Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

se desprind bucatele din senin din dinti

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Mi-e mi-a cazut de la majoritatea dintilor, mai rar la masele, fara sa fie cariati, o bucatica f mica, uneori de 1 mm patrat ca sa zic asa, de la baza, langa gingie. Se plombau intr-un minut si vad ca tin plombele. Dar ce a fost asta, lipsa de calciu, senisibilitate a gingiilor, o forma de paradontoza? si ce masuri preventive sa iau, chit ca acum nu mai are ce sa cada?
Medicii habar n-au, unul zice ceva, altul altceva.. ceea ce e incredibil cand e vorba de un simptom clar si probabil deja cunoscut si clasificat in medicina, e adevarat ca am consultat numai 2 si erau tineri..

Edited by bubu™, 06 July 2009 - 19:06.


#2
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 bubu™, on 6th July 2009, 20:02, said:

Medicii habar n-au, unul zice ceva, altul altceva.. ceea ce e incredibil cand e vorba de un simptom clar si probabil deja cunoscut si clasificat in medicina, e adevarat ca am consultat numai 2 si erau tineri..
Pai nu e o scuza ca erau doi si erau tineri. Diagnosticul e destul de cunoscut si de banal.
Se cheama lacune cuneiforme. Se datoreaza in special stresului (fortelor) la care sunt supusi dintii.Stresul asta duce la "spargerea" unor prisme de smalt. S-a discutat de multe ori pe tema asta (pe larg) pe topicul ala mare cu dintii. Daca nu gasesti acolo, cauta pe Google despre lacunele cuneiforme.

#3
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
da, unul mi-a spus tot asa dar nu l-am crezut pt ca eu nu strang din dinti (in somn etc, cica e un tic la unii ori bruxism) si nu se poate chiar toti dintii sa fie supusi la presiune (in afara de masele am observat). Nu e altceva, o lipsa de calciu ori de alte substante ori o afectiune a gingiilor, care mai demult imi singerau la "stres"
Merci oricum n-am gasit cu google mare lucru ori ceva relevant despre lacunele cuneiforme, care de fapt par sa fie altceva, nu ce am avut eu. De fapt prima chestie gasita a fost chiar acest post ca o ironie
Iar la o cautare "se desprind bucati din dinti" n-am gasit nimic, culmea, parca as fi un caz unic..

Edited by bubu™, 07 July 2009 - 20:25.


#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Poate fi un soi de amelogeneză sau dentinogeneză imperfectă... nu cred că-s lacune cuneiforme!

Dinții respectivi sunt sănătoși, cariați, colorați? Părinții tăi au ceva de genul?

#5
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
pai nu arata ca o carie, ramanea o gaura alba perfect curata.. cred ca erau sanatosi macar cativa din atatia. Bine, fumez (sunt cam galbeni) si nu ma spal pe dinti regulat(dar ma clatesc etc). Intrebai de parinti, taica-miu nu prea mai are dinti... dar am inteles ca n-a avut vreo boala ori desprinderi dinastea din senin. Eu sunt "speriat" ca am visat pe unul cum statea suparat si avea ... mandibula de jos sau cum se numeste cu tot cu gingii pe masa:) dar probabil era legat de taica-miu ori ceva fara sens

Edited by bubu™, 07 July 2009 - 23:43.


#6
INs0mNIaK

INs0mNIaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.03.2007
si eu inclin sa cred ca sunt lacune cuneiforme ..chiar dc nu 'freci' dintii in somn ..poti doar sa strangi din ei fara sa iti dai seama. plus ca lacunele aceastea se pot face chiar dc nu esti bruxoman...pot exista tot felul de interferente si de contacte premature care sa duca la un stress ocluzal si asa mai departe ...toate aceastea ducand tot la pierderea de prisme de smalt la nivelul coletului. griji? eu zic sa iti faci o gutiera pentru inceput ...si pe urma mai vedem :)

Edited by INs0mNIaK, 09 July 2009 - 22:51.


#7
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 Ana_Karr, on 6th July 2009, 22:45, said:

S-a discutat de multe ori pe tema asta (pe larg) pe topicul ala mare cu dintii.

Am si eu o intrebare de om ametit :)

Unde este topicul acela mare  :huh:  

Nu de alta dar eu il stiam sticky pe aria asta....

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Scrie aici ce problemă ai

#9
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Caut un dentist bun pt implant dentar.

Din cate imi amintesc erau discutii in acel topic privind un dentist din clinica fundeni.  (Imi convine f mult locatia.)

Insa nu am retinut datele,  si mai ales referintele ..... si de aceea intrebam de topicu "mare".


L.E. : 10x Ripper

Edited by vladdy99, 10 July 2009 - 16:50.


#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
http://forum.softped...howtopic=315883

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate