Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Spiru Haret

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
Salut, m-am decis sa dau la spiru haret/ marketing . Am inteles de pe la TV ca nu va mai fi acreditata .. e adevarat? se merita sa dau la facultatea asta sau sa merg la alta?:|
Imi puteti spune ce materi se fac , cat de grele sunt si cum sunt profesori?

#2
antecontract

antecontract

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.06.2009
Daca nu va fi acreditata\autorizata, dai banii degeaba. Cat despre activitatea scolara nu ai de ce sa-ti faci probleme(vorbim doar de Spiru Haret- nu de o facultate de stat)
Spiru Haret scoate absolventi pe banda rulanta(multi abia stiu sa-si scrie numele, dar daca au bani de taxa e ok), examenele sunt grila iar subiectele sunt afisate pe net cu rezolvari cu tot. Din ce absolventi am vazut ....., mai bine pune mana si invata (asta daca nu te intereseaza doar diploma) si incearca la stat sau la o alta privata.Sunt mult prea multi cei care au hartia asta, daca mai traia bunica clar o inscriama la Spiru Haret

#3
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008

 antecontract, on 11th July 2009, 20:29, said:

Daca nu va fi acreditata\autorizata, dai banii degeaba. Cat despre activitatea scolara nu ai de ce sa-ti faci probleme(vorbim doar de Spiru Haret- nu de o facultate de stat)
Spiru Haret scoate absolventi pe banda rulanta(multi abia stiu sa-si scrie numele, dar daca au bani de taxa e ok), examenele sunt grila iar subiectele sunt afisate pe net cu rezolvari cu tot. Din ce absolventi am vazut ....., mai bine pune mana si invata (asta daca nu te intereseaza doar diploma) si incearca la stat sau la o alta privata.Sunt mult prea multi cei care au hartia asta, daca mai traia bunica clar o inscriama la Spiru Haret


Nu te supara imi poti spune o alta facultate buna pe acelasi domeniu , marketing?

#4
Creation_of_soul

Creation_of_soul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2009

 black1990, on 11th July 2009, 21:39, said:

Nu te supara imi poti spune o alta facultate buna pe acelasi domeniu , marketing?

o facultate MULT mai serioasa.... ASE bucuresti.... dar se da admitere destul de grea: matematica + economie/geografie

#5
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008

 Creation_of_soul, on 11th July 2009, 21:05, said:

o facultate MULT mai serioasa.... ASE bucuresti.... dar se da admitere destul de grea: matematica + economie/geografie


As vrea alta in care nu se da admitere...

#6
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
De anul acesta si la Facultatea de Administratie si Afaceri (Universitatea Bucuresti) exista sectie de marketing.Admiterea se face pe baza  mediei aritmetice dintre media liceu si nota bac.

#7
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008

 belisima, on 12th July 2009, 07:06, said:

De anul acesta si la Facultatea de Administratie si Afaceri (Universitatea Bucuresti) exista sectie de marketing.Admiterea se face pe baza  mediei aritmetice dintre media liceu si nota bac.


Si e ceva de "Universiutatea Bucuresti" ?? adik sunt acreditati? e facultate buna?

#8
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Universitatile particulare sunt bune numai pentru diplome recunsocute de stat in cazul in care vrei sa castigi o paine pe undeva la stat. Pentru ca acolo nu se face diferenta intre diplome de universitati. Daca este acreditata, este buna. Vezi zecile/sutele de demnitari care si-au luat diplome de la universitati fantoma/particulare pentru a accede in structuri superioare ale guvernului romaniei.

In sectorul particular practic nu ai nicio sansa cu diploma de la universitati particulare. In 90% dintre cazuri ti se arunca direct la gunoi CV-ul fara a fi citit daca ai scris Spiru Haret sau Romano-Americana in el. Asta e tristul adevar.

#9
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008

 SPF, on 12th July 2009, 09:16, said:

Universitatile particulare sunt bune numai pentru diplome recunsocute de stat in cazul in care vrei sa castigi o paine pe undeva la stat. Pentru ca acolo nu se face diferenta intre diplome de universitati. Daca este acreditata, este buna. Vezi zecile/sutele de demnitari care si-au luat diplome de la universitati fantoma/particulare pentru a accede in structuri superioare ale guvernului romaniei.

In sectorul particular practic nu ai nicio sansa cu diploma de la universitati particulare. In 90% dintre cazuri ti se arunca direct la gunoi CV-ul fara a fi citit daca ai scris Spiru Haret sau Romano-Americana in el. Asta e tristul adevar.


Deci daca merg la spiru haret , fac facultatea degeaba?:|

#10
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
De ce doresti tu neaparat Spiru Haret?Ti-a recomandat-o cineva cu caldura?Poti sa spui aici ce medie ai avut la bac si media  din liceu,in functie de astea poate te sfatuim in continuare...
Universitatea Bucuresti este una dintre cele mai vechi institutii de invatamant superior din tara,normal ca "e ceva de ea",nu inteleg de ce te indoiesti de ea si nu te indoiesti nicio clipa de Spiru Haret.

#11
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
daca nu ai pile la stat, da

#12
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

 SPF, on 12th July 2009, 10:16, said:

In 90% dintre cazuri ti se arunca direct la gunoi CV-ul fara a fi citit daca ai scris Spiru Haret sau Romano-Americana in el. Asta e tristul adevar.

Am 3 prieteni buni care au terminat Româno-Americana, angajați la companii ca HP și Vodafone și cu salarii între 900-1200 euro, iar unul dintre ei mai are și mașină de servici. Ciudat că tocmai niște companii așa mari nu le-au aruncat "CV-ul direct la gunoi", fără să-l citească.

#13
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008

 belisima, on 12th July 2009, 11:31, said:

De ce doresti tu neaparat Spiru Haret?Ti-a recomandat-o cineva cu caldura?Poti sa spui aici ce medie ai avut la bac si media  din liceu,in functie de astea poate te sfatuim in continuare...
Universitatea Bucuresti este una dintre cele mai vechi institutii de invatamant superior din tara,normal ca "e ceva de ea",nu inteleg de ce te indoiesti de ea si nu te indoiesti nicio clipa de Spiru Haret.


La noi nu a mers sa te misti la bac si nici nu am avut o media 9-12 asa mare.. cred ca toata imi iese pe undeva pe la 8 , nu as vrea sa dau la o facultate de stat:| Deci .. ziceti ca exista filiera , marketing la Romano-americana? .. si ca e mai buna decat Spiru haret?

PS: mai este acreditata Spiru Haret?

#14
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

 peterbald, on 12th July 2009, 15:00, said:

Am 3 prieteni buni care au terminat Româno-Americana, angajați la companii ca HP și Vodafone și cu salarii între 900-1200 euro, iar unul dintre ei mai are și mașină de servici. Ciudat că tocmai niște companii așa mari nu le-au aruncat "CV-ul direct la gunoi", fără să-l citească.


Observa te rog ca nu am spus 100%. Prietenii tai sunt exceptiile. La fel cum foarte posibil este ca ei sa fi cunsocut pe cineva in companiile respective care sa se fi deschis o usita.

#15
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

 black1990, on 12th July 2009, 17:36, said:

La noi nu a mers sa te misti la bac si nici nu am avut o media 9-12 asa mare.. cred ca toata imi iese pe undeva pe la 8 , nu as vrea sa dau la o facultate de stat:| Deci .. ziceti ca exista filiera , marketing la Romano-americana? .. si ca e mai buna decat Spiru haret?

PS: mai este acreditata Spiru Haret?

Cu media ta ai sanse sa intri la Adsministrarea Afacerilor,sectia Marketing,numai la taxa.

Sa stii ca la Romano-Americana vei plati si o banala adeverinta,iar restantele se platesc si ele.Sfatul meu este sa incerci si la Universitatea Bucuresti,inscrierea te costa 150 lei si poti bifa din prima optiunea pentr studiul la "taxa".Acum doi ani ultima medie a fost 7,50,la Administrarea Afacerilor,caci Marketing  nu exista atunci.
Problema este ca rezultatul final il vei afla prin septembrie,iar daca vrei sa te inscrii si la Romano-americana,va trebui sa platesti in timp scurt prima transa a taxei.
In locul tau,eu m-as inscrie la Universitate si daca in toamna,in urma retragerii dosarelor celor care renunta nu as prinde loc,atunci mi-as pune dosarul la o facultate particulara.Decizia iti apartine,dar gandeste bine sa nu regreti mai tarziu,bafta iti doresc.

#16
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

 SPF, on 12th July 2009, 17:55, said:

Observa te rog ca nu am spus 100%. Prietenii tai sunt exceptiile. La fel cum foarte posibil este ca ei sa fi cunsocut pe cineva in companiile respective care sa se fi deschis o usita.

Eu te asigur că nu au cunoscut pe nimeni la companiile respective. Tocmai pentru că îi cunosc foarte bine și știu ce pot, știu sigur că nu au obținut job-urile acelea prin pile.

Mi s-a părut exagerat procentul tău de 90%.

Cât despre faptul că mulți absolvenți Spiru Haret de abia știu să își scrie numele, vreau să îți spun că de la orice facultate (fie ea de stat sau particulara) ies și absolvenți foarte slab pregătiți. Am o fostă colegă de generală și liceu, care a terminat Litere (engleză-germană) la Babes-Bolyai, Cluj. Țin să îți spun că este CATASTROFĂ. La germană nu este în stare să lege 2 cuvinte (chiar nu exagerez). Știu foarte bine ce vorbesc. Și teoretic, pe baza diplomei de licență de la facultatea de Litere, ea poate să obțină automat autorizația de traducător și interpret pentru limba germană. Sau poate să fie profesoară. Și ca ea sunt o groază.

Edited by peterbald, 12 July 2009 - 19:03.


#17
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008

 belisima, on 12th July 2009, 17:57, said:

Cu media ta ai sanse sa intri la Adsministrarea Afacerilor,sectia Marketing,numai la taxa.

Sa stii ca la Romano-Americana vei plati si o banala adeverinta,iar restantele se platesc si ele.Sfatul meu este sa incerci si la Universitatea Bucuresti,inscrierea te costa 150 lei si poti bifa din prima optiunea pentr studiul la "taxa".Acum doi ani ultima medie a fost 7,50,la Administrarea Afacerilor,caci Marketing  nu exista atunci.
Problema este ca rezultatul final il vei afla prin septembrie,iar daca vrei sa te inscrii si la Romano-americana,va trebui sa platesti in timp scurt prima transa a taxei.
In locul tau,eu m-as inscrie la Universitate si daca in toamna,in urma retragerii dosarelor celor care renunta nu as prinde loc,atunci mi-as pune dosarul la o facultate particulara.Decizia iti apartine,dar gandeste bine sa nu regreti mai tarziu,bafta iti doresc.


Problema e ca eu nu sunt din bucuresti si din aceasta cauza cer mai multe informati aici:( nu stiu toate facultatile , doar de spiru haret si romano-americana stiu. Deci spiru mai e acreditata??? Si pana la urma stie cineva daca romano americana are sectia marketing.. vreau la cu plata.. si din astea 2 spuneti-mi la care sa merg?:| Zic de astea 2 pentru ca sunt cele mai cunoscute , am auzit mai multe despre ele decat despre universitatea bucuresti care nu imi e deloc cunoscuta....

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
deci spiru haret si romano americana sunt UNIVERSITATI
care au in structura  FACULTATI
la romano americana exista facultatea de management marketing

ai auzit de spiru haret si romano americana dar n-ai auzit de Universitatea Bucuresti !?

de unde esti ?!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate