Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Spiru Haret

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008

View Postspare-me, on 12th July 2009, 20:02, said:

deci spiru haret si romano americana sunt UNIVERSITATI
care au in structura  FACULTATI
la romano americana exista facultatea de management marketing

ai auzit de spiru haret si romano americana dar n-ai auzit de Universitatea Bucuresti !?

de unde esti ?!


De la tara .. de la munte:D . Si spiru mai e acreditata ca am auzit la televizor ca nu ar mai fi?:|

#20
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

View Postblack1990, on 13th July 2009, 07:05, said:

De la tara .. de la munte:D . Si spiru mai e acreditata ca am auzit la televizor ca nu ar mai fi?:|
  
Cred ca nimeni de aici nu stie daca mai este sau nu acreditata.Daca tu insisti cu Spiru Haret,cu siguranta te vei putea inscrie,caci ei nu-ti vor refuza dosarul si taxa aferenta,neavand nimic de pierdut.
Sfatuieste-te cu parintii,cu colegii,cu diriginta,analizeaza bine ce faci,banii perduti nu-i mai primesti inapoi,iar timpul irosit...cu atat mai putin.
Faptul ca provii dintr-un oras  mic,chiar sat,cum spui tu, nu este un impediment,nu te subevalua,ai acces la internet,deci poti sa te informezi.Student bun ,mediocru sau slab poti fi si la o facultate de stat si la una particulara,iar despre sansele  de angajare de dupa facultate ele tin mai mult de norocul fiecaruia,mai putin de competenta dobandita in facultate.

#21
Fynnon

Fynnon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 17.12.2008

View Postbelisima, on 13th July 2009, 09:16, said:

Cred ca nimeni de aici nu stie daca mai este sau nu acreditata.Daca tu insisti cu Spiru Haret,cu siguranta te vei putea inscrie,caci ei nu-ti vor refuza dosarul si taxa aferenta,neavand nimic de pierdut.
Sfatuieste-te cu parintii,cu colegii,cu diriginta,analizeaza bine ce faci,banii perduti nu-i mai primesti inapoi,iar timpul irosit...cu atat mai putin.
Faptul ca provii dintr-un oras  mic,chiar sat,cum spui tu, nu este un impediment,nu te subevalua,ai acces la internet,deci poti sa te informezi.Student bun ,mediocru sau slab poti fi si la o facultate de stat si la una particulara,iar despre sansele  de angajare de dupa facultate ele tin mai mult de norocul fiecaruia,mai putin de competenta dobandita in facultate.

E simplu: Universitatea e acreditata DAR pt ca tu ca student sa primesti diploma recunoscuta de minister trebuie ca specializarile din cadrul fiecarei facultati a univ sa fie acreditate ! Intelegi ?

Univ e acreditata dar asta inseamna doar ca face parte din sistemul de invatamant din Romania!

Univ SH a fost a creditata ca institutie de invatamant  in 2002 dar in acest moment e scoasa in afara legii, cine se inscrie la SH anul asta va da banii degeaba pt ca nu va primi de la ministerul educatiei diploma !

Edited by Fynnon, 13 July 2009 - 12:49.


#22
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Daca nu ai ce face cu banii si vrei sa ai o hartie care nu valoraza nimic atunci inscriete la spiru haret. Ca angajator nu dau doi bani pe diplomele date de aceasta facultate.
Din experienta spun, anul trecut m-am inscris la master la insitentele unor amici .. am zis hai sa o fac si pe asta. Ok toate bune si frumoase in mintea mea era formata imaginea facultatii de stat unde chiar pui un pic burta pe carte si ramai cu ceva, te zbati macar cat de cat ..,, de unde pana unde, m-am inscris, am platit prima rata, ca la cateva zile sa port o discutie cu un profesor universitar si sa imi spuna ca facultatea nu este acreditata de minister. Caut pe internet pe situl ministerului, surpriza - facultatea nu era acreditata.
Daca am vazut asta am dat un mail la cei de la SH - raspunsul lor ei nu recunosc ministerul invatamantului din romania si comisia aia nationala ca entitati capabile sa ii acrediteze pe ei :lol: !!! Ei ar fi acreditati de nus ce organizatie europeana sau cam asa ceva  :naughty:. Va dati seama numai prostii.
Vazand asa m-am lasat pagubas pe moment dar am zis hai sa vad si eu cum e daca tot am dat banii prima rata. Toata treba era online cu user si parola ... era luna decembrie si tot nu puteam sa accesez platforma aia a lor. Am dat telefoane nu ca se mai lucreaza .. in fine am vazut ca nu merge am dat un mail la suportul lor si la vro saptamana pana la urma a mers. Se apropia sesiunea ... ma uit si eu ca omul sa vad ce si cum am de invatat cand colo pe net erau doar niste "cursuri" - daca le pot numi asa - niste prezentari in power point cu scrisul cat foaia frumos colorate in totala cateva cuvinte pe pagina - intrebare eu pana la urma ce invat ??!! Parca ma uitam la desene animate niste mazgaleli colorate cu 5 cuvinte pe pagina A4.
Am ramas masca ma asteptam sa vad suporturi de curs de 50 -80 de foi de unde ... Unde nu aveai examen erau referate cam 60 % referate si 40% examene  :lol: Daca am vazut asa am renuntat nu se merita sa arunc banii pe nimic. Sincer nu imi era de bani dar efectiv m-a scrbit cand am vazut cata bataie de joc este, asta nu e invatamant nici macar 10 % e prosteala pe fata. Nu zic ca la stat se mai face cum se facea inainte sa inveti pe rupte dar tot se face tot ai un suport de curs ai cursuri inveti te pregatesti pentru un examen, esti stresat, simti ca nu treci ca prin branza depui un efort macar cat de cat si ramai cu un bagaj de cunostinte dar in cazul spiru haret este total opusul!
Ar fi foarte bine sa ii excluda din sistemul de invatamant universitar.

Edited by Doru_Neo, 13 July 2009 - 13:47.


#23
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postblack1990, on 12th July 2009, 09:48, said:

Si e ceva de "Universiutatea Bucuresti" ?? adik sunt acreditati? e facultate buna?
:roflmao:
Bună întrebarea.
Dacă Universitatea asta nu-i acreditată, nu-i acreditat nici ministerul.

#24
Sir`NyCkY

Sir`NyCkY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.04.2007

View Postbelisima, on 12th July 2009, 18:57, said:

Cu media ta ai sanse sa intri la Adsministrarea Afacerilor,sectia Marketing,numai la taxa.

Sa stii ca la Romano-Americana vei plati si o banala adeverinta,iar restantele se platesc si ele.Sfatul meu este sa incerci si la Universitatea Bucuresti,inscrierea te costa 150 lei si poti bifa din prima optiunea pentr studiul la "taxa".Acum doi ani ultima medie a fost 7,50,la Administrarea Afacerilor,caci Marketing  nu exista atunci.
Problema este ca rezultatul final il vei afla prin septembrie,iar daca vrei sa te inscrii si la Romano-americana,va trebui sa platesti in timp scurt prima transa a taxei.
In locul tau,eu m-as inscrie la Universitate si daca in toamna,in urma retragerii dosarelor celor care renunta nu as prinde loc,atunci mi-as pune dosarul la o facultate particulara.Decizia iti apartine,dar gandeste bine sa nu regreti mai tarziu,bafta iti doresc.
Pai anul trecut s'a intrat cu medii foarte mari la feaa la universitate...

Quote

ADMINISTRAREA AFACERILOR
2008 – 10,00-9,877500 (buget); 9,876250-9,681250 (taxă);
Cum se explica o asa mare diferenta de la un an la altul? Inteleg sa fie o diferenta... dar nu asa mare... Eu am media de admitere aproape 9 si cu toate astea nici nu mi-am facut dosar pentru administrarea afacerilor sau marketing la universitate... Ce ma sfatuiti? Sa incerc? Sunt sanse? ;))

#25
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008

View PostDoru_Neo, on 13th July 2009, 13:44, said:

Daca nu ai ce face cu banii si vrei sa ai o hartie care nu valoraza nimic atunci inscriete la spiru haret. Ca angajator nu dau doi bani pe diplomele date de aceasta facultate.
Din experienta spun, anul trecut m-am inscris la master la insitentele unor amici .. am zis hai sa o fac si pe asta. Ok toate bune si frumoase in mintea mea era formata imaginea facultatii de stat unde chiar pui un pic burta pe carte si ramai cu ceva, te zbati macar cat de cat ..,, de unde pana unde, m-am inscris, am platit prima rata, ca la cateva zile sa port o discutie cu un profesor universitar si sa imi spuna ca facultatea nu este acreditata de minister. Caut pe internet pe situl ministerului, surpriza - facultatea nu era acreditata.
Daca am vazut asta am dat un mail la cei de la SH - raspunsul lor ei nu recunosc ministerul invatamantului din romania si comisia aia nationala ca entitati capabile sa ii acrediteze pe ei :lol: !!! Ei ar fi acreditati de nus ce organizatie europeana sau cam asa ceva  :naughty:. Va dati seama numai prostii.
Vazand asa m-am lasat pagubas pe moment dar am zis hai sa vad si eu cum e daca tot am dat banii prima rata. Toata treba era online cu user si parola ... era luna decembrie si tot nu puteam sa accesez platforma aia a lor. Am dat telefoane nu ca se mai lucreaza .. in fine am vazut ca nu merge am dat un mail la suportul lor si la vro saptamana pana la urma a mers. Se apropia sesiunea ... ma uit si eu ca omul sa vad ce si cum am de invatat cand colo pe net erau doar niste "cursuri" - daca le pot numi asa - niste prezentari in power point cu scrisul cat foaia frumos colorate in totala cateva cuvinte pe pagina - intrebare eu pana la urma ce invat ??!! Parca ma uitam la desene animate niste mazgaleli colorate cu 5 cuvinte pe pagina A4.
Am ramas masca ma asteptam sa vad suporturi de curs de 50 -80 de foi de unde ... Unde nu aveai examen erau referate cam 60 % referate si 40% examene  :lol: Daca am vazut asa am renuntat nu se merita sa arunc banii pe nimic. Sincer nu imi era de bani dar efectiv m-a scrbit cand am vazut cata bataie de joc este, asta nu e invatamant nici macar 10 % e prosteala pe fata. Nu zic ca la stat se mai face cum se facea inainte sa inveti pe rupte dar tot se face tot ai un suport de curs ai cursuri inveti te pregatesti pentru un examen, esti stresat, simti ca nu treci ca prin branza depui un efort macar cat de cat si ramai cu un bagaj de cunostinte dar in cazul spiru haret este total opusul!
Ar fi foarte bine sa ii excluda din sistemul de invatamant universitar.


Deci ms mult, clar de asta aveam nevoie , SH a picat .. acu stie cineva daca la romano-americana exista specialitatea marketing.. si daca asta e acreditata:D?

#26
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

View PostSir`NyCkY, on 13th July 2009, 18:08, said:

Pai anul trecut s'a intrat cu medii foarte mari la feaa la universitate...

Cum se explica o asa mare diferenta de la un an la altul? Inteleg sa fie o diferenta... dar nu asa mare... Eu am media de admitere aproape 9 si cu toate astea nici nu mi-am facut dosar pentru administrarea afacerilor sau marketing la universitate... Ce ma sfatuiti? Sa incerc? Sunt sanse? ;))

Iti spun  ca in 2007 ultima medie la taxa a fost 7,09,anul trecut a fost cu ceva mai mare,cred ca in jur de 9.Datele  pe care tu le ai sunt luate de pe studentie.ro,le-am vazut si eu,dar ele nu sunt cele corecte.La afisarea rezultatelor este adevarat ca mediile sunt f mari,dar din acesti candidati multi se retrag,fiindca ei si-au pus dosarele aici ca o masura suplimentara de siguranta ca intra undeva,majoritatea au dosare depuse si la ASE. Cei intrati din prima la taxa trebuie sa plateasca in timp scurt  o parte din bani,cei care nu depun acesti bani  isi pierd locul,astfel incat din cei reusiti fara loc pot completa o cerere tip,care va aparea pe saitul lor(www.faa.ro).Acestia au fost pasii pe care i-a urmat si o cunostinta mea  in 2007, a avut media 8,40 si a intrat,acesta este si motivul pentru care stiu exact situatia din 2007. Dupa cum vezi ultimele medii difera de la an la an,asa ca nu poate garanta nimeni nimic.dar in fond,ce te costa sa incerci?
Exista si un forum de unde poti afla mai multe detalii despre  atmosfera,cursuri,examene,pe saitul facultatii il gasesti.
Singurul dezavantaj este faptul ca trebuie sa astepti pana in septembrie sa afli daca ai intrat sau nu.Eu zic ca ai sanse cu media ta sa intri.Mi-a venit acum o idee:majoritatea bifeaza pe fisa de inscriere 2 optiuni,prima la buget,apoi la taxa.Sunt curioasa  daca in cazul in care un candidat bifeaza doar optiunea taxa nu are sansa de a intra din prima pe locurile cu taxa?poate ar fi bine sa intrebi acest lucru la secretariat.Am scris cam mult,sper sa intelegi ce am vrut sa spun.

Edited by belisima, 13 July 2009 - 18:33.


#27
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008

View Postbelisima, on 13th July 2009, 18:14, said:

Iti spun exact ca in 2007 ultima medie la taxa a fost 7,50,anul trecut a fost cu ceva mai mare,cred ca in jur de 9.Datele  pe care tu le ai sunt luate de pe studentie.ro,le-am vazut si eu,dar ele nu sunt cele corecte.La afisarea rezultatelor este adevarat ca mediile sunt f mari,dar din acesti candidati multi se retrag,fiindca ei si-au pus dosarele aici ca o masura suplimentara de siguranta ca intra undeva,majoritatea au dosare depuse si la ASE. Cei intrati din prima la taxa trebuie sa plateasca in timp scurt  o parte din bani,cei care nu depun acesti bani  isi pierd locul,astfel incat din cei reusiti fara loc pot completa o cerere tip,care va aparea pe saitul lor(www.faa.ro).Acestia au fost pasii pe care i-a urmat si o cunostinta mea  in 2007, a avut media 8,40 si a intrat,acesta este si motivul pentru care stiu exact situatia din 2007. Dupa cum vezi ultimele medii difera de la an la an,asa ca nu poate garanta nimeni nimic.dar in fond,ce te costa sa incerci?
Exista si un forum de unde poti afla mai multe detalii despre  atmosfera,cursuri,examene,pe saitul facultatii il gasesti.
Singurul dezavantaj este faptul ca trebuie sa astepti pana in septembrie sa afli daca ai intrat sau nu.Eu zic ca ai sanse cu media ta sa intri.Mi-a venit acum o idee:majoritatea bifeaza pe fisa de inscriere 2 optiuni,prima la buget,apoi la taxa.Sunt curioasa  daca in cazul in care un candidat bifeaza doar optiunea taxa nu are sansa de a intra din prima pe locurile cu taxa?poate ar fi bine sa intrebi acest lucru la secretariat.Am scris cam mult,sper sa intelegi ce am vrut sa spun.


Sincer nu stiu ce sa zic.. asta e cumva romano -americana?:| universitatea .. si facultatea se numeste faa??:|
Sincer dupa site .. foloseste un template gratis:D sii cred ca e jale:D
si totusi nu am auzit de aceasta facultate!:D


Deci , romano-americana are specializare pe marketing??
E acreditata , vreau aceste 2 raspunsuri:D

#28
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

View Postblack1990, on 13th July 2009, 19:23, said:

Sincer nu stiu ce sa zic.. asta e cumva romano -americana?:| universitatea .. si facultatea se numeste faa??:|
Sincer dupa site .. foloseste un template gratis:D sii cred ca e jale:D
si totusi nu am auzit de aceasta facultate!:D


Deci , romano-americana are specializare pe marketing??
E acreditata , vreau aceste 2 raspunsuri:D
  Raspunsul nu era pentru tine.FAA este o  facultate de la Universitatea Bucuresti. Pentru informatii despre Romao-Americana intra pe saitul lor www.rau.ro unde gasesti toate informatiile.Ti-a scris cineva mai sus ca exista Facultatea de management marketing.

#29
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
la Romano-americana dai test de admitere?:| sau merge pe baza de dosar?:| sectia marketing:D

Edited by black1990, 14 July 2009 - 07:43.


#30
gelula19

gelula19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.02.2009
Daca am luat masterul anul asta inainte de scandal voi primi diploma sau am dat banii degeba?
Ce credeti?

#31
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

View Postgelula19, on 14th July 2009, 08:47, said:

Daca am luat masterul anul asta inainte de scandal voi primi diploma sau am dat banii degeba?
Ce credeti?

Ai dat banii degeba!

#32
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
oricum i-ai fi dat degeaba!

#33
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

View Postfigo1988, on 14th July 2009, 10:21, said:

oricum i-ai fi dat degeaba!

Evident inca de la inscriere.

#34
gelula19

gelula19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.02.2009

View Postfigo1988, on 14th July 2009, 10:21, said:

oricum i-ai fi dat degeaba!
Asta nu-i adevarat. Cunostinte am, diploma imi mai trebuie :))

#35
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
de dragul off-topicului, ce cunostinte ai/ce facultate ai facut? la ce iti foloseste practic diploma?

#36
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
Imi mai raspundeti?:( La Romano-americana.. sectia marketing.. se intra pe baza de dosar sau se da admitere. De universitatea Hyperion ce stiti?:|

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate