Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Sfaturi pentru compartimentarea unei locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#55
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postbobodinvs, on 28th November 2009, 20:52, said:

Legat de schita, nu gasim o solutie ca intrarea in casa sa nu dea direct in dormitor?Ca poate e usa deschisa si unul ....cu...

Tocmai de aia patul si sifonierul  e pozitionat , astfel incat sa optureze imaginea produsa la deschiderea ushii principale , cat si a curentului produs de aceasta.  La deschiderea ushii , se va vedea doar biroul cu cineva la calculator (asta daca usa de la dormitorul mic , e deschisa ).
In fine...astazi am sa-ti mai fac o varianta - doua (in functie de timpul disponibil ) .

#56
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
poftim , bobo

ps. o sa-l rugam si pe raduku sa-si rupa din timpul lui , sa ne faca o schita ...ca la dat cu parerea , se pricepe foarte bine :D
banuiesc ca acum va avea observatii legate de usille de acces :)

Attached Files


Edited by cheta06, 29 November 2009 - 11:50.


#57
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
o sa deschid si eu un topic gen "studiu de fezabilitate" daca ii pot spune asa despre casa pe care vreau sa o costruiesc si sa gasim pareri si opinii despre acel plan compartimentari ceva gen cum face bobo

bobo ai foarte multe otiunii de unde sa alegi,dar vad ca pana acum ca punkt si cheta au cele mai bune planuri dar sa vedem pana la urma cum o sa iasa in varianta finala si agreata de tine

cheta ce program folosesti pentru a face acele schite?

#58
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
un programel cu care poti face rapid schitele de care ai nevoie : archicad
toate variantele facute , sunt cat mai simple , avand doar functionalul cat mai util ; daca ma apucam sa fac tot felul de nebunii cu nise , dulapuri incastrabile , un bowindow , terasa cu iesire din bucatarie etc etc ..era ceva mai deocheat ..dar mai bine tac , ca dupa aia nu ma scap de bobo :D
daca castiga vaslui ul campionatul , atunci ii fac si propuneri mai complexe :)
asa ca....hai vaslui-ul !

Edited by cheta06, 29 November 2009 - 18:54.


#59
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Pai nu e rau ce ziceti voi,ca si mie mi-ar place o casa cu spatii mari,suprafete vitrare mari,terase,bowindow (eu stiam ca le zice bay-window,e acelasi lucru sau sunt 2 lucruri deferite...?),lucarne in acoperis,fatada placata cu piatra,obloane ornamentale din lemn,mobila din lemn masin,blaturi din granit,parchet din cires brazilian si....alte nebunii, DAR,totul se rezuma la cati bani vrei sa cheltui.
La casa pe care o am facuta deja (trandafir si bors cu stir  :lol: ,vorba lu aki) am ajuns deja la 50 000 de euro cheltuiti ,inclusiv terenul,actele si constructia pana la faza care e acum.Estimez ca m-ar mai costa cam 10- 15 000 de euro ca sa o aduc la cheie,fara nebunii din cele enumerate mai sus.
Acuma,dupa ce am tot studiat pe forum, ma mananca rau sa mai fac una,pt ca am un teren care sta degeaba.Am vorbit cu cineva sa aduc lemn din USA,insa depinde de pretul la care vom ajunge,daca o sa cumpar,pt ca as iesi foarte avantajos sa o fac eu in stil american ,cu mana mea,mai putin fundatia,unde nu prea stiu daca m-as baga.Daca nu....urmez exemplul lui petre69, BCA +stalpi si centuri din beton armat.
Din aceasta cauza,caut sa gasesc solutia optima intre:
-simplitatea compartimentarii ( mi-ar fi mai usor de pus in practica) si functionalitate;
-cost pt realizare;
-obtinerea unui confort optim si costul obtinerii acestuia.
Cum am zis mai sus ,practic,caut un apartament cu 3 camere spatios,garaj,curticica pt un ciobanesc(romanesc ,german sau caucazian -ordinea e aleatorie) care sa nu coste prea mult punerea in practica si la care sa nu ma copleseasca cheltuielile lunare pt intretinere.

Pana acum,dintre schitele de la cheta,cea mai draga imi este BOBO3,cea cu 2 camere.Poate as inversa baia cu camera tehnica si as mari-o  putin.Astfel as usura realizarea instalatiei sanitare de evacuare si ar fi mai echilibrat traseul conductelor de la centrala termica (in stanga dormitoare,in dreapta spatiul de zi) desi e ok si acuma.

As vrea sa ramana bani sa mai fac si alte lucruri in viata decat sa-i ingrop pe toti in moloz si betoane si nici nu sufar de vreo manie de a arata lumii ce casoaie si ce instarit sunt eu.Daca o sa ma incurce banii vreodata in viata,pot atunci sa ma arunc la ceva mai mare si impunator,dar pana atunci...
O fi bine ce zic eu?

#60
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Am modificat putin schita lui cheta,am marit bucataria pt a iesi la nivel cu dormitorul si acoperisul sa fie in 2 ape cu rupere de nivel la partea din fata a acoperisului in zona garajului.Se duc banii economisiti de la simplificarea acoperisului in plusul de spatiu util la bucatarie.
Attached File  aki_modificat.jpg   67.67K   188 downloads
Cum e?

Edited by bobodinvs, 17 December 2009 - 08:00.


#61
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Salutare. Sper ca Bobo nu are drepturi exclusive asupra topicului :rolleyes: , asa ca la sfatul lui Raduk postez si eu aici o idee de plecare la drum pentru o casa. E vorba de o idee de compartimentare la care eu si nevasta am ajuns tinand seama de ceea ce credem noi acum ca ne-ar trebui si pe care o vedeti materializata de mine in imaginea de mai jos. Astept sfaturi, critici, opinii, pareri, tot ce poate fi spus despre schita postata aici.

Attached Files

  • Attached File  Casa.jpg   281.43K   137 downloads

Edited by dacis2, 24 April 2010 - 12:48.


#62
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Am mai trecut pe aici de cand am postat, am vazut vreo 12-15 descarcari ale schitelor, dar... nici o reactie. Ma gandesc in sinea mea ca proiectul o fi atat de genial ca nime' nu-ndrazneste sa zica nimic. Ori poate-i fix invers?!...

#63
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbobodinvs, on 28th November 2009, 21:52, said:

Cer scuze autorului topicului pt off-topic  (hmmm..se accepta),dar as zice ca anghebote aia inseamna chiar masina.
Uite si dovada.Nu stiam,da am cercetat.Attachment __rI_1L_..._0w___27.JPG
BTW,ca tot zicea astrul intr-o discutie ca sunt cel mai necitit,azi sau luni trebuie sa-mi ajunga un manual stufos despre ROUGH CARPENTRY.Asa ca....daca mai pune cineva jurnal cu casa din lemn,o sa lucrez ''cu citate''.Sau poate o sa-mi prinda bine la proiectul discutat pe topic ;) .
Sa stiti ca sunt si in USA destui oameni care scot lucruri ce nu le mai trebuiesc in fata casei.De obicei se face asta cu o zi sau doua inainte sa vina colectarea gunoiului,in caz ca nu le ia nimeni....vin cei cu gunoiul.De obicei,sunt care stiu zilele de colectare a gunoiului pe strazi si vaneaza lucruri,pe care le vand apoi pe  www.craigslist.org  .Garage sale e cu vanzare si organizare,e mai complicat putin.

Legat de schita, nu gasim o solutie ca intrarea in casa sa nu dea direct in dormitor?Ca poate e usa deschisa si unul ....cu...
Revin,ca am putina treaba..


Asta cu angebot e tare de tot, s-ar ... pe ei nemtii sa afle traducerea cuvantului: LOGAN! Ai umor, felicitari!
In rest, cum stai cu casa?

#64
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Care casa? :huh:  :) Asta e in stadiul de proiect,deocamdata.Mai am de finisat la interior cealalta casa in vara asta  (care e prezentata la aria Locuinte finalizate), pe care vreau sa o vand si apoi sa ma apuc de asta.Da' este timp,ca sunt inca tineri.
Spor!

#65
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
sa nu mai pun pozele de 2 ori le vedeti aici si va rog sa-mi dati o idee despre zidul de sustinere.

http://forum.softped...m...t&p=8537064

#66
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Va rog daca puteti sa va dati cu parerea asupra compartimentarii facute de catre mine. In momentul de fata sunt in "tatonari" cu cativa arhitecti si dupa multe variante de case m-am oprit la acesta si vroiam sa cer parerea si unora care au trecut prin asta si care se si pricep mai bine.
In momentul de fata am cateva necunoscute:
1. Inca nu stiu si nici dupa ce voi avea proiectul daca voi incalzii casa cu gaz sau pe lemne ceea ce ma obliga sa i-au in considerare la proiectarea CT ambele variante si nu stiu exact dimensiunea minima.
2. Cum sa procedez cu intrarea principala deoarece nu doresc sa am niciun balcon deasupra si nici sa intru in interior cu usa?
3. Inclinarea peretelui de la mansarda va fi de la 1,6 m nefiind cel mai lung perete al camerei, este o regula sau fiecare cum considera?
4. Tot pentru a nu avea inclinat peretele cel mai lung de la baie, o pot inversa pe aceasta cu depozitarea de la etaj, o fi mai bine asa?
5. Si tot legat de CT ar fi bine sa am prevazut si un horn zidit in cazul unei centrale pe lemne?

Va multumesc celor care va dati cu parerea indiferent de care este aceasta. O zi buna tuturor!

Attached Files



#67
GC5

GC5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2008

View PostDitian, on 22nd September 2010, 14:26, said:

...

Numere mele nu corespund cu ale tale :)

1. Usa de la intrare in casa, mutata mai sprea dreapta, ca dupa usa sa ramana loc de cuier/dulap (cam 60cm)
2.daca se poate sa faci casa in oglinda datorita punctelor cardinale
3. latimea locului de luat masa sa fie un cel putin 360, (latime masa + latime 2 scaune + loc cat sa tragi scaunele in spate cel putin 2 x latime scaune). Vezi ca arhitectii ar trebui sa stie o dimensiune minima pt loc luat masa
4. latimea la scara poate ar merge si ea mai mare...minim cred ca e vreo 90-95, si la tine parca e cam pe aici
5. holul de la etaj e cam mare, mai incearca sa bagi din el in camere, paoate mai iese o baie

ca impresie personala un arhitect bun pe aceiasi suprafata ar scoate o impartire mai buna.


Tot ca parere personala nu impune tu unui arhitect impartirea.
Tu spune ce vrei: cate camere cam ce suprafete; asta-i munca lui sa proiecteze casa, inclusiv impartirea. Ia un arhitect bun si ai incredere in el

Edited by GC5, 22 September 2010 - 14:48.


#68
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu va sfatuiesc pe toti cei care cereti sfaturi cu privire la compartimentari samd, sa puneti si o schita a terenului cu indicarea punctelor cardinale si amplasarea casei in teren, altfel orice fel de discutii pe tema oportunitatii mutarii unei ferestre sau chiar a schimbarii destinatiei unei incaperi sunt cam degeaba. Nu se obisnuieste, nu este economica si nu se practica de exemplu orientarea balcoanelor spre Nord. Unele functiuni cum ar fi incaperile care se doresc luminoase se orienteaza spre sud, samd.

Imi permit sa va raspund eu domnule Ditian. In cazul dumneavoastra, nu cred ca are rost sa orientati spre sud baia sau centrala termica, in acelasi timp sa orientati ferestrele biroului spre nord. De asemenea, nu incercati sa valorificati spatii care sunt improprii acelei functiuni cum ar fi debaraua sub rampa scarii. Scara in sine trebuie sa fie un element de decor pe langa rolul ei functional. Ar fi de dorit includerea ei in spatiul livingului chiar. In acelasi timp aveti un hol foarte mare si inutil in care nimeni nu va locui vreodata. Holurile in general sunt spatii moarte si nefunctionale. Daca tot sunteti dispus sa aveti o bucatarie deschisa catre living, va sfatuiesc sa reganditi intregul proiect astfel incat sa scapati de acel hol de la parter. La mansarda, de asemenea, acel hol este foarte mare. Incercati o alta dispunere functiunilor parterului. Ar mai fi multe de spus dar ma rezum la atat deocamdata. Spor !

Edited by Inginerul_bv, 22 September 2010 - 14:55.


#69
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Va multumesc la toti pt sfaturi. In primul rand atasej inca o imagine cu pozitionarea terenului si a punctelor cardinale pt ca eu cred ca nu m-am facut inteles la cealalta imagine.

@GC5: Legat de usa de la intrare este buna ideea o sa vad cum fac. Legat de punctele cardinale am pus o noua imagine cu parcela si pozitionarea casei. Latimea locului de luat masa este intr-adevar mica, eu zic ca 3 m este ok dar nu sunt atatia acum, probabil o sa magandesc sa fac o iesire in hexagon in afara casei cu prelungirea acoperisului peste ea. Cu scara sunt pe acolo, schitele sunt orientative iar legat de holul de la mansarda a-si putea sa fac dressing-ul mai mare dar e ok atat dar am zis ca o sa pun un dulap acolo cu oglinda pt a da impresie de spatiu.

@Inginerul_bv: Legat de scara interioara eu zic ca e mai bine sa fie pe hol si nu in living deoarece se poate ca in anulite situatii sa doresc eu sau alti membrii ai familiei sa putem ajunge la etaj fara a intra in living unde poate sunt musafiri de ex. Iar legat de debaraua de sub scara incerc sa profit de orice spatiu in lipsa unui subsol. Bucataria nu comunica deschis cu livingul ci printr-o usa mai mare dubla. Exista un open space al bucatariei dar cu dining-ul.

Multumesc inca o data si astept si alte pareri.

Attached Files



#70
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
 Ceea ce am spus eu era cu titlu de recomandare, desigur planurile se intocmesc dupa consultarea cu beneficiarul si avand in vedere dorintele si doleantele acestuia. Tot ca recomandare, ar fi sa amplasati casa in coltul din dreapta jos al terenului, respectand limitele impuse de lege fata de vecinatati si reglementarile stipulate in PUZ sau PUD, tinand cont de pozitia punctelor cardinale, in nici un caz in mijloc. Plecand de la aceasta amplasare, daca va convine bineinteles, puteti incepe o compartimentare interioara avand in vedere ca se recomanda orientarea functiunilor principale spre sud est si vest.

Este o strada in partea de jos a terenului dumneavoastra sa inteleg. S-a facut un PUZ in acea zona presupun. Ar fi util sa verificati in certificatul de urbanism limita de amplasare fata de acea strada. 


In ceea ce priveste camara sau debaraua de sub rampa de urcare a scarii, inaltimea mansardei, practic cota pardoselii finite este de obicei 2,70 - 2,80 m, podestul intermediar va fi la jumatatea acestei inaltimi, sa zicem 1,35, daca mai scadem si grosimea podestului si a pardoselii lui, ajungem la o inaltime sub podest de 1,15, care bineinteles, creste ca inaltime spre usa. Am spus acestea ca sa stiti la ce sa va asteptati de la acea debara. Cel mult o depozitare de obiecte de curatenie se poate face acolo dupa umila mea parere.
Va invit la o discutie pe marginea amplasarii si compartimentarii casei daca credeti ca v-ar face placere.

Edited by Inginerul_bv, 22 September 2010 - 18:20.


#71
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Revin totusi cu doua nelamuriri la acea compartimentare. Care ar fi dimensiunea minima a camerei tehnice (mp) pentru o centrala pe gaz cat si pentru una pe lemne? Iar a doua se refera la mansarda. Si anume, peretele inclinat nu este peretele cel mai lung al camerei cum am vazut de cele mai multe ori, ci acela acela mai scurt (de ex. camera are 5m pe 3 m unde peretele inclinat este cel de 3 m) iar geamul este pozitionat pe cel de 5m. Este o regula? Sper ca m-am facut inteles. Numai bine!

#72
aldea22

aldea22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.10.2009

View PostDitian, on 25th September 2010, 09:50, said:

Revin totusi cu doua nelamuriri la acea compartimentare. Care ar fi dimensiunea minima a camerei tehnice (mp) pentru o centrala pe gaz cat si pentru una pe lemne? Iar a doua se refera la mansarda. Si anume, peretele inclinat nu este peretele cel mai lung al camerei cum am vazut de cele mai multe ori, ci acela acela mai scurt (de ex. camera are 5m pe 3 m unde peretele inclinat este cel de 3 m) iar geamul este pozitionat pe cel de 5m. Este o regula? Sper ca m-am facut inteles. Numai bine!



1. Pt centrala cu gaz trebuie sa fie un volum de 18 mc, deci cca 7-8 mp; pt lemne nu sunt restrictii, dar e bine sa avem si spatiu suficient pentru o rezerva rezonabila de lemne.
2Nu este nici o regula

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate