Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

gingii inflamate, parodontoza

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
christynapsd

christynapsd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2009
imi cer scuze dac acest subiect mai este dezbatut si in alta parte. problema mea este la dintii din fata partea de jos. gingia este foarte inflamata si secreta o substanta alba. doare ingrozitor si se indeparteaza de dinte. merg la dentist, chiar prima data cand am fost nu era decat o simpla inflamatie, dar cu toate ca ma duc la medic la 2 zile s-a agravat. Mi s-a spus ca este parodontoza si ca o am din cauza ca dintii de jos sunt inghesuiti pe arcada. Nu am mobilitate dentara deocamdata, nici carii nu am deci mi-ar parea rau de dinti. ce sa fac?  :wallbash:

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Păi ce să faci? Doctorul ce ți-a zis?

În primul rând un detartraj subgingival făcut cu simț de răspundere, urmat de un periaj! O apă de gură cu clorhexidină și cam atât deocamdată!

#3
christynapsd

christynapsd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2009

 ripper, on 10th July 2009, 20:16, said:

Păi ce să faci? Doctorul ce ți-a zis?

În primul rând un detartraj subgingival făcut cu simț de răspundere, urmat de un periaj! O apă de gură cu clorhexidină și cam atât deocamdată!

mi-a facut un detartraj, nu stiu cat de bine pt ca nu ma pricep. apa de gura mi-a spus sa nu folosesc pentru ca e agresiva si nu imi lasa gingia sa se vindece.

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Atunci așteaptă să scadă inflamația și începe să folosești apă de gură cu clorhexidină!

#5
christynapsd

christynapsd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2009

 ripper, on 10th July 2009, 20:42, said:

Atunci așteaptă să scadă inflamația și începe să folosești apă de gură cu clorhexidină!


inflamatia nu scade  :samui: de 2 saptamani e asa si ma duc de 3 ori pe saptamana la dentist. de asta am postat aici nu mai stiu ce sa fac

Edited by christynapsd, 11 July 2009 - 09:49.


#6
Ximi

Ximi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 21.07.2006
Vaccin stafilococic D de la institutul Cantacuzino si masaj cu tinctura de propolis; , amelioreaza simptomele, incetineste avansarea bolii sau chiar o opreste.

#7
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 christynapsd, on 10th July 2009, 20:10, said:

imi cer scuze dac acest subiect mai este dezbatut si in alta parte. problema mea este la dintii din fata partea de jos. gingia este foarte inflamata si secreta o substanta alba. doare ingrozitor si se indeparteaza de dinte. merg la dentist, chiar prima data cand am fost nu era decat o simpla inflamatie, dar cu toate ca ma duc la medic la 2 zile s-a agravat. Mi s-a spus ca este parodontoza si ca o am din cauza ca dintii de jos sunt inghesuiti pe arcada. Nu am mobilitate dentara deocamdata, nici carii nu am deci mi-ar parea rau de dinti. ce sa fac?  :wallbash:
Pare a fi un abces parodontal.
Cati ani ai ? Esti cumva la pubertate ?
In mod normal ar fi trebuit sa scada inflamatia in urma chiuretajului subgingival. Se pot prescrie si niste colutorii care sa ajute la vindecare si poate antibiotice. Dar diagnosticul se poate pune, doar dupa un examen clinic.
Am senzatia ca ai fost tratat/a  superficial.

 ripper, on 10th July 2009, 20:42, said:

Atunci așteaptă să scadă inflamația și începe să folosești apă de gură cu clorhexidină!
Si daca nu scade inflamatia ?

Pe ce te bazezi cand recomanzi cu atata indirjire apa de gura cu clorhexidina ? Pe reclamele de la TV cumva ?
Ai vazut vreodata cum arata smaltul celor care folosesc cu regularitate apa de gura cu clorhexidinia ? Dupa ce o sa le vezi dintii, nu o se le mai recomanzi apa de gura, decat daca nu ai actiuni pe la vreun producator.

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Da... nu-i bună de nimic clorhexidina! Eu îți spun ce abia am învățat acum câteva luni, nu te mai obosi să te dai mare atât câte smalțuri afectate ai văzut tu, știi foarte bine că n-aveam unde să le văd încă! Pe prospect scrie clar cât să se folosească, când pronunți cuvântul "regularitate" deja e cu totul altă mâncare de pește, ori eu nu i-am recomandat așa ceva! E normal să producă leziuni, e ceva chimic, însă are efecte la fel de bune!

Ca deobicei, altceva mai bun de făcut n-ai decât să te iei de mine... tind să cred că n-aveai ce face, te plictiseai, răspunzând la niște posturi de acum 2 săptămâni, mai mult decât atât nescăpând prijelul să-mi mai tragi una... iar! Nu-i nimic...

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 christynapsd, on 11th July 2009, 09:48, said:

inflamatia nu scade  :samui: de 2 saptamani e asa si ma duc de 3 ori pe saptamana la dentist. de asta am postat aici nu mai stiu ce sa fac

du-te la alt doctor. exista doctori si doctori prosti ca noaptea, poate ai nimerit din categoria 2. am avut si eu un absces paradontal, dupa cum mi s-a zis dupa :lol: , insa mi-a trecut imediat dupa ce mi-a facut chiuretaj. si da, MI-A DAT APA DE GURA SI MI-A RECOMANDAT APA DE GURA SI N-AM MURIT :lol:

#10
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Da' o mai duci mult ? :D

#11
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 Ana_Karr, on 22nd July 2009, 23:23, said:

Ai vazut vreodata cum arata smaltul celor care folosesc cu regularitate apa de gura cu clorhexidinia ? Dupa ce o sa le vezi dintii, nu o se le mai recomanzi apa de gura, decat daca nu ai actiuni pe la vreun producator.
Da' cum le arata smaltul? Ce-ai vrut sa spui, ca nu se prea intelege?

#12
ATrica

ATrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.04.2009
Vin si eu cu o problema asemanatoare.

De vreo 3-4 ani ma plang de dintii din stanga sus.
Am trecut pe la vreo 5 medici stomatologi, inclusiv pe la fac de stomatologie, am scos 1 dinte (24 - l-am identificat folosind numerotatia FDI) + 2 masele (26, 27), dupa ce au fost tratate 9-12 luni.

Am paradontoza. Dar nu asta ma supara cel mai tare.
Am o jena puternica si continua pe locul liber al dintelui 24 (premolarul 1 ) si in jurul lui 25 (premolarul 2). Cateodata imi pare ca este pe locul lui 26-27. Nu o pot localiza cu exactitate.
Un fel de usturime si o senzatie ca acolo este ceva ce nu-i al meu. Uneori aceasta senzatie neplacuta se atenueaza, dar doar pentru cateva ore.

Mentionez ca rana de la extractia lui 24 s-a inchis foarte greu, dupa aprox 3 luni !
Iar 25 este cam gol, adica nu prea este acoperit de gingie.
Radiologic nu se vede nimic anormal acolo.

Aceasta jena puternica se atenueaza in timp ce mestec guma, dar dupa ce termin de mestecat, e mai rau. Adica trebuie sa continui sa mestec intruna.

Mentionez ca am 59 ani, nu sunt fumator. Fac periaj regulat, dar nu foarte intens, nici indelungat, intrucat am o senzatie de voma care ma impiedica sa continui dupa aprox 2 minute.

Acum vreau sa reiau tratamentul, sa fac un detartraj etc.
As merge si pe ceva adaos de os, dar nu prea stiu ce succes se poate obtine.

Nu stiu nici ce clinica sa aleg.

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi ?
O rog in special pe Ana_Karr sa-mi dea un raspuns, intrucat am vazut multe interventii pertinente ale dansei.

Multumesc !

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Eu sunt ajutorul Anei :P

Cei de la facultatea de stoma ce ți-au zis? Analize la sânge ți-ai făcut, suferi și de alte boli?

#14
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 ATrica, on 7th September 2009, 12:13, said:

Un fel de usturime si o senzatie ca acolo este ceva ce nu-i al meu. Uneori aceasta senzatie neplacuta se atenueaza, dar doar pentru cateva ore.
Am avut o pacienta cu o problema asemanatoare. Aceleasi simptome. M-am uitat pe radiografie si nu se vedea nimic. Am trimis-o la Patologie Orala. Nu i-au facut nimic si au trimis-o inapoi la mine.
Atunci m-am gandit sa-i palpez zona. Sub gingie, am simtit muchia osoasa. Probabil i-au facut o extractie mai traumatizanta din care a rezultat un defect osos. Osul era ca o muchie de cutit sub gingie. Si de aici usturimea si jena. Se simtea mai bine dimineata sau cand era in "repaus". Adica nu manca, nu vorbea, deci nu-si folosea muschii care mobilizau si gingia pe "muchia de cutit".
I-am facut regularizare de creasta si s-a rezolvat problema.
Nu stiu daca la tine este aceeasi situatie.

Edited by Ana_Karr, 07 September 2009 - 16:20.


#15
ATrica

ATrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.04.2009

 Ana_Karr, on 7th September 2009, 17:19, said:

Am avut o pacienta cu o problema asemanatoare. Aceleasi simptome.
...
I-am facut regularizare de creasta si s-a rezolvat problema.
Nu stiu daca la tine este aceeasi situatie.

Multumesc mult pentru raspuns. Voi cerceta mai departe pe aceasta idee.

Numai bine !


 ripper, on 7th September 2009, 13:15, said:

Eu sunt ajutorul Anei :P

Cei de la facultatea de stoma ce ți-au zis? Analize la sânge ți-ai făcut, suferi și de alte boli?

Multumesc de raspuns.

Nu am alte boli.
Am analize recente de sange si nu este nimic anormal.
La fac mi-au zis doar de paradontoza.

Numai bine !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate