Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Firefox, Opera, Netscape?

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
de ce as face asta ? de ce sa navighez pe site-uri wml ?
probabil ca o fi vreo extensie care sa imi permita sa fac, asta, dar chiar nu vad rostul. asta e marele tau argument ?  :lol:  

eu nu m-am luat de opera ca functionalitate... e un browser dragut, ceva mai rapid dar are o groaza de probleme cu standardele.

#92
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

evilone, on May 13 2005, 15:15, said:

Ah, scuza-ma ca nu ti-am cerut bon de ordine, si permisiunea de a lua cuvantul.

<{POST_SNAPBACK}>


Fara virgula inainnte de "si"  :D

#93
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

zuppy, on May 13 2005, 15:15, said:

de ce as face asta ? de ce sa navighez pe site-uri wml ?
probabil ca o fi vreo extensie care sa imi permita sa fac, asta, dar chiar nu vad rostul. asta e marele tau argument ?  :lol: 

eu nu m-am luat de opera ca functionalitate... e un browser dragut, ceva mai rapid dar are o groaza de probleme cu standardele.

<{POST_SNAPBACK}>


Asta da, referitor la standarde submit la ideea ca Opera mai are de lucrat la motorul de randare.
de ce as face asta ? de ce sa navighez pe site-uri wml ?
dar pe site-uri HTML de ce sa navigi?! Ce raspuns e asta "de ce sa navig". S enumeste ignoranta, confrate fan McLaren :naughty:  Cum, n-ai optimizat  site-ul acela si pt WML?

Edited by eXXocet, 13 May 2005 - 15:20.


#94
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

eXXocet, on May 13 2005, 16:16, said:

Fara virgula inainnte de "si"  :D

<{POST_SNAPBACK}>


Virgula nu este folosita numai pe post de conjunctie, este folosita si pentru a marca o pauza. Regula cu "nu se pune virgula inainte de si" probabil ti-a spus-o invatatoarea in clasa a treia (dupa ce a auzit-o de la vanzatoarea din piata).

#95
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
astia de la MS de ce nu respecta standardele? chiar nu pot sau nu vor? ... ma indoiesc ca nu pot...

#96
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

evilone, on May 13 2005, 15:19, said:

Virgula nu este folosita numai pe post de conjunctie, este folosita si pentru a marca o pauza. Regula cu "nu se pune virgula inainte de si" probabil ti-a spus-o invatatoarea in clasa a treia (dupa ce a auzit-o de la vanzatoarea din piata).

<{POST_SNAPBACK}>


Asa e, scuza-ma , nu ma pot masura cu un om cult care pune virgula inainte de "si" ca sa marcheze o pauza (de masa probabil). Ce draq, esti om cu liceu, aveam pretentii...

Edited by eXXocet, 13 May 2005 - 15:24.


#97
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

gtk, on May 13 2005, 15:20, said:

astia de la MS de ce nu respecta standardele? chiar nu pot sau nu vor? ... ma indoiesc ca nu pot...

<{POST_SNAPBACK}>

Nu, probabil vor ca standardele sa fie stabilite dupa IE, asa s-au obisnuit ei, sa faca regulile.

#98
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

eXXocet, on May 13 2005, 16:19, said:

dar pe site-uri HTML de ce sa navigi?! Ce raspuns e asta "de ce sa navig". S enumeste ignoranta, confrate fan McLaren :naughty:  Cum, n-ai optimizat  site-ul acela si pt WML?
wml e pt telefoane, e alta mancare de peste. este ineficient din punct de vedere financiar sa faci o versiune wml pentru ca nu o sa ai prea multi vizitatori.

in momentul cand lumea o sa-mi ceara wml, o sa le dau wml.

#99
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

zuppy, on May 13 2005, 15:24, said:

wml e pt telefoane, e alta mancare de peste. este ineficient din punct de vedere financiar sa faci o versiune wml pentru ca nu o sa ai prea multi vizitatori.

in momentul cand lumea o sa-mi ceara wml, o sa le dau wml.

<{POST_SNAPBACK}>


Oho, o groaza de bani se invart @WAP, iar standardul WAP2.0 este deja compatibil xHTML. Meaning WEB&WAP, acelasi script.

#100
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Intrezaresc un flame. Somebody stop us :lol:

#101
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Knock yourself out

#102
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
o pagina complexa (x)html+css oricat de mult te chinui nu cred ca o poti face compatibila si wml... nu am lucrat cu wml, deci nu stiu cum e, dar am rezerve ca se poate face asta. daca mai bagi si ceva javascript devine clar ca tehnologiile nu sunt compatibile.

totusi cati oameni viziteaza in mod frecvent site-uri pe telefon ? si cati dintre ai au wap 2.0 si telefoane cu rezolutie mai mare...

ps: nu-i nimic, ne certam, ne impacam  :lol:

#103
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Uitati, din cate se vede exista 3 atitudini de baza printre webdesigneri:

1) Cei care confunda Internetul cu Biserica Ortodoxa de Rit Vechi si "standardele web" - in fond, niste recomandari... simple recomandari ! - cu Insasi Cuvantul lui Dumnezeu; acestia sunt fani Firefox neconditionat si manifesta un fanatism oarecum asemanator cu cel al Inchizitiei medievale, vizavi de cei care indraznesc sa puna in discutie "Absolutul" acestor standarde, respectiv pretinsa "eficienta" a unor browsere "pe baza de standarde".

2) Cei carora nu le pasa de standarde, fiindca oricum "90% se uita cu Internet Explorer, iar restul nu conteaza".

3) Cei care asteapta IE 7 pur si simplu fiindca spera ca, in sfarsit, browserul cel mai folosit de pe planeta sa ajunga naibii sa implementeze, pe langa anumite artificii non-standard dar extrem de utile (de ex., "overflow-x" si "overflow-y" - proprietati care, btw, incep sa fie preluate ... hm... in viitoarele standarde), niste chestii de bun simt, precum "max-width" care vor usura atat viata celor care fac site-uri, cat si pe cea a utilizatorilor de site-uri.

#104
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

zuppy, on May 13 2005, 15:36, said:

o pagina complexa (x)html+css oricat de mult te chinui nu cred ca o poti face compatibila si wml... nu am lucrat cu wml, deci nu stiu cum e, dar am rezerve ca se poate face asta. daca mai bagi si ceva javascript devine clar ca tehnologiile nu sunt compatibile.

totusi cati oameni viziteaza in mod frecvent site-uri pe telefon ? si cati dintre ai au wap 2.0 si telefoane cu rezolutie mai mare...

ps: nu-i nimic, ne certam, ne impacam  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Ne impacam, dar numai la un pahar de bere, langa monopostul marelui Ayrton... Eu cu un tricou cu Firefox, tu cu unul cu un O mare pe el  :lol:

#105
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
erm.. virgula nu se foloseste inainte de 'si' daca este o enumerare.

in chestia cu browserele momentan nu ma mai bag ca mi-i somn.

#106
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

addicted, on May 14 2005, 00:40, said:

erm.. virgula nu se foloseste inainte de 'si' daca este o enumerare.

in chestia cu browserele momentan nu ma mai bag ca mi-i somn.

<{POST_SNAPBACK}>


Stii tu ceva,dar ai uitat :)  "," se poate folosi (exceptand enumeratia) ,dar dupa "si", nu inaintea lui. :P

#107
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Nu vreau sa insist prea mult pe chestia cu virgula, pentru ca presimt ca as fi in inferioritate numerica. Toata lumea stie de regula aia stupida. E un element de folclor deja. Cert este ca am intrebat o gramada de persoane cu facultate de specialitate terminata, si toate mi-au spus ca nu este o regula batuta in cuie. Ideea regulii este ca virgula este folosita pe post de conjunctie si cuvantul "si" este la randul lui o conjunctie. Deci nu are rost sa folosesti doua conjunctii una dupa alta. Insa virgula mai are si alte functii.

#108
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004

eXXocet, on May 13 2005, 15:22, said:

Asa e, scuza-ma , nu ma pot masura cu un om cult care pune virgula inainte de "si" ca sa marcheze o pauza (de masa probabil). Ce draq, esti om cu liceu, aveam pretentii...

<{POST_SNAPBACK}>


liceu romanesc ? ma faci sa rad ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate