Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Sfaturi pentru compartimentarea unei locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
V-as ruga,pe cei care binevoiti,sa aruncati o privire pe urmatoarea schita de compartimentare a unei case parter,ce ar urma sa se construiasca pe un teren de 700 mp care are deschidere de 53 ml la drum si adancime de putin peste 13 ml .Casa e doar parter,asezata cu fata spre drum.
  Ce as dori de la dvs,este sa va dati cu parerea despre compartimentare,daca e bine sau rau,daca sunt probleme pt structura.....din astea,iar daca o sa ziceti ca mai degraba P+M, spun din start ca sunt fan case parter,chiar daca va fi costul putin mai mare.
   Astept parerile voastre si va multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by bobodinvs, 14 July 2009 - 20:38.


#2
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postbobodinvs, on 14th July 2009, 21:37, said:

stre si va multumesc anticipat.
'Sara buna

Sunt si eu interesat de parerile celor mai avizati. Asa la prima vedere mi se pare un pic cam ingramadit, poate este prea pretentios cu 3 dormitoare. Un loc de economisire ar fi sa faci rocada intre dormitorul mic si baie si sa repozitionezi holul respectiv astfel incat sa nu aiba atitea colturi. Castigi astfel un pic de spatiu "vizual".  Zic de baie caci in acel mod traseele de la tevi se scurteaza si nici nu trec printr-o camera locuita. Casa va avea pod?

Edited by kamikz, 14 July 2009 - 21:28.


#3
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Ca sa fiu sigur ca am inteles,iti dau voie sa mazgalesti pe desenul meu :D
Va avea pod,planseu din grinzi de lemn si folosit ca spatiu de depozitare,eventual in zona bucatariei unde sunt deschideri mai mici sa fac un fel de camera,unde sa-mi tin sculele de pescuit si outdoor,ce tine de pasiuni.

#4
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View Postbobodinvs, on 14th July 2009, 21:37, said:

V-as ruga,pe cei care binevoiti,sa aruncati o privire pe urmatoarea schita de compartimentare a unei case parter,ce ar urma sa se construiasca pe un teren de 700 mp care are deschidere de 53 ml la drum si adancime de putin peste 13 ml .Casa e doar parter,asezata cu fata spre drum.
  Ce as dori de la dvs,este sa va dati cu parerea despre compartimentare,daca e bine sau rau,daca sunt probleme pt structura.....din astea,iar daca o sa ziceti ca mai degraba P+M, spun din start ca sunt fan case parter,chiar daca va fi costul putin mai mare.
   Astept parerile voastre si va multumesc anticipat.
Salut!
Cateva idei:
- zonele de zi / noapte ar trebui sa fie mai clar delimitate. Zona de noapte se presupune a fi usor retrasa, mai intima;
- ai mai aproape de intrare zona de noapte decat cea de zi, ar trebui sa fie invers;
- accesul la bucatarie e destul de complicat, prin sufragerie, departe de garaj. Plus nu vad o iesire din bucatarie spre terasa (probabil pt. ca nu prea ai figurat geamurile);
- pt. 3 dormitoare ar merge pe langa o baie macar inca un grup sanitar.
Cam atat.
Incerci un nou proiect?

#5
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
bune ideile portocaliului.
poate o si intorci, in oglinda, spre garaj.
inchide intrarea din sufragerie si fa o alta la intrarea in casa.
fa intrarea in bucatarie direct in capatul holului.

Edited by casuta_papusilor, 14 July 2009 - 21:57.


#6
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Ideea ar fi ca,desi poate e putin aglomerata,tintesc spre o casa cat mai economica ca si costuri de intretinere,fara spatii prea mari sau cu multe spatii ''moarte''. Si  nu pot sa o fac nici mai lata de 10 m,ca nu ma lasa terenul  (13 ml adancime,1ml in spatele casei,10 ml casa si 2 ml in fata).
As zice ca e un studiu de fezabilitate pt un nou proiect ;)
Inca astept pareri si chiar idei de modificare sau ajustare a schitei.As putea,daca apar idei noi si bune,chiar sa renunt la un dormitor,sa ramana cu 2 dormitoare.
Multumesc!

Edited by bobodinvs, 14 July 2009 - 21:54.


#7
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
Pai nu vad decat un geam in schita aia. In garaj nu ai o usa interioara...cam nasol.

#8
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
mai nasol e daca-ti intra fumul in casa. multi se vaita de asta.

#9
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009

View PostwegviLVGAsdf, on 14th July 2009, 12:56, said:

Pai nu vad decat un geam in schita aia. In garaj nu ai o usa interioara...cam nasol.

Nu e nici un geam pe schita,deocamdata doresc dezbaterea compartimentarii,cu geamurile e mai simplu de stabilit.Intradevar,la casa pe care o am deja facuta,am usa din casa in garaj si mi se pare o solutie buna ,insa pe schita pusa in discutie nu prea pot si nici nu tin mortis,as prefera mai degraba sa o las asa,fara usa intre casa si garaj si sa pot pune o usa pt a iesi din living sau bucatarie spre o terasa,in partea stanga a casei.
  V-as ruga pe cei care veniti cu idei,daca nu e prea mult,sa modificati pe schita cu cateva linii,conform ideilor,e mult mai usor de inteles si de vizualizat.
Multumiri!

#10
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

As zice ca e un studiu de fezabilitate pt un nou proiect
BRAVOOO! Te sustin, imi plac oamenii intreprinzatori!  :peacefingers:
La camera tehnica e bine sa ai usa exterioara in spatele casei.

PS: Maine decolez spre Phoenix poate ne intalnim la un citro!  :P

Edited by lifestyle2000, 14 July 2009 - 23:10.


#11
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Pai nu pot decat sa-ti urez ''Fly safe''  si poate lovim o cerveza ;)

Edited by bobodinvs, 14 July 2009 - 23:27.


#12
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
M-am jucat si eu putin...

Attached Files


Edited by roandre, 15 July 2009 - 00:08.


#13
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Hmm..interesant.Da asa cum zici tu,tre sa ies cu canalizarea pe sub garaj,ceea ce sa poate face.Insa nu ar fi mai frumos sa fie livingul langa bucatarie?Si sa existe si un opening intre ele?

#14
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
bobodinvs, eu doar am "desenat" o alta compartimentare dar pana la urma totul tine de gusturile celui ce va sta in casa respectiva.
De ex, eu nu concep bucataria deschisa spre living deoarece gatesc f mult si sub nici o forma nu vreau ca toate mirosurile sa se duca in living sau musafirii sa vada dc am dat cu matura in bucatarie inainte sa vina ei.
Bucataria am pus-o pe acolo pt a putea avea acces direct din garaj cand vii de la cumparaturi  :D  si pt a avea coloana de scurgere de la baie langa cea de la bucatarie.
Livingul langa bucatarie e ok dar nici asa nu-mi pare a fi o problema. Acum depinde de tine ce vrei si ce-ti place.

#15
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
si eu

Toate dormitoarele grupate pe un sas de distributie cu acces la baie
Zona de zi libera formata de bucatarie+living+zona de acces. Garajul poate ramine cu acces direct in exterior dar poate ar fi bine sa existe in fata casei un cerdac pt. a asigura o circulatie protejata de la garaj catre accesul in casa.

Attached Files

  • Attached File  bobo.jpg   328.74K   291 downloads

Edited by punkt, 15 July 2009 - 10:20.


#16
GC5

GC5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2008
dute la un arhitect; poate ar trebui sa te mai gandesti la inca o baie;  cum s-a spus si mai sus delimita mai bine zona de zi cu cea de noapte (daca ai renunta la dormitorul stanga sus - mai bine le numerotai camerele sa fie mai usor de exlicat -  si ai face bucatarie cu loc de luat masa: unde iei masa ? - bucataria pare prea mica pentru asa ceva); si garajul il impingi mai spre dreapta si vii cu un la teilea dormitor si o baie acolo


A, si binenteles ar trebui sa o faci cu etaj...fa compromisuri

Edited by GC5, 15 July 2009 - 13:15.


#17
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009

View PostGC5, on 15th July 2009, 04:12, said:

dute la un arhitect; poate ar trebui sa te mai gandesti la inca o baie;  cum s-a spus si mai sus delimita mai bine zona de zi cu cea de noapte (daca ai renunta la dormitorul stanga sus - mai bine le numerotai camerele sa fie mai usor de exlicat -  si ai face bucatarie cu loc de luat masa: unde iei masa ? - bucataria pare prea mica pentru asa ceva); si garajul il impingi mai spre dreapta si vii cu un la teilea dormitor si o baie acolo


A, si binenteles ar trebui sa o faci cu etaj...fa compromisuri

Dupa cum am specificat,e doar ''un studiu de fezabilitate" pe care ,deocamdata,vreau sa-l discut pe forum,unde stiu ca sunt destui oameni binevoitori si cu idei remarcabile.  Fara dar si poate ca ma voi adresa unui arhitect,cand voi ajunge la faza respectiva,pt ca ma obliga legea,fara documentatie nu pot construi.
Nu prea as renunta la al treilea dormitor,chiar micutz sa fie,e bun pt musafiri..mai multi copii decat planificati :D ..As putea renunta la camera tehnica,adica la peretele care o delimiteaza de bucatarie si in cei 5 m x 3 m pot aranja si bucataria si o masa cu scaune pt luat masa.
Ideea  e ca m-am gandit la compartimentarea asta pt ca astfel pot dat si la exterior forma casei care imi place.
Sa nu se supere nimeni,dar vreau la casa ,nu la bloc,poate e doar o fixatie de-a mea...da mi-o asum .. ;)

Multumiri lui Punkt,a pastrat oarecum parti-ul meu,insa se vede experienta si specializarea,mi se pai mai eficienta compartimentarea facuta de el.Multumiri,maestre.

Multumiri tuturor.Subiectul e in continuare deschis pt discutii.

#18
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostGC5, on 15th July 2009, 14:12, said:

dute la un arhitect; poate ar trebui sa te mai gandesti la inca o baie ...
arhitectul i-a raspuns punkt(ual), un post mai sus!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate