Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Se fura

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#163
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Pai exceptiile astea sunt un exemplu maret.
Nu vezi ca dl. Victor face pe mortu-n papusoi ?
L-am invitat sa ne spuna pentru ce firma lucreaza, sa vedem si noi de ce e in stare, poate vreau sa-mi fac un sait pe domeniul www.cumsefura.ro, asa , de proba.

#164
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
Domnule Sakura.
Scuza-ma daca te-am deranjat.
Sa ma fac inteles: nu sunt nici avocat, nici judecator, nici constipat, nici inflexibil.
Ce am vrut eu sa sustin este NU ca omul nu a gresit, ci ca a recunoscut greseala, si a reparat-o de urgenta. Fiind uin baiat nepasionat de legi, a CREZUT ca pozele puse de el sunt libere si poate testa un site cu ele.(asa imi place sa cred)
Daca e sa o luam strict legal, pentru pozele din thred-ul "gagica zilei" softpedia ar trebui sa plateasca mii de euro, pentru ca legea nu tine cont de ce zice softpedia "pentru materialele astea sunt raspunzatori userii".. pozele sunt puse pe softpedia si cand vad al cui e domeniul, la ala ma duc. ai inteles ceva din ce zic eu? si acolo sunt puse pozze cu watermark, cu tot, si "furate" de pe situri cu renume cum ar fi worth1000.com (pe la fun erau d'astea).
In privinta fotografului, tot respectu' pentru poze, si repet..... daca era dreptul lui, trebuia sa dea in judecata proprietarul sitului, si sa vedem si noi un proces in care sa castige cel caruia i s-a furat munca.
am zis ca el le-a pus undeva sau le-a vandut, necunoscand persoana, si pentru ca imi pare ceva suspect - e ceva strict personal.... am eu o problema cu o anumita categorie de oameni, din care sper ca nu face parte si respectivul fotograf... doar am banuit... my mistake.
Cat despre fotografii, poate nu sunt pasionat ca voi, cert e ca imi place, am cateva fotografii foarte reusite, si nu sunt complet strain de aceasta...arta sa-i spunem. Urmaresc cu mare interes concursurile de pe siturile de specialitate, atat deocamdata. dar nu reusesc sa ma implic prea mult din lipsa de timp.
Si inca ceva: am citit tot thread-ul, dar din pacate nu reusesc sa ma exprim atat de bine incat sa ma fac inteles fara probleme. daca m-ai cunoaste ti-ai da seama ca nu ai nici un motiv sa ma faci "inapt" sa spui ca spun "ineptii" si ca vorbesc prostii, ca sunt ridicol etc.. etc...
repet: nu am chef de cearta.
sper ca de data asta m-am facut inteles.
era vorba de:
circumstante atenuante pt. hot
atitudine gresita a proprietarului drepturilor

#165
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Legat foarte mult de subiect romanii se fac in continuare de kkt cu poze luate de Pbase si puse la stock photos

http://fotofraud.blogspot.com/

#166
sonyaxel

sonyaxel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.06.2004
Dragilor,

Consider ca subiectul poate fi inchis deoarce pe site-ul respectiv s-au operat modificarile si tot-ul este in regula.
Vom analiza provenienta si proprietatea img. respective doar pt. a elucida misterul.
In mod cert img. nu vor mai fi folosite nici macar ca proba sau examplu.

In alta ordine de idei ashteptam confirmarea oficiala (film, img. in original-cu proprietatile nemodificate) cum ca acele img. apartin intradevar domnului respectiv. Dealtfel se pune problema instrainarii sau chiar a vinderii acestor img.

POSTEZ SI ASTAZI CU URMATORUL ASPECT AL SITUATIEI:

Domn-ul respectiv aduce acuze destul de grave unor institutii care nu au legatura cu proiectul.
Este vb. bineinteles de acuza de FURT. In mod normal orice acuza de acest gen neinsotita de probe evidente si clare poate fi interpretata altfel si atrage asupra sa alte consecinte.

Vorbesc in special de imaginea cu site-ul incriminat care apare cu scopuri defaimatoare si incitante pe site-ul respectivului fotograf. Aceasta imagine (complexul de imagini, culori, texte, template) este folosita fraudulos fara permisiunea realizatorilor sau a celor care au realizat img. folosite in template.
Tin sa mentionez ca aceasta imagine inca se mai poate vedea pe site-ul domnului respectiv cu toate ca partea acuzata a operat modificari.

Intrebarea mea este in felul urmator:
Cum ar putea cineva acuza incalcarea dreptului de autor cat timp foloseste o sursa cu drepturi incalcate. Adica pe scurt: de ce tu folosesti imaginile mele, fara acordul meu, iar eu sa nu le pot folosi pe ale tale, fara acordul tau?

Raspunsul se deduce si nu are nevoie de comentarii. Nu sunt deacord nici eu cu intrebarea dar, privita in esenta, ea ridica alte semne de intrebare.

Este vb. strict de ""profesionalismul"" fotografului care foloseste imagini ""FURATE"" pentru apara alte imagini "Furate".

Domnilor,  
Problema in acest caz este ca mai toata lumea acuza, dar nu stie ce sau de ce.
Incercati va rog sa priviti situatia si din punct-ul de vedere dezvoltat mai sus si in caz-ul in care inca mai aparati pe cineva, ganditi-va ca o situatie a fost creata INVOLUNTAR si o fapta creata VOLUNTAR - cu scopuri bine definite/stabilite.

Daca legea permite ca o situatie sa fie rezolvata pe cont propriu prin mijloace perfect ilegale, anuntati-ma si pe mine ca sa shtiu exact cum voi proceda in cazul in care img. nu vor fi demonstrate a fi ale distinsului domn.

Va pup,
Victor

#167
Aquarius

Aquarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.04.2005
Iata cum am ajuns la o controversa interesanta - daca eu fotografiez acum ecranul calculatorului inseamna ca trebuie sa obtin acordul Softpedia pentru a utiliza fotografia mea. Macar sa pastrez factura de Internet, sa nu ma acuze cineva ca am piratat accesul la site.

Povestea asta imi aduce aminte de situatiile cu hotii de buzunare in tramvai care in momentul confruntarii incep sa strige 'ia uite ce mi-a facut, mi-a bagat mina in buzunar la el!'  <_<

#168
X-Plicit

X-Plicit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 24.11.2004
Draga webdizainerule sonyaxel,

In aceasta perioada in care se apropie Sfintele Sarbatori de Pasti, doresc sa impartasesc cu tine aceste momente de bucurie in care textele tale ma fac sa rad cu o pofta asemenea poftei multor romani din minunata noastra tara.

Observ supararea ta in legatura cu imaginea "care apare cu scopuri defaimatoare si incitante pe site-ul respectivului fotograf". Imaginea de care vorbesti, complexul de imagini, culori, texte, template (?!), fonturi, linii, logo-uri, degrade-uri, punctulete, casute, textbox-uri, butoane, linkuri si o gramada de piGzeli (o vom numi in continuare screenshot desi nu va mai fi nici o referire la ea) reprezinta dovada ca imaginile "respectivului fotograf" au fost publicate fara acordul acestuia.

Cat despre aceste imagini, daca sunt sau nu ale dansului, cred ca este foarte clar. Si totusi daca inca nu crezi acest lucru, eu te voi lasa sa analizezi provenienta si proprietatea piGzelilor in cauza. Poate gasesti o scuza. Daca ele au fost luate de pe un hard' Quantum sa zicem (nu se doreste reclama ascunsa) atunci este posibil sa fie chiar a firmei respective. Cine stie...

Te rog sa nu te obosesti sa raspunzi acestui mesaj. Oricum sunt atatea de facut: oua de colorat, imagini de salvat sau multe altele.

Cu mai putin respect,
Vlad Mereuta

#169
yyan

yyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 29.05.2004

sonyaxel, on Apr 29 2005, 13:58, said:

Vorbesc in special de imaginea cu site-ul incriminat care apare cu scopuri defaimatoare si incitante pe site-ul respectivului fotograf. Aceasta imagine (complexul de imagini, culori, texte, template) este folosita fraudulos fara permisiunea realizatorilor sau a celor care au realizat img. folosite in template.

<{POST_SNAPBACK}>


Ha ha ha. Asta trebuie sa fie faza zilei.
Si eu sunt nedumerit: pe tine ce anume te deranjeaza - ca nu te-a acuzat pe tine de furt, cum era normal, si a acuzat muzeul?
Eu am spus intr-un post mai sus ca adevaratul vinovat nu este muzeul, ci persoana care a folosit abuziv imaginile respective, dar asta e o problema interna a muzeului. Isi va recupera eventualele pagube de la realizatorii site-ului.

#170
Nae65

Nae65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 28.02.2005

mr.fred, on Apr 28 2005, 19:44, said:

Daca el le-a obtinut intrand prin efractie in muzeu, atacand 2 gardinei si ranind mortal un ghid nu indreptateste muzeul sa le ia si sa le puna pe site. arty, esti om mare, ce dracu, ce iti e asa de greu de inteles?

<{POST_SNAPBACK}>

Domnule Fred,
Dacă eu va prind pe stradă cu minunatul dvs aparat foto la gât, vă dau o bâtă-n cap și vă iau aparatul. Apoi cineva la rândul său îmi fură mie același aparat.

După logica dvs înseamnă că am toate drepturile să revendic minunatul dvs aparat foto!

Deci, eu zic să trecem peste faza cu bâta-n cap și să-mi înmânați aparatul dumneavoastră!

#171
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Chestia e ca tu nu poti face dovada ca esti proprietarul, spre deosebire de fotograful in cauza.
Asa ca, discutiile astea sunt pe langa.

#172
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
sonyaxel, pana la urma ne spui adevarul?
de unde ai fotografiile?
cum si de unde le-ai obtinut?
asta ar fi un punct de plecare in rezolvarea "problemei"

#173
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
eu cred ca screenshotu ala e un fake
oricum nu se poate dovedi nimic iar intr-o instanta screenshotul ala nu valoreaza 2 lei.

asa ca potoliti-va bre.

sonyaxel las-o naibii moarta ca te faci mai rau de rahat.

#174
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
s-a facut deja, mai rau de atata...... mai greu
ar putea totusi sa ne spuna cum a obtinut pozele, si in ce relatii este cu fotograful de la care le-a "imprumutat"

#175
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004

Nae65, on Apr 29 2005, 19:28, said:

Domnule Fred,
Dacă eu va prind pe stradă cu minunatul dvs aparat foto la gât, vă dau o bâtă-n cap și vă iau aparatul. Apoi cineva la rândul său îmi fură mie același aparat.

După logica dvs înseamnă că am toate drepturile să revendic minunatul dvs aparat foto!

Deci, eu zic să trecem peste faza cu bâta-n cap și să-mi înmânați aparatul dumneavoastră!

<{POST_SNAPBACK}>


Ce spui tu e o mare prostie, care se datoreaza naivitatii tale. Nu stiu daca asta este logica lui mr.fred, dar poate o sa te mire cand o sa-ti spun ca e corecta.
Ce ai facut tu este o greseala tipica. Ai incurcat posesia cu proprietatea. Ei bine, altii s-au gandit inaintea ta la asta si au reglementat problema asta ca sa nu mai existe confuzii. Pana te documentezi de unul singur, crede-ma pe cuvant.

#176
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
O reactie din partea dl. Dinu Lazar gasiti aici.

#177
patratzel

patratzel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 24.09.2004
Abia astept ca dl. de mai sus, implicat in dezvoltarea site-ului Muzeului Satului, sa termine aceasta lucrare, ca eu, "infidel" al Internetului, sa-i pot fura layout-ul pentru a-l utiliza in proiecte dezvoltate de mine. Comerciale, normal (fie ele cu bani sau nu).

Apoi astept ca persoana de mai sus sa indrazneasca sa ma mai cheme in instanta, sau macar sa aiba pretentia la scuze din partea mea cand voi pune la indoiala legalitatea sculelor si mijloacelor folosite pentru dezvoltarea acestui site.

HA!  :ninja:

Altfel, va urez Paste Fericit

#178
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
scuze de deranj.
mr.Fred, am citit ce a spus dl. Dinu Lazar
eu nu am inteles prea bine, dumneallui a depus vreo plangere, a dat in judecata? sau se asteapta ca justitia sa se autosesizeze la tot felul de gainarii? (a nu se interpreta gresit gainarie )
si mai am o intrebare pentru domnul Dinu Lazar: daca cu ceva vreme inainte "creatorul" acelei pagini v-ar fi rugat frumos sa ii imprumutati acele fotografii pentru un scop nobil (un cadou facut unei institutii) i le-ati fi imprumutat? poate daca va cerea dreptul sa le foloseasca i-ati fi dat acest drept?
va multumesc anticipat

#179
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Dl. Dinu Lazar a raspuns aici.

#180
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
Atunci, tot respectul pt. Domnul Dinu Lazar,
si asteptam scuzele de rigoare si explicatiile cu bun simt ale celui care s-a simtit indreptatit sa se foloseasca de munca altuia.
si cu toate ca nu particip activ la sectiunea "foto" il invitpe Dl. Lazar sa se inscrie in forumul softpedia si sa isi impartaseasca operele si cunostintele cu ceilalti membri.

Edited by Dan, 02 May 2005 - 23:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate