Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cosmote Grup a cumparat Zapp Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
""Fereasca D-zeu sa ramana doar ei.
Sincer au ce invata de la inginerii de la Telemobil S.A.""


Se vor ocupa tot cei de la Zapp, nici o grija.

Edited by hupogramos, 30 June 2009 - 22:16.


#20
bufny

bufny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2005

View PostAres14, on 30th June 2009, 22:53, said:

Conditiile impuse cartelelor sunt foarte permisive in a face ce doresc ei si cand doresc ei, scrie si pe pachete, la conditii de utilizare.

nu zau?

1. Un client se duce azi si da 200 de euro pe un easy. Si maine ei renunta la vocea pe CDMA. Isi permit sa faca gestul asta sau nu?

2. Un client isi ia un modem preplatit cdma pentru internet pe 36 de luni (3 ani!). Da omul 14 milioane. Si maine renunta la date pe CDMA. Sau inchid reteaua cdma de tot. Crezi ca isi permit sa faca asta? Sau si-ar fi permis sa lanseze oferta (care e relativ recenta, cateva saptamani) pe 36 de luni daca nu aveau de gand ceva cu CDMA?

3. Cum de in ultimele 6 luni romtelecom a lansat date pe CDMA?

Din 2 si 3 puteti deduce singuri ca reteaua CDMA o sa fi up pentru DATE cel putin 3 ani de aici inainte, si proabil si in continuare. Daca va fi pe ea exclusiv date, sau vor pastra si vocea, va mai intreb un lucru: romtelecom ofera voce pe proaspata lor retea cdma? (raspuns: DA)

Edited by bufny, 30 June 2009 - 23:02.


#21
fghertds2

fghertds2

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.06.2009

View Postbufny, on 1st July 2009, 00:01, said:

romtelecom ofera voce pe proaspata lor retea cdma? (raspuns: DA)

RTC ofera voce cdma doar ca sa indeplineasca obligatiile licentei. Dar oferta nu se promoveaza si e facuta slaba tocmai pt a nu concura cu fratele Cosmote.

#22
Konte

Konte

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 286
  • Înscris: 23.03.2004
auziti.. cautati pe google.. "zapp devine T MOBILE"

primul rezultat e asta:

Zapp nu devine Cosmote, devine T-Mobile - Forumul Softpedia
- [ Translate this page ]
Zapp nu devine Cosmote, devine T-Mobile - Forumul Softpedia. ... Cosmote Ro(OTE) will launch High Speed Data Services under Zapp Brand, collaboration will ...
forum.softpedia.com/index.php?showtopic=563082 - 22 hours ago - Similar


numai ca eu nu prea mai vad topicul... catre administratori, vad ca e acu 22 de ore, inteleg ca s-a sters, la comanda?

#23
bufny

bufny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2005

View Postfghertds2, on 1st July 2009, 00:11, said:

RTC ofera voce cdma doar ca sa indeplineasca obligatiile licentei

si conditiile licentei care in prezent o detine zapp-ul care sunt? e clar din ce am zis mai sus ca nu renunta la cdma cel putin pentru urmatorii 3 ani din cauza datelor. Si daca sunt obligati si pentru licenta aia sa dea voce, proabil ca actualii clienti zapp de voce vor fi lasati in pace, sau migrati dar nu cu forta ci mai degraba cu oferte tentante. conditiile de tarifare, la nopay in schimb se pot schimba.

#24
vrabiedd

vrabiedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 31.05.2009
Incepe o noua etapa pentru Cosmote. Nu au de ce sa renunte la CDMA, acea retea o pot imparti cu Romtelecom daca este cazul.

Oricum dupa modelul aplicat in Germania in cativa ani toate firmele detinute de DT in Romania se vor uni.

Cosmote a confirmat daca mai era cazul ca este o firma foarte puternica si ca doreste sa ofere servicii de calitate la cele mai mici preturi. Vreau sa vad peste 2 ani cate procente din piata de date vor mai avea Orange si Vodafone :)

Falicitari oamenilor care au facut posibila aceasta achiztie !

#25
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
M-a surprins placut aceasta stire, Cosmote chiar avea nevoie urgenta de licenta 3G. Sunt curios cum vor reactiona cei doi, vad ca incet incet concurenta care este pe voce se muta si pe date. Nu au putut mentine tarifele si au fost nevoiti sa creasca numarul de minute in ritmul impus de Cosmote. Peste 1-2 ani nici nu cred ca mai poate fi vorba de trafic inclus sau limitare de viteza la netul mobil la niciunul. Avem deja 4 operatori si se pregateste al cincilea. Viitorul suna bine, ca sa citez un slogan de pe vremea connex.

Quote

Adaugarea serviciilor de internet mobil de mare viteza de la Zapp la portofoliul de servicii oferite de Cosmote va fi foarte avantajoasa pentru ambele companii si pentru clientii lor.” a declarat Nadim Akkaoui, Director Corporate Finance pentru Grupul Saudi Oger.
:naughty:

#26
marix2007

marix2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.11.2006
daca am acum 5000 min in zapp cu optiunea zapp buzz 5000 pe abonament, as puteaa sa le vorbesc in cosmote in viitorul apropiat?

#27
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Bai ...dar nu vad niciun comentariu al lui ONLYONE, cel care ne credea pe toti niste imbecili si niste prosti ca noi credem zvonurile unora si ale altora....

Pentru JEAN GARY DIABLO.....prietene...NE VEDEM IN COSMOTE...

#28
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Deci Zapp a murit !!! Pacat.

#29
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postmarix2007, on 1st July 2009, 09:06, said:

daca am acum 5000 min in zapp cu optiunea zapp buzz 5000 pe abonament, as puteaa sa le vorbesc in cosmote in viitorul apropiat?
Nu cred ca se va putea avand in vedere a numarului de clienti cosmote si multimea de minute la nopay sau abonament zapp. Astea pot conduce la congestionarea retelelor. Deocamdata zapp e dimensionata pentru 4-500.000 de clienti, daca 50% au posibilitatea de a vorbi 1000 de minute cu 6.5 milioane de oameni, iti dai seama ce se intampla?

Edited by danutz1, 01 July 2009 - 08:25.


#30
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005

View PostKonte, on 1st July 2009, 00:17, said:

auziti.. cautati pe google.. "zapp devine T MOBILE"

primul rezultat e asta:

Zapp nu devine Cosmote, devine T-Mobile - Forumul Softpedia
- [ Translate this page ]
Zapp nu devine Cosmote, devine T-Mobile - Forumul Softpedia. ... Cosmote Ro(OTE) will launch High Speed Data Services under Zapp Brand, collaboration will ...
forum.softpedia.com/index.php?showtopic=563082 - 22 hours ago - Similar


numai ca eu nu prea mai vad topicul... catre administratori, vad ca e acu 22 de ore, inteleg ca s-a sters, la comanda?
Am citit topicul pe care-l cauti. Avea informatii prea "de la sursa" ca sa poata sa stea pe un forum. In consecinta cred ca a fost sters la solicitarea "telespectatorilor". <_<

#31
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Se pare ca da, si erau adevarate informatiile.
Dupa faza in care Cosmote va oferi servicii de date 3G sub brandul zapp, mai stie cineva ce va urma, pe langa rebranding?

#32
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

View Postmarix2007, on 1st July 2009, 08:06, said:

daca am acum 5000 min in zapp cu optiunea zapp buzz 5000 pe abonament, as puteaa sa le vorbesc in cosmote in viitorul apropiat?

Probabil ca da.

#33
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Dupa rebranding sub brandul "T" ce sa se mai intample? Nu zicea nimic de soarta multiplelor retele CDMA 420/CDMA450/3G
Se mai vorbea si de Dolce si unificiarea cu operatiunile din Bulgaria inainte de rebranding

p.s. Ieri imi luasem un Zapp Buzz cu telefon la 4euro si seara am aflat ca sunt client Cosmote :lol: Ce o sa rada clona :D

Edited by Blackhawk, 01 July 2009 - 08:38.


#34
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

View Postdaniel28, on 1st July 2009, 09:21, said:

Deci Zapp a murit !!! Pacat.


Nu a murit frate... Se va extinde si se va dezvolta sub numele Cosmote momentan si mai apoi T-mobile. Eu zic sa nu disperi :)

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanutz1, on 1st July 2009, 09:25, said:

Nu cred ca se va putea avand in vedere a numarului de clienti cosmote si multimea de minute la nopay sau abonament zapp. Astea pot conduce la congestionarea retelelor. Deocamdata zapp e dimensionata pentru 4-500.000 de clienti, daca 50% au posibilitatea de a vorbi 1000 de minute cu 6.5 milioane de oameni, iti dai seama ce se intampla?
Nu vad o problema in asta. Cosmote are, in abonamentele FO, mii de minute: abonamentele "vechi" de 10 euro au 2000 de minute in retea, si cine si-a activat extraoptiunile la momentul respectiv are nelimitat in retea, cu inca 10 euro, iar cele de 15 euro au pur si simplu nelimitat in retea de la bun inceput (evident, plus TVA). Deci acei clienti Zapp, cati or fi, care au Buzz 5000 pe baza de abonament (probabil cei mai multi au oricum Buzz 1000), nu prea au cum sa dea peste cap reteaua, daca abonatii Cosmote nu o fac.
Ca sa nu mai vorbesc de ofertele Cosmote la prepay (cea cu 2000 de minute cu 2 numere, sau cu 800 de minute in retea). Stiu ca sunt promotionale, si atunci cand vor le "termina" prin simpla neintroducere a unei oferte noi, dar de cativa ani tot introduc astfel de oferte, si nu s-a intamplat nimic. Exceptand, evident, catastrofala revolutie cu 2000 de minute de la inceput.

Edited by vax, 01 July 2009 - 08:43.


#36
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Bine, nu cred ca m-am facut prea bine inteles si nici nu ma astept sa fiu mai ales pe partea tehnica.

Vroiam sa pun problema din punctul de vedere al initierii apelurilor din zapp in cosmote.
Deci acum 374.000 de clienti initiaza apeluri majoritare in retea, sau cel putin asa ar fi normal.
Daca 150.000 de clienti pot initia apeluri catre 6,5 milioane de clienti ca si cum ar fi in retea, atunci presupun ca ar putea aparea probleme cu reteaua din care se initiaza apelurile, adica zapp.

Oricum, sunt curios cat timp vor mai plati interconectarea pentru minutele terminate in retelele lor.
Probabil ca in scurt timp se va renunta la tarif, iar tarifele apelurilor catre din zapp catre cosmote si invers percepute clientilor, ar trebui sa scada in prima faza.

Edited by danutz1, 01 July 2009 - 09:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate