Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Reducere 50% 6 luni

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009

View PostCristi-Puf, on 13th July 2009, 18:50, said:

inca n-am vazut la noi, politia COSMOTE. :huh: nu exista asa ceva.

si cine a zis ca exista la noi politia Cosmote? ma referisem , ca cei de la Cosmote, sa apeleze la politie, iar ei sa le ofere toate datele cu privire la numarul care a sunat, si poate cine stie, se poate afla in ce oras se afla imbecilul care se ocupa cu astfel de tepe!

#20
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View Postcmidp, on 13th July 2009, 15:34, said:

Daca idiotii de abonati nu si-ar mai da datele personale pt fiecare piscot, problema ar fi de mult rezolvata.

Din pacate astia si voteaza.

Nu zau!

Eu stiu cel putin doua cazuri in care baze de date cu coduri CNP au ajuns pe mana cui nu trebuie. Iar in cazurile respective chiar trebuia sa dai CNP-ul. E o tampenie sa creezi o parola din CNP.

#21
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View PostMaterium, on 14th July 2009, 03:48, said:

Nu zau!

Eu stiu cel putin doua cazuri in care baze de date cu coduri CNP au ajuns pe mana cui nu trebuie. Iar in cazurile respective chiar trebuia sa dai CNP-ul. E o tampenie sa creezi o parola din CNP.

CNP-urile sunt scrise inclusiv pe bonurile de masa, deci nu e secret de stat.

Pt ca frauda sa aiba loc, trebuie si ca telefonul sa fie in posesia fraudatorului, nu?

Explica-mi si mie ce faci cu ultimele 6 cifre din CNP si-un numar de telefon? Singura solutie e sa-l suni pe ala si sa insisti pana-l prostesti. Si prostitul se aplica la cei mai putin destepti.

#22
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcmidp, on 14th July 2009, 09:45, said:

CNP-urile sunt scrise inclusiv pe bonurile de masa, deci nu e secret de stat.

Pt ca frauda sa aiba loc, trebuie si ca telefonul sa fie in posesia fraudatorului, nu?

Explica-mi si mie ce faci cu ultimele 6 cifre din CNP si-un numar de telefon? Singura solutie e sa-l suni pe ala si sa insisti pana-l prostesti. Si prostitul se aplica la cei mai putin destepti.
Eu am mai explicat asta dar vad ca nu intelege mai nimeni (cu exceptii...). Asa este , nu ai ce face cu cele 6 cifre daca nu ai si fizic abonamentul in mana...cine vrea, ii dauultimele 6 cifre ale cnp-ului meu si nr meu de tel, sa va vad cepputeti face cu ele....

Zicea cineva mai sus, cu privire la politie ca totusiare ce face, cu niste liste ale ultimilor apelati si nu mai stiu ce...pai da, sa zicem ca politia trece la treaba, incepe sa scoate desfasuratorul, incepe ancheta, prinde un fir...apoi teparul, arunca cartela la primul tomberon....si deja politia a facut munca patriotica , iar desfasuratorl cu ce apaluri a facut devine hartie igienica......

Numere de telefon "tepuitoare" se nasc cateva zeci pe zi, POATE, ce ar trebui politia sa faca, sa le ia pe fiecare la mana sa stea sa le ancheteze. Intelegeti odata ca este absurd, la o cartela pre-pay nu ai control si nici nu ai cum sa dovetesti concret ca respectivul tepar a dat telefoanele, daca cartela nu este inregistrata pe un nume.
Dai telefon la Cosmote, da, in cel mai fericit caz, sa presupunem ca opresc cartela respectiva pe care ai anuntat-o ca face magarii, teparul isi mai cumpara inca 100 de cartele si tot asa, cum puteti voi sa spuneti ca se poate stopa fenomenul daca nu exista un control?

Singura modalitate este ca omul de rand sa fie foarte atent la ce face cand primeste un astfel de telefon, sau maieste posibilitatea ca o cartela pre-pay sa fie inregistrata cu un nume, prenume sio adresa corecta, adica, atunci cand te duci sa iti iei un pre-pay, se completeaza un formular de catre vanzator, cu buletinul tau in mana unde iti ia toate datele, asta ar insemna ca nu se vor mai gasi cartele sim la orice colt de strada ci doar in reprezentantele comaniilor telecom. (asa este cel putin in Italia, nu iti poti lua numar pre-pay de oricunde si oricum).

#23
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View Postcuculea, on 14th July 2009, 11:36, said:

Singura modalitate este ca omul de rand sa fie foarte atent la ce face cand primeste un astfel de telefon, sau maieste posibilitatea ca o cartela pre-pay sa fie inregistrata cu un nume, prenume sio adresa corecta, adica, atunci cand te duci sa iti iei un pre-pay, se completeaza un formular de catre vanzator, cu buletinul tau in mana unde iti ia toate datele, asta ar insemna ca nu se vor mai gasi cartele sim la orice colt de strada ci doar in reprezentantele comaniilor telecom. (asa este cel putin in Italia, nu iti poti lua numar pre-pay de oricunde si oricum).

ASTA ar trebui sa se implementeze si la noi. fiecare prepay sa fie inregistrat!

#24
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

View Postaum, on 14th July 2009, 12:07, said:

ASTA ar trebui sa se implementeze si la noi. fiecare prepay sa fie inregistrat!

sunt total de acord cu o regula Prepay cu buletinul!!!
Fara un control, isi permit sa sune tot felul de nesimititi aiurea doar sa deranjeze si sa se distreze.
Nu stiu insa ce am putea face sa se treaca la un asa sistem... Daca nu da statul o lege, nu se va face, iti dai seama...
Nu cred ca ar fi greu sa se implementeze treaba asta, nu e mare branza sa adaugi cateva campuri noi in baza de date cu nume, si cnp macar, dar nu e de ajuns daca se face doar la un singur operator si restul nu fac. Oricum, domnii nostri care ne conduc din fotoliile lor de grasi nenorociti in parlamentul ala
transformat intr-o statiune balneara (facilitati de care nu le convine, si tot nu vin la munca) cu restaurant de 5 stele si nu stiu daca le-au facut sau isi fac piscina si sauna acolo, nu sunt ei in contact cu realitatea romaneasca si nu cred ca ii doare pe ei sa ne faca o asa lege. Nu se gandesc la autostrazi, daramite la o lege privind cartelelele preplatite....

Din pacate traim intr-o tara a nimanui, unde fiecare isi face dreptate cum poate, si legea junglei e mai presus decat orice.

Edited by rohry2k1, 14 July 2009 - 13:49.


#25
t0rrent

t0rrent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 13.01.2007
O zic si am mai zis-o de N ori...prostia se plateste.
N-aveti idee cati suna in call center ba ca au fost fraieriti si au facut reincarcari, ba ca "am fost sunat de la cosmote" mai ales in week-end de nu mai pot rasufla aia din call center nici macar in weekend...
Toata lumea vrea masuri, dar nu isi dau seama ca daca acum blochezi o cartela pentru tentativa de frauda sau frauda, cocalarul cu pricina se duce la coltu strazii si-si mai cumpara o cartela si o ia de la capat si pana sa ii blochezi tu cartela el deja si-a transferat creditul sau l-a folosit.
Chestia cu personalizarea cartelelor obligatorie mi se pare o idee geniala dar cum tot romanul este deja obisnuit cu anonimitatea oferita de prepaid, ar iesi scandal mare. O chestie ca asta nu vor fi in stare cei din parlament sa o implementeze niciodata, ci e o chestie care ar trebui sa fie impusa de catre Uniunea Europeana ca si multe alte chestii in telecom.

#26
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Nu este neaparat o idee geniala treaba cu personalizarea pre-pay-ului, este o practica care functioneaza demult si in bune conditii in alte state ale UE (ex: in Italia si Franta functioneaza demult si in bune conditii).

Orice invat are si un dezvat, toata treaba sta in vointa si ambitie, asa cum in Italia si Fanta se poate, obigatoriu s-ar putea si la noi, este o practica testata, nu este de ieri de azi implementata, altii o aplica si pot sa o aplice....la noi in Romanica...nu se poate ca nu se vrea, mai trebuie unii sa mai fure cate ceva.

Ce ar insemna daca de maine toti 3 operatorii care ofera pre-pay sa zica...gata, retragem toate SIM-urile pre-pay de peste tot, chioscuri si tarabe, cine vrea SIM Pre-Pay vine cu buletinul, i se ia datele si i sa da cartela....iar la tarabe si chioscuri sa se gaseasca numai codurile de incarcare....credeti ca s-ar renunta la pre-pay???? Eu ma indoiesc, faptul ca iti ia datele pentru asa ceva nu te obliga pe tine ca si client, la nimic, nu semnezi contract, deci din punctul tau de vedere ca si client, nu s-ar schimba nimic, doar vei pierde ceva timp cu un formular de completat....

Edited by cuculea, 15 July 2009 - 08:13.


#27
musicall

musicall

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 375
  • Înscris: 15.03.2004

View Postrohry2k1, on 14th July 2009, 14:47, said:

Nu stiu insa ce am putea face sa se treaca la un asa sistem... Daca nu da statul o lege, nu se va face, iti dai seama...
Nu cred ca ar fi greu sa se implementeze treaba asta...


Pana ajung sa streseze astia pe un politician mare sau cu influenta... Si cum ei sunt mereu ahtiati dupa GASTIGURI o sa pice in plasa... si se va razbuna promulgand o astfel de lege. Doamne ajuta!

Edited by musicall, 15 July 2009 - 10:20.


#28
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Eu vă întreb, cum intră țeparii ăia în baza de date a Cosmote?

#29
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postursamajor, on 15th July 2009, 13:16, said:

Eu vă întreb, cum intră țeparii ăia în baza de date a Cosmote?
Poate ca dau telefoane la intamplare, nu neaparat ca scot numerele dintr-o baza de date de la cosmote. Pesemne ca daca ar fi intrat in baza de date cosmote, sau cineva ar fi divulgat datele de acolo, te luau direct...sunteti domnul X, aveti cnp-ul cutare, locuiti acolo....erau mult mai credibili asa, dar ei nici nu stiu cum te cheama, te intreaba pe tine CU CINE STAU DE VORBA si apoi iti cer cnp-ul.....zic si eu, imi dau cu presupusul.

#30
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dimpotrivă, știu nume, știu tip de abonament, când expiră etc. A sunat un astfel de nemernic pe telefonul soției, cu abonament pe numele meu. Noroc că tocmai intram pe ușă când cerea animalul CNP-ul. Mi l-a pasat soția și i-am cântat în strună nițel, să văd în ce ape se scaldă, după care i-am spus să-i dea oferta bonus mă-sii + alte obiceiuri populare strămoșești, ce nu le suportă forumul. :)
Cred că date absolut confidențiale cum ar fi CNP-ul sunt secretizate mai bine, dar flăcăii respectivi intră cumva în baza de date, probabil mai slab protejată. Mă gândesc și la o complicitate a unor angajați Smocote... ;)

PS: la mine e a doua oară când se-ntâmplă. Prima dată mi-au oferit o excursie moka prin Hawai, numai să cumpăr câteva cartele Smocote și să le zic seriile lor... Și atunci au avut parte de o livrare gratuită de carne în frigiderele proprii.

Edited by ursamajor, 15 July 2009 - 13:06.


#31
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postursamajor, on 15th July 2009, 13:16, said:

Eu vă întreb, cum intră țeparii ăia în baza de date a Cosmote?

Nu este cine stie ce arta sa stii ca tot ce incepe cu 0766 e abonament Cosmote si nu cartela...

#32
stefanitza

stefanitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.05.2009
Numarul meu incepe cu 0761 :P

#33
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,579
  • Înscris: 10.04.2009

View Postcmidp, on 15th July 2009, 14:37, said:

Nu este cine stie ce arta sa stii ca tot ce incepe cu 0766 e abonament Cosmote si nu cartela...

[ http://www.imagehosting.ro/images/axqlxy567fzi42it7wsv.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] de cand ?

... al meu incepe cu 0767 (si am aceasta cartela demult) iar majoritatea din agenda au acest prefix

Edited by beavis03, 17 July 2009 - 16:19.


#34
Laur1975

Laur1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 22.07.2006
Cred ca se referea ca toate numerele care incep cu 0766 sunt pe abonament si nu toate abonamentele incep cu 0766

#35
mia_u

mia_u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2007

View Poststefanitza, on 13th July 2009, 14:58, said:

Salutare!

Cu cateva minute in urma m-a sunat un numar, un domn care a zis ca il cheama Andrei Muresanu si ca este de la Cosmote. Acesta mi-a zis ca am fost ales de Cosmote sa am reducere de 50% la costul abonamentului si pana la 2000 de minute si sms-uri in retea si 250 minute nationale...Cand am auzit m-am bucurat dar am inceput sa ma indoiesc cand am auzit ca trebuie sa trimit ultimele 6 cifre din CNP-ul meu ca sa se poata activa acest bonus...in plus nici macar nu stia de cati euro am abonamentul...Am zis ca il voi contacta eu mai tarziu si ii voi spune ultimele 6 cifre ale CNP-ului, dar nu am facut asa. Am intrat pe site-ul Cosmoteului si am vazut ca ultimele 6 cifre ale CNP-ului sunt folosite pentru a se transfera credit de pe abonamentul meu! Deci sunt sigur ca acest bonus nu este adevarat, ci este vorba doar de o persoana care doreste sa isi incarce conturile cu banii de pe abonamentele celor pacaliti!  Am uitat sa va mentionez ca
asa-zisul domn de la Cosmote a sunat de pe un numar normal de cosmote! Ce parere aveti despre aceasta?
tocmai am patit-o si eu acum  :mellow: dar vorbea asa repede tipul ala, incat nu am inteles aproape nimic din ce a zis, insa parca e acelasi text  <_<

#36
eusinimenialtul

eusinimenialtul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.08.2009
\\

View Postplanner26, on 13th July 2009, 23:36, said:

si cine a zis ca exista la noi politia Cosmote? ma referisem , ca cei de la Cosmote, sa apeleze la politie, iar ei sa le ofere toate datele cu privire la numarul care a sunat, si poate cine stie, se poate afla in ce oras se afla imbecilul care se ocupa cu astfel de tepe!

cei de la Cosmote nu sunt obligati sa apeleze la politie.ei nu pot lua masuri de genul acesta, cel ce trebuie sa faca un pas, este cel fraudat. este o companie de telefonie mobila care ofera produse si servicii si nu face politie. singura masura care o poate lua, este, sa inchida acel numar, ATAT. esti batut cu o bata de baseball,unde depui plangerea?la producatorul de bate sau la POLITIE?Cand esti fraudat, lasi lenea acasa si te deplasezi pana la cel mai apropiat dealer sau chiar magazin Cosmote faci o sesizare scrisa, nu de alta dar trebuie sa fie o dovada clara ca ai fost fraudat si nu ca ai incarcat tu de fapt un numar gresit, iar apoi, daca vrei(si ar fi bine sa vrei), depui plangere la politie...

View Postcuculea, on 15th July 2009, 09:11, said:

Nu este neaparat o idee geniala treaba cu personalizarea pre-pay-ului, este o practica care functioneaza demult si in bune conditii in alte state ale UE (ex: in Italia si Franta functioneaza demult si in bune conditii).

Orice invat are si un dezvat, toata treaba sta in vointa si ambitie, asa cum in Italia si Fanta se poate, obigatoriu s-ar putea si la noi, este o practica testata, nu este de ieri de azi implementata, altii o aplica si pot sa o aplice....la noi in Romanica...nu se poate ca nu se vrea, mai trebuie unii sa mai fure cate ceva.

Ce ar insemna daca de maine toti 3 operatorii care ofera pre-pay sa zica...gata, retragem toate SIM-urile pre-pay de peste tot, chioscuri si tarabe, cine vrea SIM Pre-Pay vine cu buletinul, i se ia datele si i sa da cartela....iar la tarabe si chioscuri sa se gaseasca numai codurile de incarcare....credeti ca s-ar renunta la pre-pay???? Eu ma indoiesc, faptul ca iti ia datele pentru asa ceva nu te obliga pe tine ca si client, la nimic, nu semnezi contract, deci din punctul tau de vedere ca si client, nu s-ar schimba nimic, doar vei pierde ceva timp cu un formular de completat....

poate nu v-ati interesat....dar exista cartele cosmote personalizate, nume complet, cnp si uneori chiar si adresa...adevarat, ca aceasta personalizare nu este obligatorie,inca nu s-a dat o lege, dar exista si la noi in minunata noastra Romanica....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate