Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect
 

Stiati ca...

- - - - -
  • Please log in to reply
378 replies to this topic

#1
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Nu am nimic cu topicul "Stiati ca...". Din contra, il citesc cu placere.

Va propun insa un alt tip de abordare, despre lucruri sau fenomene pe care le vedem sau le simtim in viata normala, de zi cu zi. Fenomene comune pe care "stiam ca...", dar a caror explicatie ne scapa sau pentru care nu ne-am pus niciodata problema unei explicatii.

Desigur, doresc pe aceasta cale sa fac o pledoarie primei mele iubiri - fizica (a doua fiind informatica si a treia sotia mea, in ordine cronologica).

Sint sigur ca multi dintre voi stiu multe dintre raspunsuri. La fel de sigur sint insa ca vom gasi macar o intrebare incuietoare pentru fiecare.

Propun ca daca dupa doua zile de la postul intrebarii nimeni nu da o explicatie, autorul sa publice raspunsul (cu batjocura de rigoare). Bineinteles, sint binevenite si intrebari la care autorul nu stie raspunsul!

#2
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Sa incepem deci cu ceva simplu: Stiati de ce e cerul albastru? De ce soarele la amiaza e alb-galbui? De ce seara e galben sau roscat? De ce norii de timp frumos sint albi si cei de ploaie sint albastru inchis?

#3
Coana

Coana

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 23.06.2004
1. pentru ca traiesti si viata e frumoasa
2. frecventa radiatiilor de lumina dau culoarea

#4
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

Coana, on Apr 21 2005, 18:46, said:

1. pentru ca traiesti si viata e frumoasa
2. frecventa radiatiilor de lumina dau culoarea

<{POST_SNAPBACK}>

1.absolut de acord, un cer albastru intens iti provoaca o stare nemaipomenita
2.sigur ca e asa, dar de ce aceste culori (sau frecvente)?

#5
Coana

Coana

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 23.06.2004
culoarea- perceptia creierului prin ochi a frecventei

nu ma lua cu mai multe intrebari ca-s femeie ..si asa am zis destule...

#6
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

Coana, on Apr 21 2005, 19:08, said:

culoarea- perceptia creierului prin ochi a frecventei

nu ma lua cu mai multe intrebari ca-s femeie ..si asa am zis destule...

<{POST_SNAPBACK}>

Reformulez, una singura: de ce e cerul albastru si nu galben sau verde?

#7
Coana

Coana

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 23.06.2004
m-ai cam pus cu botul pe labe...fotonii de frecventa albastra au lungimea de unda mai mare? chiar habar n-am...
mai bine ai explica  tu

Edited by Coana, 21 April 2005 - 19:27.


#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
de ce este cerul albastru?  :w00t:

lumina care vine de la soare, formata din celebrele ROGVAIV - rosu, portocaliu, galben, verde, albastru, indigo si violet - traverseaza minunata atmosfera plina de gaze toxice a planetei noastre naspa si pe cale de distrugere. lumina rosie, portocalie si galbena trece aproape ca prin brinza prin atmosfera. in schimb, lungimile de unda mai scurte sint absorbite de moleculele de gaz din atmosfera. pentru ca asa a vrut dzeu, lumina albastra este imprastiata de aceste particule si uite-asa noi stam la terasa si bem bere, bucurindu-ne de cerul albastru si de buna dispozitie creata de acesta, cu voia domnului of course

#9
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Asa e, lumina albastra e imprastiata pe atomii din atmosfera. Atunci cind noi ne uitam spre cer (nu spre Soare) vedem nu lumina care vine direct de la soare ci lumina care s-a ciocnit de atomii din atmosfera si a ricosat spre noi. Din cite stiu eu si ochiul nostru are o sensibilitate marita spre partea albastra a spectrului vizibil. Probabil ca de aia ne place iarba verde si nu cea uscata. Absenta aerului duce la o culoare neagra a cerului.

Edited by TOPCATBV, 21 April 2005 - 19:45.


#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
din cite mi-aduc aminte din fizica aiuristica facuta in anul I, ochiul are cea mai mare sensibilitate la verde. poate e vreun fizician pe-aici sa confirme sau sa-mi dea un cutit in cap  :death:

#11
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Really the peak of sensibility of the eye is at 555 nm in photopic vision( this is when the vision is centered in the phovea, where the cone density is the most high), and at 510 nm with scotopic vision (at night for example).

#12
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Adica verde. OK Mossoti! Nu uitati de celelalte 3 intrebari.

#13
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Ati vazut in filme (poate unii ati si incercat) cum cineva inspira heliul dintr-un balon si apoi vorbeste subtire (o vreme). Daca nu ati facut-o, va recomand sa o faceti. E o experienta hazlie. Va asigur ca doar prima data va va iesi experimentul. A doua oara nu veti mai putea de ris. (Atentie insa sa nu inspirati prea mult heliu ca va puteti sufoca!). Intrebarea e: de ce atunci cind plaminii nostri sint umpluti cu heliu vorbim foarte subtire?

edit: e o faza din asta si in Monkey Island

Edited by TOPCATBV, 21 April 2005 - 22:25.


#14
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Stiati de ce soldatii nu au voie sa mearga pe poduri in pas de defilare?
Bineinteles nu e vorba de 2-3 ci de, sa zicem, un pluton.

#15
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Stiti cum ia nastere zgomotul specific al unei masini de curse? Vorbesc despre vuuuuuuuuuaaam-ul care se aude si la televizor cind o masina se apropie de camera apoi se departeaza.

#16
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Doppler Effect, in physics, the apparent variation in frequency of any emitted wave, such as a wave of light or sound, as the source of the wave approaches or moves away, relative to an observer. The effect takes its name from the Austrian physicist Christian Johann Doppler, who first stated the physical principle in 1842. Doppler's principle explains why, if a source of sound of a constant pitch is moving toward an observer, the sound seems higher in pitch, whereas if the source is moving away it seems lower. This change in pitch can be heard by an observer listening to the whistle of an express train from a station platform or another train. The lines in the spectrum of a luminous body such as a star are similarly shifted toward the violet if the distance between the star and the earth is decreasing and toward the red if the distance is increasing. By measuring this shift, the relative motion of the earth and the star can be calculated.


"Doppler Effect," Microsoft® Encarta® 96 Encyclopedia. © 1993-1995 Microsoft Corporation. All rights reserved. © Funk & Wagnalls Corporation. All rights reserved.

#17
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003

TOPCATBV, on Apr 22 2005, 21:38, said:

Stiati de ce soldatii nu au voie sa mearga pe poduri in pas de defilare?
Bineinteles nu e vorba de 2-3 ci de, sa zicem, un pluton.

<{POST_SNAPBACK}>


Asta o stiu...
Nu merg in pluton, ci in pas de voie cand traverseaza un pod pentru a evita posibilitatea de a darma podul.  :w00t:  Asta se intampla daca frecventa marsului soldatilor este similara cu frecventa naturala a podului, astfel se produce rezonanta, si pa-pa pod!  :rolleyes:

#18
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003

TOPCATBV, on Apr 21 2005, 23:24, said:

Ati vazut in filme (poate unii ati si incercat) cum cineva inspira heliul dintr-un balon si apoi vorbeste subtire (o vreme). Daca nu ati facut-o, va recomand sa o faceti. E o experienta hazlie. Va asigur ca doar prima data va va iesi experimentul. A doua oara nu veti mai putea de ris. (Atentie insa sa nu inspirati prea mult heliu ca va puteti sufoca!). Intrebarea e: de ce atunci cind plaminii nostri sint umpluti cu heliu vorbim foarte subtire?

<{POST_SNAPBACK}>


Cand ai plamanii plini cu heliu, oxigenul este eliminat din sange in timpul schimbului de gaze. In functie de cat de mult oxigen a fost inlocuit cu heliu, poti sa-ti pierzi cunostinta instant, adica poti sa lesini stand in picioare, fara sa-ti dai seama.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate