Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 

leeloo2442

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#307
leeloo2442

leeloo2442

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.06.2006

View Postcheta06, on 22nd December 2009, 10:27, said:

Scara in ansamblul ei este executat foarte bine , dar ceea ce s a gresit (din pct. meu de vedere) eu un detaliu major , care da viata acelui colt de incapere , si anume ca balustrada din stanga (la urcare) nu-si avea rostul si strica tot aspectul . Acolo o mana de arh. ar fi gandit altceva , ceva care ar fi inviat si modelat ,un colt care sa dea bine la vederea dinspre incaperea din stanga.
Eu unul vedeam altfel acea zona , iar daca vei intreba 10 arh. despre faptul daca e bine sa nu , estetic - vizual ...eu fac la pariu ca toti 10 vor raspunde la unison ...ca nu asa trebuia rezolvata acea zona.

In regula Cheta, sunt dispus sa iau in considerare remarca.
Asa ca te rog, daca poti bineinteles, sa imi dai si o solutie, o varianta, o idee de arhitect :)... ca cine stie...poate se mai schimba lucrurile.

#308
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
cred ca nea cheta vrea sa deschida tot coltul ala ,dar depinde si cum va fi mobilata camera din stanga balustradei,iar daca proprietarul considera ca in acea zona mai bine pune ceva util atunci asta-i solutia

#309
leeloo2442

leeloo2442

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.06.2006
Toata scara e in living. Deci in stanga balustradei este livingul si iesirea pe terasa.
Ma gandeam ca pe acel perete va fi asezat mobilierul din living (cateva corpuri suspendate si unul in centru care sa contina si televizorul.
De asemeena in colt ar putea fi o veioza inalta. Cam asta e ceea ce imi imaginez in living pe acel perete.

ce nu inteleg : cum adica sa il deschida de tot? sa nu fie deloc balustrada? si atunci mun fac sa nu cad de pe scara? Sau poate e o alta solutie?

Sunt foarte interesat de pareri pe aceasta tema.
Am atasat o poza de pe site-ul de unde am luat si proiectul.

Attached Files

  • Attached File  pri2.gif   13.62K   495 downloads

Edited by leeloo2442, 22 December 2009 - 10:43.


#310
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
@ leeloo , idei sunt multe , de la ridicarea unui perete pana copie balustrada care o ai acum , perete ce pozte fi jucat cu anumite forme cu utilitatea pentru amplasarea unor obiecte de decor sau flori , sau poate fi jucat in asa fel incat sa contina - cuprinda anumite elemente de balustrada .etc ..sunt diverse idei , care sa schimbe un pic imaginea nucleului format de living-scara .
apeleaza la cineva in masura , cerei cateva informatii , schite -idei ..si doar atunci vei intelege rolul si semnificatia unei schimbari a acelei zone

personal nu agreez deloc imaginea care mi-o da acea scara , privita din locul in care musafirii vor poposi , in momentul cand imi vor calca pragul casei

iar eliminarea acelei balustrade , imi va provoca si o aerisire a spatiului de urcare ...

#311
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
nu stiu cu se face ca sa desenez pe planul tau
eu ziceam -adica sa continue cu treptele pana in peretele ala din lateral ,dar si asa cred ca ar fi naspa cu stalpul ala pe mijloc +ceva spatiu luat din living,cred ca nu merita
e bine asa cum sunt (parerea mea ) mai ales ca tu nu folosesti scarile ca punct de focalizare pe acea zona

dar si peretele ala facut pana sus poate ar inchide prea mult zona
iar daca faci un perete exact la inaltimea mainii curente a balustradei ,atunci macar il faci in linie cu stalpul nu in interiorul lui si mai intra ceva materialtreptele si contratreptele fiind mai lungi +manopera,ca nu poti da vina pe constructor,sau pacalesti tot coltul ala cu o veioza ceva sau niste iarba deaia uscata si inalta,iar musafirii treaba lor ce vad cand intra sa se uita din partea aia cu iarba

#312
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
nu am gasit ceva potrivit pentru ce trebuie la leeloo , dar vroiam doar sa vezi cam cum schimba o anumite idee , acea zona
eu am altceva in cap ..cam ce s ar potrivi , dar nu vreau sa ma amestesc si in fond nu e treaba mea ....sunt destule persoane prin zona la care se poate apela

Attached Files



#313
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009

View Postleeloo2442, on 22nd December 2009, 01:42, said:

si atunci mun fac sa nu cad de pe scara?

Pai doar daca moare GIGI si te faci prastie de bucurie....dormi in living pana ce te trezesti :lol:

#314
andreialex

andreialex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 31.08.2008
Domn' Leeloo, incepe sa miroasa a locuinte finalizate p-aici.

Frumoasa scara. e un pic mai ingusta, dar mai bine asa decat o scara (cum am vazut la multi) care iti da senzatia ca urci/cobori la metrou. Din pozele postate de Cheta e interesanta prima varianta.

Si acum e acum.
Intai imi cer scuze daca ma insel, pt ca monitorul meu e daltonist (e foarte intunecat si nu-mi mai reda culorile bine), insa "daltonistul" meu spune ca faianta din baie e alb-rosie!! E adevarat?
Daca da , ce liniste o sa mai ai tu mai Leeloo pe scaunul regal?  Mai tre' sa-ti pui postere cu Borcea si s-a dus naibii relaxarea ta...

#315
leeloo2442

leeloo2442

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.06.2006
Faianta din baia de sus e alb portocalie. De fapt portocalie-alba. :).

#316
andreialex

andreialex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 31.08.2008
Scuzele mele. De revelion, "daltonistul" va zbura de la etajul 5 in loc de petarde. Sa vedem daca ma loveste mosneagul cu unul nou; da' cica il doare spatele, nu mai poate sa care... vrajeli d-astea.

Cu gardul ce-ai mai facut, ai luat scandura?
Cand te muti?
Sunt curios ce consum o sa ai la curent, pt ca o sa ai totul electric, nu? Centrala, aragaz, plita, etc.
Cati Kw ti-au aprobat Electrica?
Cat te-a costat pana la urma racordarea?

#317
leeloo2442

leeloo2442

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.06.2006
Gardul l-am facut pana la urma din plasa bordurata peste care o sa pun o plasa din rafie, de culoare verde. Se gaseste in Dedeman.
Am ales plasa pana la urma pt ca din pacate bugetul a sracit considerabil.

Intradevar totul e pe electric. Nu stiu exact cam mi s-a aprobat pt ca nu am inca hartiile, insa e peste 12 kw din cea ce mi-a promis tipul care m-a rezolvat.
M-a costat ~10.000 ron cu tot cu impamantarea care se va face si cu tot cu atentiile cuvenite.

#318
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

View Postleeloo2442, on 23rd December 2009, 11:54, said:

Intradevar totul e pe electric. Nu stiu exact cam mi s-a aprobat pt ca nu am inca hartiile, insa e peste 12 kw din cea ce mi-a promis tipul care m-a rezolvat.
M-a costat ~10.000 ron cu tot cu impamantarea care se va face si cu tot cu atentiile cuvenite.
Sa pui si tu niste foto din momentul executiei prizei de pamant,spune-le sa o faca <1 ohm pentru ca pe vitor poate sa-ti foloseasca,si daca vrei pune o poza cu tabloul electric(interiorul lui)

#319
eu_alb

eu_alb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.08.2009
La Multi Ani!

Leeloo - as vrea sa mai trec pe la casuta ta. Imi poti spune, te rog, daca se poate? si cand?

Multumesc.

#320
leeloo2442

leeloo2442

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.06.2006
ai PM

#321
TG49

TG49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.06.2009

View Postleeloo2442, on 23rd December 2009, 11:54, said:

Gardul l-am facut pana la urma din plasa bordurata peste care o sa pun o plasa din rafie, de culoare verde. Se gaseste in Dedeman.
Am ales plasa pana la urma pt ca din pacate bugetul a sracit considerabil. [...]

Pune o poza cu gardul

Edited by raduk, 12 January 2010 - 09:48.
editare citat


#322
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
cum e leeloo... te-ai mutat, ai facut acolo sarbatorile sau nu ai apucat?
e totul in regula?

#323
leeloo2442

leeloo2442

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.06.2006

View Postanaki, on 23rd December 2009, 12:15, said:

Sa pui si tu niste foto din momentul executiei prizei de pamant,spune-le sa o faca <1 ohm pentru ca pe vitor poate sa-ti foloseasca,si daca vrei pune o poza cu tabloul electric(interiorul lui)
Anaki, din pacate nu am fost de fata la realizarea impamantarii, si astfel ca nu am poze.
Stiu ca sunt 4 electrozi de 2 m lungime, infipti in pamant cam la 1 m distanta unul de altul. Nu stiu cati ohm-i are ca nu am mai vb cu x-plane de asta, dar iti multumesc de sfat.
Tot ce am sunt pozele cu tablourile pe care le atasez.

View PostTG49, on 12th January 2010, 09:04, said:

Pune o poza cu gardul
Nu am poze cu gardul. Din pacate ajung seara tarziu de la munca si nu pot face poze. Poate in weekend.
Am atasat doar 1 poza in care se vede putin, intr-o faza incipienta.
La gard mai am de facut: portile, de pus inca 3 panouri si de cumparat si pus acea folie verde.

View Postflopardu, on 13th January 2010, 09:23, said:

cum e leeloo... te-ai mutat, ai facut acolo sarbatorile sau nu ai apucat?
e totul in regula?
Nu m-am mutat, insa cred ca in 1 sapt e gata. (mai putin soclul care se va face la primavara pe caldura).
Inca nu am cumparat nimic din mobila... insa sper cat de curand sa pot face asta si sa ma mut.

Acum mai sunt de facut cam urmatoarele:
-de pus toate prizele si intrerupatoarele
-de pus usile de la bucatarie
-de dat cu inca 2 maini de lac pe scara
-de pus caloriferele
-de realizat ultimele retusuri

Nu voi mai face peretele de la scara din motive "de prea multa bataie de cap', inclusiv financiara.

Atasez cateva poze facute azi, iar toate se gasesc pe linkul urmator: Poze

Attached Files


Edited by leeloo2442, 19 January 2010 - 21:50.


#324
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
bravo... felicitari... sa o stapanesti sanatos.  :OK:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate