Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

pentru arbaleta

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dani3l_92

dani3l_92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2008
salut,.....
vreau sa-mi fac o arbaleta si nu stiu de unde sa fac rost de foaie de arc. nu mai lunga de 1m lata cam de 4,5,6 cm si groasa de 1-1.5 mm cred ca ar fi ideala; locuiesc in timisoara daca stiti de unde pot face rost de o asemenea foaie de arc as fi recunoscator, daca stiti ceva vreo fabrica de tablarie, sau ceva asemanator

va multumesc anticipat!

#2
Brando

Brando

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.09.2009
Si eu vreau sa imi fac de mult o arbaleta, si nu am gasit foaie de arc, dar stiu de unde sa iti spun sa iei.
Cea de la recorca /remorcuta de Dacie ! este perfecta! sau de la alte remorci... mici, de obicei ele au foile de arc subtitri si bune pentru arbaleta.
Vezi ca este greu de taiat. bafta.

Edited by Brando, 15 September 2009 - 00:34.


#3
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Frate, dar ce vreti voi sa faceti cu arbaletele alea de va trebuie arc din otel? In evul mediu erau facute cu arc de otel ca nu aveau altceva, si in plus proiectilul trebuia sa gaureasca o armura. Voua va trebuie asa ceva? :o
Cred ca din fibre sintetice e mult mai comod. Un arc din ala de masina s-ar putea sa cantreasca ceva kile, cam multe sa le tii in brate asa. Apoi, ca sa tensionati arcul ala ce folositi? coarda de otel si scripeti? Trebuie ceva forta pentru chestia asta. Apoi, daca arcul e asa de tare, tragaciul trebuie sa fie foarte bine construit ca sa nu se intample cine stie ce nenorocire.
o cautare google dupa bulid a crossbow va poate ajuta mult ;)

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cred ca cu o arbaleta home made ai toate sansele sa-ti omori pe cineva prin casa

#5
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
da, da' macar mor de mana ta...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate