Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

Cum sa pozam?

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004

///M_phtoM, on Apr 22 2005, 07:59, said:

nu inteleg ultima poza  din seria cu saracia.... Daca nu ma insel acel domn era prezentator ( sau este, nu stiu ca nu prea ma uit la TV) la un post local  de televiziune.  Te-ai bagat in seama?  Daca nu... vezi ca n-ai voie sa pui imaginea cuiva pe net fara permisiune.

<{POST_SNAPBACK}>

am zis ca de acolo incepe saracia,sincer nu stiu daca lucreaza la vreun post de televiziune sau nu,dar daca avea ceva impotriva imi zicea ptr ca am facut vreo5 poze in statie in care aparea si el plus ca in tramvai am stat unul langa altul,deci cred ca nu are nimic impotriva acestui lucru

Later edit:
totusi cum ti-se par pozele?stiu ca nu-s extraordinare dar lasand modestia nici foarte slabe nu sunt
Later deit: se pare ca nu va plac pozele mele?sau n-aveti chef de tastat  :confuzzled:  :huh:  <_<

Edited by sonykel, 22 April 2005 - 14:28.


#20
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
n-ati zis nici de bine nici de rau!pe voi nu va poate mutumi omul in nici un fel!

#21
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
sony, nu-i de ajuns sa iesi pe strada si sa pozezi la nimereala. Trebuie ca imaginile pe care le surprinzi sa spuna ceva, sa ofere o emotie celui care le priveste. Cauta sa prinzi un gest interesant la subiectul tau, sau o ipostaza interesanta.  
Incearca sa simplifici pe cat posibil imaginea. Exclude tot ce nu are legatura cu subiectul. De multe ori asta nu e posibil, adica in spate pot exista tot felul de obiecte/persoane etc. care dau peste cap compozitia. Daca fotografiezi un personaj, ai grija sa nu mai fie alte persoane in spatele lui/ei.
In general e de preferat sa pozezi subiecti dinamici, nu statici.

#22
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
mda am inteles ideea ta!

#23
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
eu iti dau doar un link: http://www.pisicaver...e/street_photo/

#24
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
am citit acest tutorial de mult!nu-mi mai dati linkuri cu focalizari sau timpi de expunere sau obiective etc. aparatul meu este unul 99%auto... oricum totusi e un lucru bun ca n-ati fost off topic

Edited by sonykel, 22 April 2005 - 21:38.


#25
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
sonykel, nu o mai baga pe asta cu aparatul meu e 99% automat. Ca nu asta e problema. In 99% din cazuri problema e fotograful. Pot pune pariu ca daca pune mana pe aparatul tau altfel sau rigid aurel vei bali dupa pozele facute de ei.

#26
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
n-am dat vina pe aparat doar am zis ca n-are rost sa mai citesc dieverse linkuri care ma invata despre focalizare,timpi de expunere,ISO-uri ptr ca n-are rost...

hai ma ce dracu chiar asa de nasoale sunt pozele astea?

#27
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005

sonykel, on Apr 22 2005, 21:44, said:

n-am dat vina pe aparat doar am zis ca n-are rost sa mai citesc dieverse linkuri care ma invata despre focalizare,timpi de expunere,ISO-uri ptr ca n-are rost...

<{POST_SNAPBACK}>

atunci noi de ce sa ne mai batem degetele sa te ajutam?! mai bine te lasam in mediocritatea ta si gata... omule, tu intai invata astea, basic-urile, apoi vino si discutam despre dof, bokeh, pregatirea subiectului, conversatia cu subiectul si alte chestii de care habar nu ai. :death:

#28
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
O parere de profan: Pozele nu sunt nasoale dar chiar nu-mi spun nimic.
Nu sare nimic in ochi, nu e nimic special acolo. Niste insi care mananca, citesc, cersesc, asteapta ...
Ce altceva ai vrea sa ti se spuna?

#29
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
am o poza de 300X400 picseli (sa presupunem) si vreau s-o fac de 400X500 adica sa-i adaug o rama de 100picseli in fiecare parte cum fac asta in gimp???

Edited by sonykel, 23 April 2005 - 05:52.


#30
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
in sfarsit am reusit sa fac o rama da stiu ca este foarte grosolana si foarte tzaraneasca dar e rama mea si e prima pe care am reusit so fac!si sunt foarte fericit

Attached Files


Edited by sonykel, 23 April 2005 - 06:20.


#31
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
mie-mi vine sa ma uit la zona alba mai mult. deci, nu e bine sa incerci sa redescoperi tu ramele, fa cum fac toti.

sonykel, mie mi se par f slabe calitativ pozele, acum intelegi de ce nu-i bun benq? asta te fac si sa nu mai incerci sa descoperi nimic la poza. solutia ar fi alb negru ca daca citeai in linkul ala vedeai ca e mai bine alb negru pentru a nu atrage atentia obiectele din jur colorate prea mult.
cat despre ideea lor, intradevar nu e nici o idee.

vezi ca ti sa raspuns la rama.

#32
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003

sonykel, on Apr 23 2005, 05:45, said:

am o poza de 300X400 picseli (sa presupunem) si vreau s-o fac de 400X500 adica sa-i adaug o rama de 100picseli in fiecare parte cum fac asta in gimp???

<{POST_SNAPBACK}>

pai faci cam asa

Creezi o imagine noua de dimensiunea 300x400
Adica dai Ctrl+N si acolo ii pui dimensiunile dorite.
Selectezi toata imaginea Ctrl+A
Apoi o umplii cu culoarea de fundal Ctrl+,

Deschizi imaginea ta cu Ctrl+O
Selectezi tot Ctrl+A
Copiezi tot Ctrl+C
te muti in imaginea initiala neagra si dai paste adica Ctrl+V sau Shift+Insert
In principiu ar trevui sa o puna fix in centru dar daca nu, o sa trebuiesca sa te chinui sa o potrivesti

#33
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
mastrebobs mersi dar am reusit cum vezi mai sus!mersi mult oricum

#34
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003

sonykel, on Apr 23 2005, 08:16, said:

mastrebobs mersi dar am reusit cum vezi mai sus!mersi mult oricum

<{POST_SNAPBACK}>

pentru putin...
mai incearca...ca poti, da... nu vrei suficient de mult.
uite pasii
la problema 2
Attached File  1.jpg   43.33K   30 downloadsAttached File  2.jpg   62.24K   20 downloadsAttached File  3.jpg   91.43K   18 downloadshment]Attached File  4.jpg   89.47K   21 downloadsAttached File  5.jpg   96.22K   20 downloads[attachment=2974
:attachment]Attached File  atila_cu_rama400x500.jpg   20.68K   25 downloads

Attached Files

  • Attached File  6.jpg   94.58K   17 downloads

Edited by masterbobs, 23 April 2005 - 08:31.


#35
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
deci rama aia am ``reinventat-o`` doar sa vad cum iese stiu ca trebuie muuuult mai subtire dar asta e...... o sa revin cu unele mai bune dar acum am treba mersi mult

#36
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
a si inca o intrebare de unde aleg o anume culoare adica in afara de negru alb si ``parchetu ala`` respectiv Ctrl+. Ctrl+, Ctrl+; sau cum pot sa fac rame de acelea semi-opace peste poza(cu diferite efecte)???eventual poate un tutturila si daca e si in romana e si mai bine! :huh:

Edited by sonykel, 23 April 2005 - 08:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate