Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Reducere 50% 6 luni

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
stefanitza

stefanitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.05.2009
Salutare!

Cu cateva minute in urma m-a sunat un numar, un domn care a zis ca il cheama Andrei Muresanu si ca este de la Cosmote. Acesta mi-a zis ca am fost ales de Cosmote sa am reducere de 50% la costul abonamentului si pana la 2000 de minute si sms-uri in retea si 250 minute nationale...Cand am auzit m-am bucurat dar am inceput sa ma indoiesc cand am auzit ca trebuie sa trimit ultimele 6 cifre din CNP-ul meu ca sa se poata activa acest bonus...in plus nici macar nu stia de cati euro am abonamentul...Am zis ca il voi contacta eu mai tarziu si ii voi spune ultimele 6 cifre ale CNP-ului, dar nu am facut asa. Am intrat pe site-ul Cosmoteului si am vazut ca ultimele 6 cifre ale CNP-ului sunt folosite pentru a se transfera credit de pe abonamentul meu! Deci sunt sigur ca acest bonus nu este adevarat, ci este vorba doar de o persoana care doreste sa isi incarce conturile cu banii de pe abonamentele celor pacaliti!  Am uitat sa va mentionez ca
asa-zisul domn de la Cosmote a sunat de pe un numar normal de cosmote! Ce parere aveti despre aceasta?

#2
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,359
  • Înscris: 03.04.2004
Du-te la Politie daca mai ai nr lui, desi individul s-ar putea sa aibe mai multe numere de pe care suna.
Caz clasic de tepar ordinar!

#3
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Mda...textul clasic....TEAPA....

Bine ca nu ai dat cnp-ul....

#4
Zimolaopa

Zimolaopa

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.07.2009

 stefanitza, on 13th July 2009, 14:58, said:

Salutare!

Cu cateva minute in urma m-a sunat un numar, un domn care a zis ca il cheama Andrei Muresanu si ca este de la Cosmote. Acesta mi-a zis ca am fost ales de Cosmote sa am reducere de 50% la costul abonamentului si pana la 2000 de minute si sms-uri in retea si 250 minute nationale...Cand am auzit m-am bucurat dar am inceput sa ma indoiesc cand am auzit ca trebuie sa trimit ultimele 6 cifre din CNP-ul meu ca sa se poata activa acest bonus...in plus nici macar nu stia de cati euro am abonamentul...Am zis ca il voi contacta eu mai tarziu si ii voi spune ultimele 6 cifre ale CNP-ului, dar nu am facut asa. Am intrat pe site-ul Cosmoteului si am vazut ca ultimele 6 cifre ale CNP-ului sunt folosite pentru a se transfera credit de pe abonamentul meu! Deci sunt sigur ca acest bonus nu este adevarat, ci este vorba doar de o persoana care doreste sa isi incarce conturile cu banii de pe abonamentele celor pacaliti!  Am uitat sa va mentionez ca
asa-zisul domn de la Cosmote a sunat de pe un numar normal de cosmote! Ce parere aveti despre aceasta?

Ultimele 6 cifre ale CNP reprezinta parola de reincarcare de pe abonamentul tau.

Cei care pica in astfel de tzepe e bine sa sune la relatii clienti pentru a schimba parola cu una aleasa aleator.

Edited by Zimolaopa, 13 July 2009 - 14:05.


#5
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Asemanator cu ce se discuta aici?

Edited by soft0811, 13 July 2009 - 14:05.


#6
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Nu trebuie sunat la RC pentru a-ti schimba parola, se paote face si direct din telefon, eu asa mi-am schimbat-o , nu mai stiu exact care e numarul la care trebuie sa suni pentru a-ti intra robotul pentru aceasta arie...o sa ma interesez sio sa revin

Cum poate respectivul tepar sa isi incarce cartela dupa abonamentul omului, chiar daca are cnp-ul, daca nu are fizic abonamentul in mana???

#7
Zimolaopa

Zimolaopa

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.07.2009
Daca idiotii de la Cosmote ar genera o parola aleator la abonare... tzeparii cu CNP nu ar mai avea nicio sansa.

#8
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009
Si eu zic sa te duci la politie, asemenea lucru am patit si eu la orange.Ma suna unu cu numar ascuns si imi zice ca nu am platit abonamentul vodafone(nici macar nu am vodafone :lol: ) si imi zice sa bag nu stiu ce numar la tel(evident, sa ii reincarc cartela la vodafone).Individul credea ca sunt pe vodafone, i-am spus respectuos ca nu sunt deacord si i-am inchis. :D

#9
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009
un coleg de al meu a patit-o.Numa ca el nu s-a prins si a reincarcat o cartela orange pre pay cu 100 euro :mellow:

Edited by fabytm, 13 July 2009 - 14:12.


#10
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

 cuculea, on 13th July 2009, 15:07, said:

Cum poate respectivul tepar sa isi incarce cartela dupa abonamentul omului, chiar daca are cnp-ul, daca nu are fizic abonamentul in mana???


Corect, nu cred ca poate. Probabil, daca accepti sa activezi oferta, te pune sa tastezi secventa de cifre pentru a-i incarca lui cartela...

#11
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

 Zimolaopa, on 13th July 2009, 15:07, said:

Daca idiotii de la Cosmote ar genera o parola aleator la abonare... tzeparii cu CNP nu ar mai avea nicio sansa.

Daca idiotii de abonati nu si-ar mai da datele personale pt fiecare piscot, problema ar fi de mult rezolvata.

Din pacate astia si voteaza.

#12
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

 cmidp, on 13th July 2009, 15:34, said:

Daca idiotii de abonati nu si-ar mai da datele personale pt fiecare piscot, problema ar fi de mult rezolvata.

Din pacate astia si voteaza.

Ei, hai sa nu fim rai :)
Tzeparii pacalesc oameni de la tara, sau batrani neavizati. Nu sunt neaparat idioti :) doar neinformati. Nu e vina lor ca traiesc la tara. Ei sunt bunicii nostri, sau poate parintii pe care i-am lasat in urma si am plecat la oras la facultate... Ce e rau, e ca hotia este foarte mare in tara la noi, si nemernicii de hoti profita de naivitatea semenilor lor...

Edited by rohry2k1, 13 July 2009 - 14:41.


#13
stefanitza

stefanitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.05.2009
Inca am numarul de pe care a sunat, dar nu cred ca politia ar rezolva cine stie ce daca ar avea numarul lui...tot asa au sunat si un prieten de al meu, ma intreb de unde stiu ei ca numerele sunt pe abonament....

L.E: Haideti sa va arat ce SMS a primit un prieten:
@MESAJ ORIGINAL@Felicitari nr.dvs.este castigatorul sumei de 500 euro si aunui tele.NOKIA 8600 pentru mai multe detalii contactati-ne (Felicitari Romania)
   Imi place la mesajul asta ca este "@MESAJ ORIGINAL@" si ca se folosesc prescurtari in el...sa nu uit de partea cu "Felicitari Romania" :lol:

Edited by stefanitza, 13 July 2009 - 15:18.


#14
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Mai oameni, terminati cu tampenia asta "Du=te la politie si reclama" ca politia nu are ce face, voi nu intelegeti ca nu are ce face. Chiar daca da de el, ala poate sa bage 1000 de motive, fiind cartela pre-pay...am gasit telefonul, mi s-a furat telefonul si cine l-a gasit l-a folosit, sau daca miroase ceva ca da politia de el, arunca cartela si gata....

Fara dovezi clare si concrete nu au ce sa ii faca si in cazul asta nu au ce dovezi sa stranga.

Dati voi o sugestie cum ar putea politia sa infunde un tepar de-asta.....

#15
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
cel mai recomandat este sa sune la Relatii cu Clientii, sa le spuna celor de RC, numarul de telefon, daca il mai are, si ei sa faca demersurile in continuare, pentru a ii prinde pe acesti nemernici

#16
Cristi-Puf

Cristi-Puf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.07.2009

 planner26, on 13th July 2009, 18:31, said:

cel mai recomandat este sa sune la Relatii cu Clientii, sa le spuna celor de RC, numarul de telefon, daca il mai are, si ei sa faca demersurile in continuare, pentru a ii prinde pe acesti nemernici

inca n-am vazut la noi, politia COSMOTE. :huh: nu exista asa ceva.

#17
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005

 cuculea, on 13th July 2009, 18:24, said:

Mai oameni, terminati cu tampenia asta "Du=te la politie si reclama" ca politia nu are ce face, voi nu intelegeti ca nu are ce face. Chiar daca da de el, ala poate sa bage 1000 de motive, fiind cartela pre-pay...am gasit telefonul, mi s-a furat telefonul si cine l-a gasit l-a folosit, sau daca miroase ceva ca da politia de el, arunca cartela si gata....

Fara dovezi clare si concrete nu au ce sa ii faca si in cazul asta nu au ce dovezi sa stranga.

Dati voi o sugestie cum ar putea politia sa infunde un tepar de-asta.....

Nu e de mirare!
Am vazut pe aici oameni mai mult decat indignati ca politia nu ia atitudine in cazul celor care apeleaza cu numar ascuns.  :huh:  :huh:
Trist :confuzzled:

Edited by jeekxoo, 13 July 2009 - 18:05.


#18
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Nici cosmote ,nici politia NU VOR sa faca nimic!Eu cand am sunat la relatii clienti cosmote tipa de acolo nici macar nu m-a intrebat despre ce numar de telefon e vorba(eu primisem un sms "premiu" pe vodafone de la un numar cosmote) si  mi-a taiat-o scurt....cica sa fac reclamatie la politie.Daca ar aduna cateva reclamatii pentru acelasi numar ar fi clar ca respectivul client  face acest lucru,ar putea restrictiona acel numar,ar crea o lista neagra cu acei clienti,poate doar afisata pe site-ul lor si tot ar fi un semn de bunavointa.Pe de alta parte politia ar cere localizarea acelui IMEI  de la operatorul de telefonie mobila,care o fi el, si la o perchezitie s-ar gasi la el in buzunar telefonul cu acel IMEI.Poate hotul mai suna si la alte numere sau este sunat si cei care-l suna ar putea fi si ei intrebati....si incet,incet ar prinde cativa dupa care auzind multi baieti s-ar lasa de meserie.Daca ar fi doar o intamplare...n-ar merita efortul dar deja e un fenomen.

TRAIM IN TARA IN CARE NU SUNT PROBE!

Edited by alexa32, 13 July 2009 - 18:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate