Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Sa pun polistiren pe un perete exterior sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009

View Postpolystiren, on 29th June 2009, 23:27, said:

Bun, deci inteleg ca acoperirea peretelui respectiv cu polistiren nu contribuie la izolarea termica a casei, singurul rol al sau ar fi acela de protectie la intemperii.

Ce alte solutii mai exista, diferite de polistiren, pentru protejarea zidului exterior?
Cu ce material umplu cei 1-1.5 cm de caramida deteriorata in unele locuri?

Incearca sa il tencuiesti din nou

#20
polystiren

polystiren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.06.2009
1) Probabil ca asa voi face, dau tencuiala veche jos, curat zidul, il las sa se usuce daca se dovedeste cumva ud si pe urma retencuiesc.
Aud de niste plase care se inglobeaza in tencuiala. Sunt recomandate?

2) Stie cineva orientativ cam cit este manopera la tencuirea unui perete de caramida avind 10 m x 4-5 m (40 - 50 m2).
Probabil vom angaja un mester ca noi nu suntem buni tencuitori.

#21
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
NU stiu la ce topic sa atasez intrebarile mele:Am casa la rosu si vreau sa stiu cum sa procedez in viitor ca sa iasa lucrul bun si ieftin
1.tencuiala 1 cm +polistiren dupa 28 zile
2.numai polistiren pe caramida data cu adeziv
are rost acel strat de tencuiala daca peretii sunt drepti.e mortar si vertical intre caramizi ?

#22
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
părerile sunt împărțite, anonima1.
- există susținători ai variantei1 cum că pereții la roșu, mai întâi tb tencuiți. apoi aplicată termoizolația, cu pieptănul. principalul câștig, zic ei, ar fi că se înlătură riscul apariției mucegaiului între polistiren și peretele din zidărie.
principalul neajuns ar fi costul suplimentar al tencuielii întermediare (manoperă+materiale).

- alții susțin varianta2, că termosistemul din polistiren se poate aplica direct peste zidărie. oricât de drepți ar fi pereții, fixarea se face cu plăcinte (colțuri și mijloc). criticii acestei variante susțin că datorită plăcintelor se formează un interstițiu între polistiren si peretele zidit. acest spațiu, este propice formării condensului, iar in timp poate continua cu apariția mucegaiului pe interiorul pereților, în încăpere.

în drumurile mele (oltenești), am vt cel puțin o casă cu polistirenul dezbelit pe un colț. felie mare de polistiren dislocată și atârnând. cărămida care se deslușea era puternic micegăită, și neagru și alb. nu cunosc cauzele, dar cu siguranță că proprietarul a constatat problema ce devenise deranjantă și începuse să dezbelească zona cu problema.

ăăă...personal am optat pt var2, mai economică. ulterior și întâmplător am aflat de aceste posibile probleme. așteptam la stomatolog în timp ce frunzăream o revistă despre amenajări...

e bine să te documentezi înainte pt a cunoaște riscurile.

Edited by euribiontuL, 29 September 2010 - 03:13.


#23
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
multumesc euribiontule :thumbup:

#24
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 10.05.2007
Nu inteleg rostul poll-ului.

#25
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

View Postanonima1, on 28th September 2010, 21:29, said:

NU stiu la ce topic sa atasez intrebarile mele:Am casa la rosu si vreau sa stiu cum sa procedez in viitor ca sa iasa lucrul bun si ieftin
1.tencuiala 1 cm +polistiren dupa 28 zile
2.numai polistiren pe caramida data cu adeziv
are rost acel strat de tencuiala daca peretii sunt drepti.e mortar si vertical intre caramizi ?
1. Tencuiala nu va iesi doar de 1cm, oricat de drepti crezi tu ca sunt peretii. In realitate vei avea cu siguranta zone de 2-3cm probabil.

Daca nu exista probleme financiare, cred ca varianta nr 1 este mai indicata. Se cheltuie ceva insa pe tencuiala si se economiseste ceva la adezivul de lipire al polistirenului (cel putin asa ar trebui).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate