal in originea romanilor.

P.S. Am auzit ca daci vorbeau limba latina cu mult inainte sa fie cuceriti de romani.

Edited by Thor3, 05 August 2009 - 14:26.


#560
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Tu vorbesti de 2009. Nu uita ca limba romana s-a scris timp de secole cu caractere chirilice. Si daca imi poti spune ce limba s-a vorbit preponderent in jurul anului 800 la nord SAU la sud, esti doctor!

Edited by alalaltu, 05 August 2009 - 14:34.


#561
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007

 alalaltu, on 5th August 2009, 13:40, said:

Nu e chiar offtopic. E o chestie foarte interesanta peste care am dat si pentru care nu am explicatie. Dau un exemplu si poate cineva imi explica:

romana: cal - calul

italiana: cavallo - il cavallo (similar se formeaza in franceza si spaniola)
germana: Pferd - das Pferd
rusa: konj -konj

Observati diferenta? Nu seamana cu nici un grup lingvistic din cele de mai sus. Oare de ce? In schimb e aceeasi forma ca si in maghiara sau in limbile turanice:

lo - lovat

Aici nu e vorba de gen ci de atasarea articolului hotarat la sfarsitul cuvantului. Limba romana este singura dintre cele romanice care are articolul hotarat enclitic. Pe langa limba romana, limbile scandinave au articolul hotarat enclitic probabil si cateva dintre cele balcanice(nu stiu - nu ma pronunt). Nu-s sigur dar cred ca si limba aramaica are de asemenea articol hotarat enclitic.

Edited by flaviux, 05 August 2009 - 14:43.


#562
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

 alalaltu, on 5th August 2009, 15:33, said:

Tu vorbesti de 2009. Nu uita ca limba romana s-a scris timp de secole cu caractere chirilice. Si daca imi poti spune ce limba s-a vorbit preponderent in jurul anului 800 la nord SAU la sud, esti doctor!
Se vorbea o latina stalcita, exista dovezi din ani 700 cu scrieri in latina. In Nord erau si popoare migratoare dar localnici aveau baza tot in latina chiar daca nu era ca cea originala.

Edited by Thor3, 05 August 2009 - 15:00.


#563
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Preponderent? La sud de dunare exista inscriptii latine, la nord n-avem nimic. Slavii oricum nu scriau. Glagolitica exista deabia din sec.9. Dar, cum zicem, subiect pentru alt topic.

#564
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 ego_zenovius, on 4th August 2009, 21:23, said:

"ba" cu sensul de "da"? nu stiam ca in maramures "ba" are acest sens. oricum, in rest peste tot are sensul de "nu": da ori ba? - intrebi cand vrei sa ai un raspuns clar. sau "voda da si hancu ba" - ramasa de pe vremea unei revolte boieresti impotriva lui duca voda, condusa de un boier hancu.

NU ai inteles deloc.

Ba! inseamna tot NU! dar este folosit intr-o forma/ expresie afirmativa:

- Nu ai fost la Mare anul acesta ?!
- Ba! am fost anul acesta la mare !  =  Ba da! am fost anul acesta la mare !  :naughty:


DA! s-ar putea sa aiba legatura cu "Dao"(LAT.)-a da -----------> a-ti da acceptul !!!

Ba! -este 100 % SLAVO-scito-baltic.


 alalaltu, on 4th August 2009, 21:25, said:

Astea-s interjectii. Insa "da" e folosit in orice dialect romanesc.

Pacat ca este o forma recenta!  :D

 alalaltu, on 5th August 2009, 16:12, said:

Preponderent? La sud de dunare exista inscriptii latine, la nord n-avem nimic. Slavii oricum nu scriau. Glagolitica exista deabia din sec.9. Dar, cum zicem, subiect pentru alt topic.

Inscriptiile de la Napoca, Porolisum, Apulum, etc, "nu exista" ?!  :lol:

Edited by Cyber-sapiens, 05 August 2009 - 16:20.


#565
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

 anoano, on 5th August 2009, 13:42, said:

Nu stiu cum se face dar iar se ajunge la problema limbii romane, va rog discutati despre cultura si istorie, am precizat in thread de nenumarate ori deja dece limba nu poate fi folosita exclusiv pentru a determina o cultura sau o istorie. Un aristocrat englez si chinez din hong kong vorbesc aceeasi limba dar evident nu fac parte din aceeasi cultura. Relatia intre cultura romana si cea latina este cam de aceeasi natura ca si cea britanica fata de hong kong. Un pic de influenta si aceea acum 2000 de ani.
Chinezii nu se pot pretinde moștenitori ai Imperiului Englez, că nu au dat nicio regină, - nici măcar vreun amant de regină. Românii au avut o perioadă când au dominat în Imperiul Roman, sunt moștenitorii lui firești, de fapt ultimii. De aia îi și poartă numele.

 alalaltu, on 5th August 2009, 14:40, said:

Nici eu nu stiu. Maghiara mea de balta e suficienta sa inteleg ce vrea vamesul sau vanzatoarea/chelnerita. Iar cu albanezii ma mira ca inca nu s-a pus nimeni in mod serios pe treaba sa elucideze misterul. Teorii exista, insa lipsesc dovezile la ei ca si la noi.
Ba s-au pus destui pe treabă. Tema este a limbilor din „familia balcanică" (româna, bulgara și albaneza - adică... toate din Balcani care au influență latină, adică veche românească). Totuși cea mai de sus împărțire a limbilor romanice nu pune româna  de o parte și restul de alta, ci româna cu dialectele italiene sudice intră într-o  ramură și restul limbilor romanice,  mai vestice, intră în cealaltă ramură.

#566
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 Cyber-sapiens, on 5th August 2009, 16:10, said:

Inscriptiile de la Napoca, Porolisum, Apulum, etc, "nu exista" ?!  :lol:

In sec. VII-VIII? Sa le vad si eu!

#567
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

 alalaltu, on 5th August 2009, 14:49, said:

Pai nu. In latina ambele is caballus. Si mai mult, e vorba de latina vulgara, deoarece in latina clasica ambele forme erau equus. Caballus era de fapt "martoaga".
Latinii nu aveau articol hotărât. Articolul hotărât a apărut din prescutarea lui  „ille caballus” (acel cal), respectiv, la români, „caballus, ille” (cal, acela). Drumul lingvistic este în esență aceleași la toți romanicii, diferențele sunt mai mici decât par. Influența balcanică pare să fie de prioritate acordată substantivului în raport cu  adjectivul (care arată un mod de gândire). Francezii și rușii zic „frumoasă fată” (belle fille, krasivaya devochka), noi zicem „fată frumoasă”, „fata aceea” nu  „aceea fată”. Pentru strămoșii noștri pare să fi fost mai importantă existența a ceva, decât calitățile acelui „ceva”. După cum se vede limba denotă un mod de gândire, un fundament al culturii.

Edited by Pierde_verile, 05 August 2009 - 17:33.


#568
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 alalaltu, on 5th August 2009, 18:14, said:

In sec. VII-VIII? Sa le vad si eu!

Vrei sa spui inainte de 717 si dupa 814, caci in acest interval nu exista nici un Imperiu Bizantin in Europa decat prin Grecia.  :naughty:

#569
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Napoca, Porolisum, Apulum? In care imperiu bizantin erau alea?

#570
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Thor3, on 5th August 2009, 13:33, said:

Acolo cu limba germana imi recunosc greseala dar am scuza ca nu stiu gemana...
dar n-ai nicio scuza sa te bagi in ceva ce nu cunosti.
iar daca te chiama Thor ar cam trebui sa le ai pe astea cu "der, die, das", cel putin ca sa-i poti combate intr-un topic precum asta pe aia cu "davai ceas" (ma refer la anoano, of course)

vorba lui Tanase:

Rău era cu "der, die, das"
Da-i mai rău cu "davai ceas"

chiar asa, anoano, ce parere ai de imaginea soldatului sovietic ramasa in mentalul colectiv romanesc - purtand cate 4-5 ceasuri furate pe fiecare mana.
bunica-meu imi povestea ca a vazut in timpul razboiului un rusnac avand agatat la gat, pe post de ceas, un manometru luat de pe o locomotiva.

#571
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 alalaltu, on 5th August 2009, 19:29, said:

Napoca, Porolisum, Apulum? In care imperiu bizantin erau alea?

Cel putin se gasesc pe teritoriul tarii noastre si nu prin Grecia, Italia ori prin Palestina ori Algeria.  :naughty:

#572
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

 ego_zenovius, on 5th August 2009, 19:56, said:

chiar asa, anoano, ce parere ai de imaginea soldatului sovietic ramasa in mentalul colectiv romanesc - purtand cate 4-5 ceasuri furate pe fiecare mana.
bunica-meu imi povestea ca a vazut in timpul razboiului un rusnac avand agatat la gat, pe post de ceas, un manometru luat de pe o locomotiva.

Iar unii dintre ei se spalau in closet nestiind ce e cu apa aia acolo pentru ca nu mai vazusera asa "instalatii" pana atunci. Dar sa fim seriosi, istoria si cultura slavilor inseamna mult mai mult decat imaginea soldatului sovietic badaran, la urma urma comunismul a fost o trauma si pentru rusi si le-a fost impus si lor asa cum ne-a fost impus si noua. Dar asta e alta discutie.

Edited by tihomir, 05 August 2009 - 19:13.


#573
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

 ego_zenovius, on 5th August 2009, 19:56, said:

dar n-ai nicio scuza sa te bagi in ceva ce nu cunosti.
iar daca te chiama Thor ar cam trebui sa le ai pe astea cu "der, die, das", cel putin ca sa-i poti combate intr-un topic precum asta pe aia cu "davai ceas" (ma refer la anoano, of course)

vorba lui Tanase:

Rău era cu "der, die, das"
Da-i mai rău cu "davai ceas"

chiar asa, anoano, ce parere ai de imaginea soldatului sovietic ramasa in mentalul colectiv romanesc - purtand cate 4-5 ceasuri furate pe fiecare mana.
bunica-meu imi povestea ca a vazut in timpul razboiului un rusnac avand agatat la gat, pe post de ceas, un manometru luat de pe o locomotiva.
Pai m-am bagat ca nu asa se defineste genul neutru la noi sau in limba latina, daca tu crezi ca asa se defineste genul neutru mai invata gramatica. Thor este zeu din popoarele nordice nu din germania ca sa sti, iar ca sa am un nick nu trebuie sa cunosc o limba intreaga.

P.S. Tu crezi ca nu ma pot combate intr-un topic ca asta? Pai din cate vad sunt multe aberatii pe topicul asta iar uni dintre ei ii contrazic chiar si pe istorici si arheologi care totusi au facut studii serioase pe domeniul asta. Daca o tinem in felul asta se va ajunge sa se spuna ca noi am venit din Asia iar slavi au fost aici. In fine fiecare isi spune parerea dar mai documentati-va inainte (si eu am gresit dar nu am ajuns la asemenea aberatii mari)

Edited by Thor3, 05 August 2009 - 19:50.


#574
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Fiindca limbile romanice, la fel ca si cele slave, nu cunosc substantivul neutru ci folosesc alte modalitati.

#575
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

 Thor3, on 5th August 2009, 20:42, said:

Daca o tinem in felul asta se va ajunge sa se spuna ca noi am venit din Asia iar slavi au fost aici.

S-a spus si asta pe un alt topic, stai linistit. :D

#576
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 Cyber-sapiens, on 5th August 2009, 19:08, said:

Cel putin se gasesc pe teritoriul tarii noastre si nu prin Grecia, Italia ori prin Palestina ori Algeria.  :naughty:

Eu am zis in jurul anului 800. Dar daca vrei "coboram stacheta". 600.

Edited by alalaltu, 05 August 2009 - 20:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate