Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Cosmote Grup a cumparat Zapp Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#55
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Eu cred ca asteapta ok-ul de la autoritatile nationale, timp in care pregatesc oferta, magazinele germanos si toate formalitatile iar la scurt timp dupa ce primesc avizul o si lanseaza.

#56
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Eu stiu ca licenta CDMA 420 a RTC au obtinut-o cu conditia de a nu mai avea o alta licenta pentru broadband mobil.
Acum ca detin inca o retea CDMA si una UMTS , in mod normal ar trebui sa renunte la una din retelele CDMA (fie prin vanzare ,  fie prin inchidere)
Prin inchidere nu prea merge , iar vanzare :-??

#57
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005

View Postvasilemadalincristian, on 1st July 2009, 15:35, said:

Eu stiu ca licenta CDMA 420 a RTC au obtinut-o cu conditia de a nu mai avea o alta licenta pentru broadband mobil.
Acum ca detin inca o retea CDMA si una UMTS , in mod normal ar trebui sa renunte la una din retelele CDMA (fie prin vanzare , fie prin inchidere)
Prin inchidere nu prea merge , iar vanzare :-??


Conditia de la momentul licitatiei era sa nu detina sub nume propriu o licenta de comunicatii mobile. La acel moment nu detinea. Nici acum nu detine. In urma tranzactiei Cosmote (nu Romtelecom) a achizitionat Zapp. Faptul ca vor putea beneficia de reteaua CDMA Zapp (prin diverse intelegeri-contracte cu Cosmote) nu va insemna ca vor detine inca o retea CDMA. Este o chestiune similara cu "litera si spiritul legii". Una e sa aplici legea ad-literam si alta sa aplici si spiritul legii (dar asta e alta poveste).
Intrebarea e daca si cum vor putea (tehnic) sa foloseasca reteaua CDMA Zapp? Se poate face ceva "soft" pentru armonizarea benzilor? E suficient un fel de roaming intre retele?

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmtest, on 1st July 2009, 15:18, said:

Cum sa nu le permita licenta? Licenta de CDMA este luata in vremea cand nu se puneau conditii; pot sa faca ce vrea cu ea, atata vreme cat o opereaza. Cum nu-si pot permite s-o returneze (ar insemna un potential alt competitor), o vor opera si mai departe.
Spui acelasi lucru, intr-o fraza care aparent contrazice afirmatia mea. Eu am zis ca nu pot sa o traga pe linie moarta, tu zici ca trebuie sa o opereze.
Evident, teoretic vorbind, ei pot totusi sa o faca, dar asta atrage sanctiuni (pierderea licentei, eventual alte sanctiuni administrative, cum ar fi interzicerea participarii la alte licitatii). Motiv pentru care reiterez ideea, dar cu o exprimare pe gustul tau: s-au ales si cu reteaua CDMA, pe care trebuie sa o opereze, pentru ca altfel pierd licenta si suporta diferite sanctiuni.

#59
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postlepov, on 1st July 2009, 16:35, said:

Conditia de la momentul licitatiei era sa nu detina sub nume propriu o licenta de comunicatii mobile. La acel moment nu detinea. Nici acum nu detine. In urma tranzactiei Cosmote (nu Romtelecom) a achizitionat Zapp. Faptul ca vor putea beneficia de reteaua CDMA Zapp (prin diverse intelegeri-contracte cu Cosmote) nu va insemna ca vor detine inca o retea CDMA. Este o chestiune similara cu "litera si spiritul legii". Una e sa aplici legea ad-literam si alta sa aplici si spiritul legii (dar asta e alta poveste).
Intrebarea e daca si cum vor putea (tehnic) sa foloseasca reteaua CDMA Zapp? Se poate face ceva "soft" pentru armonizarea benzilor? E suficient un fel de roaming intre retele?
Pai asta inseamna ca nu vedem T - ro format din romtelecom si cosmote decat daca renunta la o licenta. Ghici ciuperca la care...

#60
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Au fost antecedente la T-Mobile, deci orice e posibil. Reteua zapp are un potential f. mare pe date mobile.

#61
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

View Postkineceler, on 1st July 2009, 18:30, said:

Pai asta inseamna ca nu vedem T - ro format din romtelecom si cosmote decat daca renunta la o licenta. Ghici ciuperca la care...
Romtelecom va ramane T-Home, iar COSMOTE-Zapp se vor transforma in T-Mobile. Deci nu trebuie sa renunte nimeni la nimic.
Eu cred ca schimbarile majore vor avea loc din luna octombrie pentru a prinde valul specific sarbatorilor de iarna.

Prin aceasta achizitie COSMOTE si-a tras o baza super tare de clienti business, Zapp avand un ARPU de aprox. 13 euro/utilizator.
Asta pe langa infrastructura 3G/CDMA, licente, magazine, dealeri, samd.

Nici nu ne putem da seama de puterea acestui grup in Romania.

Cosmote cu aproape 7 mil. de utilizatori, Zapp cu aproape 400.000 abonati (cu un ARPU de aprox. 13 euro),
Romtelecom cu 3 mil. de abonati ADSL+VoceFix+Clienti Business+Televiziune, Germanos cu peste 200 de
magazine la care se adauga aproape 200 de magazine Internity si alte peste 500 de shop-uri ale dealerilor, etc etc etc.....

Edited by wfnse, 01 July 2009 - 17:57.


#62
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
T-Home si T-Mobile nu sunt branduri? Companie stiam ca e doar una Deutsche Telekom. In fine, eu chiar nu stiu ce se va intampla.. :)

Edited by Blackhawk, 01 July 2009 - 18:07.


#63
vrabiedd

vrabiedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 31.05.2009

View PostBlackhawk, on 1st July 2009, 18:06, said:

T-Home si T-Mobile nu sunt branduri? Companie stiam ca e doar una Deutsche Telekom. In fine, eu chiar nu stiu ce se va intampla.. :)

Sunt branduri. Interesul lor este sa le uneasca incat sa reduca costurile.

Romtelecom cand a obtinut licenta era Romtelecom, daca se realizeaza o fuziune maine nu are importanta pot sa detina impreuna si 10 licente.

Toate cele 4 firme : RTC, Germanos, Zapp si Cosmote sunt controlate de DT.

#64
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postwfnse, on 1st July 2009, 18:56, said:

Cosmote cu aproape 7 mil. de utilizatori, Zapp cu aproape 400.000 abonati (cu un ARPU de aprox. 13 euro),
Hai mai lasati-ne. Client = un apel taxabil sau reincarcare in luna in curs nu un numar de telefon activat cine stie cand. Pun pariu ca luna viitoare scoateti direct 8 milioane de clienti pe hartie... Clienti sunt si cei care trebuiau sa aiba cartela expirata luna trecuta dar li s-a extins miraculos perioada de gratie pe termen nedefinit.

#65
vrabiedd

vrabiedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 31.05.2009
Cosmote este sigurul operator mobil care mai este pe crestere in acest moment.

Vin vremuri grele pentru Orange si Vodafone. DT are 3 retele mobile in Romania in acest moment si 4 licente.Nu vad cum Orange sau Vodafone isi mai pot pastra pozitiiile de lideri, cu siguranta in cativa ani Cosmote va ajunge lider.

#66
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,530
  • Înscris: 16.12.2006

View Postvrabiedd, on 1st July 2009, 20:28, said:

Cosmote este sigurul operator mobil care mai este pe crestere in acest moment.

Vin vremuri grele pentru Orange si Vodafone. DT are 3 retele mobile in Romania in acest moment si 4 licente.Nu vad cum Orange sau Vodafone isi mai pot pastra pozitiiile de lideri, cu siguranta in cativa ani Cosmote va ajunge lider.
vrabia malai viseaza !

#67
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
DACA mai lucreaza putin la calitate si pastreaza minutele si tarifele poate... Daca nu... Dar din cate am verificat eu ultima data banii nu curg din cer. Mai ales daca sunt vre-o 200 milioane euro. Problema este tocmai faptul ca au de toate. Ai trei retele, atunci cu siguranta iti faci un procent de concurenta singur. Nu ai cum sa scapi de asta. In care sa investesti mai repede?

Edited by kineceler, 01 July 2009 - 19:33.


#68
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postkineceler, on 1st July 2009, 20:30, said:

DACA mai lucreaza putin la calitate si pastreaza minutele si tarifele poate... Daca nu... Dar din cate am verificat eu ultima data banii nu curg din cer. Mai ales daca sunt vre-o 20 milioane euro.
Dupa ce o sa aiba loc branduirea in T-mobile o sa se mai lucreze un pic si la calitate parerea mea.

Oricum eu sunt bucuros ca a venit Cosmote pe piata pentru ca nu vedeam niciodata 2000 de minute in retea(indiferent de ora) la Vodafone sau Orange.
Cand aveam abonament la Vodafone acum 2 ani si ceva trebuia sa ma uit la ceas daca este ora 17:00 ca sa stiu daca pot sa sun. <_<

#69
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
CEO Cosmote, dupa preluarea Zapp:
Nu vom folosi licența 3G înainte de 2010

http://standard.mone...te_de_2010.html

#70
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postjeekxoo, on 1st July 2009, 20:39, said:

CEO Cosmote, dupa preluarea Zapp:
Nu vom folosi licența 3G înainte de 2010

http://standard.mone...te_de_2010.html
Inseamna ca in ianuarie 2010 o sa lanseze datele.

Pacat speram ca in septembrie sa fie 3G la Cosmote. :(

#71
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005
Daca reusim sa ne debarasam putin de "atasamentul" fata de un operator sau altul nu putem sa nu remarcam potentialul (teoretic) al firmelor adunate sub o singura "umbrela" de management. Practic sunt licente si infrastructuri de toate felurile, know-how, mijloace fixe, capital, personal calificat, prezenta comerciala (magazine) si tehnica de invidiat.
Totusi, toate acestea pot sa fie insuficiente. Daca facem o analogie profana cu fotbalul, am vazut echipe cu nume, reclama, bani jucatori si management "calificat" care au esuat cu succes.
Sa fie vorba in reusita de feeling, strategie, atasament real fata de consumator si valorile adevarate ale pietei? Intrebarea e una retorica.

Edited by lepov, 01 July 2009 - 20:18.


#72
vrabiedd

vrabiedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 31.05.2009
Au cea mai mare retea de transport pe fibra optica . Nici nu va imaginati ce potential are aceasta licenta 3G daca este exloatata la maxim, fiecare antena conectata prin FO.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate