Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

RCS&RDS preia Injoy (New Com)

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#19
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Sunt de vanzare, se vinde, dar nu catre RDS/RCS.

#20
rotti87

rotti87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 13.02.2008

View PostSpeedo, on 2nd July 2009, 13:08, said:

Sunt de vanzare, se vinde, dar nu catre RDS/RCS.
catre cine atunci ? chiar nu vad de ce e atata secretomanie pe aici... d-aia ajungem sa credem, in lipsa unei informatii si a unei surse sigure

#21
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008

View PostSpeedo, on 2nd July 2009, 13:08, said:

Sunt de vanzare, se vinde, dar nu catre RDS/RCS.

@Speedo te rog sa confirmi daca este adevarat cum ca un provider de telefonie mobila este in tratative cu ei.

#22
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Ups, se complica lucrurile.
Daca intra mobilii si pe piata de net si TV prin achizitie, ataca direct teritoriul disputat pana acum de RTC RDS si UPC.

Eu suspectez Orange. Au avut tentative si cu UPC, nu a mers si acum sau reorientat.

#23
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Am spus ca este de vanzare.
Sunt mai multe parti interesate, dar RDS/RCS nu pot sa ofere ce vor ei.

#24
Reglonedrs

Reglonedrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.01.2007
in fine, daca e de vanzare, astept sa fac 3 luni la firma la care lucrez si imi fac rata la banca. Ii cumpar eu!

#25
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005

View PostSpeedo, on 2nd July 2009, 14:19, said:

Am spus ca este de vanzare.
Sunt mai multe parti interesate, dar RDS/RCS nu pot sa ofere ce vor ei.


Cam ce vor ei? Sau cat?

Edited by lepov, 02 July 2009 - 15:22.


#26
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

View Postdreyfus, on 2nd July 2009, 11:20, said:

Sa fie adevarat?
Treaba nasoala este ca eu stau la casa si am un abonament de 20 Mbps/ 100 Mbps metro... line simetrica.

Ce ma fac ca rds la case vrea sa isi pastreze prostia de infrastructura cablelink, care, sa fiim seriosi... 5 Mbps maxim... iar metro - inexistent.

Și la Galați au cumpărat rețele de cartier care aveau abonați la case.
Le-au înlocuit switch-urile cu unele mai bune și cam atît.
Aaa .. și i-au trecut cu adrese fictive in baza de date ( de bloc )  :)

#27
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006
http://www.nasul.net...a-injoy-new-com

#28
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006

View Postdreyfus, on 5th July 2009, 04:37, said:

Cam cati clienti are in momentul de fata injoy ?

#29
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View PostUn-Baiat, on 5th July 2009, 09:06, said:

Cam cati clienti are in momentul de fata injoy ?

Quote

Compania New Com Telecomunicatii, care a fost infiintata anul trecut si s-a dezvoltat prin achizitia si integrarea a peste 50 de retele de cartier din aproape 40 de orase mari, a atins un numar de 135.000 de clienti, intrand astfel in topul celor mai mari jucatori de servicii telecom de pe piata locala.
01.07.2008 http://www.zf.ro/bus...lienti-3087455/

Quote

Dupa aproape doi ani de achizitii in serie – New Com a inghitit discret 31 de retele de cartier din toata tara, adunand, potrivit informatiilor furnizate de companie, 114.000 de clienti rezidentiali si 2.000 de clienti companii, carora le furnizeaza Internet, cablu tv si telefonie fixa
02.12.2008 http://moneyexpress....finantarea.html

Quote

Compania are in total aproximativ 130.000 de clienti pe serviciile de televiziune, internet si telefonie. In primele trei luni ale anului numarul de utilizatori de pe segmentul rezidential a ajuns la 116.000, fata de 110.000 la finele anului trecut, in timp ce numarul clientilor companii a urcat cu 100, la 2.300 in aceeasi perioada.
11.05.2009 http://www.zf.ro/bus...rofitul-4334378

Quote

Unique IP numbers: 224512
http://www.robtex.com/as/as35002.html

Probabil la partea de Internet au intre 100 si 150 de mii de clienti in acest moment...

Intrebarea mea e alta: cine are bani in acest moment (de criza) sa cumpere NewCom?

In articolele despre vanzarea definitiva a Czone catre RDS, se vehiculau tarife de 300 de E per abonat:

Quote

Niculae Pleșa spune că majoritatea rețelelor de cartier din București cu un număr de abonați cuprins între 3.000 și 10.000 au fost deja preluate. Omul de afaceri consideră că, în prezent, prețul unui abonat ar fi dublu față de estimarea din 2006, ajungând la circa 300 de euro, în cazul unei preluări.
http://www.cotidianu...zone-55514.html

Daca am considera ca acel pret s-ar mentine (NewCom are mult mai multi abonati fata decat avea Czone atunci, dar trebuie luat in calcul si situatia financiara actuala), ajungem la o suma de (minimum as spune eu) 35 mil E.
O avea vreo legatura aici si stirea mai veche, conform careia RDS a pus gaj sediul central pentru 14 mil $ si in final chiar sa se adevereasca ca RDS preia Injoy (un post de pe un blog nu mi se pare neaparat o confirmare, ci mai mult un zvon)?

Edited by soft0811, 05 July 2009 - 09:32.


#30
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Daca RDS vorbea serios despre reteua de telefonie din Ungaria inseamna ca acum au bani din conturi pt alte cheltuieli (tinand cont ca s-a anulat licitatia din Ungaria)

Edited by Blackhawk, 05 July 2009 - 12:48.


#31
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postdreyfus, on 5th July 2009, 04:37, said:

Esti tare. :lol: Vii cu o stire de pe un blog si tu vrei sa luam in serios aberatiile care sunt acolo.

Eu nu am vazut nici o informatie concreta pe zf.ro sau pe standard.money.ro legata de aceasta preluare. ...

Dupa cum a spus si Speedo Injoy o sa fie cumparat dar nu de RDS.
RDS-ul este acuma in aceeasi situatia cum era Zapp inainte sa fie cumparat de Cosmote.
Adica valoarea actiunilor la bursa( RDS ) este mai mica decat datoriile pe care le are din creditele de la banci...

Ps.Imi fac si eu un blog in 5 minute si scriu ca RDS a cumparat Orange. :lol:

Edited by stokarit_s, 05 July 2009 - 19:22.


#32
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
gandeste inainte sa vorbesti!

#33
vrabiedd

vrabiedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 31.05.2009
Nu stiu ce s-a inteles pe aici, ce pot sa va spun este ca reteaua de cartier se afla in negocieri cu alt operator de internet si date dar nu cu RCS-RDS.

View Postsoft0811, on 5th July 2009, 10:12, said:

Intrebarea mea e alta: cine are bani in acest moment (de criza) sa cumpere NewCom?

Pai Orange, Vodafone, Romtelecom , Cosmote (care tocmai a cumparat Zapp), UPC.

Dupa cum am mai spus, Injoy este in negocieri dar nu cu RDS.

Edited by vrabiedd, 05 July 2009 - 19:59.


#34
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Singurul lucru bun pe care il vad din aceasta "cumparare" (daca v-a fi posibila) este ala ca v-om vedea si noi gsp

#35
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
Da nu inteleg de ce va agitati atat. Si daca Injoy o sa fie cumparat de altcineva, care-i problema?? Nu pierde RDS nimic ca nu-i cumpara.

Edited by cipy1185, 05 July 2009 - 20:04.


#36
YogiBear

YogiBear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.02.2009

View Postvrabiedd, on 5th July 2009, 20:59, said:

Nu stiu ce s-a inteles pe aici, ce pot sa va spun este ca reteaua de cartier se afla in negocieri cu alt operator de internet si date dar nu cu RCS-RDS.



Pai Orange, Vodafone, Romtelecom , Cosmote (care tocmai a cumparat Zapp), UPC.

Dupa cum am mai spus, Injoy este in negocieri dar nu cu RDS.
Daca nu este cu RDS atunci poate ca este cu RTC mai ales ca cineva care este "pro"RTC spune ca stie el ceva. Imperiul Contraataca caci si asa se spunea pe forum ca RTC isi face Metro :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate