Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

? Focalizare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Giany

Giany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.04.2005
Salut!
Am un Nikon 5700 coolpix si din cate stiu eu si zic si altiii pot face macro cu el pana la 3cm. Ideea este ca nu mi focalizeaza mai aproape de 7-10 cm, incerc sa focalizez subiectul care poate fi un gandac o floare... etc si iese toul in ceata, evident aparatul pus pe un trepied si fara blitz.
Se pare ca ar fi ceva de la aparat poate stitzi voi ceva ce eu nu stiu...

#2
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
ai incercat focus manual sa vezi daca se poate?

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
...si pe zoom minim?

#4
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Esti sigur ca in cartea tehnica scrie 3 cm? Esti sigur ca e setat in mod macro?

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
"Macro shooting as close as 3cm (1.2 in.)" scrie la www.nikonimaging.com/global/ products/digitalcamera/coolpix/5700/

Sa ne zici daca merge, Giany.

#6
R.E.M

R.E.M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 31.01.2005
Cred ca nu ai activat functia de macro. Trebuie sa fie un buton.

Edited by R.E.M, 20 April 2005 - 20:23.


#7
R.E.M

R.E.M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 31.01.2005
Take a look.
Sper ca asta sa fi fost problema.

Attached Files


Edited by R.E.M, 20 April 2005 - 20:25.


#8
Giany

Giany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.04.2005
:lol:  hahaha totusi nu sunt asa afon in ale fotografiei cunosc toate setarile de pe aparat si credeti ma am incercat toate variantele si cu macro activat si cu infinit si fara si cu zoom si fara zoom nu merge mai putin de 7 cm nu ma pot apropia, in fine poate fi ceva de la aparat dar o sa rezolv problema asta cu un tele atunci nu o sa mai treb sa fac macro de la distanta asa de mica si plus de alta daca este o chestie vie se sperie  :P

#9
Giany

Giany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.04.2005
Oricum va multumesc mult pentru efort si sugestii...

#10
RadPa

RadPa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.01.2005
Incearca cu focus manual, in modurile "custom [1]/[2]" ale camerei.

In mod automat (P), trebuie sa-ti apara o lalea verde pe display cand ai activat modul close-up [SCE9]. Daca nu e verde, nu face focus corect. Daca laleaua aia e alba, trebuie sa umblii la  zoom pana se face verde. Daca e rosie, poti sa astepti oricat, ca nu poate face focus. Incearca sa departezi/apropii camera de subiect ..

Attached File  DSCN0458.JPG   39.68K   46 downloads

Coolpix-ul nu exceleaza in usurinta de folosire .. dar face poze bune.

Edited by RadPa, 21 April 2005 - 05:42.


#11
Giany

Giany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.04.2005
In primul rand laleaua la mine nu are de cat doua culori alb si galben confirmarea este facuta de doua cercuri in partea dr a lalelei cercurile fiind de culoare verde si sus rosu acum uite ca mai prins nu stiu exact de ce se ingalbeneste si se albeste laleaua dar cerculetele bag de seama ca nu confirma intotdeauna cand se face focalizarea corectaadica apare cercul verde si normal ar treb sa mi arate imaginea clara... in fine am incercat modurile recomandate mai sus cu focus manual si mod P si parca este ceva mai bine.
Dar spune mi te rog cum anulez comanda de mijloc a butonului shuter??? ( cand dau pe focus continuu si aduce el imaginea la parametri corecti apas pe declansator si trece din nou prin analizarea imaginii de data aceasta lasand o in ceata cum vine asta? )

#12
RadPa

RadPa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.01.2005
Inainte sa apesi pe declansator pana la capat, daca te uiti in poza postata de R.E.M, ai sa vezi un buton AE/AF LOCK (AutoExposure / AutoFocus LOCK).  Ideea e ca poti bloca doar una dintre ele, nu pot fi blocate amandoua odata.

Mai poti apasa butonul MF (de care zicea R.E.M.) cand esti in shooting mode [1]/[2]. dupa aia rotesti de rotita otizontala din dreapta aparatului (selector) pana cand obtii focusul dorit.  In cazul focusului manual, nu poti folosi butonul LOCK.

Ceata pe care o obtii e din cauza ca n-ai destula lumina pe model, ai senzorul (de langa blitz) obturat, sau in combinatia macro-zoom respectiva nu se poate face autofocus.

Edited by RadPa, 21 April 2005 - 16:38.


#13
Giany

Giany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.04.2005
Sarumana BOIERU, Mare OM. Este mult mai bine :) am zis eu ca le stiu pe toate dar nu fu asa...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate