Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Aruncati o privire, va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
spex

spex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.09.2008
Stie cineva ce programe de editare video sunt folosite in filmele mari ? Ca de exemplu : Harry potter,Lord of the rings..etc. Chiar daca am doar 14 ani m-ar interesa sa incep de acum cu editarea profesionista.Nu sunt newbie in domeniu editarii video,ba chiar am castigat locul 1 pe judet la categoria Spot antidrog.
Daca stie cineva il rog sa lase un reply,chiar si doar numele programului de editare.SUnt extrem de dornic sa invat
PS: Va rog frumos nu ma luati cu chestii de genu : Esti prea mic,incearca si joaca-te tetrix.
Multumesc aniticipat !
Si scuzati-ma daca nam pus topicul unde trebuia.  :mellow:

#2
Bonpensiero

Bonpensiero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.06.2009

 spex, on 14th July 2009, 14:38, said:

Stie cineva ce programe de editare video sunt folosite in filmele mari ? Ca de exemplu : Harry potter,Lord of the rings..etc. Chiar daca am doar 14 ani m-ar interesa sa incep de acum cu editarea profesionista.Nu sunt newbie in domeniu editarii video,ba chiar am castigat locul 1 pe judet la categoria Spot antidrog.
Daca stie cineva il rog sa lase un reply,chiar si doar numele programului de editare.SUnt extrem de dornic sa invat
PS: Va rog frumos nu ma luati cu chestii de genu : Esti prea mic,incearca si joaca-te tetrix.
Multumesc aniticipat !
Si scuzati-ma daca nam pus topicul unde trebuia.  :mellow:

cand o sa ai bugetul de la Harry Potter, Lord of the rings, probabil o sa ai si program de editare profesionist

pana atunci foloseste movie maker

Edited by Bonpensiero, 14 July 2009 - 13:40.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Chiar daca am doar 14 ani
Pai si dispui la varsta asta de bani sa cumperi astfel de softuri ( si echipamente - ca nu ruleaza pe orice ) profesionale ?
Pot sa-ti dau un exemplu de soft utilizat de obicei in productia de filme - doar ca nu e singurul - de multe ori sunt folosite mai multe tipuri de soft la acelasi film. E vorba de AVID.

#4
spex

spex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.09.2008
:(  eu am intrebat doar.. Nu trebuie sa am bugetul lor..programele pot fi si piratate  :) si la partea cu sistemul am un calculator destul de bun  :)

Edited by spex, 14 July 2009 - 13:46.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Piratate ? Nu se discuta asa ceva aici. Citeste Regulamentul.

Si nu, nu ai calculator de asa ceva. Poti fi sigur de asta.

Edited by eiffel, 14 July 2009 - 13:49.


#6
videoprod

videoprod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.06.2009
nu sunt eu cel mai in masura sa dau sfaturi,dar cred ca ai putea incepe prin a studia Adobe After Efects...nu e un soft de editare,asa cum ii spune si numele,dar stie foarte multe si e foarte complex,plus ca gasesti destul de multe tutoriale...de altfel e softul cu care s-a facut TWISTER(tornadele,asa a rulat la noi)...
  Daca ajungi sa stapanesti foarte bine AE,si mai studiezi si ceva "programele" de grafica 3d,s-ar putea sa ai un viitor frumos in domeniul asta...

   parerea mea...

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand filmele noi se editeaza in Full HD, pe statii de lucru. Cu un supercalculator casnic, poti face cate ceva dar numai chestii semi-profesionale. Nu sa faci editare Full HD cu AVID. Ca sa nu mai zic si de efecte speciale...

#8
spex

spex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.09.2008
multumesc videoprod pentru sfat,chiar am inceput cam de o luna sa studiez AE,si incep ma acomodez cu programul,apoi sa sa-ti urmez sfatul si referitor la partea cu programele 3D,multumesc mult pentru sfat

#9
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Pune si tu undeva pe tube filmuletul ala castigator sa vada si ochii nostrii .....

#10
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Domnule...

Felicitari pt ce vrei sa faci. Anyway cativa de aici ti-au dat sfaturi bune. Mistocarii si-au dat singuri sfaturi.
Sa stii ca montajul si realizarea efectelor la filmele mentionate de tine se fac un pic altfel decat stii tu. Ideea ca ai tu calculator performant este ca si cum ai spune ca ai o Dacie tunata la maxim:)) Nu glumesc...in sensul ca marile studiouri fac filme cu server-farms... adica programe care lucreaza pe mai multe calculatoare unite in clustere, sau ferme de servere.
Altfel totul ar fi imposibil. Gandeste-te de la stocare la nevoia de lucru simultan pe multe procesoare.

After Effects este un bun inceput la efecte. Alt program foarte folosit este AVID...
dar sa stii ca baza o inveti si cu Vegas,,,

Cat despre ideea de crackuit... Asa ceva nu se striga nicoodata... Invatatio, desi nu mereu o facem , sa ganditi si in termeni de plata a unui lucru pe care il folositi.

BAFTA

#11
spex

spex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.09.2008
deci...multumesc foarte mult pentru sfaturi, dar pentru postul lui glido: nu`l pun pentru ca s-ar putea ca cineva sa faca R.I.P  :ermm: iar referitor la ce a zis bogdanra : Filmuletul acela lam facut in sony vegas,dupa parerea mea nu prea mai am de descoperit mare lucru in sony vegas(lucruri care sa ma impresioneze) cat despre AE lam incercat,nu mi se pare prea greu mai ales dupa ce am lucrat umpic un el,mam descurcat binisor , mai ales si pentru ca lucrez foarte mult si in Photoshop si se aseamana cat de cat cele 2 programe. O sa incerc si AVID .Dar eu vroiam sa stiu ce programe se folosesc in editarea profesionala deoarece vroiam sa-mi fac un viitor din asta(daca ma intelegeti) dar avand in vedere cum sta treaba o sa incerc sa invat cat mai bine programele la care pot avea acces.

#12
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006

 eiffel, on 14th July 2009, 14:52, said:

Cu un supercalculator casnic, poti face cate ceva dar numai chestii semi-profesionale. Nu sa faci editare Full HD cu AVID. Ca sa nu mai zic si de efecte speciale...
Hmm... am auzit si eu cate ceva despre editarea filmelor de la marile studiouri de creatie, dar prefer sa tac si sa nu bag mana in foc. Insa daca o luam logic, eu pot face acasa cu un dual-core AMD si 3 giga de RAM, acelasi lucru . Adica pana la urma, render farmurile sunt doar pentru a spori viteza procesului de post-productie, dar nu si calitatea ei finala .
Acum, in loc sa il descurajezi, ia da-i niste linkuri / resurse / sfaturi. Daca la 14 ani vrea sa invete, la 15 deja stie AE bine, la 16 deja are 2 animatii cu elemente 3d simple , iar dupa 1 an sau doi de facultate, probabil va face lucruri de genul asta http://66.196.80.202.....ftyson-ibele/ . Are nevoie doar de putina pasiune si critica constructiva.


PS: am uitat sa precizez ca baiatul care a facut animatiile din linkul de mai sus are 22 de ani :)

Edited by bogdan19, 14 July 2009 - 18:19.


#13
spex

spex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.09.2008
deci pana acum bogdan19 si bogdanra m-au inteles perfect.Mai ales dupa ce am castigat acel premiu,cel care mi l-a inmanat mi-a zis ca sunt primul (din judet) care a reusit asa ceva la varsta mea,ca am potential si sa ma tin de treaba, m-am ambitionat foarte tare si vreau sa continui tot asa,pentru ca dupa parerea mea voi avea doar beneficii.  :D

#14
ecoa

ecoa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 10.06.2009
As dori sa stiu cum sa salvez in VLC modificarile pt ca de descoperit am reusit cum sa rotesc imaginea video , sa scriu pe ea ... dar nu se salveaza ramane doar pe moment cand deschizi inreg. mp4 cu tel. mobil e la fel ...

#15
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

 spex, on 14th July 2009, 19:44, said:

deci pana acum bogdan19 si bogdanra m-au inteles perfect.Mai ales dupa ce am castigat acel premiu,cel care mi l-a inmanat mi-a zis ca sunt primul (din judet) care a reusit asa ceva la varsta mea,ca am potential si sa ma tin de treaba, m-am ambitionat foarte tare si vreau sa continui tot asa,pentru ca dupa parerea mea voi avea doar beneficii.  :D
ce nu inteleg eu la tine :
....in loc sa cauti documentatie (carti sau internet),
sa inveti....sa privesti la televizor..documentare/filme de TOATE genurile...clipuri,
sa observi cum se schimba cadrele si sa incerci sa intelegi de ce se schimba asa si nu altfel
stai pe forum si ceri acordul de a te apuca sa inveti...
-

#16
spex

spex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.09.2008
...eu deja invat demult,dar la urma urmei, pentru ce sunt forumurile?Nu pentru a-ti impartasi ideeile cu alte persoane,?oricum referitor la topic mam apucat serios de studiat 3D Studio max,si AE...incep sa inteleg cate ceva...oricum puteti da close topic,am aflat tot ce doream  ^_^

#17
neah

neah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.08.2007

 spex, on 16th July 2009, 20:01, said:

...eu deja invat demult,dar la urma urmei, pentru ce sunt forumurile?Nu pentru a-ti impartasi ideeile cu alte persoane,?oricum referitor la topic mam apucat serios de studiat 3D Studio max,si AE...incep sa inteleg cate ceva...oricum puteti da close topic,am aflat tot ce doream  ^_^

Mai bine ai incepe sa inveti si limba romana :) .....te rog sa o iei ca pe un sfat. O seara buna tuturor!

#18
RaoulEmilian

RaoulEmilian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 04.09.2009
Eu zic ca After Effects si Adobe Premiere fac o pereche perfecta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate